Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: M.E.B ''Atatürk İlke ve İnkılapları'' dersini müfredattan kaldırdı!!  (Okunma sayısı 26488 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 15, 2011, 06:24:46 ös
  • Ziyaretçi

M.E.B ''Atatürk İlke ve İnkılapları'' dersini müfredattan kaldırdı..Forum üyelerinin konuyla ilgili görüşlerini almak istiyorum.

Benim yorumum 2023(cinayet)'e adım adım...

Eylül 15, 2011, 06:55:34 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Martı, aktarımı nedeniyle teşekkürü hak etmekle birlikte kusura bakmasın ama bu iş böyle olmaz.

Bu bir asparagas haber midir? Kaynağı nedir?

Bu konuda MEB Talim Terbiye Kurulu'nun ya da onun yerine geçerli kurulun (hangisi ise) bir gerekçeli kararı var mıdır? Karar nedir? Gerekçesi nasıldır?

Bu karar Resmi Gazete'de yayınlanmış mıdır yoksa buna gerek yok mudur? İlgililere duyurusu nasıl yapılmıştır?

Nasıl olmuştur, niçin olmuştur.

Üstüne üstlük bir de bu ders hangi sınıflarda veriliyordu? Ne nitelikle veriliyordu? Ne zamandan beri veriliyordu? (Ben yaşamımda böyle bir ders görmedim. Bir diğer deyişle eskiden ilköğretim ve lisede yoktu böyle bir ders.)

Bu ayrıntılar olmayınca nasıl görüş belirtilir?

« Son Düzenleme: Eylül 15, 2011, 06:59:04 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 15, 2011, 07:07:15 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Haklısınız..

Milli Eğitim Bakanlığı Kanun Hükmünde Kararname ile Atatürk milliyetçiliğine göre vatandaş yetiştirme kaldırıldı

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren KHK ile, "Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun" yürürlükten kaldırılarak, bakanlık merkez teşiklatlanması yeniden yapılandırıldı.

32 birim 17'ye indirildi, bakanlık tüm yöneticileri görevden aldı. Bakanlığın "Atatürk milliyetçiliğine bağlı vatandaş yetiştirme ve "Milli Güvenlik Siyaseti'ne bağlı olma" kuralı kaldırıldı...

Vatan'ın haberine göre, yapılan değişiklik ile bakanlığın görevleri arasından "Atatürk Milliyetçiliği'ne, laik sosyal hukuk devletine bağlı vatandaş yetiştirme" çıkartılırken, Bakan'ın görevleri arasında yer alan "milli güvenlik siyasetine" bağlı olma şartı da yeni KHK'da yer almadı.

İlköğretim'de alınmaya başlanıyor bu ders,üniversite birinci sınıfta kadar üniversite 1.sınıf da dahil bölümünüz ne olursa olsun zorunlu yök dersi olarak okutuluyordu.

Milli eğitimde yeni teşkilat yasası ile Atatürk ilke ve inkilaplarına son verildi.(kamudanhaber.com)
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2011, 07:09:34 ös Gönderen: martı »

Eylül 15, 2011, 07:16:40 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Dersin içeriği Osmanlı'nın son döneminden başlayıp cumhuriyet tarihini anlatan bir derstir.Cumhuriyetin kuruluşu,ilkeleri,atatürk inkılapları,devrimleri,inkilapların amaçları vs..

Tarih derslerinde genelde Cumhuriyet tarihi son ünitedir ve genelde ne hikmetse tarih hocalarımız Osmanlı Tarihi ni anlatmaktan bir türlü cumhuriyet tarihine gelemez,geldiklerinde sene bitmiş,ünite yetişmemiş olurdu.Bu dersin oluş sebebi bu olsa gerek.

taksit taksit yazdığım için özür dilerim.

"Atatürk Milliyetçiliği'ne, laik sosyal hukuk devletine bağlı vatandaş yetiştirme" ibaresi yerine ''OKUL ÖNCESİ, İLK VE ORTÖĞRETİM ÇAĞINDAKİ ÖĞRENCİLERİ BEDENİ, ZİHNİ, AHLAKİ, MANEVİ, SOSYAL VE KÜLTÜREL NİTELİKLER YÖNÜNDEN GELİŞTİREN, İNSAN HAKLARINA DAYALI TOPLUM YAPISININ VE KÜRESEL DÜZEYDE REKABET GÜCÜNE SAHİP EKONOMİK SİSTEMİN GEREKTİRDİĞİ BİLGİ VE BECERİLERLE DONATARAK YETİŞTİRMEK.. '' ibaresi eğitim politikası olarak belirlendi ve bu kapsam altında ders kaldırıldı.
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2011, 07:28:55 ös Gönderen: martı »

Eylül 15, 2011, 07:37:56 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Atatürk ilke ve inkılapları dersi olması mecbur değil fakat bu hükümet döneminde olması düşündürücü geldi...
bence durumu eşitlemek için din kültürü ve ahlak bilgisini toptan kaldırsınlar...
okullara ne din ne siyaset girsin....

Saygılarımla,
418

Eylül 15, 2011, 07:40:38 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Atatürk'ü tanımadan TÜRK (T.C Vatandaşı) yetişmez Sn.418....Bu dersin içeriği tarih dersinde okutulamayan Cumhuriyet Tarihi'dir.Dolayısıyla mecburidir.

Eylül 15, 2011, 07:47:13 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın martı,

biraz araştırma yaptım internetten sizin verdiğiniz haber doğru ...
http://www.onlyankara.com/Guncel/1/haber-417/Ataturk-Ilke-ve-Inkilaplari-Tanimdan-Cikarildi/
yararlı bir ders ama illa olması gerekmiyor bence yetişir türk vatandaşı neden yetişmesin ama dini ve siyaset vermek yasaklanmalı bence okullarda...
eğer o dersi kaldırıyorsan din dersinide kaldıracaksın... din dersi kalkmadan Atatürk ilke ve inkilapları dersinin çıkarılmasına bende karşıyım...
bence din kültürü ahlak bilgiside kaldırılmasılazım....
Atatürk'ü medya ve görsel basından yeterince alıyor çocuklar, özel günlerde vs.. haftada 2 saat görmesede olur, din dersi koymalarıda mantıksız geliyor bana...
« Son Düzenleme: Eylül 15, 2011, 07:51:43 ös Gönderen: 418 »

Eylül 15, 2011, 08:00:01 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Din dersi tabi ki mantıksız ya da herkesin inancına göre farklı bir eğitim verilir.Ancak Atatürk'ü okulda öğretmek eğitime siyasetin sokulması anlamına gelmez.Atatürk siyaset üstü bir kimliktir.Bunun dışında %53lük kesimden öyleleri çocuklarına öyle şeyler öğretiyorlar ki Atatürk okulda tanıtılmalı aksi yeterli değil.

Eylül 15, 2011, 08:09:54 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayın martı,

milli bayramlarda şiirler ezberletiliyor bir çok etkinlik var zaten o boşluğun doldurulucağı inancındayım , fakat din dersi kalkmadan bu dersin kalkmasını bende istemem... demek istediğimi anlatabildim sanırıım...

Eylül 15, 2011, 08:15:39 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Anladım demek istediğinizi ancak ben bu ikisini iki uç nokta olarak göremiyorum bunun rövanşı din derslerini kaldırmak olamaz.