Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Farmakoloji & Tik-Tak  (Okunma sayısı 19228 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 09, 2017, 11:30:56 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın üyeler,

Farmakoloji ve Tik-Tak isimli üyelerimiz madde 14'ü ihlalden 15 gün süreyle forumdan uzaklaştırılmışlardır.

14.   Forumda üyelerin site yöneticilerini acik bir sekilde hedef alarak sert elestirileri yada hakkinda "infaz" edilmis ceza icin tepkisini belirtmesi, site otoritesine zarar verebileceginden dolayi haksizliga ugradigini düsünen yada yaptirimlara karsi tepkisi olan üye, dogrudan ozel mesaj yada email ile site yöneticilerine basvurmalidir.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 10, 2017, 12:39:05 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @Risus,

Biz Türkiye'de bunun için savaş veriyoruz. O halde sizler ülke yöneticilerinin, bizlere "kanunları beğenmiyorsanız gidin kardeşim" demesini onaylıyor musunuz? Hayır Sayın Risus. Bu onaylanamaz. Tıpkı bu forumda onaylanamayacağı gibi. Kimsenin kimseye "Beğenmiyorsan git" demeye hakkı yoktur. Özellikle topluma mal olmuş şeylerde. Bu site tek başına kimsenin değildir. Bu site bugün buralara geldiyse, "beğenmiyorsan git" denilen kişiler sayesindedir. Bunun sonuçları o kişiyi değil, bu siteyi etkileyecektir. Hem de oldukça kötü biçimde.

Sayın Risus, bu sözleri size söylemiyorum. Sadece son bir iki gündür süregelen tartışmaların sonucu olarak yazıyorum. Zaten sizin de o tartışmalara bir katılımınızı çok görmedim. Sadece yukarıdaki ileti size ait olduğu için adınız sıkça geçiyor burada. Lütfen üzerinize alınmayın.

17. maddeye birçok üye itiraz ediyor. Bu maddeye herhangi bir itirazım olmayacak. Sitenin kuruluş amacından saptırılmaması adına koyulmuş bir madde. Peki ya 14. madde nedir?

Lütfen! Eleştirmeyi yasaklayacak isek burada "masonluk" üzerine tartışmayı nasıl yapacağız ki? En baştan (en amiyane tabirle) ofsayta düşmüş olmuyor muyuz? Eleştiri sert olabilir, yumuşak olabilir fakat hakaret boyutuna gitmediği sürece eleştiri eleştiridir ve yasaklanamaz.

İnsanlar bunun için hapse girmeyi göze alıyorlar. Polisin önüne etten kemikten set kurmayı göze alıyorlar. Bu forumdan atılmayı mı göze alamayacaklar. Yapmayın lütfen. Bu sadece foruma zarar verir.

Evet, kurallar tüm bireysel üyelerin üzerindedir ama tüm üyeler her şeyin üzerindedir.

Kısacası bu tarz bir duyuru beni üzdü. Eminim bir çok arkadaşımı da üzmüştür. Umarım bir daha böyle bir duyuruyla karşılaşmayız. Hatta geri alınabilecek bir şey var ise ivedilikle geri alınmasını dahi talep etmekteyim.

Saygılarımla.
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Mayıs 10, 2017, 12:57:46 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın @Risus,

Biz Türkiye'de bunun için savaş veriyoruz. O halde sizler ülke yöneticilerinin, bizlere "kanunları beğenmiyorsanız gidin kardeşim" demesini onaylıyor musunuz? Hayır Sayın Risus. Bu onaylanamaz. Tıpkı bu forumda onaylanamayacağı gibi. Kimsenin kimseye "Beğenmiyorsan git" demeye hakkı yoktur. Özellikle topluma mal olmuş şeylerde. Bu site tek başına kimsenin değildir. Bu site bugün buralara geldiyse, "beğenmiyorsan git" denilen kişiler sayesindedir. Bunun sonuçları o kişiyi değil, bu siteyi etkileyecektir. Hem de oldukça kötü biçimde.

Sayın Risus, bu sözleri size söylemiyorum. Sadece son bir iki gündür süregelen tartışmaların sonucu olarak yazıyorum. Zaten sizin de o tartışmalara bir katılımınızı çok görmedim. Sadece yukarıdaki ileti size ait olduğu için adınız sıkça geçiyor burada. Lütfen üzerinize alınmayın.

17. maddeye birçok üye itiraz ediyor. Bu maddeye herhangi bir itirazım olmayacak. Sitenin kuruluş amacından saptırılmaması adına koyulmuş bir madde. Peki ya 14. madde nedir?

Lütfen! Eleştirmeyi yasaklayacak isek burada "masonluk" üzerine tartışmayı nasıl yapacağız ki? En baştan (en amiyane tabirle) ofsayta düşmüş olmuyor muyuz? Eleştiri sert olabilir, yumuşak olabilir fakat hakaret boyutuna gitmediği sürece eleştiri eleştiridir ve yasaklanamaz.

İnsanlar bunun için hapse girmeyi göze alıyorlar. Polisin önüne etten kemikten set kurmayı göze alıyorlar. Bu forumdan atılmayı mı göze alamayacaklar. Yapmayın lütfen. Bu sadece foruma zarar verir.

Evet, kurallar tüm bireysel üyelerin üzerindedir ama tüm üyeler her şeyin üzerindedir.

Kısacası bu tarz bir duyuru beni üzdü. Eminim bir çok arkadaşımı da üzmüştür. Umarım bir daha böyle bir duyuruyla karşılaşmayız. Hatta geri alınabilecek bir şey var ise ivedilikle geri alınmasını dahi talep etmekteyim.

Saygılarımla.

Sayın @MMT,

Yazdıklarınıza katılmakla beraber,

Öncelikle burayı bir devlet sistemiyle karıştırmamak gerek. Devletler herhangi bir ideoloji ve tutum içermeyen yapılardır. Burası ise masonluk ve kurallarını masonluktan alan bir yapıdır. Ayrıca biz Türkiye'de bunun savaşını vermiyoruz. Aksine yöneticilerin, kurallara uymamasının, anayasa tanımamasının savaşını veriyoruz.

Forum yönetimi hiçbir zaman kararlarını fevri ve değerlendirmesiz vermez. Bütün kurallar, forumun yıllardır süre gelen işleyişi içerisinde ortaya çıkmış ve bu forumu, Türkiye'de var olan forum sitelerinin saygınlığı arasında yukarılara taşımıştır. Bu kurallar alelade site kurucularının isteğiyle değil, bugüne değin yaşanan birçok ihlal, tartışma, uzaklaştırma ve daha nice foruma yakışmayacak durumlardan yola çıkılarak oluşturulmuştur.

14.Madde konusunda, yöneticiler kararları uzun bir değerlendirme ve ortak karar neticesinde almaktadır. Bu yüzden yöneticiler bir kişiye yaptırım kararı aldıysa bu kişi yaptırıma neden olacak bir ihlali yapmış demektir. Bu yüzden yöneticilerin aldığı kararlar tartışılamaz. Madem Türkiye örneğini veriyorsunuz, adaletin işlediği mahkemelerde hakimlerin verdiği kararları kimse sorgulayıp, tartışamamaktadır. Sadece başına buyruk, anayasayı çiğneyerek alınan kararlarda AİHM'e başvurulmaktadır. Bizler başımıza buyruk kararlar alıp üyelerimize yaptırım uygulamıyoruz. Yanlış bir yönlendirme yapılması halinde biz yöneticiler de yaptırım alabilmekteyiz.

Beğenmiyorsanız gidin gibi bir üslup elbette kabul edilemez ancak şunu da göz ardı etmemek gerekir; foruma üyelik sırasında forum maddeleri adaya sunulur. Aday, bu maddeler içerisinde madde 14'ü yani yönetici kararlarının tartışılamayacağı ve madde 17'yi okur, kabul eder ve buranın nizamına dahil olur. Daha sonra buranın nizamını değiştirmeye çalışırsa yaptırıma maruz kalır. Haklı olarak birçok yönetici de madem bu kuralları kabul etmeyecektiniz o halde neden geldiniz diye sorar.

Forumdaki ahenk ve nizamın devamlılığı için ilk maddeden son maddeye kurallar işlemeye devam edecektir. Söylediğiniz her şeye bu forum harici yaşamda katılıyorum. Koyulan kuralları çiğneyen, insanlara o kurallar bizi bağlamaz beğenmiyorsanız gidin diyen rejimlerin biz de her zaman karşısındayız.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mayıs 10, 2017, 04:14:02 ös
Yanıtla #3
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın MMT

Söylemlerim yine yanlış anlaşılmış kurallar bu şekilde uygulama bu şekilde evet bu müstesna ortamı korumak için biz bunu yapmak zorundayız dedim.
Sayın üye ben bu kadar kasamam kendimi bu kadar özenli olamam diyorsa; üzülerek belirtiyorum ki  o üyenin yeri masonlar.org değil.

Üyeler eleştiri sınırını aşmıştır.

14. madde acık bir kural 

Kimseyi de kovduğumuz yok, her üye bizim için değerli ve saygıdeğer sadece daha fazla özen ve dikkat rica ediyoruz. Merak ediyorum çok mu şey istiyoruz ?

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2017, 04:38:51 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Mayıs 10, 2017, 11:07:15 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Elbetteki amacım burada konuyu dallanıp budaklandırmak değil. O yüzden daha fazla cevap verip soru sorarak konuyu uzatmayacağım. Sadece fikirlerimi belirttim. Fikirlerinize de saygı duymakla birlikte katıldığım noktalar da olduğunu söylemek isterim. Sadece yaşananlara biraz üzüldüm o kadar.

Sayın Risus ve Sayın Arais,

Sizlere de teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Mayıs 10, 2017, 11:15:42 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Risus ve Arais'in açıklamaları çok açıktır. Masonluğu öğrenmek için üye olduğumuz bu sitede masonlukta kuralların çok önemli olduğunu bilmemiz gerekir. Tıpki bu sitede istediğimiz gibi kurallara aykırı davranamayacağımız gibi, masonlukta da davranamayız. Bir mason loca tüzüğüne aykırı hareket edebilir mi? Ederse tüzükte yer alan yaptırımlar aynı sitede olduğu gibi uygulanır. Aksi halde yaklaşık 15000 üyesi olan bu kurumun muntazamlığı nasıl sağlanacaktır? Hepimizin sükunet içinde düşünmesi gerekir...

Sayın ANARCHOSAnın aldığı ceza beni de derinden üzmüştür. Kendisi sürekli takip ettiğim ve paylaşımlarına değer verdiğim bir üyedir. Ancak kuralların önemini kendisi bu forumdaki çoğu kişiden daha iyi bilmektedir. Bu şekilde olması da kendi isteğidir. Keza sayın Tik-Tak ve Farmakoloji için de forum kurallarına uymamaktan dolayı yaptırım uygulanmıştır. Bu yaptırımlar tek bir kişinin değil forum yöneticilerinin değerlendirmesi ile olmaktadır...

Sevgi ve saygılarımla.

Mayıs 12, 2017, 08:13:33 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu kadar kuralcılık masonlara söker haricilere değil.

Saygılarımla.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Mayıs 12, 2017, 09:33:32 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Böylece Masonluktaki temel ilkelerden ilkinin Özgürlük, ikincisinin Eşitlik oluşunun gerekçesi de anlaşılmış oldu.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 12, 2017, 10:47:06 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Alıntı
Bu kadar kuralcılık masonlara söker haricilere değil.

Katılmıyorum ; madem burdayız ve amacımız Önlüklü veya Önlüksüz Masonluğu amaç edindiysek,  Kurallara uymalıyız ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 12, 2017, 11:33:36 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kimsenin ceza almasını istemeyen birisiyim fakat üye olurken nelerin yasak olduğu nelerin olmadığı maddeler halinde belirtilmiş. Sıradan bir işyeri bile belli başlı kurallarla yönetilirken , HKMBL gözetiminde olan bir forumda kurallara uyulmasinin istenmesi son derece normaldir. Aksi halde yönetim zan altında kalır.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender