Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Onyargilari aşmak için bir çabanız varmı?  (Okunma sayısı 10040 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 10, 2008, 08:17:36 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Kimseye masonluğun kapısını sonuna kadar açın demiyoruz ki; sadec kötü bişey olmadığı anlatılsın diyoruz, sonuçta mason dediğimiz insanlarda herkes gibi etten ve kemikten. Toplumda bir öcü olmaktan çıkılması gerektiğini söylüyorum.  Bu kadar iyi amaçlar taşıyan erdemli insanların bir arada olduğu, erdemli insanları daha erdemli hale getirmeyi amaçlayan bir oluşumun bu kadar kötü tanınması haksızlık değil mi? 

Kasım 10, 2008, 10:07:37 ös
Yanıtla #11

Kimseye masonluğun kapısını sonuna kadar açın demiyoruz ki; sadec kötü bişey olmadığı anlatılsın diyoruz, sonuçta mason dediğimiz insanlarda herkes gibi etten ve kemikten. Toplumda bir öcü olmaktan çıkılması gerektiğini söylüyorum.  Bu kadar iyi amaçlar taşıyan erdemli insanların bir arada olduğu, erdemli insanları daha erdemli hale getirmeyi amaçlayan bir oluşumun bu kadar kötü tanınması haksızlık değil mi? 

Öncelikle şunu düşünmemiz gerekmiyor mu? Neden Masonluk hakkında yanlış bir hüküm, bir karar var ve bu denli yanlış bir algılama sözkonusu?

Aslında amacım başta Masonluk olmak üzere herhangi bir Kurumu ya da Kuruluşu irdelemek değil, fakat bazı görüşlere karşın fikir belirtme zorunluluğum ortaya çıkmakta, haliyle de görüşlerimi sunma gereksinimini duyuyorum.

Gelelim diger İnanç Sistemi ile alakalı birtakım Müesseselere.. Biliniyor ki her bir Amaç doğrultusunda kurulmuş ve varlığını bu şekilde devam ettirmeyi amaçlamış giderek yayılma yöntemini uygulayarak belirli bir hedef üzerine doğru İnsanlık  yonlendirilmektedir.

Başından söyliyeyim sandığınız gibi salt bir tarafa yönelik ağır ithamlar bulunmamaktadır. Peki hangisinin doğru ve İnsanlığı vaadedildiği şekilde tek bir Amaç doğrultusunda hareket ettirip doğru yönde kalınması sağlanılıyor? Her kafadan bir ses çıkacaktır eminim (:

Bu arada sanıyorum ki Masonlukta da gördüğüm kadarıyla Dünya yüzeyinde belirli bir sayıya ulaşma çabası bulunmakta ( yanlışım varsa düzeltilsin ) bunun aynısını Mevlana Dernekleri kapsamında yürütülen ve faaliyet gösteren Bilgi Kitabı Misyonluğu adı altında sürdürülen çabaların aynı şekilde belirli bir sayıya ulaşması öngörüldüğünü ve ancak bu sayede Dunyamızda önemli derecede bir Değişim ve yeni bir Çağın başlangıcı olarak lanse edildiğini öğrendim.

Aklıma bir an bu sayının Dünya ve İnsanlık açısından önemli bir durum teşkil ettiğini ve İnsnalık adına tek bir yol hüküm verilmiş olması şartına bağımlı kalınarak belirlenmiş Grup ve Topluluk dışındakilerin ise ne yazıkki Evrensel Bütünleşme adı altında oluşturulan ya da oluşturulmak istenen Çatının altında bulunamayacakları da beyan edilmektedir.

Bundan yola çıkarak o halde bir tek Gerceği yansıtan Kuruluş dışındakilerin sadece İnsanlığı yanlış yere sürükledikleri anlayışı ortaya çıkmıyor mu? Bu arada sözlerim lütfen yanlış anlaşılmasın (!) Masonlar üzerine herhangi bir imada bulunmadığım bir gerçektir. Tabi aynı zamanda Masonluğu tasvip ettiğim ya da desteklediğim gibi bir düşünceye sahip olduğum da anlaşılmasın :D

« Son Düzenleme: Kasım 10, 2008, 10:24:17 ös Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 10, 2008, 10:38:18 ös
Yanıtla #12

Aklıma bir an bu sayının Dünya ve İnsanlık açısından önemli bir durum teşkil ettiğini ve İnsnalık adına tek bir yol hüküm verilmiş olması şartına bağımlı kalınarak belirlenmiş Grup ve Topluluk dışındakilerin ise ne yazıkki Evrensel Bütünleşme adı altında oluşturulan ya da oluşturulmak istenen Çatının altında bulunamayacakları da beyan edilmektedir.

'' beyan edildiği de gelmektedir' şeklindeki ifademi de eklemek istedim (:

Aslında Sayın Childofmu; bir Kurumun gizli bir faaliyeti varsa benim görüşümce bu pek de üstelenmemeli.. Bana kalırsa Kişiler zaten kendi yapılarında, kapasitelerinde ve aynı görüş doğrultuda olmalarından yola çıkarak belirli bir gruba üye olunacağı gibi sempati de duyulması kadar olağan bir durum yoktur.

Örnek veriyorum,  Bilgi Kitabı Misyonluğu adı altında yürütülen Evrensel Çalışmaların İnsanlık adına büyük Hizmetlerde bulunmuş ve bulunmaya devam ederek Tanrı'nın Realitesini Dünya Programına dahil etme Amacı çerçevesinden hareketle Tanrı'nın 4. Düzeninin Kurulması yolunda gerçekleştirilen Evrensel işbirliği kapsamında ' Birleşme ' gayesi taşınmaktadır.

Bakınız sunmuş olduğum örneklemden asla ama asla herhangi bir Kurum ya da Kuruluşun Misyonluğunu yaptığım görüşü ya da fikri çıkartılmasın! Sadece Konuya değinmek adına kendi fikirlerimi herkes gibi belirtme hakkımın olmasından hareketle yazdığım bilinsin :)

Son olarak Masonluğun ya da Masonların kendilerini deşifre edip Halka kötü imajlarini iyi etme çabası yolunda bütün Locaların Kapılarını sonuna kadar açmalarını mı istiyorsunuz :D           
« Son Düzenleme: Kasım 10, 2008, 10:42:00 ös Gönderen: Sevil »

Kasım 10, 2008, 10:59:31 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Alıntı
Bu arada sanıyorum ki Masonlukta da gördüğüm kadarıyla Dünya yüzeyinde belirli bir sayıya ulaşma çabası bulunmakta ( yanlışım varsa düzeltilsin )

Sayın Sevil;

Yanlış sanıyorsunuz, gelişme arzulanır, ancak bu daha çok kalitatif boyuttadır, kantitatif değil.

Saygılarımla

Kasım 12, 2008, 06:14:53 ös
Yanıtla #14

Alıntı
Bu arada sanıyorum ki Masonlukta da gördüğüm kadarıyla Dünya yüzeyinde belirli bir sayıya ulaşma çabası bulunmakta ( yanlışım varsa düzeltilsin )

Sayın Sevil;

Yanlış sanıyorsunuz, gelişme arzulanır, ancak bu daha çok kalitatif boyuttadır, kantitatif değil.

Saygılarımla

Teşekkür Ederim.

Kasım 14, 2008, 06:44:49 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Öncelikle Saygılar;

Masonluğu tam olarak çözememiş;-aslında hakkında çokça kitap okumuş,yaşayışları,ritüellerini derinlemesine araştırmış -; biri olarak ülkemizde önyargı patlaması sıralamasında Din geliyor ve gaza gelme diye tabir ettiğimiz durumlar ülkemizde çok oluyor.. Şmdi masonluğa önyargılı yaklaşımın olmasıda gayet doğal hele ki Tv lerde yazarların bir çoğunda dünyayı masonların yönettiği muhabbetinin dönmesinden dolayı bir zamanlar bende dünyayı Masonların yönettiğini ve çeşitli amaçları oldukları(Büyük İsrail)na inanmıştım.. Sonra bunu kitaplar okuyarak,dünyanın en büyük kütüphanesi olan İnternetten araştırarak kırdım.. Ve sonradan gerçekleri yansıtmadığına şahit oldum..

Ön yargıyı vb. durumları kırmak için Hristiyanlık gibi kiliseleri halka açmak,sokaklarda incil satmak vb. durumlar gerçekten aşırı bir antipati oluşan masonluk için tehlikeli olacağı kanaatindeyim.. O yüzden bende Sinagogların halka açılmasını ve Tevrat'ın sokaklarda ekmek su gibi dağıtılmasını desteklemiyorum.. Bu ülkede kabuk kırılmalarıda,Tabuların yıkılmasıda çok aşırı bir süreç alır..

Amerika örneğine değinmek istiyorum. Amerikada halk şimdiye kadar huzur ve refah içindeydi.. Sıkıntıları pek yoktu.. O yüzden Japonyadan,Çin'den,Almanyadan gidenler bir süre sonra ben Amerikalıyım,Amerikanım demeye başlıyordu.. Halkın tek kaygısı Para olduğuda aşikar. O yüzden amerikada Mason Localarının faaliyetleri bizim ülkemize göre daha rahat ve büyüme ivmesi yüksek.. Bizim ülkemizde tek kaygı Din.. Açlık sınırında olan insanlar Din'e yönelir.. Daha bir sert sarılır dinine..

Son olarak; Önyargıları kırmak için çeşitli çalışmalar elbette olacaktır ama daha soft kalması taraftarıyım..Masonluk hakkında kesin yargıların kırılması uzunca bir süreç alacaktır.. Bunun ilerlemesinde hepimizin azıcıkta olsa yardımı olmalı.. Hataları düzeltmek yerine hatasını söylemek ve ondan düzeltmesini beklemek bana daha mantıklı geliyor..Hata yaptığını anladığında ne yapması gerektiğini bilmesi açısından...

Herhangi bir artniyet unsurları bulunmadan yazdım..Hatam oldu ise affola.Saygılarımla..

Kasım 14, 2008, 05:05:15 ös
Yanıtla #16
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Degerli Arkadaslar,

MASON Kardesimin de dedigi gibi, onyargilari asmak icin kisisel ve kurumsal bazda belli calismalar yapilmaktadir, daha iyisi yapilabilir mi, tartisilir. Masonluga karsi bu onyargilar ulkemizde cok daha fazladir maalesef, egitim orani dusuk diger ulkelerdeki gibi. Ayrica, siz araniza, belirli bir seviyenin ustune cikmis, Masonik degerler tasiyan insanlari aldikca bu boyle surup gidecektir. Zira Masonluk, "Atisalani At Sevenler Dernegi" degildir, her elini kolunu sallayan kapidan iceri giremez. Sunu da eklemeliyim, ozellikle "DIN" ile kavga eden, Din konusunda herkesin ayri yorumlar getirdigi, birilerinin elden gidecek diye korkular yasadigi bir ulkede, hele hele politik olarak arguman olarak kullanilan Masonluk icin onyargilari kirmak, dendigi gibi atomu parcalamaktan da zor olabilir.  Bu onyargilar Masonlar icin cok mu onemlidir, bu da tartisilir. Sizin dogrulariniz varsa, aydin bir kisi olarak buna inaniyorsaniz ve mantiginiz sizi baska yerlere cekmiyorsa, onyargilar ya da yazilip cizilenler sizi yolunuzdan cevirmeye yetmeyecektir. Ben bir Mason isem ve Masonluga karsi hergun planli bir sekilde saldiriliyor, olduk olmadik yakistirmalar yapiliyorsa, butun bunlar Masonluga guc vermekten, kenetlenmeyi saglamaktan baska birseye yaramayacaktir. Bize alternatif Din olusturuyorlar desinler, ben Allah'ima inanmaya devam edecegim, bize dunyayi ele gecirmeye calisiyorlar desinler, ben insanligin refahi icin calismaya devam edecegim. Kim ne derse desin, akl-i hikmet sahibi birisi olarak dogruluktan, vatan ve Allah sevgimden, insanlik adina iyi birseyler yapmaktan kimse beni ceviremez, buna hicbir Mason Kardesim de izin vermez, vermeyecektir.

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Kasım 14, 2008, 09:18:37 ös
Yanıtla #17

sn. Dino ,
"Adamlık" en başta gerçek insan olmayı gerektirir . Sonra da doğruluk ,yurtseverlik ve inançlı olmak gelir .
Eğer "masonluk" ,sanıldığı gibi adam olmanın önünde bir engel değil de adamlığın bir kurumu ise umarım bir gün o kurum benim da hayatımın bir parçası ,bireyleri de kardeşlerim olur .

Saygılarımla ,
Bilgi , en kutsal güçtür !