Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Özde Ermeni Katliami  (Okunma sayısı 30987 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 06, 2007, 02:05:48 öö
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

şüpeniz olmasın samuel fotograf albüm  özenli bir çalışma oldugu için gecikebilir .aslında sadece benim ürünüm deil birkç kişiyiz......
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ağustos 06, 2007, 02:07:25 öö
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

şüpeniz olmasın samuel fotograf albüm  özenli bir çalışma oldugu için gecikebilir .aslında sadece benim ürünüm deil birkç kişiyiz......
NASIL YANİ ŞU ANDA BİLGİ SAYARI KAÇ KİŞİ KULLANIYORSUNUZ. ???

Ağustos 06, 2007, 02:08:27 öö
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

siz hazırlayın iyi çalışmalar

Ağustos 06, 2007, 02:09:26 öö
Yanıtla #33
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

buradayım

ve ermeni olaylarıyla ilgili görüşümü de belirttim. herhalde o belirtimim Kana Katliamini kınamamı da geçerli kılar gözünüzde... olaya manevi vs. yoldan bakmıyorum. eğer birileri kutsal savaş adı altında çocukları bebekleri öldürüyorsa onların karşısındayım. açın benim yazdıklarıma bakın holokost hakkında yazdıklarıma bakın, soykırım vve insanlığa karşı işlenmiş suçlar hususndaki yaklaşımımı bi nebze anlayabilirsiniz.

evet Kana Katliamını unutmayacağım. Bu katliamı gerçekleştiren Faşist Yönetimlere karşı duracağım. ama bu anti-semitizm demek değildir. bu ikisi birbirinden tamamen farklıdır.

kaldı ki ermeni soykırımı yada sözde ermeni soykırımı üstünde tartışılan bir konudur. ancak kana katliamı apaaçık gün gibi aydınlıktır tıpkı holokost gibi tıpkı ruandada gerçekleşen soykırım gibi....

elmayla armudu birbirine karıştırmamanız dileğiyle

saygılarımla...
sevgili skullg siz faşizme karşımısınız.
Ne demektir faşizm?
Faşist derken ülkücülerede faşist deniyor onlaradamı karsınız.hitler ,türkeş yada şaron v.b. hepside faşist oluyor değilmi?

Faşizm denildiğinde, genelde ilk akla gelen “bir hükümet tarzı” olsa da, faşizm, yalnızca bununla kaim değildir. Faşizmin üç düzeyinden bahsedilebilir: Rejim olarak faşizm, örgütlü bir hareket ve ideoloji olarak faşizm, sıradan/gündelik faşizm. Bu üç düzey, her daim eş anlı olarak bir arada bulunmazlar; genellikle düzeylerden bir diğerlerine nispeten daha gelişkin halde bulunur. Faşizmin düzeylerinin birbirlerine tamamlar biçimde mükemmelen bir arada bulunmaları nadiren gerçekleşir

“sıradan faşizm”, Tanıl Bora’ya müracaat ederek şöyle tanımlanabilir: “Sıradan faşizm, faşizmin ideolojik saiklerinin ve faşist hareket unsurlarının (devlete/otoriteye tapınma, şiddeti bir mücadele aracı olarak kullanma, biyolojik belirlenimciliğe dayanan organik bir ulusu anlayışı, ırkçılık ve aşırı milliyetçilik, lider kültü, totaliterizm, vs…), doktriner bir çerçeveye oturtulmaksızın gündelik ideoloji içerisinde anlık ve sürekli olarak tezahür edişini, politik bir hedefe bağlanmaksızın, örgütsel bir yönlendirme olmaksızın kendiliğinden eylemlerde dışavurumunu anlatır.” (Tanıl Bora; Faşizmin Halleri, Birikim, Sayı 133, Mayıs 2000, s. 21-34)

Sıradan faşizme yalnızca faşist hareket içinde rastlanmaz; bu mevzuu, sadece faşist hareketle irtibatlandırılamaz. Sıradan faşizmi oluşturan eylemler, tavırlar ve sözler normal hayatımızın içinde aktığı birçok mekanda (okulda, işyerinde, kadın erkek ilişkilerinde, stadyumlarda, delikanlı sohbetlerinde) farklı şekillere bürünerek (bazen fiziki şiddet kullanımı bazen hakaretamiz bir dille) karşımıza çıkabilir. Yaşamın her alanında boy gösteren sıradan faşizmin görüngüleri zamanla “doğal, normal” bir hal alır. Bu sürecin içselleştirilip yaygınlaşmasıyla birlikte farklı toplumsal katmanlardaki insanların, dillerine ve hareketlerine yön veren faşizan unsurların ayırdına varmalarını güçleşir; sözlerinde ve tavırlarında katıksız bir faşizmin izleri görülse de onlar yaptıklarını faşizmle ilişkilendirmezler.

Sıradan faşizmin faillerinin de mutlaka bir faşist örgütle organik bir bağ içinde olması gerekmez. Tekrardan Bora’nın kılavuzluğuna başvurarak, faşizmin bu halinin, bütün toplumsal kesimlere ve her siyasal yapılanmaya sirayet etme kudretine sahip olduğunu belirtebiliriz: “Sıradan faşizm etmenleri fragmanten, spontan, ani ve çoğulcudur. Kolayca belli bir sınıfsal kültüre, politik kimliğe özgülenemez. Sıradan faşizm belirtilerini ülkücü mahfillerde olduğu gibi, Atatürkçü, İslamcı ve hatta bir çeşit solcu muhitlerinde de görebiliriz.” Bu nedenle, faşizm karşıtı bir duruşa sahip olduklarını belirtip sürekli olarak “anti-faşist”, “özgürlükçü”, “çağdaş”, “ilerici” olduklarına iman edenlerin, ağızlarından faşist söylevleri eksik etmemesi şaşırtıcı değildir.

Faşist dilin ayırtedici özelliklerinden biri, kendini, başkalarından/ötekilerden üstün görmesidir. Bir faşistin tefekküründe, o ve ona benzeyenler bütün iyiliklerin, güzelliklerin ve doğrulukların sahibidir; buna karşılık ötekiler ise kötülüklerin, çirkinliklerin ve yanlışlıkların taşıyıcıdır. Bu nedenle kendisi üstün, öteki ise aşağıdır. Bu dilin kemale ermiş örneği olan Alman faşizminde, bir Almana sırf Germen ırkından olduğundan bütün olumlu özellikler atfedilirken; bir Yahudinin, bütün kötülüklerin müsebbibi olarak görülmesinin sebebi slt Yahudi olmasıydı. Bir başka anlatımla; bir Yahudi somut bir kötülük ürettiği veya bir suç işlediği için değil; sadece Yahudi olduğu için aşağılanıyor, cezalandırılıyor, öldürülüyordu.

« Son Düzenleme: Ağustos 06, 2007, 09:47:39 öö Gönderen: MYSTICPROVOCATEUR »

Ağustos 06, 2007, 02:12:32 öö
Yanıtla #34
  • Uzman Uye

Faşizmin üç düzeyinden bahsedilebilir: Rejim olarak faşizm, örgütlü bir hareket ve ideoloji olarak faşizm, sıradan/gündelik faşizm.

sonuçta siz bunların hepsinede karşısınız.

Ağustos 06, 2007, 11:47:52 öö
Yanıtla #35
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Ermeni katliamı ile suçlanan bir Büyük Üstadın teşekkül ettirdiği Türk Masonluğu' nun bu şekilde provakasyon amacı taşıyan mesajların bulunduğu bir sitede tartışılması; ya da tersten söylersek, böylesi bir sitede bu tür provakasyon denemelerinin yapılması, hem evrensel anlamda Masonluğa hem de Türk Masonluğuna yara aldırır.

Hem site, hem de sitenin içeriği dolayısıyla Masonluk (Sayın Mason site yöneticisi olarak sitenin doğrudan H.K.E.M.B.L' yi bağlayan bir niteliği bulunmadığını belirtse de) bu provokasyondan eminim ki zarar görecektir.

Kendimi bu konuda müdahil gördüğümden hatırlatmak isterim.
« Son Düzenleme: Ağustos 06, 2007, 11:55:32 öö Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...

Ağustos 06, 2007, 12:21:32 ös
Yanıtla #36
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Omnia Tempus Alit,

H.K.E.M.B.L. yada Masonluk (bir butun olarak) hicbir politik yada dini goruste degildir. Ozgur dusunceyi savunan, aciklanan dusuncelere anlayis ve saygi cercevesinde cevaplar veren yada ketumlugunu koruyan bir topluluktur.

Sitede belli basliklarin acilmasini engellemek yada o basliklari silmek, Masonlugun evrenselligine ve fikir ozgurlugu mantigina ters dusecektir.

Bana gore onemli olan; acilan konu yada iceriginden daha cok, o konunun seviyeli tartisilabilip tartisilamadigidir. Sitenin amaci yanlizca belirli konularin degil, her konunun seviyeli bir sekilde tartisilabilecegi bir bilgi paylasim ortami yaratabilmektir. Uyelerin birbirine saygi ile cevaplar vermesi, inanc ve politik dusuncelerine anlayis ile bakmasi bu sitenin gelecegi icin cok daha olumlu bir yapi yaratir.

Bu konunun acilmamasini degil, seviyeli olarak tartisilabilmesini umardim. Amacimda budur.

Konulari silerek yada acilmasini engelleyerek istenen kaliteyi, evrenselligi ve ozgur dusunceyi barindiramayiz. Fakat acilan konu ne olursa olsun, onu seviyeli tartistirabilmek sitemizin olgunluguna isaret edecektir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ağustos 06, 2007, 12:47:20 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Sayın MASON, Sayın Omnia Tempus Alit'in düşüncelerine katılıyorum. Siz hernekadar masonlar.org'un herhangi bir loca adına açıklama yapabilme yada herhangi bir locaya bağlı olmadığını açıklasanızda bu site domain ismi olarak dahi bir Türk Masonları sitesi görüntüsü vermektedir. Yani doğal olarakta böylesi bir sitede bu tür yazılar hem evrensel anlamda Masonluğa özelliklede Türk Masonluğuna yara aldırır. Tabi ki bu bizim iyi niyetli düşüncemiz. yoksa bu tür yazılar sadece bu sitede bulunmamaktadır!

Sayın Omnia Tempus Alit Sayın Shemuel'in bu konuyu açmasının sebebini ben biliyorum. Yoksa o da biliyorki özellikle suçlu olan ermenilerdir ve kayıplarda karşılıklıdır. Bende ilk başta provakasyon olarak değerlendirsemde sonrasında öyle olmadığını anladım ki kendisi benimle konuştuktan sonra konuyu kaldıracağını söyledi ama silme/düzenleme süreleri sanırım kısıtlı olduğundan geç kaldık...

Ağustos 06, 2007, 01:34:03 ös
Yanıtla #38
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Muhterem MASON, Sayın LEON COMANDANTE,

Çok net bir şekilde belirtmem isterim ki, bu konudaki tek çekincem anti - masonik sitelerin, burada yazılanları farklı amaçları için kullanabilecekleridir.

Konuyu açan değerli arkadaşımıza da saygılarımla hatırlatmak isterim.
Tempus fugit...

Ağustos 06, 2007, 09:24:11 ös
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

Muhterem MASON, Sayın LEON COMANDANTE,

Çok net bir şekilde belirtmem isterim ki, bu konudaki tek çekincem anti - masonik sitelerin, burada yazılanları farklı amaçları için kullanabilecekleridir.

Konuyu açan değerli arkadaşımıza da saygılarımla hatırlatmak isterim.
Sevgili Omnia Tempus Alit,

Dusuncenizi anliyorum ve saygi duyuyorum. Ama ve fakat buradaki yazilanlari, carpitarak kendi amaclari icin kullanan cikarsa, bunla sadece kendilerinin ne kadar asagilik olduklarini gosterecektir. Bunlara inananlar, bu kisilerin bu iddialarini hic arastirmadan kabul edecek olurlarsa da, bu kendilerinin ne kadar cahil ve arastirmaktan yoksun olduklarini gosterecektir.

Emin olun, bu tarz hareketleri yapacak kadar dusuk seviyede olanlar, buradaki selamlasmalari, veya guncel sohbetleri de ayni sekilde carpitarak kullanabilirler.

Gonul isterdi ki bu konu baska bir konuya misilleme olmasi icin degil, hakikaten tartisilmak icin acilmis olsaydi, ve ne oldugu belirsiz(!) kaynaklardan bilgiler asmak yerine fikir alis verisinde bulunulabilinse idi, ama gordugunuz gibi her insan tartismasini degisik seviyelerde yapiyor, ve siteyi kisisel rovans amaclari icin kullanmakta sakinca gormuyor. Bu kendilerinin secimidir.