Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Her mason yeni bir üye bulmalımı?  (Okunma sayısı 17031 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 30, 2010, 11:17:33 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sayın Ökkeş şu yazınızın samimiyetine inanıyorum ve bakış açımı bir nevze değiştirdi.
"mason ile aynı yerdeyiz, 50. senesini kutlarken ki, teklif edememiş olmanın mutsuzluğunu anlattırken gözü dolduğunda da oradaydım."

Size ve diğer beylere konuya açıklık getirdikleri için tekrar teşekkürü borç bilirim.

Aralık 30, 2010, 11:20:16 ös
Yanıtla #21

Sn. AuthenticVisions,

Elimde net sayılar yok tabi ki. Ama gördüğüm, dışardan gelen, yani babası Mason olmayanların sayısı çok daha fazla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 30, 2010, 11:54:15 ös
Yanıtla #22
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Babası Mason olup Mason olanlarında cogunun önericisi babası olmuyor, başka bir Kardes tarafından teklif ediliyor. Kesinlikle başka adaylara edilen teklif daha fazladır.

Aralık 31, 2010, 12:15:01 öö
Yanıtla #23
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Bir şey daha ekleyeyim. Ben sayısal olarak bir azlık olduguna fazla inanmıyorum. Elbette gönül ister ki yüzbinler, milyonlar olsun. Ama o pek mümkün de değil.

Daha önce de dedim, genel nüfusa göre bir oranlama hatalı olur. Türkiye açısından şartları tasıma ihtimali olanlar bulunabilir ama diğer ülkeler acısından bu pek zor olacağı icin ben de bu hatalı durum şerhini koyarak, sayısal olarak aslında o kadar da az olunmadigina iliskin bir ornek vermek isterim. Türkiye genel nüfusuna oranla Mason sayısı ülkenin yaklaşık %0.03'unu oluşturuyor. Yaklaşık nüfus oranı yakın olan Almanya'da ise Bu oran yaklaşık %0.065. Almanya'da hemen hemen her yerde ilde birden fazla Loca var. Türkiyede Derneğin aktif olduğu il sayısı 7. Bunlar da dikkate alınırsa ben sayının öyle çok az olduğunu düşünmüyorum. ABD'de bile nüfus-Mason sayısı oranı yaklaşık %1.2 seviyesinde.

Nitelik elbette daha önemli. Hatta birey sayısına göre Loca sayısı daha fazla önemli.

Aralık 31, 2010, 09:42:04 öö
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Biraz matematik bilgisi olan herkez bilir ki,her mason yeni bir üye bulsaydı şimdiye kadar bütün dünya mason olurdu.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 31, 2010, 12:23:48 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Sn.Ökkeş sizin yazınızda gördüğüm bir kelime aslında yeni bir soru ortaya çıkardı benim gözümde.Şöyle yazıyordu üstteki cevabınızın bir bölümünde^^Masonluk aslında teklif götürülen bir grup değil ama bizim "meslek" dediğimiz, ilgilenenler veya "dahil" olmak isteyenleri kabul eden bir yapıya sahiptir. Kısaca; "Çalınan kapı, açılmalıdır". Kapı, herkese açılabilir ama önce çalınması gereklidir. ^^
Şimdi benim merak ettiğim konu şu..Kendimizce gerekli bilgi donanımına sahip olup bu kapıyı çalalım.peki bu kapı bize açılacak mı.ve en önemli sorum bu kapıları nasıl çalacağız.ben geldim ,mason olmak istiyorum bana kapıyı açın mı diyeceğiz.Bu konuyu biraz açmanızı istiyorum sitedeki arkadaşlarımdan.biliyorum ki  bu kapıyı çalmak isteyen yüzlerce insan var..ve gene biliyorum ki amaçları maddi olmayıp bu oluşumda isim yapmak isteyen insanlar var..belki bu sordugum soruyu açık olarak bilmek isteyenler çogunlukta..BU KAPIYI NASIL ÇALACAK MASON OLMAK İSTEYENLER

Aralık 31, 2010, 01:11:08 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Ortada aslinda kapi falan yoktur. O yuzden kapi calmayi ogrenmeye de gerek yoktur. Ortada ya duvar vardir ya da duvar yoktur. Eger duvar yoksa bu evren var oldu olali hic yoktu demektir yok eger duvar var ise o evren var oldu olali oradadir ve orada olmaya devam edecek demektir.

Derdi mason olmak olan icin orada hep duvar var, derdi MASON olmak olan icinse ortada hic duvar yok. O sozu acilan yuzlerce kisi derman ariyorsa derdine, dertleri onlarin dermanidir  ayni zamanda ve o derman kendileridir. Kendi dertlerini ve dermanlarini bilirlerse zaten kapi da yok duvar da yok. Bilmezlerse ugrasip dururlar, kapiyi aramak icin yine de bulamazlar.

Hayatinizi yasayin, ani yasayin, anin geleceginizin temel tasi oldugunu bilerek ani yasayin, hata ve kusurlarinizdan dersler cikarin, yolda gordugunuz bir evsize evinizi acin, cocuklarla sokakta top oynayin, zora dusmus olan bir arkadasiniza ictenlikle el uzatin, aileniz icin cabalayin, vataninizin gelismesi icin elinizden geleni ardiniza koymayin, trafik kurallarina uyun, pazarliksiz sevin, insani sevin, herkesin sizin gibi oldugunu bilip insanlara toleransla yaklasin, akarsu gibi temizleyin, gece gibi ortun, gunes gibi aydinlatin cevrenizdekileri, o zaman gorun bakin ki ortada kapi yok. Iyi bir insan olun, tinsel ve bedensel varliginizi koruma, onu gelistirme amacinda olun, benliginize mukayyet olun, Tanrinin her insana verdigi bir cevher vardir o cevherinizi bulun, yeteneklerinizi insanlarin faydasi icin kullanin, o vakit zaten bunlari yaparak siz kapiyi calmis olacaksiniz, o zaman kapi size acilmis olacak, o zaman aslinda kapinin olmadigini da anlayacaksiniz.

eger bir kapi varsa ve calinacaksa boyle calinacak! 

Ocak 04, 2011, 04:24:24 ös
Yanıtla #27
  • Skoç Riti Masonu
  • Yeni Katilimci
  • *

"Nasıl mason olunabilir"e cevaplar;
1. Sayın Sarasto'nun cevabındaki gibi yaşayın, etrafınızdaki bir "mason" sizi bulacaktır.
2.çevrenizdeki masonlardan hiçkimseyi tanıyorsanız, onunla paylaşın, o size bir yol gösterecektir (çünkü seneler süren kişisel tanışıklıklar ancak bir mason'un bir mason olmayana kefil olmasını sağlayabilir-burada bu soruyu sormanızdan aslında çevrenizde olmadığını anlıyorum)
3.bir mason derneği merkezi bulun, gidip başvurun. (size komik gelebilir ama bu da bir yöntemdir)

çok basit ve çok zor dediklerim, farkındayım ama mason olmanın kriterleri, ekonomik, ticari, koltuk başarıları değil, yaşam, hayat, sevgi başarıları üzerine kuruludur. Bunların fark edilmesi ise küçük detaylarda olur ve bunu da ancak kişisel ilişkide olduğunuz çevrenizdekiler fark edebilir.