Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Deneme  (Okunma sayısı 6330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 27, 2011, 01:55:55 öö
Yanıtla #10
 • Skoç Riti Masonu
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 242
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Thoth ben bir çelişkiden bahsediyorum. Amacım masonları sorgulamak değil. Siz masonlar.org diye kendinize bir site açıp sadece masonları alsaydınız, yazılan yazıları üye olmadıkça göstermeseydiniz bunda çelişki bulmazdım. Hatta anti-masonlara karşıda savunurdum.

Umarım anlatabilmişimdir.


Sevgiyle...

Malesef anlatamadığınızı düşünüyorum Sayın Prometheus.. Dediğiniz gibi olsaydı, anti-masonlara karşı neyi savunacağınızı bilemezdiniz.

Saygılarımla
Sayın Thoth bu yazınıza cevap verebileceğimi düşünmüyorum.
Ancak soru sorabilirim. Anti-masonlara karşı kendinizi savunmak zorunda mı hissediyorsunuz?

Hadi onlara hiçbir şeyin anlatılamayacağını burada en çok bağıran bendim. Bütün köprüleri yakan bendim. Bakın bütün mesajlarıma bundan eminim ve hiç şaşmadım, hiç kıvırmadım. Bıraktım onlara bir şey anlatılamayacağını, neden anti-masonları içselleştiriyorsunuz?
Değer mi?Sevgimle...


Sayın Prometheus, anti-masonlara karşı birşeyleri savunmaktan bahseden sizdiniz..Birşeyleri içselleştirmiyorum farkında olmayabilirsiniz ama kendi yazdıklarınız ile karşı karşıya geliyor ve yazdığınızdan yaptığım örnekleme sonucunda olmayan bir durumun cevabını soruyorsunuz..

Mantıktaki çelişmezlik ilkesine göre bir şey hem kendisi hem de başkası olamaz. Aynı özdeşlik ilkesi gibi kavram veya önermeler kendisiyle çelişmez. Bu durumda sizin ilk mesajınızda yazdığınız gibi forum sadece Masonlara açık, üye olmayanlara kapalı bir oluşum olsaydı, tüm bu konular ile ilgili yazdığınız yorumları paylaşamamış ve bizlerde sizi tanıyamamış olurduk..Siz burdaki doğru bilgi platformundan yararlanabildiğiniz için, ilk mesajınızda yazdığınız gibi "hatta anti-masonlara karşıda savunurdum" cümlesini yazdınız, bilginin eksikliği ya da yokluğunda ne savunulacak şey ne de karşı durulucak şey var olur.

Saygılarımla

Mesajımı daha anlaşılır olması içısından editledim.
« Son Düzenleme: Temmuz 27, 2011, 02:23:08 öö Gönderen: Thoth »


Temmuz 27, 2011, 08:10:14 öö
Yanıtla #11
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 886
 • Cinsiyet: Bay

Sayın Prometheus asıl olarak kendisinin neden kardeş olarak görülmediğini sorguluyor anladığım kadarı ile.

Alıntı
Ben neden kardeş olabilecek donanıma sahip değilim?

Bu 'bence' donanım meselesi, saygı duyma meselesi değildir. Çok saygı duyulan oldukça donanımlı bir kişi, bir ülkenin cumhurbaşkanı, bir profesör, siz donanımlı dan ne anlıyorsanız, kardeş olmayabilir.
Bunun yanında lise mezunu bir emekli 'kardeş' olarak çağrılabilir.

Buradaki kullanımı ile 'kardeş' tamamen inisiyasyon ile alakalı. Yeniden doğmak ile alakalı. İkiz, üçüz bile olabiliyor masonlar.

Sizin bahsettiğiniz anlamda kardeşliği anlıyorum.
Hangi mason üyemizdi hatırlamıyorum. Şu an forumda arayacak vaktim yok.
HKMBL üyesi mason, ÖMBL üyesi arkadaşı ile konuşurken, hitaben 'kardeş' diyordu.
Ama ikiside hangi anlamda 'kardeş' demediğini biliyordu.

Bize de kardeş desinler, belki çok samimi olsak diyeceklerdir. Hatta yanı başımızda bizi görünce 'kardeş naber ya' diyen mason olduğunu bilmediğimiz biri vardır. Ama masonik anlamı ile 'kardeş' demediğine emin olabiliriz.

Saygılar


Temmuz 27, 2011, 09:14:35 öö
Yanıtla #12
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

Konu ilgisiz bir bölümde açıldığından en ilgili yer olan Yorumlar bölümüne taşınmıştır. Ayrıca başlık da konuyu anlatmaktan uzak ve içerikle ilgisizdir.

Saygılarımla.Temmuz 27, 2011, 09:36:51 öö
Yanıtla #13
 • Skoç Riti Masonu
 • Uzman Uye
 • *
 • İleti: 3741
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Prometheus, bir yerden giriyor ve bambaşka bir yerden çıkıyorsunuz. Şöyle diyorsunuz:

"burası masonlar.org ve Harici Forum ise, kardeşlerimiz diye niye ayrımcılık yapıyorsunuz merak ettim. "

Eğer bizim birbirimize burada da Kardeşim diye hitap etmemizi bir ayrımcılık olarak görüyorsanız, o zaman Forumun ismi bile ayrımcı olmalı sizin için. Ne demek Harici Forum diye de sormalısınız. Oraya takılmıyorsunuz galiba. Yani sizin harici ve bizlerin ise içrek olduğunu kabul ediyorsunuz. Bu bir ayrımcılık mıdır? Yok bence değil. Bu bir tanımlamadır. Sizin takıldığınız husus niye burada da birbirinize Kardeş diyorsunuz galiba.

Çok kısa bir cevap vereyim. Ben Kardeşime HER YERDE Kardeşim derim. Yolda yürürken, oturmuş içerken, evde PES oynarken, oturmuş beraber tezimizi hazırlarken, Dernek binasında, Mabedde, telefonda, facebookta, twitterda HER YERDE HER ZAMAN! Burada da dolayısıyla. Niye? Çünkü KARDEŞİM olduğu için. Mekan ayrımım yok o yüzden.

Bundan aylar evvel bir yeri ziyarete gitmiştim iş saikiyle. Konuşurken muhatabımla, o benim Kardeşi olma ihtimalini hissetmiş, neyse ayrılırken benim Kardeşi olduğunu anladığı an, bana öyle bir sarılışı vardı ki ve benim ona öyle bir sarılışım vardı ki, bunu kelimelerle anlatamam işte. O sevgiyi, o andaki duyguyu anlatamam. O yüzden Kardeşim diyoruz birbirimize. Hepimiz Kardeşiz fasaryası gibi değil bu KARDEŞİM demek. Çünkü ben bir Kardeşime KARDEŞİM derken gönül telim her deyişimde titrediği için Kardeşim diyorum.

Bu ne ayrımcılık ne başka bir şey. Bu bir sevginin dışa vurumu sadece. Kusura bakmayın. burada  bu başlığa mesaj gönderdiği için örnek vereyim, Sn. Thoth diyemiyorum. Thoth Kardeşim diyorum. Çünkü benimle Thoth Kardeşim arasında tarifi yazıya dökülmez, dile gelmez bir bağ var. Bu bir kendini tatmin vesaire de değil. Bu bir ayrıcalık yaratma da değil.

Bizler erdem sahibi ve iyi olan tüm İnsanları severiz. Ama birbirimize Kardeşim deriz. Tıpkı sizin, biyolojik olarak aynı anne veya babadan doğan insana kardeşim demeniz gibi. Ha siz herkese o sıcaklıkla kardeşim diyebiliyorsanız, tebrik ederim. Bazı lafların içlerinin boşaltılarak kullanılmasının iyi bir şey olmadığını düşünüyorum. hiç bir hissiyat bağı olmadan birbirine kardeşim demenin manası yoktur. sokakta çarşıda pazarda görüyoruz. kardeşim diye ünlemeleri. bizim seslenmemiz öylesi değil işte. tıpkı aynı anneden doğan aynı babadan olanların birbirlerine söyledikleri o sıcaklıkta bizim birbirimize Kardeşim dememiz.

Sayın ozkann güzel söylemiş bunun donanımla da alakası yok. Bunun inisiye olmakla alakası var.

Sevgi ve Saygılarımla.


Temmuz 27, 2011, 10:03:20 öö
Yanıtla #14
 • Seyirci
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 4170
 • Cinsiyet: Bay

Sn.Skullg

Kardeşim kelimesi güzel bir tabir ama anlaması çok zor aynı zamanda bazen çok moda kullanılıyor.Oğullarım arkadaşlarıyla karşılaştıklarında izliyorum genelde arkadaşlarıda ortaktır tabir şu birbirlerine vay kardeşim nasılsın.O kadar saf masumane ve fazla düşünülmeden kullanılıyorki oğullarım bu kelimeyi kullanırken ne hissederek söylediklerini anlıyabiliyorum.Kardeşim aslında biz aynı anadan doğmasakta bir anlamda kardeşiz.Hissetmekten bu kadar uzak kaldığımızda bir tabir belki oğullarım bu yüzden kullanıyor olabilir.

Kardeşim derken belki bilinçaltı kendimizi herhangi bir tehlikeye karşıda korumuş oluyoruz,belkide insanlığın şu çağda en fazla ihtiyacı olan şey olduğu için kullanırız.Masonların kendi aralarında birbirlerine kardeşim demeleri bu çerçevede çok güzel duruyor ama buda bizim haricimizdekiler kardeşimiz değildir demek anlamına geldiğini sanmıyorum.Nasılki evdeki kardeşin ile dışarıdaki kardeşinin arasında derece farkı varsa olay olsa olsa ancak bu kadarcık farkı vardır.

Umarım her insanın birbirini kardeş olarak görebileceği bir dünya oluşur.Çokta zor olsa temenni edelim.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


Temmuz 27, 2011, 07:49:38 ös
Yanıtla #15
 • Seyirci
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 647
 • Cinsiyet: Bay

Sayın skullG, güzel bir olay anlatmışsınız. Ancak ilk görüşmeniz ile, sonraki görüşmeniz arasında, hem o kişide hem sizde ne değişti? Hala aynı insanlarsınız, tek değişen onun ve sizin aynı kurumda olduğunuzu bilmeniz oldu. Buradaki yaşanan olayı nasıl tanımlayabiliriz? Gerçek bir sevgi mi? Gerçek sevgi sadece bir isimle olabilir mi? Bu benim tam da bahsetmek istediğim şey olabilir mi?
Aynı kurumda olup farklı din ve dünya görüşlerine sahip olabilirsiniz, yarın fikirlerin çatıştığı yerde o kişi sizin tam zıddınız gibi düşünebilir. Sizinle aynı olmayabilir, ki bana göre zaten olmaması gerekir. Hiçbir kurum binlerce insanı kapsayamaz, hele ezoterik ise...
Sizi kardeş yapan nedir? Sadece ortak bir isim taşımanız, aynı çatı altında bulunmanız. Buna kardeşlik diyemiyorum.
Benim gözümdeki kardeşlik tanımı elbette sizin birbirinize beslediğiniz duygular kadar değil. Belki daha yüzeysel. Hani şu; "Yaratılanı severim yaratandan ötürü" gibi de olabilir veya evrendeki her şeyi mucize sayıp öyle de seviyor olabilirim. Ancak bu sevgim onlara kızmamı engellemiyor, onların veya benim hatalı olabileceğimi engellemiyor. Onları gördüğümde sımsıkı sarılmam gerekmiyor. Ancak yinede seviyorum.
Bazı felsefecilere göre bir annenin yavrusuna duyduğu sevgide çıkar'dır. Derinlemesine düşünürseniz beni anlayabileceğinizi sanıyorum, çünkü o kadar zekisiniz gözümde.
Sonuç olarak her şey bir çıkardır gibi bir yere geliyoruz değil mi? Evet ancak tamamen de bir sınır koymak çok yanlış olur.

Sadece yazışarak çok derin konuların konuşulması elbette binlerce hataya ve yanlış anlamaya sebep olacaktır. Bana göre bunlar ancak yüz yüze konuşulabilir. Hele benim gibi yazma özürlü iseniz...


Sevgimle...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.


Temmuz 28, 2011, 01:13:43 öö
Yanıtla #16
 • Ziyaretçi

Yazılanlardan algıladığım kadarıyla, ortak paydası olan insanların genelde karşısındaki insana hitabı "kardeşim" oluyor. Örneğin ben aslen Sivaslıyım. Bizim yörede "gardaş" hitabı çok sık dile getirilir.

Yine dini literatürde müminler kardeştir gibi sözler meşhurdur.

Masonların da kendi aralarında bu hitabı kullanmaları anormal bir durum gibi durmuyor. Fakat mason olmayan kişilere harici denmesi, kelimenin anlam itibariyle dışlanmışlık izlenimi vermesi dolayısıyla belki  Sayın Prometheus'un tepkisini çekmiş olabilir.

Saygılarımla.Temmuz 28, 2011, 01:18:40 öö
Yanıtla #17

Sanırım bir konunun altını bir kere daha çizmekte fayda var...

"Kardeşim" kelimesi Masonlar için bir hitap şekli değildir... Bir yaşama biçimidir...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz


Ağustos 07, 2011, 02:24:01 öö
Yanıtla #18
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 339
 • Cinsiyet: Bayan

Bende evlatlarım derim.....yası benden buyuk yada kucuk olmus hic fark etmez yaratılmıs her cana anayım...benimde yasam bicimim bu ....evlatlarımla mutluyum:)))kimini doverim ,kimini severim :))))
masonlara nispet yapayım bunca kardeş bulustunuz anneniz nerde :=))))


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2076 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 14, 2008, 04:03:27 ös
Gönderen: akasya
13 Yanıt
3355 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 24, 2013, 12:57:12 öö
Gönderen: Arais
0 Yanıt
1987 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2015, 06:59:00 ös
Gönderen: Ömercan