Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hayaller ve Hedefler.  (Okunma sayısı 6651 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 28, 2014, 01:13:36 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli üyeler;
Herkesin her gün her saat belki farkında olmadan,belkide heyecanla kurduğu hayalleri mutlaka vardır.Peki insanların bir kısmı hayallerine ulaşırken,bir kısmı neden hayallerinde boğulur ? Nacizane fikrim insanların hayallerini büyük küçük demeden hedefleri haline getirmesidir,yani hayalleri ve hedeflerini karıştırmasıdır.Peki sizce Masonluk organizasyonu hayallerine ulaşmış bir toplulukmudur ?

En içten sevgilerimle
Sır Bekcisi

Eylül 28, 2014, 01:45:52 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın perseus, öncelikle forma hoş geldiniz, şeref verdiniz.
      Daha 2. iletinizde ilginç olduğunu düşündüğüm bir soru yöneltmişsiniz. Soru şu; "...Peki sizce Masonluk organizasyonu hayallerine ulaşmış bir topluluk mudur ?."
      Burada şunu ayırmanız gerekir, hayaller ile hedefler farklı şeylerdir. Masonluğun ilkeleri ve hedefleri vardır. Olaya bu açıdan bakarsak bence Masonluk ilkelerinden önemli sapmalar yapmadan hedeflerine büyük ölçüde ulaşmıştır ve ilerleyen süreç içinde de ulaşmaya devam edecektir.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Eylül 28, 2014, 02:03:28 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Alşah;

Naif tutumunuzdan dolayı teşekkürü borç bilirim.bu birliğin uzun yıllar varlığını koruyabilmiş olması ne kadar ciddi bir oluşum olduğunun ispatıdır,ciddiyet ile yapılan her eylem hedefine ulaşır buda su götürmez bir gerçektir bu konuda mutabıkız,asıl benim merak ettiğim şuydu; istikrarı,ve erdemlerini istisnasız sürdürebilen topluluklarda bazen bile bile ulaşamayacağı hedeflere odaklanıyor mu ? açıklamanız için teşekkürler.

En içten sevgilerimle
Sır Bekcisi

Eylül 28, 2014, 09:51:41 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hepimiz insanız ve hayatımız boyunca bin bir türlü hayal kurar, hedef belirleriz. Bu hedeflere ulaşabilmek tamamen bizim elimizdedir. Şöyle ki; hayallerimiz bizim gelecek hakkındaki taslak planlarımızdır. İçerisinde birçok olay ve neticesinde bir hedef vardır. Bu hedefe ulaşabilmek ve hayali, hayal olarak bırakmamak için daha mantıklı, gerçekleştirilebilecek hayaller kurmamız gerekir.

Elbet eğlence amaçlı hayallerimiz olacaktır, "Eveett, artık ben Superman'im! Yaşasın!" hayallerimiz olacaktır fakat bunların gerçekleşmeyeceğini çok iyi biliriz, bilmemiz gerekir, bilmiyorsak acilen bir psikologa gitmemiz gerekir. Fakat "Hmm, bu alanda doktoramı yaptım, en kralından üniversitede profesör oldum, ooohoo neler keşfettim bee! :P" hayallerimiz gerçekleştirilebilecek hayallerimizdir, neden gerçek olmasın?

Saygılarımla...
Serius est quam cogitas.

Eylül 28, 2014, 11:17:38 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hayal, gerçekleşmesi özlenen, gönülden dilenen bir şeydir ama daha çok duygsal ya da düşsel bir nitelik taşır. Bu bakımdan hedef, amaç ya da erek ile bir tutulamaz.

Ancak Masonluğun amaç, erek ve hedeflerinin, hele o ara sıra dile getirilin evrensel amacının gerçekçi olup almadığı, bunların birer "hayal" sayılıp sayılmayacağı da tartışılabilir.

Burada Sayın alşah Masonluğun hedefledrdine büyük ölçüde uluşmış olduğunu belirtmiş. Bana göre ise daha işin başındadır. Sayın alşah belki başka bir şey demek istedi; açıklarsa anlarız.

Şu hayal sözcüğü biraz edilgin yani pasif duruyor. Olmasını dile, düşle, iste, bekle... Salt zihinsel hatta belki kısmen bilinç altı... Oysa amaç, hedef, erek öyle değil. Bir etkinliği, bir çalışmayı, uğraşıyı, emek harcamayı gerektiriyor. Hayal (imge) kapsamında böyle bir etkinlik söz konusu değil.

Nitekim bu nedenle kendi öğretimi kapsamında bir yerlerde Masonluğun hayallere kapılmaya karşı olduğu da belirtilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 02, 2014, 06:17:34 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın adam;
Açıklamanız için teşekkürler,lakin sorma ihtiyacı duyduğum bir soru hasıl oldu şimdi kafamda.hedeflerin,amaçların vs.. Kaynağı hayallerimiz değimlidir ?
Sır Bekcisi

Ekim 02, 2014, 06:33:22 ös
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Hayal ya da imge, gerçekmiş gibi benimsenen ama aslında gerçek dışı, sadece düşüncedeki bir tasarım, bir varsayım, bir ülküdür. Bunun bir karşılığı da "imaj"dır ama bu sonuncusu dilimizde çok farklı ber anlamda kullanılmaktadır.

Bunun böyle oluşu, salt insan bilincinde oluşturulması, doğanın ve evrenin maddi ya da nesnel olgularıyla uyum sağlamamasıdır. Sağlaması da gerekmez çünkü bir hayaldir, gerçek değil...

Amaç, erek ya da ülkü ise bir gerçeklik üzerine kurulur. Bu bağlamda çok ileri gidilirse, bulutlar üzerinde uçulursa, bir diğer deyişle amaç gerçeklikten çıkarılırsa, işte o zaman bir hayal olur.

Nitekim bu nedenle Masonluğun evrensel amacının da bir "hayal" olduğu söylenir.

Söylenir de, masonların da buna karşı bir savunması var.

Çok değerli köy öğretmeni yazarlarımızdan Mahmut Makal'ın çok yıllar önce yayınlanmış bir kitabı vardı: Hayal ve Gerçek... Belleğimin pek gerilerinde bir yerlerde kalmış olduğunca, o kitapta Sayın Mahmut Makal köyün gerçeğini ve köy öğretmeninin hayallerini çakıştırıyordu. Ne yazık ki o hayaller gerçek olamadı çünkü sadece hayaldiler.

Zaten adı üstünde: Hayal... Gerçekleşmesi beklenmez ki!...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 04, 2014, 02:34:23 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Perseus'un açtığı başlık ile ilgili değerli forum üyelerimiz Sayın ADAM, Sayın Alşah ve Sayın Nicolus kıymetli katkılarını sunmuş.

Daha önceki paylaşımlarımda da yazdığım gibi genelde Masonluk hakkında yazma konusunda kendimi geri çekiyorum. Nedeni bu forumda benden daha yetkin olan gerek Mason olan gerekse Masonluk ile ilgili daha bilgili olan üyelerimizin olduğunu düşünmemdir.

Fakat fikir yürütme anlamında bir kaç katkı eklemek isterim.

Başlık ile ilgili olarak tanımların yapılması gereklidir. Paylaşımlarını ilgi ile takip ettiğim Sayın ADAM'ın yaptığı tanımlar çok doğru ve yerinde tanımlar, tekrar etmeye gerek yok.

Benim düşünceme göre; hayaller planla beraber hedefe ulaşma yolundaki iki aşamadan ilkidir.

Başka bir deyişle hedeflere ulaşmak için önce hayal edilmeli sonrasında ise plan yapılmalıdır. 

Peki Masonluk hedefine ulaşmışmıdır? sorusunu irdelemeden önce Masonluk hedefleri nelerdir? Sorusunu yanıtlamak gerekir.

Masonluğun hedefleri bu forumda birçok kez irdelenmiş bir konudur (İstenirse forum içinde tarama yapılabilir veya birçok masonik yazında da bulunabilir). Özetle, Masonluğun hedefleri iki ana başlık altında toparlanabilir. Bunlar "Evrensel" ve "Bireysel" çaptaki hedeflerdir. Masonluk, ortak bir insanlık ülküsünü hedefler. Bu ülkünün gerçekleşmesi için insan kişiliğine saygıyı, insanların iyiliğine çalışmayı, bireyin özgürlüğünü ve ahlaki sorumluluğunu, insanlar arasında hak ve ödev eşitliğini, bilime saygıyı prensip olarak benimser.

Ulaşmıdır? Bunun cevabını Sayın ADAM vermiş. Ben de bir iki çümle ile destekleyici bir kaç argüman sunmak isterim.

Bu noktada öncelikle Masonluğun ezoterik bir yapılanma olduğu unutulmamalıdır.

Masonlukta hep bir öncekine göre "Daha İyi Olma" süreci vardır. 

Daha iyi olma süreci ise "Süreklilik" içeren bir süreçtir.

Aynen bir Masona sorulduğunda "Mason olmaya çalışıyorum" demesi gibi (İstenirse http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=16991.0 adresine bakılabilir).

O halde hedeflere ulaşılmış mıdır? Bir önceki durumuna göre yaklaşılmış fakat ulaşılmamıştır.

Saygılar
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2014, 03:19:53 öö Gönderen: propulsion »
Nosce te Ipsum

Kasım 04, 2014, 10:26:43 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Hayal ve hedef kavramları arasındaki farkı birçok üyenin dile getirdiğini görüyorum. Elbette hayal ve hedefler birbirinden farklı kavramlar olsa bile birbiriyle bağlantılıdırlar.

Örneğin; kimi insan için güzel bir ev almak,villa almak bir hayaldir.Bu hayali gerçekleştirmek için belli bir miktarda birikim yapmak ise hedeftir.Hedefler gerçekçi yaklaşılarak belirlenir.Gelir-gider durumu göz önüne alınarak birikim miktarını belirlemek gibi ama hayal ise gerçek dışına çok kolay çıkabilir. Sadece ev alacak kadar birikim yapabilen birinin villa alma hayali kurması gibi.

Sn.Perseus'un bahsetmiş olduğu hayalleri gerçekleştirme ve hayallerde boğulma böyle oluşmaktadır. Kimi insanlar hayallerinde fazla ileri gitmez,gerçekçi yaklaşır ve bu doğrultuda koymuş olduğu hedeflerine ulaşır ve hayalini gerçekleştirmiş olur.Kimi insanlar ise hayallerine gerçek dışı (duygular,egolar vs.) nedenlerle yaklaşarak hayalleri içerisinde boğulmuş olur.

Masonlukta yani kurum olarak bir hayal kurulacağını zannetmiyorum. Masonluk sadece hedefleri olan bu hedeflerine ulaşmaya çalışan bir oluşumdur. Sonuç olarak hayaller hedefler ile gerçekleştirilebilir ama hedefler hayal olamaz.

Bu arada sn.propulsion'un görüşüne katılıyorum. Masonluk hedefine ulaşmamış, yaklaşmıştır. Tıpkı çevreci bir kisinin daha temiz bir dünya olmasını istiyorum demesi bir hayal gibi görünebilir ama o çevreci kişi yerden bir çöpü alıp, organizasyonlar düzenleyip çevre temizliği konusunda çalışmalar yapıyorsa artık o kisi için hayal değil hedef olduğunu görebiliriz.Kum taneleri ile oluşan kumsallar gibi masonların hedefinin de bir kum tanesi olabilmek, şeklinde tanımlasam doğru olur mu ?
« Son Düzenleme: Kasım 04, 2014, 10:54:28 öö Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 05, 2014, 09:50:36 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hayal ve hedef kavramları arasındaki farkı birçok üyenin dile getirdiğini görüyorum. Elbette hayal ve hedefler birbirinden farklı kavramlar olsa bile birbiriyle bağlantılıdırlar.

Örneğin; kimi insan için güzel bir ev almak,villa almak bir hayaldir.Bu hayali gerçekleştirmek için belli bir miktarda birikim yapmak ise hedeftir.Hedefler gerçekçi yaklaşılarak belirlenir.Gelir-gider durumu göz önüne alınarak birikim miktarını belirlemek gibi ama hayal ise gerçek dışına çok kolay çıkabilir. Sadece ev alacak kadar birikim yapabilen birinin villa alma hayali kurması gibi.

Sn.Perseus'un bahsetmiş olduğu hayalleri gerçekleştirme ve hayallerde boğulma böyle oluşmaktadır. Kimi insanlar hayallerinde fazla ileri gitmez,gerçekçi yaklaşır ve bu doğrultuda koymuş olduğu hedeflerine ulaşır ve hayalini gerçekleştirmiş olur.Kimi insanlar ise hayallerine gerçek dışı (duygular,egolar vs.) nedenlerle yaklaşarak hayalleri içerisinde boğulmuş olur.

Masonlukta yani kurum olarak bir hayal kurulacağını zannetmiyorum. Masonluk sadece hedefleri olan bu hedeflerine ulaşmaya çalışan bir oluşumdur. Sonuç olarak hayaller hedefler ile gerçekleştirilebilir ama hedefler hayal olamaz.

Bu arada sn.propulsion'un görüşüne katılıyorum. Masonluk hedefine ulaşmamış, yaklaşmıştır. Tıpkı çevreci bir kisinin daha temiz bir dünya olmasını istiyorum demesi bir hayal gibi görünebilir ama o çevreci kişi yerden bir çöpü alıp, organizasyonlar düzenleyip çevre temizliği konusunda çalışmalar yapıyorsa artık o kisi için hayal değil hedef olduğunu görebiliriz.Kum taneleri ile oluşan kumsallar gibi masonların hedefinin de bir kum tanesi olabilmek, şeklinde tanımlasam doğru olur mu ?
Sır Bekcisi