Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sanal Loca / The Virtual Lodge  (Okunma sayısı 4829 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 04, 2018, 04:44:54 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu formda her görüşten insanın olması haliyle böyle durumlar doğurabilir ben şaşırmadım açıkçası ancak unutulmaması gerekir 12 senedir bu formda paylaşılanlar fikirler farklı yorumlar zaman zaman kimilerini kırmış da olsa da ben çoğu kişinin faydalandığı mükemmel bir form görüyorum ... yazılar uçmuyor çünkü bu sebeple şunu belirtmek isterim bu yazılardan faydalanın kitap önerilerini okuyun röportaj kısımlarına bakın kitap önerilerine göz atın  kardeşlerime önerim bu tarz şeyleri gördükten sonra anlayacaklardır formun önemini
Saygılarımla ...
Whom united with virtue, death shall not seperate.

Ekim 04, 2018, 08:42:25 ös
Yanıtla #11

Sen Özelsin

Ekim 05, 2018, 08:48:12 öö
Yanıtla #12

Yalnızlıktan müzdarip olduğum gerçeği ile böyle bir başlık açmış bulunmaktaydım. Karşınınızdaki kişinin tamamen mantıksal argümanlara dayanarak hakikati arama girişimine karşı böyle tavır almanız çok enteresan. Bırakın insanlar kendi yollarından yürüsün. Ben daha kapıyı çalmadım, çünkü kendimi kapıyı çalacak kadar doldurmadım. Dolmaya çalışıyorum. İnsanların fikirlerini çabalarını aşağılamak yerine lütfen biraz samimiyetlerine inanın bu şekilde dünya çok daha güzel bir yer olacak.

Bu forumda hastalıklı bir hareket var. Biri gömülmeye başladığında insanlar üzerine toprak atmaya devam ediyor. Bireyselliğimizi kaybetmeden daha anlayışlı mesajlar görmeyi tercih ederdim. 7 kişi dedim çünkü Bir çalışma 6 kişi ile yapılmıyor biliyorsunuz. Herşeyin doğrusunu yaparız diye de iddia etmedim. Sadece daha fazla ışıkla dolmak için karşılıklı kütüphanelerimizi birleştirmek adına duygulu bir araştırma ortamı olsun istedim. Harici yorumlarına pek takılmıyorum ama Sayın Surgeus ve Anarchosa dan daha yapıcı olumlu, karşısındaki insanın ateşini körükleyecek yorumlar beklerdim. Ateşin yanlış yerde yanıyor kardeşim gel buraya taşı denebilirdi. Böylece bende ıslanmış hissetmezdim.
.

Ekim 05, 2018, 09:00:19 öö
Yanıtla #13

İsteğim ufak bir araştırma kardeşliği kurmaktı sadece, ne kadar kırıldığımı ifade edemem. Adnan oktar gibi bir insanla karşılaştırıldığıma inanamıyorum. Böyle bir oluşum çabam da yok artık.
.

Ekim 05, 2018, 09:30:34 öö
Yanıtla #14

Önce şu cümleleri kurup :'' Mesela ritüel okuması yapamazsınız... Çünkü o yolun tek yürünmesi gerekir. Cipherları burada açamazsınız. Çalışma tablolarını okumayamazsınız. Çünkü hepsinin bir düzen üzerinde birey tarafından aşama aşama alınması gerekir. ''

Açıkça düşünmüyorum değil, o gözbağını takarsam bir gün daha az duygulanır mıyım diye. Bunu düşününen bir insanın bazı şeyleri de karşı tarafa hassasiyetle soracağından ve söyleyeceğini düşünmeniz temennisi ile..

'7 kişi dedim çünkü Bir çalışma 6 kişi ile yapılmıyor biliyorsunuz.'
Bu yaklaşım yanlıştır. Localar 7 kişi ile değil 'en az' 7 üstat mason tarafından kurulmalıdır...

Doğru, birileri frp oyun oynasaydı ve orada herkes bir görevli olsaydı gibi düşünün, gerçek değil kurgusal bir hareket bu.

Işığı arayanlara ışık, kapıyı arayanlara kapı... Alicengiz oyunu arayanlara DUVAR...

Allah aşkına ben tavır alacağınız bir insan değilim.
.

Ekim 05, 2018, 10:07:47 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Biraz büyütüldü bu konu gibi geldi bana yazılanları okuyunca. Sn. A Poor Knight iyi niyetli, kötü sonuçlu bir eylemde bulunmak istemiş. Gerekli uyarı da yapılmış ama biraz sataşmayı ya da kusuru bulup afişe etmeyi seviyoruz galiba:)

Bizim masonik dediğimiz simgeler aslında sadece masonlara ait olmamakla beraber, diğer inanışların sembolizmasına da girmiş ve kendilerince yorumlamıştırlar. Buna birçok örnek verileceği gibi, masonluğumuzda bulunan simgeler de kişiden kişiye mantık çerçevesinde farklı yorumlanabilir. Dolayısı ile haricilerin Masonluk ile ilgili simgeleri irdelemesinde ben bir sakınca görmüyorum. En fazla yapılan masonik olmayan bir çalışmadır ama fakat insanlığa ve yaşadığı çevreye faydası vardır.

Gelelim kimlerin loca kurabileceğine! Dileyen herkes Sn A Poor Knight'ın belirttiği gibi bir loca kurabilir, adına "Sanal Loca" diyebilir, hatta aralarına Mason derneklerinden çıkan/çıkarılan kardeşlerimizi alabilir ve dernekler masasına bildirerek ve yasal zemine oturtarak kendi çapında Masonik çalışmalar yapabilir. Türkiye'de de bunun örnekleri olduğunu herkes bilmektedir. En fazla masonun yaşadığı A.B.D.'nde trajik durumlarla bu tarz üyelerin alındığı herkes tarafından bilinmektedir.

Kısacası Sn A Poor Knight'a seslenmek gerekirse; yapmak istediğiniz şeyi bu forumda, diğer forum üyeleri ile de beraber yapabilirsiniz. Masonluk ile ilgili öğrenmek istediğiniz soruları sorabilir, ketumiyet kuralları çerçevesinde cevaplar alabilirsiniz. Ya da yorumlamak istediğiniz Masonik veya Masonluk dışında bir simgeyi buraya taşıyabilir ve anladığınız biçimde yorumlayabilirsiniz. Naçizane tavsiyem ise Mason olmak yerine Masonluğun yolunu öğrenmeye çalışmak olmaktır. Ritüel okumak ya da Cipherları oluşturduğunuz platformda açmak sanırım aceleci ve sevimsiz bir durum oluşturur. Bunu daha önce yapan Murat Bardakçı ve ekibinin ne kadar gülünç, ama aslında kırıcı bir görüntü salık verdiklerini unutmayalım!

Bunun dışında bir başka platform kurma isteğinizi bu platformu kullanarak yapmış olmanız sevimsiz kaçmış olup, forum kurallarına da aykırı olacaktır. Zaten forum yöneticileri gerekli dozajda bu uyarıları yapmış size. Bunlardan sizlerde kırılmak yerine, hatanın farkına varmış olmanız hem kendiniz için, hem de forum için daha yapıcı bir davranış olacaktır.

Bunların dışında Sn Anarchosa çok değerli ve bilgili bir kardeşimizdir. Kendisinin uyarılarını yabana atmamak ve uymak "Masonluk yolunda" sizin için çok faydalı olacağı kanaatindeyim.   

Ekim 05, 2018, 10:18:40 öö
Yanıtla #16

Bunun dışında bir başka platform kurma isteğinizi bu platformu kullanarak yapmış olmanız sevimsiz kaçmış olup, forum kurallarına da aykırı olacaktır. Zaten forum yöneticileri gerekli dozajda bu uyarıları yapmış size. Bunlardan sizlerde kırılmak yerine, hatanın farkına varmış olmanız hem kendiniz için, hem de forum için daha yapıcı bir davranış olacaktır.

Toparlayıcı mesajınız için teşekkür ederim. Forum yöneticilerine de bunun sadece bir mental ağ olduğunu, forum içerisinde de olabileceğini belirttim.

Bunların dışında Sn Anarchosa çok değerli ve bilgili bir kardeşimizdir. Kendisinin uyarılarını yabana atmamak ve uymak "Masonluk yolunda" sizin için çok faydalı olacağı kanaatindeyim.   
Sayın Anarchosa dan mesajı aldım. Uyarılarını dikkatle değerlendireceğim. Umarım o da benim Işığı arayan bir doğu yolcusu olduğumu bir gün farkeder.   

çok teşekkürler.

Saygılarımla
.

Ekim 05, 2018, 01:23:54 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Doğru, birileri frp oyun oynasaydı ve orada herkes bir görevli olsaydı gibi düşünün, gerçek değil kurgusal bir hareket bu.

D&D, Pathfinder, Call Of Cthulhu... Bir FRP oyuncusu forumda hah? Sevindirici ama ürkütücü de. :)
Tavsiyem bu konuda sayın Anarchosa'nın yerine empati yaparak bilmeyen birinin bildiğiniz bir şeyi yanlış imajda gösterip küfürler yemenize, dışlanmanıza sebep olan gruplar oluşturma tehlikesini gördüğünüzü ve forumda böyle birinin bunu düşündüğünü hayal edin. Bu forumda pek çok yanlış bilgi sunan bireyler ve ona hayran olanlar oldu. Hala hayran olanlar ve yanlış bilgi sunan bireyler dolu. Forumda bazı konulara hakim bireylerin bu tip bireylerden gına gelmesi sebebiyle bazı forum konularında tepki göstermesine alınmayın. Öyle ki Sayın Anarchosa'da bu foruma başladığında fazla bilgisi olmayan bir hariciydi, bu sebepten kendisinin haricileri ezmek gibi amacı olmasından çok ders verme niteliği taşıdığına inanıyorum.

Forumda sık sık bazı Masonların birbirlerine karşı çok sevgi, başka bilgisi eksik bireylere karşı sert konuşma üslubunda oluşunu; yıllardır tartıştığımız bir konuda bizimle aynı fikirde olan ve kesinlikle kınadığımız fikiri tutan iki şahısa karşı olacak yakınlık ve sert tutum göstermemize benzetiyorum.

Konu hakkında gerekli konuşmaların yapıldığını ve konuda art niyet olmayışı fakat kötü sonuç çıkabileceğine dair mutabık olunduğunu düşünüyorum. Saygı ve sevgilerimle barış sizlerle olsun...
« Son Düzenleme: Ekim 05, 2018, 01:27:42 ös Gönderen: Novayst »

Ekim 07, 2018, 01:10:19 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Whom united with virtue, death shall not seperate.