Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MELEK  (Okunma sayısı 1188 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 19, 2018, 01:18:10 ös
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

İbranilerin zaman içerisinde komşu kavimlerin Tanrılarından etkilendiği bir gerçek. Ahit dışında Kur'anda da Musa kavmine geri döndüğünde onları altından yapılmış bir buzağı (boğa) heykeline taparken buldu deniliyor. Bu Kenanlıların meşhur Tanrısıdır.

Bu komşu kavimlerin Tanrılarına verdiği isimlerden biri de Molech (Molekh). İbranice yazımda bilindiği gibi sesli harf yoktur. מלך mlk şeklinde gösterilir.
Molek kendisine insan kurban edilen bir Tanrı.

- http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Moloch

Bu kelimenin etimolojik incelemesinde Melek'e dönüştüğü meleğin ise Kral ya da Mâlik anlamlarına geldiği biliniyor. Mâlikûl Mülk gibi sıfatlarda da aynı kökü görmek mümkün.

Melek'e ise bir yerde daha rastlıyoruz. İslâm'da İman şartlarında!

Rasulullah’a:  “İman nedir?” der.

Rasulullah:  “İman: Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe (öldükten sonra dirileceğine), kadere, hayrına ve şerrine inanmandır” cevabını verir.

- https://www.diyanet.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Detay/5251

İlginç değil mi? Melek'e iman İslâmın iman şartı görünüyor. Elbette ifade ettiği, simgelediği, demek istenen farklıdır. Değil mi?
Alterius non sit qui suus esse potest

Aralık 19, 2018, 01:38:55 ös
Yanıtla #1

Siz söyleyince internet üzerinden Molekh hakkında bir miktar tarama yaptım. Baal’le de özdeşleştiriliyor. Bir nevi pagan kökenli eril verimlilik ve güneş tanrısı. Her alanda bolluk için tapılırmış. Ama açıkçası yıl içinde pagan geleneğinden gelen özel bir bayramı var mı merak ediyorum. Ve yahut tüm mevsim geçişlerinde kutsanır mıydı? Yoksa sadece ilkbaharda mı?

Bir de bu Tanrı için kurban verilirmiş Kenan’lılar tarafından, musevilik ve müslümanlıktaki kurban anlayışı buraya mı dayanıyor?

Kafamda ilginç sorular  :D.

Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler sayın ANARCHOSA. Benim açımdan çok yararlı oldu.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Aralık 19, 2018, 01:44:33 ös
Yanıtla #2
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *

Siz söyleyince internet üzerinden Molekh hakkında bir miktar tarama yaptım. Baal’le de özdeşleştiriliyor. Bir nevi pagan kökenli eril verimlilik ve güneş tanrısı. Her alanda bolluk için tapılırmış. Ama açıkçası yıl içinde pagan geleneğinden gelen özel bir bayramı var mı merak ediyorum. Ve yahut tüm mevsim geçişlerinde kutsanır mıydı? Yoksa sadece ilkbaharda mı?

Bir de bu Tanrı için kurban verilirmiş Kenan’lılar tarafından, musevilik ve müslümanlıktaki kurban anlayışı buraya mı dayanıyor?

Kafamda ilginç sorular  :D.

Bu güzel paylaşımınız için teşekkürler sayın ANARCHOSA. Benim açımdan çok yararlı oldu.

Sevgiler.

Madem araştırıyorsunuz  Krallar 4-5 i de okuyun...

4 Süleyman yaşlandıkça, karıları onu başka ilahların ardınca yürümek üzere saptırdılar. Böylece Süleyman bütün yüreğini Tanrısı RAB'be adayan babası Davut gibi yaşamadı.

5 Saydalılar'ın tanrıçası Aştoret'e ve Ammonlular'ın iğrenç ilahı Molek'e taptı.
Alterius non sit qui suus esse potest

Aralık 19, 2018, 01:47:37 ös
Yanıtla #3

O halde, hem krallar 4-5 de kötü anıldığına hem de kurban verildiğine göre, Molekh kötü ve ya gereksiz (dünyevi istekler istenen) bir Tanrı diyebilir miyiz?

Bana göre kötü değiller, çünkü; Aştoret - toprak ana’yı, Molekh’de bir nevi gök baba’yı temsil ediyor.
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2018, 01:54:40 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Müzmin öğrenci

Aralık 19, 2018, 09:41:26 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hem aydınlatıcı hem de düşünmeye yönlendirici harika bir paylaşım olmuş Sn. ANARCHOSA. Teşekkürler.

Saygılarımla.
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿