Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: İsrailoğulları Üstün müdür?  (Okunma sayısı 602 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 06, 2019, 09:13:48 öö
  • ÖMBL Üyesi
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 1495
  • Cinsiyet: Bay

İddialar kaynağından ve tüm açılardan incelenmelidir...

Ahitleşme İBRAHİM ile onun soyu üzerine yapılır...

"Hani Rabbi, İbrahim'i birtakım kelimelerle denemişti. O da tam olarak yerine getirmişti. (O zaman Allah İbrahim'e): 'Seni şüphesiz insanlara imam kılacağım.' dedi. (İbrahim) 'Ya soyumdan olanlar?' deyince (Allah:) 'Zalimler benim ahdime erişemez.' dedi." (Bakara, 2/124)

"Doğrusu, insanların İbrahim'e en yakın olanı, ona uyanlar ve bu peygamber ile iman edenlerdir. Allah, mü'minlerin velisidir."(Âl-i İmran, 3/68)

"Ey İsrailoğulları! Sizlere ihsan ettiğim nimetimi ve sizi vaktiyle âlemdeki ümmetlere üstün tuttuğumu hatırlayın!" (Bakara, 2/122)

Diğer ümmetlere mânen üstün kılınmışlarsa da sonrasında gelen ayetlerden ayrı düşünülemez...

"Andolsun, Allah İsrailoğullarından kesin söz (misak) almıştı. Onlardan on iki güvenilir gözetleyici göndermiştik. Ve Allah onlara: Gerçekten ben sizinle birlikteyim. Eğer namazı kılar, zekatı verir, elçilerime inanır, onları savunup-desteklerseniz ve Allah'a güzel bir borç verirseniz, şüphesiz sizin kötülüklerinizi örter ve sizi gerçekten, altından ırmaklar akan cennetlere sokarım. Bundan sonra sizden kim inkar ederse, cidden dümdüz bir yoldan sapmıştır."

"Sözleşmelerini bozmaları nedeniyle, onları lanetledik ve kalplerini kaskatı kıldık. Onlar, kelimeleri konuldukları yerlerden saptırırlar. Kendilerine hatırlatılan şeyden pay almayı unuttular. İçlerinden birazı dışında, onlardan sürekli ihanet görür durursun. Yine de onları affet, aldırış etme. Şüphesiz Allah, iyilik yapanları sever." (Maide, 5/12-13)

"Doğrusu, insanların İbrahim'e en yakın olanı, ona uyanlar ve bu peygamber ile iman edenlerdir. Allah, mü'minlerin velisidir."(Âl-i İmran, 3/68)

Peki öyleyse gerçekte üstün olan kimdir?

"Ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler kıldık. Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün olanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır." (Hucurat, 49/13)

Buraya kadar Ku'ran üzerinde inceledik. Ya Tevrat? İsrael'in soyu gerçekten tek ve aynı Allah'a mı inanıyor! Azıcık tarih okumaya üşenmeyinde Yahuda'nın soyu ile Benyamin soyu tarihte neden hep çatışmış araştırın bir zahmet. Yahve nedir, Elohim nedir; kendisiyle güreşilen ama peygamberi yenemeyen bir Tanrı nasıl olur? Sonra çıkıp gene saçmalamak isterseniz, sizi tutan olmaz.

"Allah’ın ԁini öуle bir hale getirilmiş ki, tersine çevrilerek giуilen elbiseуe ԁönmüş."
Hz. Ali
Alterius non sit qui suus esse potest