Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sözler ve analizleri  (Okunma sayısı 2062 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 05, 2018, 04:56:38 ös

Arkadaşlar bu başlıkta ara ara ünlü bir düşünürün sözünü paylaşacağım. Sizden bu sözlere analiz yapmanızı isteyeceğim.

İlk sözü paylaşayım;

1) ‘Arif için din yoktur’ Muhyiddin İbn-i Arabi

Evet, üzerinde bir ömür düşünülebilecek bir örnek. Bu sözün analizini sizlerden bekliyorum.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Kasım 05, 2018, 05:00:15 ös Gönderen: Adonai »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 05, 2018, 06:11:44 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Arif denilen varlık  kemale eren varlıktır. Yani kendi ilmiyle kendi düşünce sistemiyle Yüce Yaratıcının varlığını bulan ve inanan kimselerdir. Kendi düşüncesiyle bir şeyleri bulabilen ve olmayandan olanı ayırt edebilen varlık bana göre en üst düzeydedir. O artık doğru ile yanlışı gece ile gündüz gibi ayırt edilecek konumdadır. Arapçada Zâhir , her şeyin üzerine çıkmış olan ve yukarısına yükselmiş olan anlamındadır ki bu makama gelen insan da her şey den sıyrılmış olaylara olgulara farklı gözle ile bakıp din dip mezhep ayrımı yapmadan sadece arif kişi gözüyle bakmaktadır. Ve sözün kısası arif kişi olabilmek dileğiyle..
Saygı ve sevgiler

Kasım 06, 2018, 02:53:56 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yıllar ile hesaplanan bir ömürde bir kişinin arif olması kolay değildir olsa dahi dünyevi olarak arif olabilir nitekim kabul etmeliyiz ki bildiğimiz ve öğrenebileceğimiz şeyler sınırlıdır. Hele de bu söz ile din ,ki benim için bir açıdan ekoldür, gibi bir yol gösterici bırakılarak adeta koca evrende pusulasız yol almaya çalışmak ne kadar doğrudur?
    Masonların en çok imrendiğim özellikleri yolda olmaları yani doğru yolda(onlara göre) belli hedefe(ışığa) ilerlemeleri onları muhakkak ki aradıkları sona ulaştıracaktır.
   İnsan ne zaman kibrine yenik düşerse o zaman bitmiştir, ''Oldum.'' dediğiniz anda olmadığınızı kanıtlarsınız. Arif de neye dayanarak dinden daha üstün bir yol ortaya koyacaktır,bunu merak ediyorum.
Saygılarımla.
"Rehber olarak erdemi değil talihi seçenler aklın ışığından yoksun kalır, özgürlük bilincini yitirerek başkalarına kul olur."
Lucius Annaeus Seneca

Kasım 26, 2018, 02:27:41 ös
Yanıtla #3

Evet, sözlere Taoizm’in kurucusu Lao Tzu’dan bir sözle devam edelim.

*Başkalarını bilen kimse bilgili, kendini bilen kimse bilgedir.*

Bu sözü anlamak kolaydır ama insan nasıl kendini gerçek anlamda bilir? Yani bu felsefeyi pratiğe nasıl döker?

Yorumlarınızı bekliyorum.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 26, 2018, 02:51:57 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba tekrardan..

Başkalarını yönetmek güç işidir..Yani kuvvetini kullanarak yapabilmektir lakin kendini yönetmek irade işidir.Kendini bilip tanımaktan geçer.Zaaflarını, güçlü yanlarını bilip buna göre hareket etmektir. Bunu kaçımız yapıyoruz derseniz bilmek güç..Erdemli her insan yapar diye düşünüyorum çabalayan çalışan öğrenmek isteyen her insan yapar.Yeter ki istesin.

sevgi ve saygılarımla

Kasım 26, 2018, 02:58:15 ös
Yanıtla #5

Merhaba tekrardan..

Başkalarını yönetmek güç işidir..Yani kuvvetini kullanarak yapabilmektir lakin kendini yönetmek irade işidir.Kendini bilip tanımaktan geçer.Zaaflarını, güçlü yanlarını bilip buna göre hareket etmektir. Bunu kaçımız yapıyoruz derseniz bilmek güç..Erdemli her insan yapar diye düşünüyorum çabalayan çalışan öğrenmek isteyen her insan yapar.Yeter ki istesin.

sevgi ve saygılarımla

İradeyi harekete geçirecek birşey lazım, her insan karakteri gereği iradeli olamayabilir. Kendini bilmek deyince misal benim aklıma karma felsefesi geliyor. Karma’yı gerçek anlamda uygulayabilir miyiz? Uygularsak kendimizi daha çok bilir miyiz? İrademizi kuvvetlendirebilir miyiz?

Karma; iyilik; iyiliği, kötülük; kötülüğü, umarsamazlıkta umursanmazlığı getirir der. İlla eylem değil düşünce bazında bile geçerlidir. Yani karmamızı güçlendirmek bir açıdan da ‘empatiyi’ güçlendirmektir. Ama bu sadece bir fikir, başka neler olabilir? Ve ya bu fikir yanlış mı sizce, sayın Vendor?

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 26, 2018, 03:11:02 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba tekrardan..

sevgi ve saygılarımla

İradeyi harekete geçirecek birşey lazım, her insan karakteri gereği iradeli olamayabilir. Kendini bilmek deyince misal benim aklıma karma felsefesi geliyor. Karma’yı gerçek anlamda uygulayabilir miyiz? Uygularsak kendimizi daha çok bilir miyiz? İrademizi kuvvetlendirebilir miyiz?

Karma; iyilik; iyiliği, kötülük; kötülüğü, umarsamazlıkta umursanmazlığı getirir der. İlla eylem değil düşünce bazında bile geçerlidir. Yani karmamızı güçlendirmek bir açıdan da ‘empatiyi’ güçlendirmektir. Ama bu sadece bir fikir, başka neler olabilir? Ve ya bu fikir yanlış mı sizce, sayın Vendor?

Sevgiler.

İradeyi hareket geçirmek için iyilik yapmak gerekmez mi?Tıpkı ramazan ayında daha iyi insan olmaya çabalamamız gibi.. bu ay da daha fazla irademizi kullanıyoruz sevap kazanmak için değil mi?Ama erdemli vicdanlı insan bunu her zaman yapacağını bilir.

Karma felsefe..Sizin açıklamanıza göre biraz bencil bir davranış sistemi değil mi?

Ama benin bildiğim karma felsefe, her birimizin kendi eylemlerimizden sorumlu olmasını sağlayan ve bizi, bu eylemlerin ardından gelen sonuçları kabul etmek zorunda kalacağımız bir konuma getiren yasadır. Buna, kişinin kendi sorumluluğu yasası diyebiliriz..

kaynak:  https://www.turkcebilgi.org/bilim/felsefe/karma-felsefesi-3526.html

saygılarımla

Kasım 26, 2018, 03:17:48 ös
Yanıtla #7

Merhaba tekrardan..

sevgi ve saygılarımla

Sevgiler.

İradeyi hareket geçirmek için iyilik yapmak gerekmez mi?Tıpkı ramazan ayında daha iyi insan olmaya çabalamamız gibi.. bu ay da daha fazla irademizi kullanıyoruz sevap kazanmak için değil mi?Ama erdemli vicdanlı insan bunu her zaman yapacağını bilir.

Karma felsefe..Sizin açıklamanıza göre biraz bencil bir davranış sistemi değil mi?

Ama benin bildiğim karma felsefe, her birimizin kendi eylemlerimizden sorumlu olmasını sağlayan ve bizi, bu eylemlerin ardından gelen sonuçları kabul etmek zorunda kalacağımız bir konuma getiren yasadır. Buna, kişinin kendi sorumluluğu yasası diyebiliriz..

saygılarımla

Aynı şeyi söylüyoruz aslında, benim söylemimde bencillik yok gibime geldi. Siz deyince acaba? dedim. Tekrar okudum ama doğru yazmışım. İkimizde aynı şeyi söylüyoruz aslında sayın Vendor. Çünkü amaç bu zaten iyilik edersek iyilikte bizi bulur. Biz dahil herkes bunu bilerek yaşasa, kötülük azalır. Empati artar. İnsan her yaptığını tartmaya başlar ve ‘kendini bilmek’ pratiğe dökülür.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 26, 2018, 03:20:07 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba tekrardan..

sevgi ve saygılarımla

Sevgiler.

saygılarımla

Aynı şeyi söylüyoruz aslında, benim söylemimde bencillik yok gibime geldi. Siz deyince acaba? dedim. Tekrar okudum ama doğru yazmışım. İkimizde aynı şeyi söylüyoruz aslında sayın Vendor. Çünkü amaç bu zaten iyilik edersek iyilikte bizi bulur. Biz dahil herkes bunu bilerek yaşasa, kötülük azalır. Empati artar.

Sevgiler.

İyilik yapalım ve hep iyilik bulalım diyelim o zaman..

sevgiler ve saygılar

Kasım 26, 2018, 04:22:03 ös
Yanıtla #9

Merhaba tekrardan..

sevgi ve saygılarımla

Sevgiler.

Siz "karma" olarak adlandırın ben başka bir isim telafuz ediyim...Aslında konu birdir.

Kendimce uyguladığım yöntemi anlatmak isterim: (Tabi ki bunları uygulayabilmek için, bolca zaman ve uygun ortam gerekli)

24 saat dilimi içinde bir öğün yemek, yemek...(Su,çay,kahve ve meyve tarzı gıdalar tüketilebilir)

Et-süt ve tahıl ürünlerini ayrı ayrı tüketmek...

İşlenmemiş gıda tüketmek...

Tuz,şeker ve unlu gıdaları minumum derece de tüketmek...

Beden bu beslenme tarzında çoğunluk ile aç kaldığı için,kendini koruma güdüsü ile,pasif kalmış duyularını keskinleştirmeye başlar.
---
Düzenli beslenen bir beden vahamet içindedir.Sürekli tok olduğu için,sabrı ve iradesi zayıftır.O beden kendini genç tutmak ve olası hastalıklar içinde çabalamaz.

Bu beslenme tarzını uzun süre devam ettirir iseniz, o zaman karmayı,kısaca; kısa ve uzun gelecek zamanı görmeyi başarabilirsiniz.

Yaşamı,en ufak ayrıntıları,izler ve dinlerseniz; hayat sizinle konuşucaktır.Aklınızdaki soruyu bile sormadan, cevap kendiliğinden gelicektir.

Sevgiler.

« Son Düzenleme: Kasım 26, 2018, 04:25:21 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin