Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rit Cesitleri  (Okunma sayısı 5414 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 29, 2008, 01:09:46 öö
  • Ziyaretçi

Evet. Ustad Mason olmadan hicbir Rit`e girmeniz mumkun degildir. Ustad olduktan sonra yolculugunuza devam etmek istiyorsaniz kendinize uygun Rit`i ve bi Rit`r girmenin yollarini bularak devam edebilirsiniz.
Kendinize uygun Rit' den kastınız nedir? Kaç tane Rit vardır? Biraz daha açmanız mümkün mü?

Şubat 29, 2008, 01:36:46 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin blossom,

Bir akademisyen olarak arastirma ve arama yapmaya useniyor olmaniz ilginc. Sorunuzun cevaplari asagidaki adresle mevcuttur.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=684.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=30.0

Bu adreste ise kendi acmis oldugunuz konu bulunuyor.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3658.0
Butun yaziyi okumak istemiyorsaniz, "Dünyada Derece Sistemi" basligi altinda sorulariniza kendi verdiginiz cevaplari bulabilirsiniz.

Bu adreslerin haricindede arama bolumune "ritler" yazmaniz durumunda gerekli daha detayli bilgilere ulasabileceginizi dusunuyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 29, 2008, 01:42:01 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sn. MASON,

Üşendiğim doğru, yıllardır okadar çok arama yaptım ki artık arama çubuğunu görünce kaçmak istiyorum desem :D
Benim asıl sormak istediğim kaç tane Rit vardırdan ziyade, kendinize uygun Rit ile neyi kastettiğiniz idi. Soruyu yanlış sormuşum, özür dilerim muhterem...

Şubat 29, 2008, 01:47:21 öö
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Ritler oldukca fazladir. Kendinize uygun Rit i secerken o Rit in ogretilerinde nelerin baz alindigini ve tarihini onemsemeniz gerekir. York Ritinde ozellikle hiristiyan bazli Sovalyelikten kalan bir egitim bicimi uygulanirken, bu durum Shrine da ise Muslumanliga donmektedir. Iskoc Ritinde oncelikle felsefi, ezoterik, alegorik, tarihsel ve sembolizma egitimi verilirken dini bazda ozgurlukcudur. Isvec Riti ise oldukca kucuk bir cevrede uygulanan, Dunya tarafindan pek taninmayan ve farkli bir derece sistemi uzerine oturtulmus iskoc kulturu bazli ogretiler icermektedir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 29, 2008, 01:55:25 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Öncelikle bilgi için teşekkürler Sn. MASON...
Bu bağlamda anladığım, bir Üstat Mason bağlı olacağı Rit' i seçerken genel anlamda kendi inanış sisteminden ister istemez etkilenecektir. Aslına bakarsanız bu çok hoş ve adil düzenlenmiş bir sistem. Öğretinin aynı zamanda insanlara seçme şansı tanıdığını görmek bir kez daha disiplininize hayran kalmama sebep oldu...
Yeni bir Rit oluşrutma hakkında ki linkinizi okudum. Türkiye' de bu bağlamda yeni oluşturulmuş Rit' lerde yok sanırım. Peki kendi oluşturduğunuz bir felsefe ile bir Rit oluşturmanız mümkün müdür? Ya da şöyle diyeyim, bu felsefe ile kendinizi kabul ettirmeniz gerçekten zor mudur? Arama yapmadan sordum ama kusuruma bakmayın Sn. MASON...

Şubat 29, 2008, 02:31:57 öö
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sayin blossom,

Bir Ustad Mason Rit secerken kendi dini yada kendisinin o anki durumunu degil, neleri ogrenmek ve ne yonde bilgi, egitim, ogreti gormek istedigini dusunerek bu secimi yapmasi gerekir.

Turkiyenin kendisine ozgu olusturmus oldugu bir Rit suan itibari ile mevut degildir. Kendi kendinize bir Rit olusturabilirsiniz. Bu sizin yasal hakkinizdir. Fakat bu Rit, Muntazam Masonlar ve diger Ritler tarafindan taninmaz ise siz ve grubunuz bir gayrumuntazam dernek olarak ilan edilirsiniz.

Suana kadar Rit olusturmus kisilere bakarsak, Rit olusturmanin o kadarda kolay olmadigini kolaylikla gorebiliriz. Iskoc Ritinin en buyuk Kumandanlarindan Albert Pike ve York Ritinin Buyuk Ustadi Jacques Demolay dahi kendi ritlerini olusturmaktansa mevcut ritler uzerinde gerekli degisiklikleri yapmaya karar vermislerdir. Rit olusturmak oldukca fazla bilgi, tecrube, hizmet, zaman ve potansiyel uyeler gerektirir.

Saygilarimla

Şubat 29, 2008, 11:43:19 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın MASON,

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için... Rit kurmak oldukça zor ve erdem isteyen bir husus. Bir Mason olsa idim bunu yapabilmek için çok çalışırdım sanırım...

Sevgi ve Saygılarımla,