Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason olmamak  (Okunma sayısı 10507 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 06, 2016, 09:08:08 ös
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn Tij önerme dedgim tanım masonlar içinde gecerli ...baska başlığa neden ihtiyac duyalım ki? konuyla bağlamlayamazsanız  pencereniz degişir..
Kanımca  cemiyette mason olanlar tum vasıflara sahıp olamadıkları ıçın masonum demek iddasında olamayabılır,ama cemıyyette oldukları ıçınde masonum dıyebılırler.

Aralık 06, 2016, 10:30:05 ös
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Kesinlikle haklisiniz sevgili hemserim, olayi genellestirdigimizde tabiki hersey INSAN olmak yada olmamakla basliyor ve/veya bitiyor..

Ama ADAM abi basligi bu bölümde ve bu baslik altinda actigi icin ben daha cok masonluk cercevesinde kalalim diye düsünmüstüm.

Tabki taktir sizin.

Aralık 07, 2016, 03:01:07 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şöyle bir iddia var:
Bir mason, "Ben mason değilim." derse mason değildir.
Bir mason, "Ben masonum." derse de mason değildir.
Bir mason, "Ben ne masonum ne de değiim." derse, o hiç mason değildir.
Bir mason, "Ben çok iyi bir masonum." derse, o çok iyi bir mason olmayan kadar da mason değildir.
Bir mason, "Ben kötü bir masonum." derse, kim bilir, belki de kötü bir mason değildir.
Şimdi ben sorarım:
Bu durumda, hiç kimse mason değil midir?

1-)"Bir mason, "Ben mason değilim." derse mason değildir."

Bu durum bir yalanlama önermesidir.  Bu öneri yanlıştır, doğru olamaz. Diğer bir ifadeyle bir mason mason olduğu halde mason değilim demesi nihayetinde yalandır.

2-)"Bir mason, "Ben masonum." derse de mason değildir."
 Bu durum kabul etmeme, yalanlamadır. Asla doğru olamaz. Yani vaka başka biri tarafından red edilse dahi vaka olarak kalır.

3-)Bir mason, "Ben ne masonum ne de değiim." derse, o hiç mason değildir.

Bu durum olasılıktır. red etmenin veya kabul etmenin vaka üzerinde etkisi yoktur.

4-)Bir mason, "Ben çok iyi bir masonum." derse, o çok iyi bir mason olmayan kadar da mason değildir.

Vakıayı red etmek veya subjektif yorumlar getirmek vakayı değiştirmez.

5-)Bir mason, "Ben kötü bir masonum." derse, kim bilir, belki de kötü bir mason değildir.

Vakada beyan esastır. Öneri subjektif olduğundan vaka doğrudur.
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Aralık 07, 2016, 06:28:21 ös
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Selamlar;
bu kişinin masonluğa bakış açısıyla ilgili olabilir mi?

eğer ki kişiye göre masonluk fok balıklarını yaşatma derneği gibi girildiğinde parçası olduğun bir şey ise Mason locasına kayıtlı herkes masondur.
fakat bir başkasına göre masonluk bir erdem ise asla kişi bir mason değil sadece daha iyi mason olmaya çalışan bir bireydir.
Sır Bekcisi

Aralık 07, 2016, 07:01:38 ös
Yanıtla #24
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında bana göre doğru olanlar da var yanlışlar da...
Saçmalayanlar da var sorunu analiz etmeye kalkışırken.
Hangi değerlendirmenin doğru hangisinin yanlış olduğunu söylemeeceğim çünkü konu nesnel yani objektif değil, öznel yani sübjektiftir.
İsteyen istediğini yazsın. Hiçbiri silinmeyecek.
Ancak Sayın Tij'in dediği gibi konu Masoluktaki bekış açısıyla bağlantılı olmalı.
Değilse ne olacak?
Gülüp geçeceğiz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 07, 2016, 07:08:26 ös
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Gülüp geçiyorum ben de... Mason değilim lakin masonlar da cevap vermedi henüz.
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2016, 08:29:51 ös Gönderen: ADAM »
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 09, 2016, 08:33:10 ös
Yanıtla #26
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir önceki yazımda dediğim yanlış anlaşılmış galiba.
Konu ile bağlantılı saçmalamalar bile silinmeyecek ama konu dışına çıkmalar, bu başlık altında Forum alanında karşılıklı atışmalar, espriler, ilgisiz anlatımlar siliniyor.
Katılımcılar, konuya bağlı kalarak değerlendirmelerine devam edebilir.
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2016, 08:37:00 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 09, 2016, 09:36:25 ös
Yanıtla #27
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.adam i biraz anlamak ve bilmek lazım. Son dönemde istedikleri ni dolanarak anlatıp sorarak elde ediyor.

Buda onlardan biri şimdi sorduğu soru yahut sübjektif önermeler masonları muhatap alıyor onların cevaplaması eğer gerekiyorsa tabiki daha doğru.

Biz işin dışında tahminci.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Aralık 09, 2016, 09:58:43 ös
Yanıtla #28

Sonuçta inisiyasyondan geçen herkes mason sayılmıyor mu?
Doktrini takip etmeyen ve bunun farkında olan kötü bir masonum demesi normal değil midir?
Character is what you are in the dark. -Dwight L. Moody

Aralık 09, 2016, 10:26:24 ös
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

Evet tekris olan her kişi elbette mason niteliği alır. Ama "masonum" demek farklı bir şey.

Aynı ı şekilde "mason değilim" demek yine bir masondan beklenmeyecek bir sözdür.
Evet "ben mason değilim" diyecek olursa kuruma üyeliği devam etse de mason değildir artık.

Bir başka açıdan bir mason üyelikten ayrılsa bile "mason" niteliğini taşımaya devam eder. Toplantılara katılamasa da o yine de bir masondur.

Şimdi sayın ADAM bunu neden dile getirdi? Hep beraber düşünelim. :)

« Son Düzenleme: Aralık 09, 2016, 10:28:28 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti