Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kitap Alıntısı  (Okunma sayısı 11079 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 04, 2020, 12:52:47 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba değerli forum üyeleri hepinize iyi pazarlar diliyorum. Yazarı mason olan okuduğum bir kitapta aşağıda paylaştığım bölüm çok hoşuma gitti sizlerle paylaşmak istedim. Mason olmak isteyenler kendisine buradan bir pay çıkarabilir diye düşünüyorum.

İnisiyatik okulların bir hususiyeti vardır: hiç kimse davet edilmez, gelenler de kapıdan çevrilmez; kısacası ne gidene gel denir ne de gelene git.

Hür masonluk tabii ki bir inisiyatik okuldur. Bundan dolayı da kapısı gelmek isteyen herkese ardına kadar açıktır. Ne var ki masonluğun ne olduğunu bilmeden bir takım dünyevi istekleri tatmin arzusuyla buraya girmek isteyenler yani kapımıza temiz ve saf bir kalple gelmeyenler masonluktan almaya değil çalmaya geliyorlar demektir. Bunların gayeleri karşılıklı bir bilgi ve sevgi alışverişi değil hırsızlıktır. Bu gibiler masonluğa kapıdan değil pencereden girmeye çalışmaktadırlar.

Evet masonluğun kapısı gelenlere ardına kadar açıktır ama penceresi sımsıkı kapalıdır.

Devir o pencereyi daha da sağlamlaştırma devridir!

İnisiyasyonun Metodolojisi ve Masonluk / Remzi SANVER
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein