Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Ezoterizm?  (Okunma sayısı 2551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 11, 2015, 03:52:10 ös

Merhaba sayın masonlar.org üyeleri  ve okuyucuları araştırdığım kadarıyla size ezoterizmin neden önemli olduğunu açıklamak istiyorum.
Öncelikle ezoterizmin açıklamasını yapmak istiyorum.Ezoterizm, bir konudaki derin bilgilerin ve sırların ehil olmayanlardan gizlenerek, bir üstad tarafından sadece ehil olanlara inisiyasyon yoluyla öğretilmesidir. Ezoterizm bir din veya bir inanç sistemi değildir. Çoğunlukla ezoterik yani ezoterizm ile ilgili veya ezoterizme dair şeklinde kullanılır.Benimde konuşmak istediğim konular inançlar ve meslek ehbabı olma konusunda.Şöyle ki günümüzde bir çok meslek  ayağa düşmekte kimse hiç bir şeyin kuralı yok sayıp kendi halince bilgileri anladığı anlamadığı her konuda bilgi sahibi gibi davranıp bildiklerini başkalarına aktarmakta.Üniversite okumak dahil çoğu eğitim öğretim yerleri öğrencilerinin değerini biçmeksizin,kapasitesini ölçmeksizin bilgiyi dayatmakta ve bunda başarılı olmasını beklemekte.Eskiden örnek vermek istiyorum,zanaat ustaları kalfalarına işi öğretmekle birlikte işin inceliklerini kademe kademe açıklamaktaydı.Günümüze döndüğümüzde bunu şöyle görüyoruz,"aha bu kitap bu kalem,konu böyle,aha bu da örnekleri,başarılı olursan haber ver.".Kişiye bilgi veriliyor fakat kendine dair geliştirmesi için bir fikir,bir öğreti veya hayata bakışına bir farkındalık verilmiyor.Yazıya başlarken mesleklerin ayağa düşmesinden bahsetmiştim.Evet,böyle kurumlardan kendini geliştirmeden sadece derslerini geçmekle uğraşmış,hayatını neden sürdürmesi nasıl sürdürmesini bilmeyip,sadece para peşinde koşan bir hayvan yetişmiş oluyor.Silahları indirin lütfen,hayvan dememin nedeni insan düşünen bir varlıktır.Ve bu tür kişiler hoca,öğretmen,bir mühendis,bir mimar oluyor.Sistemsel olarak böyle oldukları sayılır,fakat kişilik olarak?Tamam stajyerlik var,o da lafta değil mi?Hangi birimiz stajından gerçekten işi öğrendiğini söyleyebilir?Kullandığımız aletler,edevatlar bilimum ev eşyaları ofis eşyaları fabrikasyon oldu diye,böyle olmak mı zorunda?Meslek edindikten sonra ehbabı olmak için neden bir içsel eğitim olmasın?Çoğu bilgiyi edinebildiği için ve bunları aklında tutabildiği için bir insan bilgelik edinebilir mi,birisine bir konu hakkında öğretmen bir yol gösterici olabilir mi?Bunun cevabı hayır olması gerekliydi fakat günümüzde cevabı evet oluyor.Eğer mesleklerinde incelikleri ve eğitimi kapalı olarak yapılsaydı toplumsal olarak daha ileriye gidebilirdik.Sadece bugünü düşünen yarını Allah kerim sayan bir gençlik çıkmazdı ortaya,işinden malının kalitesinden kaçınmaya kâr etmeye çalışmazdık.Meslek konusunu bitirirken bir de bir kaç yıl içinde ünlenmiş  insanları üniversiteye liseye hazırlayan "koç" tutuluyor.Hemde öyle böyle rakamlar duymadım.O da bi garip geldi,vay be adamlara bak herşeyi çözmüşler,fabrikasyon öğrenci daha iyi hazırlanması için daha da aileleri sömürüyorlar.

Ne demek istediğimi ufak tefek anlamışsınızdır,ufak tefek eklemek istediğim şeylerde inanç konusunda tabi ki din konuşmayacağım fakat belirtmek istediğim şeyler var.Hali hazırda herkes bir dine mensup doğduğu için,herkes kolaylıkla ben şu inanca inanıyorum diyebiliyor.Hak dinlerinden bahsediyorum tabi ki.Bütün dinlerin içeriklerine bakarsanız zaten kısa özetle iyi bir insanı olmayı öğütlemekte büyük günahlardan kaçınmaktan bahsetmekte.Ama gel gelelim kullanıma genelinde bakarsanız yine sadece bilgileri verilmiş inançlı insan görüyorsunuz.Dinlerini ezoterik en azından ona yakın bir felsefeyle  öğrenimi almış kişiler yüzünden oturuşundan bile anlıyorsunuz.Demek istediğim şudur ki,gerçekten inançlarına kabul olma,bir kişiye o inanç ile onure edilme gibi bir durum olsaydı,hiç bir zaman iki tarafında birbirini Allah büyüktür diyerek öldürüp,katletmezdi.Kendi inancım olarak bir şey bahsetmek istiyorum,başlarda çok kızgındım diyordum bu nasıl bir tanrıdır ki kendi adına insan öldürmelerine izin veriyor.Fakat daha ileride anladığım kadarıyla bu olayı insanların bu hale getirdiğini anladım.Ezoterik kavram gerçekten dinlerin içinde olsaydı,bu yozlaşmalar,kendini şeyh ilan etmeler olmazdı,papazlar hocalar insanları kendi çıkarı adına kimseyi yönetemezdi.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.Yanlışım olduğu yerleri düzeltirseniz sevinirim.Bunlar benim şahsi görüşümdür,belki de dünya'nın en yanlış şeylerini düşünüyorumdur.
Character is what you are in the dark. -Dwight L. Moody