Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bilimin ışığında eğitim istiyorum  (Okunma sayısı 11516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 12, 2011, 08:38:35 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın Mozart,

Sizi çok iyi anlıyorum ama sizcede birinin bunu düzeltmesi lazım değil  mi ? Bence bizler herkese doğru yolu göstermeliyiz,başaramasak bile bu yolda kendimi feda etmeliyiz.

Saygılarımla

Eylül 12, 2011, 09:05:11 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

2023 e kadar parsellendi zaten geleceğimiz sonrası da tahminimce karanlık çağlara dönüş. Yani yok buna bir çare bulacak yiğit :)

Eylül 12, 2011, 09:14:32 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Nova sorunu 2 yönden yanıtlamak istiyorum.
1. Meslek sahibi olmak ve profosyonel iş hayatın
2. Bir bütün olarak gelişimin

1. Üstte önerilen bir yöntem var. Direk işe girmekle ilgili . Katılıyorum. Eğer çok iyi bir üniversiteye giremeyeceksen hiç üniversite okuma. Zaman ve maddi kayıp. Yurtdışına git 3-5 sene orada yaşa. Sonuçta Türkiye'ye döneceksen bile sana üniversiteden daha çok şey katacak. Sonuçta kariyer üzerine odaklanacaksın veya kendi işini kuracaksın. Her iki durumda da eğer iyi bir üniversitenin iyi bir bölümü değilse üniversitenin sana bir faydası olmayacak. Mesleki olarak ayrıca bir tavsiyem neyin çok para ettiğine göre bir seçim yapma. Zevk aldığın şeyi seç. Bu büyük mühendislik projeleri de olabilir. Köpek çiftleştirmek de.

2. Senin de söylediğin gibi eğitim sistemi maalesef kötü. Emin ol hayatın boyunca aslında mantıken yapman gerekmeyen ama birilerini ikna etmek için mecburen yapacağın işler olacak. Bu okulda da böyle. İşte de. Türkiye'de de yurtdışında da. Buna alışmalısın. Birilerini tatmin etmek için uğraştığın zamana da saygı duymalısın. Çünkü bunlara mecbursun. İnsanların uğraştığı faaliyetlerin binde birinde bile taş taş üstüne koyulsa muazzam bir ilerleme kaydedilir. Pazarlama ve ikna tekniklerini biraz incelersen insanları ikna ederken kullanılan argümanların gerçekle uymasına gerek olmadığını görürsün. Örneğin bir tıp firması tıbbi araştırmalara harcadığı enerjinin çok daha fazlasını devletle, halkla ilişkilerle ve birsürü prosedürlere harcar. Maalesef şu an koordineli hareket etmek için daha iyi metodlar yok.
Önemli olan bunlarla uğraşırken esas hedeften ve arayışından sapmaman. Bunun için sana önerim hem hayat pratiğinde hem de kendi kendini geliştirmek için okuduğun yayınlarda iyi bir gözlemci ol. Devamlı olarak görünenle gerçeğin farklı olduğu durumlarla karşılacaksın. Bazen elalemin akıllısı ben miyim herkes yanlış mı diyeceksin. Evet yanlışlar. Şok olmamayı, gerçeklere küsmemeyi öğren. Bunun için gerekli motivasyonu her zaman kendi içindeki o tarif edilemeyen yoldaşından al. Ona karşı her zaman dürüst ol. Öğretilmiş bütün kutsalları yargıla. Unut ve baştan tanımla.   

Eylül 12, 2011, 09:14:38 ös
Yanıtla #13

Yersiz bir endişenizin olduğunu söyleyebilirim.

Gireceğiniz bölüm ya fen bilimleri alanında (mühendislik, tıp vb) olacak ya da sosyal bilgiler (sosyoloji, hukuk, eğitim fakültesi, ekonomi vb.) alanında. Fen bilimlerinde okuyacaksanız zaten fen bilimleri "bilimin ışığında" eleştirilemez, sorgulanamaz bilgileri verir. Burada üniversiteler arasında kalite farkı söz konusu olabilir ki bunun için de o YGS sınavlarına çok iyi çalışman gerekir.

Sosyal bilimler alanında bir bölüm okuyacaksan da zaten ilk öğreneceğin şey, sosyal bilgilerin rölatif yapısı olacaktır. Yani matematik gibi net sorunlara net ve tek bir cevabın olmayacağı bir bölümdür ve hocalar da zaten buna göre dersleri anlatır. Dersleriniz çoğunlukla tartışma havasında geçer. Sınavlarınız açıktır. Oralarda ezber değil, yorumlama öğretilir. Ki bu zaten senin eleştiri kapını aralayacak, hatta eleştiriye zorlayacak bir yöntemdir. Böyle değilse, kendi görüşünü tek doğru anlatan hocalar karşına çıkarsa da, sen de dereyi geçene kadar onun istediklerini yaparsın. Farkındalığın yerindeyse eğitimini hiçbir okul engelleyemez.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Eylül 12, 2011, 09:19:47 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

"rölatif" :) yok relative clauses :)

Eylül 12, 2011, 09:25:37 ös
Yanıtla #15

Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Eylül 12, 2011, 09:48:10 ös
Yanıtla #16
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Tum gucunle calisip istedigin bir bolume girmelisin. Eger giremezsen de bunu sisteme degil, kendinin yeterince calismadigina yuklemelisin.

Turkiye'deki universite girisi, ulkedeki cabanin karsiligini alabilecegin cok az sayida sistemlerden biri. Herkes asagi yukari esit sansa sahip. Calismana bir mani yoksa herseyi birakip hazirlanmaya baslamani oneririm. Diger yollar zaman kaybidir.

Iyi sanslar,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Eylül 12, 2011, 10:06:07 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Bay Nova,

İsyankar yazdım, şaka yaptım. Sen oku, Türkiye'de başla zaten eğer ineklersen pardon başarılıysan yurtdışına da atlayabilirsin. Bizde özellikle not ortalaması olayıyla başka üniversitelere geçmek çok talep görmediği için biraz kolay, bunları falan araştır ve okurken mutlaka yarı zamanlı çalış ve ingilizcen zaten vardır bundan başka dil için bir dil kursuna git. İşi de küçümseme, bir çok yetenek katıyor, en azından ailene istediğinde karşı çıkabilirsin, güven gelir.

Tabi imkanın varsa yurtdışında(Amerika, İngiltere, Almanya, İsviçre) oku, en kötü üniversitede okusan bile Türkiye'de elüstünde tutulursun. Buarada ne olursa olsun istersen Bilkent'e puanın yetsin sen yine de İstanbul'u tercih et, okurken iş kapısı daha fazla.

Sevgiyle
« Son Düzenleme: Eylül 12, 2011, 10:12:00 ös Gönderen: Mozart »

Eylül 12, 2011, 10:21:01 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Hepinize önerilerinizden dolayı çok teşekkür ederim mimarlık istiyorum çalışıp Mimar Sinan Üniversitesine girmek asıl amacım sizin dediklerinizin hepsini dikkate alıcam kafama takılan bir şey olursa affınıza sığınarak sorarım

Saygılar

Eylül 12, 2011, 10:37:18 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Fakültenin yeri de eğitimi gibi harika. Sen kazanacaksın, kazandığında buraya yazda göreyim. İyi çalışmalar.