Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmek isteyen, fakat hiçbir tanıdığı bulunmayan bir kişi ne yapar?  (Okunma sayısı 52930 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 02, 2014, 03:26:52 ös
Yanıtla #60
  • Aktif Uye

Okumak araştırmak yemek ise sormak ve dialog içerisinde olmakta tuzu baharatıdır. İkisi birbirini tamamladığında ortaya güzel bir yemek çıkar diye düşünüyorum. Dikkat ettiyseniz boş yazmak iyi değildir dedim geyik muhabbeti zaman kaybı ve burası da kesinlikle yeri değil. Ama araştırdığını buradan onaylatırsan akılda tereddüt kalmaz.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Temmuz 02, 2014, 05:54:31 ös
Yanıtla #61
  • Aktif Uye

Bir önceki iletim bu yolda yürürken her zaman yanımda hissettiğim ( olup olmadığını bilmiyorum kendisi isterse söyleyebilir ) büyüğüm buğulu olan gözlerimi silerek daha iyi görmemi sağladığından dolayı tekrar yazma gereği doğdu.

Şu şekilde değiştirmek istiyorum. Masonluk yolunda ilerleyen bir hariciyi aşçı varsayarsak okuma,araştırma,düşünme yide yemek malzemeleri varsayar isek, site kaynakları ve masonlara soru sormak, bilgi almak veyahut alınan bilgiyi karşılaştırmayı da ben tuz biber sayarım. Buradan vermek istediğim mesajı bu yolda yürüyen tüm arkadaşlarımın aldığını tahmin ediyorum. İtina ile karıştırılan malzemeler den sonra yemek hazır kıvama gelirse olay tamamdır değil mi :)

Burada konunun önemine göre malzeme ve baharat sıralaması değiştirelebilir. Kişiye göre değişkenlik gösterecek bir konu olduğu kanaatindeyim. 

Aslına bakılırsa en baştan itibaren tamamen silerek istediğim gibi istediğim zamanda yazmayı yeğlediğim bir ileti idi. Fakat gerek ilk acemilik gerek ise iş saati yoğunluğundan dolayı bu kıvamda ve amatörlükte bir ileti ortaya çıktı afedersiniz.

Bu hali ile bile yapılacak itiraz ve düzeltmeleri tabiki dört gözle bekliyorum. Umarım alınmıştır mesaj.

Saygılar.

Temmuz 02, 2014, 06:10:19 ös
Yanıtla #62
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın BULGARIA'nın tam bir iyi niyetle yaptığı bu benzetme, beni biraz düşündürdü.

İyi niyetli ama olmuyor gibi geldi bana...

Malzemeye peki, aşçıya peki, tuz-biber (ya da benzeri katkılar) peki.

Ortaya çıkan ürün nedir? Yemek... O ne oluyor? Kim yiyor? Yiyen ne oluyor?

Aşçının sonrası ne oluyor? Aşçı hep aynı aşçı, aynı ya da benzer malzemelerle aynı katkılarla yemeklerini pişirmeye devam mı ediyor?

Bana bu senaryoyu biraz değiştirmek gerekir gibi geldi.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 02, 2014, 07:49:41 ös
Yanıtla #63
  • Aktif Uye

Aşçı ilk yemeği yapmayı başardığı anda daha sonra tariflere baka baka.. farklı ustaların yardımı ile buna dünya mutfaklarından katkılar bile olacaktır.. Şef olma yoluna girer gibi geliyor bana :)

Buradaki benzetmeleri tüm üyelerin anladığını tahmin etmiyorum. En azından büyük bir kısmının.

Saygılar.

Temmuz 05, 2014, 08:08:41 ös
Yanıtla #64
  • Ziyaretçi

Tanıdık aramaya ya da bir Masonun bizi bulmasını beklemeye gerek yok. Bizzat locaya gitmek gayet sağlıklı bir yöntemdir. Elbette önerilen bir harici kadar şansınız yoktur ama kesinlikle denemeye değer.

Temmuz 07, 2014, 03:38:51 ös
Yanıtla #65

kapıyı çalarsanız açarlar denildiğine göre muhakkak bildikleri vardır. Ancak masonluğun simgesel olduğu düşünüldüğünde bu kapının locanın giriş kapısı olmadığı da aşikardır. :) siz araştırın onlar sizi bulacaklardır emin olun...

Temmuz 08, 2014, 01:55:43 ös
Yanıtla #66
  • Ziyaretçi

Selamlar, Localara girmek yıllar öncesi tek isteğimdi, bütün yayınları dergileri takip etmişimdir ve takip etmekteyim. Yükselme hırsı sahibi, veya rahatsızlığı olan bir kişiliğim olduğu için, bu yaştan sonra yükselemeyecek ve kendimi yiyeceğim için artık vaz geçtim. Fakat uzanamadığı ete pis diyen birisi değilim, hevesli arkadaşlara fazla düşünmeden girişimde bulunmalarını başarısızlığı hayal etmemelerini öneririm. Hevesli arkadaşların yüzde biri bile kabul edilse, O yüzde bir içinde neden olmayasınız. Sanıyorum üye kabulünde çok reddetme ve yüksek kriterler, localardaki kalabalığa da çok bağlı olsa gerek. Sonuçta burası Türkiye diyoruz.

Temmuz 08, 2014, 03:18:50 ös
Yanıtla #67
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mason ünvanına sahip olmak için tanıdığınızın olması da yetmez ki. Siz belirli başarıları ortaya koyamıyorsanız tanıdık da olsa kabul edilmezsiniz.Ya Mason Topluluğuna sermaye ve güç katacak maddiyata sahip olacaksınız yada zekanız,mantığınız ve çalışkanlığınızla Dünya'yı etkileyen projeler ortaya koyacaksınız. Başka türlü benim tanıdığım hesabıyla mason yapılmaz kimse.

Temmuz 10, 2014, 09:06:18 öö
Yanıtla #68
  • Yeni Katilimci
  • *

Ben bu forumu 3 yıldır takip ediyorum, masonluk kavramı ile Sn. Remzi Sanver’in katıldığı Teke Tek programını izlerken tanıştım. Daha sonra internet’te yer alan pek çok farklı kaynaktan masonluk hakkında kendi çapımda araştırma yaptım ve farklı kitapları okudum. Bu araştırmalarım sonunda şu anda mesaj yazdığım forum sitesine ulaştım. Formun düsturu olan “masonluk masonlardan öğrenilmelidir” ifadesinin de son derece doğru olduğunu fark ettim.

Bu süre sonunda masonluk’tan anladığım temel kavram siz “mason” olmasanız bile, gerekliliklerini hayat düsturunuz haline getirdiğiniz süreci sizi daha iyi bir insan yapacak olması. Elbette masonluğa kabul edilerek ve düzenli mason olarak, hem bu yolda daha emin adımlarla yürüyebilir hem de diğer masonların tecrübelerinden fayda sağlayabilme imkânımız olur.

Ben mason olabilmek için gerekli şartları sağladığıma inanıyorum. Çevremde de “mason” olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşündüğüm iş arkadaşlarım ve bir – iki yönetici var. Benim için “önerici” veya “rehber” olmalarını doğrudan onlardan istemeyi düşünüyorum. İlk tepkilerinin, harici olduğumu göz önüne alarak mason olduklarını ret etmek olacağını düşünsem de, hiçbir referansım olmadan doğrudan Loca’nın kapısını çalmayı ikinci seçeneğim olarak kalmasını istiyorum.

Temmuz 10, 2014, 02:05:48 ös
Yanıtla #69
  • Ziyaretçi

Sayın MysticMind, ülkemizde zekası mantığı ve çalışkanlığı ile Dünya'yı etkiliyen projeler ortaya koyan bayağı insan olduğunu bilmemiz sevindirici oldu.