Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ünv. İnkılap Dersi Kaldırılıyor  (Okunma sayısı 1560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 31, 2012, 11:59:04 öö

Üniversitelerde İnkılap Tarihi dersi kalkıyor

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, üniversitelerde okutulması zorunlu dersler arasında yer alan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinin kaldırılmasıyla ilgili çalışmanın gündemlerinde olduğunu söyledi.

Üniversitelerde okutulması zorunlu dersler arasında yer alan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersinin kaldırılacağı iddia edildi.

Yükseköğretim kanunundaki “Atatürk milliyetçiliğine bağlı” öğrenciler yetiştirme hedefi doğrultusunda konulmuş olan dersin kaldırılmasıyla ilgili YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, Taraf gazetesine açıklama yaptı.

Çetinsaya, “Dersin ve üniversitelerdeki Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüleri’nin kaldırılması için çalışmalar yapılıyor mu?” sorusuna cevaben “Yükseköğretim yasası değişikliği kapsamında bu konular gündemimizde, tartışılıyor” dedi.

Üniversitelerde Türk Dili ve Edebiyatı dersiyle birlikte tüm öğrencilerin alması zorunlu olan Atatürk İlkeleri dersinin yasal dayanağını 1981 tarihli yükseköğretim yasası oluşturuyor.

Yasada yükseköğretimin amaçları sıralanırken öğrencileri, “Atatürk İnkılâpları ve ilkeleri doğrultusunda Atatürk milliyetçiliğine bağlı” yetiştirmek ilk sırada yer alıyor. Çetinsaya’nın açıklaması, bu ifadenin de değişebileceğine işaret ediyor.

ntvmsnbc / 31 Ağustos 2012
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus