Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Turkce Ibadet  (Okunma sayısı 11082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 16, 2010, 11:56:29 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sayın Neo ,

Doğru tespitler yapmışınız , bizlere de tercüman olmuşunuz.

Saygılarımla

Ocak 17, 2010, 11:53:44 öö
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Sayın Neo'un söylediklerinin çoğuna katılırım.

Ancak dua,başlıbaşına cennete gitme aracı olarak görülmemelidir.Dua,beşerin kendisini ikna etme yolculuğunda kullanılan aktörlerden sadece birisidir.

İkna olmakta geçerli sebepleri nedeniyle zorlanan insan,dua yoluyla arzuladıklarının gerçekleşebileceğine ikna olursa,kendisini olumsuz anlamda sınırlayan kabullerinden kurtulabilir ve arzuladıklarını gerçekleştirme yönünde cesaret kazanır,bu durum da kendi cennetini inşa etme yolunda girişimde bulunabilir.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ocak 19, 2010, 02:31:55 öö
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

bu din ülkenin dini midir? hayır. . öyle olsaydı belki burada ibadetlerin hangi dilde yapılmasına karar vermek için tartışabilirdik.
Ama din toplumun değil bireylerin dini olduğu için insanlar istedikleri gibi ibadet edebilirler,tanrın seni arapça daha mı iyi anlıyor bağlamında yapılan eleştiriye bu sebeple katılmıyorum.
sonuçta türkiye de yaşayan bir yahudi ingiliz,duasını ingilizce değil de ibranice yapıyor diye,ona nasıl 'neden kendi dilinde dua etmiyorsun?' diyemeyeceğimiz gibi,bu ülkede yaşayan diğer insanlara da böyle bir eleştiri getiremeyiz.

ama bu ülkede ezanlar günde beş kere camilerden sesli şekilde,arapça olarak okutulmakta..arapça veya türkçe okutulması mühim değil,burada asıl sormamız gereken müslüman olmayanlara da ezanı dinletmek etik oluyor mu? işte bu tartışılabilir.

allahın her kavme kendi dilinde kitap gönderdiğini bu yüzden de aslına sadık kalınması gerektiğini söyleyen kişinin aklına acaba nasıl olur da burada ki çelişki gelmez,ona da şaşırıyorum.

konuyu dağıtmadan. .her birey istediği şekilde ibadet edebilir ve bunun tartışmaya açık bir konu olduğunu düşünmüyorum.
Vostede é vostede. . Nunca perder o caducidade. .

Şubat 02, 2010, 08:29:30 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

oncelik su soru ile basliyorum?

neden dunyada musluman rejimle yonetilen ulkeler geri plandadir?
neden digerleri farklidir?

simdi oncelikle gelismis ulkelerin hemen hemen hepsinde,
din ulkenin ana dilinde okunur.. ispanyada ispanyolca, amerikada ingilizce, almanyada almanca vs vs vs..

butun dinlere baktigimiz zaman
ortak noktalari aslinda hemen hemen aynidir

adam gibi adam olmak, temiz olmak, namuslu olmak..
geri kalan ibadet yollari dinden dine degissede temek kurallar bunlardir.
dinin amaci da budur zaten

fakat gel gor ki, orjinal dilinde okunmayan bir din, insanlara gercek noktayi gostermekte zorlanir cunku baska insanlarin dudaklari arasindadir..

bugun bir cami cikisinda dursak, namazdan cikanlari cevirsek, ey amcacim, allah kabul etsin, ama sen simdi icerde ne dedin?

sizce yuzde kaci, namazda ettigi dualarin tam olarak anlamini bilmektedir? ama gidelim almanyada bir kilise cikisina, soralim, herkes ne yaptigini bilmektedir. ozgun irade yuksektir cunku derdi tasasi olan acar, bakar, okur, anlar

KANDIRILAMAZ..

anlamini bilmedigin seyi ezbere okumak, cennetten yer kapmaya calismaktan oteye gitmez... sana o kitap ezberle diye degil, oku anla, uygula diye yollanmis ama sen elleri acip tam olarak anlamini bilmedigin seyleri soyluyorsun.. ya turkce soylesen allah anlamayacak mi? inandigim bu mutlak guc anlamayacak mi turkce yi?

ben turkiye disinda yasiyorum. burada pazar sabahlari, kucuk cocuklar kilise bahcelerinde oyun oynar, papazlar vaaz verir
temiz ol, ders calis, ailene saygili  ol, efendi ol... o kadar.. beyin yikama yok, dert tasa yok,.

christmas gelir, etrafta eglence olur, insanlar dinin uzerinden prim yapma pesinde degil, bayramini kutlama pesinde olur..

neden cunku okumus sayisi fazladir, insanlar bilirler herseyin farkindadirlar, cunku okumuslardir.. bilmem kim efendi degil kendileri okumustur..

son olarak da din arapcadir, cevrilemez diyenlere
o zaman ana dili arapca olmayan, ve arapca konusamayan insanlar musluman olamaz mi? bu denli inanilan muhtesem kitap sadece araplarla mi kisitlidir? hangi ayetinde tum dunya arapca konussun falan demistir?

peki bugun biz dini nasil ogrendik madem cevrilemiyor? bunlar tamamen yalandir.. her dil cevrilir yeterki cevirmek iste..

her insan kendi okumalidir
elalelemin okuyup anlattiklari ile degil
kendi beyniyle okuduklarina inanmalidir..

saygilar

« Son Düzenleme: Şubat 02, 2010, 08:31:31 ös Gönderen: Ortega »

Şubat 02, 2010, 08:32:00 ös
Yanıtla #24
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Guzel yazmissin kardesim :) guzel katkilarin olacak gibi :)
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Şubat 02, 2010, 08:32:52 ös
Yanıtla #25

Dakika bir gol bir olmus... Ama saygi sinirlarini asmadan yazmissiniz, cevaplari merak ediyorum.
Spes mea in Deo est

Şubat 02, 2010, 08:35:20 ös
Yanıtla #26
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Takiptesiniz galiba :D

Şubat 02, 2010, 08:39:11 ös
Yanıtla #27

:) Hayir takipten ziyade son yazilan mesajlara bakiyorum, sadece sizler aktif olunca sizlere cevap vermis oluyorum.
Spes mea in Deo est

Şubat 02, 2010, 08:47:36 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Tamam :) Cocuk yeni geldi tirsmasin simdi :D