Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İsrail'de Türk Yahudi olmak: Kimse bana yamuk yapmadı ...  (Okunma sayısı 465 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 21, 2023, 11:09:35 ös
  • Uzman Uye

İsrail'de Türk Yahudi olmak: Kimse bana yamuk yapmadı
21.01.2023

https://cdn.odatv4.com/images/2023_01/2023_01_21/odatv_image_65__dd7ac94df2da4c.png
https://cdn.odatv4.com/images/2023_01/2023_01_21/odatv_image_65__c1e5d04a890341.jpeg

İsrail'in kuruluşundan beri Ashkenaz ve Sefarad çatışması hep yaşandı ve İsrail'e Avrupadan gelen iyi eğitimli Yahudiler, doğu ülkelerinden gelen eğitimsiz Yahudilerin karşısında gerek devlet yönetimini gerekse ekonomik köşe başlarını en etkili şekilde ele geçirdiler.

Vu durum 6. Natanyahu Hükümeti, reform ve askeri ekonomi hatta Arie Deri davası ile sanki yeniden canlanır gibi oldu ve Kanal 12'de yayınlan Siyon Nanos imzalı araştırma haberinde masanın üzerine yutulması zor bir lokma olarak konuldu.

Bu blok adeta demirdendi.

David Levy

DAVİD LEVİ ESKİ DIŞ İŞLERİ BAKANI ve ARİE DERİ ADETA İZDÜŞÜMÜ (Gençken)
"'Bu Frenk'ın hareketimizi devralmasına izin vermeyeceğiz' dediler, bunlar söylendi:

Levy, doğrudan Beit Shean'daki geçişine kadar 19 yaşında Rabat'tan (Fas) göç etti. İlk başta, kasaba sakinlerinin çoğu gibi, çevredeki kibbutzimlerin fabrikalarında ve tarlalarında çalıştı. İşçilere temiz su talebiyle grev yaptıktan sonra kara listeye alındı: "Gönderildiğim her yerde iş yoktu, ben de geçimimi başka yerde aradım" diyor yeni filminde. .

Çalışmak için Tel Aviv'de bir binaya gitti ve işte ve ev gezilerinde toplumdaki büyük boşlukları anlamaya başladı: "Savaşmalısın, savaşmalısın dedim." Levy, Beit Shean'da işçi mücadelelerine önderlik etmeye başlar ve Özgürlük Partisi lideri Menachem Begin'in dikkatini çeker. 1960'ların sonuna kadar, Etzel ve Lahi yeraltı yaşlılarının küçük bir partisiydi ve Mizrahi (Doğulu) etnik grubunun çoğu üyesi Mapai'ye oy verdi. Begin, Beit Shan'dan seçilen genç adamın potansiyelini fark etti. 1969'da Knesset'te.

Bilindiği üzere ŞAS partisi Lideri Arie Deri ile birlikte FAS kökenli Yahudilerin oluşturduğu bir siyasi parti. Dindar ancak dini öğeden çok Doğu Sefarad Yahudilierini bir çatı altında toplayan etnik bir siyasi oluşumdur.

Nanos makalesinde yine Fas Kökenli olan eski Dışişleri Bakanlarından David Levi’nin 1977 yılında Menahem Begin Likud Partisini adeta bir siyasi devrim ile lider parti olarak çıkarmasında  kendisinin Fas kökeni ve seçmenlerinin de doğu ülkelerinden gelen ve batı ülkelerinden gelen sözüm ona elit ve köşe başlarını tutmuş Yahudilerin boyunduruğundan kurtaracak lider olarak görmelerinin bile Likud Partisinde bile işe yaramadığını ve Likud partisinin de tavanının camdan olduğunu kendisine hatırlatıldığını belirtiyor.

SADİ AİLESİ

Bu durumu Sadi ailesi içinden de biliyoruz ve 14 Yaşında İsrail'e göç etmiş olan en küçük amcam Yuda Sadi'nin Tseelim kibutsunu kurması ve tarım sektöründe birçok yeniliği geliştiren isim olması aynı zamanda Haavoda Partisi yönetiminde bulunarak Hatta Golda Meir’in de yardımcılığını yapmasına rağmen asla hak ettiği yere ulaşamamıştır. Kendisine önerilen Tarım Bakanlığı makamı ise ilk fırsatta geri çekilmiş ve Haavoda partisi ilk 10 Milletvekili adayı iken Ashkenaz Yahudisi olmadığı anlaşılınca sırası 52. Sıraya düştü ve parlamentoya giremedi.

Bu sadece benim bildiğim olaylardan bir tanesi. Rahmetli amcam Tseelim Kibutz mezarlığında huzur bulmuştur umarım. Birtakım tazminatlar alarak kendisi yüksek makamlarda görev yapmış olsa da içinde daima bu kırıklık kalmıştı.

“KİMSE BANA YAMUK YAPMADI”             

İşte Deri'nin Bakanlığının geçersiz sayılması Şas Parti üyeleri ve ülke genelindeki Doğu ülkeleri Yahudileri nezdinde bunun Doğu ülke Yahudilerine yapılmaya devam edilen ayırımcılığın devamı olarak dile getirilmektedir. Bu bir gerçektir ki İsrail'de yaşamakta olduğum 32 yılda herhangi bir ayırımcılığa rast gelmedim. Herhangi bir haksızlık olduğunda da hakkımı arayarak elde etmişimdir. Kimse bana Türk Yahudisiyim diye bir yamuk yapmadı. Hoş aksine Türk Yahudisi olmanın İsrail'de bir artısı var nerede kimle konuşursanız “Benim dedem de İzmirli veya ninem İstanbulludur” diye sözler duyarsınız ve neredeyse İsrail'in yarısından fazla Türk kökenli sanırsınız. Diğer yarısı da Faslıdır zaten.

Hafta içinde bindiğimiz bir taksi şoförü Türkçe konuştuğumuzu duyunca “Ben de Türk ailedenim” dedi ve otomatik olarak İbrahim Tatlıses şarkısı koydu internetten. Arkadaş Funes ailesinden ve Trakyalı idi. Luis de Funes’in e Çorlu kökenli bir aileden olduğunu hatırlatınca çok sevindi.

Bu etnik köken konusu her ülke için olduğu kadar İsrail için de tehlikelidir ve bir an evvel şişesinden çıkartılmaya çalışılan cini gerisin geriye sokmaya çalışmak gerekir.

Rafael Sadi

Odatv.com
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus