Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Devlet ne için gereklidir?  (Okunma sayısı 23519 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 11, 2011, 03:52:44 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim haklarımı başkalarının haklarıyla birleştiren ve aynı kalıp içine sokan bir devlet bana ne kadar yararlı olabilir? Bu sorulara en ideal devlet modeli dahi geçerli cevaplar bulamaz. Çünkü devlet, zayıfların güçlülerin sırtına bindiği, güçlülerin vergi verip zayıfların da bundan geçindiği baskıcı bir sistemdir. ben güçlüysem neden devlete ihtiyacım olsun ki, daralmak ve elimdekini paylaşmak için mi?  Ve bireyleri eşit ele alma ile ayrı bi yönetici sınıf oluşturması çelişkili değil mi??

bu konuyu lütfen Türkiye özelinde düşünüp daralmayın..
deus meum que jus

Şubat 11, 2011, 04:20:38 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sözüm sana değil. Konu başlığına ve hayali tembel bir karaktere.
Bunu baştan söyliyim.

Devlet güçsüzün ezilmesine güçlünün zulmetmesine engel olur. Eğer bir devlet-i yapı olmasaydı ormandan fark kalmazdı. Ben sadece vücüt olarak senden büyük ve güçlü olduğum için seni dövebilirdim ve benden güçlü biriside beni döverdi yada öldürürdü. 2 gün sonra birisi korkudan silahı icat eder hepimizi öldürürdü. Kalanlarıda kendine köle yapardı. İlk ilkel devletsel yapı gene oluşmuş olurdu...

Devlet olmasaydı ahlaki ve dini hiçbir değerde kalmazdı. Şuanda akşamları bir yatakta rahat yatabiliyorsan arabanı asfalt yollarda sürebiliyorsan canının istediği yemeği yiyebiliyorsan bunlar gene devletin ve devlete verdiğin vergilerin eseridir. Eğer bunları yapamıyorsanda bu senin kendi tembelliğin ve uyuşukluğundandır. Herkese aynı hakların verilmiş olması herkesin eşit olacağı anlamına gelmez. Ben haklarımı kullanır çabalarım ağrı dağının bir köyünden gelerek devletimin verdiği burslarla okur güzel bir iş sahibi olur mutlu ve huzurlu yaşarım. Diğer insanlarında benimle aynı haklara sahip olabilmesi için vergimi veririm. Ama sen oturarak hiçbirşey yapmayarak para kazanmak istersin.

Amerikaya gidersin :)

Ama orda bile (herkes bunu istediği için) sana sıra gelmeyeceğini anlayıp sorunun... bulunduğun ülkede olmadığını görürsün. Bu seferde kalkıp kendini suçlayacağına bütün devletsel yapıları suçlarsın çünkü beklentilerini alamamışsındır. Aynaya bakmak gerek...

Ah bir bilebilselerdi...
- Hz. Muhammed
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Şubat 11, 2011, 04:34:39 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

devlet var ikende benden güçlü biri beni dövebiliyor, veya silahı icat edip beni öldürebilir bu olanda bişey zaten,  (kötü insan heryerde kötüdür) kaldı ki hitler devlet olmasaydı bukadar fazla insan öldürebilir miydi ?? ayrıca şuan iyi ve güzel olan herşeyi devlete bağlama lütfen benim anlatmak istediğim insan doğal koşullarında yaşar ise, -ki devlet bunu sağlamak için var düşüncesi hakim) zaten insanın öldürmesi veya hırsızlık yapması zulm etmesi söz konusu olmaz. ama devlete rağmen bu varsa devletin ne gereği var -suni bi organizasyon doğallığı nasıl sağlıyabilir.
deus meum que jus

Şubat 11, 2011, 04:59:25 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hürriyetin kelime anlamı: Özgürlük, bağımsızlık, serbestlik..   başta devlet olmak üzere etrafıma bakınca oluşan her organizasyon hürriyetimi biraz daha alıyor benden,  j.j. rousseau nun dediği gibi ''devlet büyüdükçe, özgürlük o oranda küçülür''  ve benim özgürce yaşama isteğim var ise devlete ne gerek var..

'' devlet en iyi şekliyle bile kötü bir organizasyon olduğundan mümkün olduğu kadar en az devlete sahip olmalıyız.''  william godwin
deus meum que jus

Şubat 11, 2011, 08:08:30 öö
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Godwin'e de Rousseau'nun görüşlerine de katılırım. En iyi Devlet en Kucuk olanıdır mümkünse hiç olmayanı... Utopik bir yaklaşım. Devlet niçin gereklidir?

Devletin varlık sebepleri, inkişafı, kökeni hakkında konuşmalıyız ki devletin gerekliliği ya da gereksizliğini tartisabilelim.

Devletin kaynağı ile ilgili pek cok teori var. Dinsel, aileden, ekonomik, organizması, liberal, sosyal sözleşmesi temelli pek cok kaynak ortaya atılmış, hepsinin eleştiriye açık yanları da var.

Bu Devlet denilen sey niçin ortaya çıkmış? Tanrı öyle istediği icin mı? İnsanlar onu istediği icin mı? Ekonomik gelişmenin kaçınılmaz bir sonucu olarak ekonomik güçlerin dileğiyle mı?

Devlet niçin var? Haklarımızı korumak icin mı? Ezen güçlerin bir aygıtı oldugundan mı? İdeolojik bir aygıt olduğu icin mı? Tanriasal bir vaat olarak görüldüğünden mı? Toplumsal düzenin devamı icin mı?

Her biri ayrı bir başlıkta tartışılmaya müsait sorular.

Devlet Guvenlik icinde yasamak ve hakların korunması icin gerekli ve paradoksal olarak devlet haklarımızın ve güvenliğinizin potansiyel en büyük düşmanı.

Ama bir realite. Anarşistler icin bile...

İstenirse acarız konuyu.

Saygılarımla.

Şubat 11, 2011, 01:28:57 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Devlet sadece devlet için gereklidir.

Şubat 12, 2011, 01:38:53 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tabi ki sayın skullG konuyu açmak, kesin bir sonuca varmak için olmasa da düşünmek için bence faydalı olur. Ben nasıl ki Aile de düzen kurucu otorite baba ise toplumdada
devletin olmamasını düşünemiyorum ama heralde sorun nasıl bir baba olmalı; hayatını çocuklarını büyütmek ve refahını sağlamak için mi yaşamalı yoksa, her yaşıyan
organizma gibi onundamı egosu rahatı çıkarı olmalı?

Benim daha çok bu konuyu açmamdaki maksat devletin gerekliliği üstünden sosyalizmin veya kominizmin gereksizliğini açıklamak.

Sonuçta aristonun dediği gibi devlet ailede ki baba gibi ise, toplumun kendisine refah ve hizmet sağlması için oluşturduğu devlet, ailede ki baba gibi ailesine kötü davranabilir
kendi çıkarları için görevlerinin yükünü gücü ile beraber ailesine yıkabilir, yani topluma. Peki madem böle ise toplum kendisine kötü davranabilicek ve topluma yük oluşturucak bu organizmayı neden oluşturur??

Bir diğer sonuç ise yaşamda refahta eşitlik isteyen bir topluluk bunu sağlaması için, devlet gibi bir organizasyon oluşturduğu anda zaten eşitlik ortadan kalkacak, çünkü bir yönetici sınıf ve ayrıcalıkları, yönetilen sınıf ve yükümlülükleri ortaya çıkıcaktır.. dediğiniz gibi bu bir paradoks.

deus meum que jus

Şubat 12, 2011, 01:46:34 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Leo-franz 'Devlet sadece devlet için gereklidir.'   sana katılmam mümkün değil..

Bir şey sadece kendisi için gerekli ise o zaten gereksizdir

çünkü evrende hiç bir canlı veya cansız organizma ya da madde kendisi için gerekli değildir.. bu sonuca etrafında ki herhangi bir şeye bakarak anlıyabilirsin..

mesela bir papatya papatya için yaratılmamıştır yani papatya için papatya gerekli değildir.. papatya arı için, arı papatya için toprak su papatya için güneş papatya için birsürü başka şey başka başka şeyler için, zaten bu süreklilik arzeden döngüye ekosistem diyoruz.. oyüzden baştata dediğim sadece kendisi için gerekli olan bişey gereksizdir.. istersen doğadaki herşeyin öyle olduğunu düşün.. 
deus meum que jus

Şubat 12, 2011, 03:50:05 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Leo-franz 'Devlet sadece devlet için gereklidir.'   sana katılmam mümkün değil..

Bir şey sadece kendisi için gerekli ise o zaten gereksizdir

çünkü evrende hiç bir canlı veya cansız organizma ya da madde kendisi için gerekli değildir.. bu sonuca etrafında ki herhangi bir şeye bakarak anlıyabilirsin..

mesela bir papatya papatya için yaratılmamıştır yani papatya için papatya gerekli değildir.. papatya arı için, arı papatya için toprak su papatya için güneş papatya için birsürü başka şey başka başka şeyler için, zaten bu süreklilik arzeden döngüye ekosistem diyoruz.. oyüzden baştata dediğim sadece kendisi için gerekli olan bişey gereksizdir.. istersen doğadaki herşeyin öyle olduğunu düşün.. 

Sn  Sad ,

Zaten benimde anlatmak istediğim oydu. Konuyu doğru anlamışsınız. Günümüzde bulunan devlet yapısı global olarak yetersiz ve gereksizdir.

Şubat 12, 2011, 07:28:26 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sitede bulunan, "Kaynayan kurbağa" ve "Büyük unutuş" yazılarını okumanızı tavsiye ederim. Çok faydalı olacağına inanıyorum.

Saygılarımla..

Not: Ayrıca yeni farkına vardım.http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=2113.0
« Son Düzenleme: Şubat 12, 2011, 07:51:13 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.