Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonluk doğru olanımı söylüyor yoksa söylediklerimi doğrumu?  (Okunma sayısı 4717 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 10, 2008, 02:23:29 öö
  • Uzman Uye

masonluğu kişiselleştirirsek;masonluk doğru olanımı söylüyor yoksa söylediklerimi doğru?

Ocak 10, 2008, 03:01:32 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin M.Akyol,

Sorulariniz oldukca zekice sekilmis ve guzel sorular. Bundan dolayi size tesekkur ederim.

Masonluk, gerceklik ve dogruluk amacini (kaynagi ile birlikte) tasimasindan dolayi, soylediklerinin dogru olarak kabul edilmesini ister.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 11, 2008, 01:09:33 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

cevabınızı biraz daha açarmısınız.beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
Ayrıca asıl ben teşekkürederim bizi aydınlattığınız için
 Saygılar

Ocak 11, 2008, 01:35:12 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Benim bugüne kadar öğrendiklerim doğrultusunda; söylediklerinin doğru olduğunun kabul edilmesini ister Sn. MASON'un dediği gibi... Ne demek diye düşünürsek eğer; sadece kendi düşüncelerimin doğrultusunda ifade ediyorum, sonuç olarak Masonik öğreti bir inanış sisteminden ziyade (dini inanışı kastediyorum) bir düşünce sistemidir. Bilginin ışığı doğrultusunda, salt mantığı kullanarak hareket eder. Bu bağlamda da söylediklerinin doğru kabul edilmesini öngörür ve ister...
Eğer bir hata yaptım ise affola. Düzeltilmesini Mason üyelerimizden rica ederim.

Saygılarımla,

Ocak 11, 2008, 07:26:17 öö
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin blossom`un aciklamalarinin dogru oldugunu onaylar, bazi eklemelerde bulunmak isterim. Sorunuzun cevabi sordugunuz kisiye gore degiskenlik gosterecektir. Elbette bir antimason "Masonlar dogrulari soyler" demeyecegi gibi, Masonluk hakkinda yeteri bilgisi olmayan normal bir vatandasta bu konuda yorumsuz kalacaktir.

Ancak sorunuzu Masonlar`a sorarsaniz, alacaginiz cevaplar birbiri ile oldukca benzerlik gosterir. Alacaginiz cevaplardan bazilari su sekilde olacaktir.

-Masonluk dogrulari soyler.
-Masonluk dogrulari soyleme amacindadir.
-Masonluk, kaynaklarinin dogru olmasi sebebiyle ile dogrulari soylemektedir.
-Masonluktan daha eski, daha geleneklerine bagli, daha koklu bir topluluk olmamasi nedeni ile soylediklerini dogru  kabul ediyorum.

Peki Masonlugun soyledikleri Dogrumudur? Bu sorunuza ise Masonlardan gelecek cevaplar su sekilde olacaktir.

-Dogrudur.
-Dogru olarak kabul edilmesini ister. Ama dogru kabul etmeyenlerde elbet olacaktir.
-Yanlis olan bu kadar yaygin ve Masonluk bu derece ketumsa, soyledikleride dogru olmalidir.

Umarim sorunuza daha aciklayici cevap verebilmisimdir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 11, 2008, 07:29:27 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.