Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason kardeşlerin 'Özel Mülkiyet' e ilişkin tutumları hakkında  (Okunma sayısı 6414 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 17, 2011, 10:37:58 ös
  • Ziyaretçi

Soru tam olarak şöyle;

1-Mason kardeşler kendi aralarında 'Özel Mülkiyet' e ilişkin tutumları nasıldır ?  Kardeşler Kendi aralarında  'Mülkiyette Eşitlik' gibi temel bir ölçüyle mi hareket ediyor ?

Saygılarımla

Ocak 18, 2011, 04:55:17 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Üstte yazdığım sorunun tam olarak anlaşılabilmesine katkı olarak,

Mason Kardeşlerin kendi aralarında 'Mülkiyette Eşitlik' gibi bir değer ile hareket ettiğini düşünüyorum,kazançlarını ve gelirlerini 'Özel Mülkiyet' yerine 'Eşit' dağılıma dayalı olarak paylaştıkları kanısındayım.Buna Kominal yaşamda denilebilir.Ancak bundan Komunist yaşam anlaşılmasın.

Kardeşlerin bu gibi uygulamaları hayatlarında varsa ,ki bunu kesin olarak bilmiyorum bundan dolayı soruyorum ,bu gibi 'Mülkiyette Eşitlik İlkesi' Mason Kardeşlerin yaşamında hangi Derecede olan Kardeşlerde daha çok görülmektedir...Veya yanılıyorda olabilirim.

Saygılarımla.

Ocak 18, 2011, 05:00:19 ös
Yanıtla #2

Sn. Rohani,

Özür dileyerek, kesinlikle yanılıyorsunuz. Böyle birşey söz konusu değildir.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ocak 18, 2011, 05:13:34 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluk hiçbir masona hiçbir şekilde özdeksel yani maddi bir yararlanma olanağı vermez. Böyle bir şey yoktur.

Masonlukta paylaşım sadece bilgi, görüş, düşünce paylaşımıdır. Eşitlik, bir görev hiyerarşisi nedeniyle  tam olarak yoktur ama görevi bsiten her mason bir diğerine eşittir.

Maddi anlamda eşitlik kesinlikle düşünülemez. Zaten böyle bir şey Masonluğun hiçbir bakımdan kapsamına girmez.

Masonlar sosyal ortamda kendi yaşamlarını sürdürür. Sadece loca toplantılarında ve sosyal düzenlemelerde topluca bir araya gelirler.

Eskiden, Operatif Masonluk olarak da anılan inşaatçı localarının döneminde bir komünal yaşam, bir ölçüde söz konusu olabiliyordu; o da bir ölçüde çünkü evli olan, aileleriyle ayrı yaşayan masonlar da vardı. Çağdaş ya de Spekülatif Masonluk döneminde ise böyle bir durum hiç olmamıştır.  Dolayısıyla aslında bu olgu bile Spekülatif Masonluğun operatif nitelikli eski masonluğu izlemediğini,  onun bir devaemı olmadığını gösteren etkenlerden biridir.

Masonluğu Essenler gibi topluluklarla ya da Orta Çağ manastırlarıyla karıştırmamak ve benzeştirmemek gerekir. Kimileri gildlerle benzeştirir ki aslında o da yanlıştır.

Sayın Rohani, şu "eşit dağılıma dayalı paylaşım" konusundaki görüşünü/kanısını nereden çıkarmış acaba?   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 18, 2011, 08:05:47 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Alıntı
Sayın Rohani, şu "eşit dağılıma dayalı paylaşım" konusundaki görüşünü/kanısını nereden çıkarmış acaba?   

Sayın ADAM

Sayın Mustafa Kemal

Her  ikinize de açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim.

''Eşit dağılıma dayalı paylaşım'' tamamı ile kendi düşüncemle  merak konusu edindiğim bir yaşam tarzı  ''Veren el olma ilkesini'' ve ''Humanist'' yaklaşımı şiar edinmiş toplulukların Hayat Tarzlarında veya en azından kendi aralarında , özel bir Hukukları olabilir (!) diye düşünürdüm.

Ayrıca ,Maddi fayda yeri olarak veya Menfaat alanı olarak Masonluğu algılamıyorum  ,daha çok Kardeşlik Bilinci içinde  yaşayan ailelere bakıldığında 'Evin içinde herşey ortak kullanım aracıdır' Kardeşlik Hukukunun Bende özel bir anlamı var ki ,Mülk veya Servetin Kardeşler arasında yani birbirine 'İnanmış olan' Kardeşler arasında ayrıcalıklı bir yeri yoktur ve 'Eşit'' tir.Kardeşler arasında  her ne kadar Bilgide ve Yetenekde farklılıklar olsa dahi Maddi anlamda kendini 'Eşit' leyebilir veya böyle bir fedakar yaşam tarzını ortaya koyabilir diye düşünüyorum.Tabii bunlar kendime has ,kendi düşüncelerim olarak yerini koruyor.Masonluk içinde aynı düşünceler olup olmayacağını merak konusu edindim ve sordum.

Saygılarımla

Ocak 19, 2011, 08:12:42 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun kimi üyeleri, gerek üye olmadan önce gerekse üye olduktan sonra yeterli zaman ayırıp dört yılı aşkın bir süre boyunca bu forumda başta Masonluk olmak üzere (çünkü burası bir masonlar sitesidir) kendi ilgi alanları çerçevesinde neler yazılmış ve nasıl bir birikim sağlanmış olduğuna bakmıyorlar.

Baksalar, çoktan Masonluk üzerine geniş bilgi edinmiş olacaklar.

Sayın Rohani de işte aynı yanılgıya düşmüş. Masonluğun nasıl bir kurum olduğuna ilişkin ayrıntılı bilgileri, kimilerinin sorularını, onlara verilmiş yanıtları, ayrıntılı açıklamaları hiç gözden geçirmeden kendi kafasında oluşturduğu bir varsayımsal Masonluk kurumu modelinin doğru olup olmadığını sormuş.

Son açıklaması üzerine bunun böyle olduğu anlaşıldı.

Şimdi ona önerimiz ne olacak?...

Lütfen zaman ayırın ve bu forumun geçmişinde yazılmış, anlatılmış, açıklanmış olanları iyice inceleyin. Bilin ki bunu yapmış olanlar artık Masonluk üzerine soru sormakta zorlanmaya başlıyor.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.