Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk Nedir?  (Okunma sayısı 324847 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 25, 2008, 12:12:09 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hiyerarşi nedir?

TDK sözlüğüne bakarsak , Makam sırası, basamak, derece düzeni, aşama sırası açıklamasına ulaşabiliriz.
Peki hiyerarşinin olmadığı bir topluluk topluluk mudur? Bana göre değildir.Dağınıklıktır.

Sosyal grupların arasındaki organik bağın kristalize olduğu an , görüntünün netleştiği an hiyerarşi oluşmuş demektir.

Hiyerarşi zararlı mıdır? Bana göre tiranlığa dönüşmediği sürece zararlı değildir fakat tiranlığa dönmesi nasıl engellenecektir.
Bunu da toplum hayatı en gelişmiş varlık olan insan engelleyecektir.

Toplumlarda zaman zaman belli sınıf ve katmanlara rastlıyoruz.Bırakın toplumları çok basit hayvan gruplarında bile hiyerarşi ve görev bölümüne rastlıyoruz.Arılar,kurt sürüleri vs..

Bu sınıflar ve katmanlara her zaman karşımızda ve bizlerde onun bir yerlerindeyiz.Bence bu katmanların varlığını ,zararını ve faydasını sorgulamaktan  ziyade  bu organizasyonların nasıl oluştuğu ve köklerini nereden aldığı daha önemli.

Toplumsal gruplar pek çok kategoride sınıflandırılabilir.Her türlü Sivil toplum kuruluşları bence buna güzel bir örnektir.

Bu topluluklarda üstler var , astlar var üyeler var.Aralarında yukarıda da söylediğim gibi hiyerarşik bir bağ var.Organizasyonun tepesindeki kişilerin sahip oldukları bilgiler veya alacakları eğitimler doğal olarak astların ve üyelerin öğrenebileceklerinden farklı olacaktır.Bir onbaşı er ile kurmay albayın alacağı eğitimler,bir üniversite öğrencisi ile doçentlik sınavına hazırlanan  kişilerin alacağı eğitimler derece ve içerik olarak elbette farklı olacaktır.Bu kişiler insani yönden birbirlerinden kesinlikle ne ırk ,ne millet ne fiziksel özellikler olarak üstün değildirler fakat sahip oldukları bilgiler ve ulaşmış oldukları yerlerin , durumların belli bir üstünlüğü vardır.
Sosyal Evrim bu kişileri bir şekilde oraya taşımıştır.Yeterli donanıma sahip olamayan veya üyesi olduğu gruba eklemlenemeyen kişi bir süre sonra kendisi de farkedecektir ki arasındaki bağ sentetik yapıdadır ve zaman içerisinde elenip gidecektir.

Masonluğu ve diğer cemiyetleri ben böyle görüyorum..Kendi içerisinde tabii ki bir gizemi olması anormal gelmiyor.Önemli olan bence gidilen bu yolun doğruluğuna inanmak ve o yöne doğru evrilmek..

Tarikatlar ve cemaatlerde de bir sıralama veya gizem olmadığını söylersek hata etmiş olmaz mıyız..

O yüzyıllarca damıtılmış bilgiler yeni gelenlerin ayaklarına  ilk günden serilemez elbette..   
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Nisan 25, 2008, 03:23:47 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Masonluk parası olanı baştacı eden olmayanı adam yerine koymayan bir zenginler kulubüdür bence

Nisan 25, 2008, 06:05:30 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence masonluk masonlar  ''tabiki Hur ve Kabul Edilmis Masonlar Buyuk Locasi'nın masonları''Mükemmel insan olma yönünde ilerlemeye çalışan,ışığın takipçileri, dilleri semboller olan  ruhani değerleri üst düzeyde tutan,Tanrı bilincini iyi kavramış ve yeryüzündeki dengeleri tanrının istediği düzen içinde tutmaya çalışan seçkinler topluluğudur.
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!

Mayıs 02, 2008, 06:47:38 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Iyi bir adami daha iyi yapmak icin kurulmus, sembollik degerlerle suslenmis karekterli durust inancli insanlarin erdem seviyesini artiran kurumun adi dir.

Mayıs 02, 2008, 07:58:16 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Kötüyüde iyi yapmayı hedeflemiyor mu peki? Bu da bir erdemdir çünkü...

Mayıs 02, 2008, 08:17:58 ös
Yanıtla #15

Kötüyüde iyi yapmayı hedeflemiyor mu peki? Bu da bir erdemdir çünkü...
Bunun bir erdem olduguna katiliyorum.

Kotuler iyi olmayi sectiklerinde ve daha iyi bir birey olmayi istediklerinde bize ulasirlar.

Hali hazirda, iyi insanlari daha iyi yaparken bile kotuluk ile suclanirken, kotuyu alip iyi yapmaya calismamiz zaten anlatmasi zor olan bir seyi daha da zorlastiracaktir.  O zaman bile ya bakin kotu insanlari topluyorlar veya daha da ileriye gidip bakin kendilerine din olusturmuslar, insanlarin dini inanclari yolunda gitmesindense dogruya ulasmayi kendilerine amac edinmisler gibi adice iftiralara mariz kalacagizdir. Ben kendi adima boyle bir seye gerek gormuyorum.
Spes mea in Deo est

Mayıs 02, 2008, 11:15:15 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Peki Sayın Lux_e_Tenebris, sizin yani Masonların haricilere anlatamadığı nedir? Sizin kötü bir iş yaptığınıza inanmalarını değiştirecek birşey yapmıyorsunuz, aksine sessiz kalmak tercihiniz oluyor. Vakti zamanında hırsızlık yapmış, yada dolandırıcılık yapmış diyelim, bir erkek Mason olmak istese siz onu aranıza alamazsınız ki. Kurallarınız var. Kötülüğün dereceleride vardır ve bazen kalplerde öyle gizli kötülükler vardır ki anlamak mümkün değildir...

Mayıs 14, 2008, 05:25:11 ös
Yanıtla #17

Peki Sayın Lux_e_Tenebris, sizin yani Masonların haricilere anlatamadığı nedir? Sizin kötü bir iş yaptığınıza inanmalarını değiştirecek birşey yapmıyorsunuz, aksine sessiz kalmak tercihiniz oluyor. Vakti zamanında hırsızlık yapmış, yada dolandırıcılık yapmış diyelim, bir erkek Mason olmak istese siz onu aranıza alamazsınız ki. Kurallarınız var. Kötülüğün dereceleride vardır ve bazen kalplerde öyle gizli kötülükler vardır ki anlamak mümkün değildir...
"Sizin kötü bir iş yaptığınıza inanmalarını değiştirecek birşey yapmıyorsunuz, aksine sessiz kalmak tercihiniz oluyor."
Demissiniz... Bizim amacimiz baskalarinin fikirlerini degistirmek degil, kendimizi gelistirmek. Zaten belli bir bilgi, ogretim seviyesine cikmayi basarabilmis insanlarin inandiklari seyler farkli oluyor.

Kurallarimiz daha cok manevi kurallar sevgili blossom. Her ne kadar kagit uzerinde olsalar da her sey kalpte bitiyor. Gizli kotuluk olan kalplerden bahsetmissiniz. Iste bazi insanlar bu gizli kotulukleri daha iyi ayird edebiliyor. Ayirt edemeyenler ise gecmis gelecegin aynasidir mantigi ile yaklasiyor konulara.
Spes mea in Deo est

Mayıs 14, 2008, 10:07:55 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

"Sizin kötü bir iş yaptığınıza inanmalarını değiştirecek birşey yapmıyorsunuz, aksine sessiz kalmak tercihiniz oluyor."
Demissiniz... Bizim amacimiz baskalarinin fikirlerini degistirmek degil, kendimizi gelistirmek. Zaten belli bir bilgi, ogretim seviyesine cikmayi basarabilmis insanlarin inandiklari seyler farkli oluyor.

Kurallarimiz daha cok manevi kurallar sevgili blossom. Her ne kadar kagit uzerinde olsalar da her sey kalpte bitiyor. Gizli kotuluk olan kalplerden bahsetmissiniz. Iste bazi insanlar bu gizli kotulukleri daha iyi ayird edebiliyor. Ayirt edemeyenler ise gecmis gelecegin aynasidir mantigi ile yaklasiyor konulara.

Anlayabiliyorum, başkalarının fikirlerini değiştirmek gibi bir ilkeniz olmayabilir ama Masonluk sadece ihtiyacı olanlara parasal yardımlar mı yapmak? Yani Masonluğun toplum için yapmayı tek hedeflediği parasal yardımlar yapmak, okullar yapmak yani "hayır yardımları" mı yapmak? Bu çok büyük bir erdem, emin olun takdir ediyorum ama madem belli bir eğitim seviyesinde olan kişilerden bahsediyoruz, neden başka şeylerde yapmayasınız? İnsanları eğitmek gibi. Bunun içinde öncelikle maalesef toplumun daha doğrusu haricilerin sizle ilgili olan düşüncelerini değiştirmeniz gerekir. Önyargılarını yok etmeniz gerekir. Masonluk "bence" haricilerden uzak kalmak değil onların içine karışmak demektir. Kardeşlerinizi kolladığınız gibi yeri geldiğinde harici kadeşlerinizide kollayabilmektir. Ahkam kesmek değil niyetim; varsa bir hatam, lütfen düzeltin...

Bazıları o gizli ve kötü olan duyguları çok iyi ayırd edebilir ama en iyi insan sarraflarıda yanılabilir. Doğruluğu yada muntazam olup olmamaları beni ilgilendirmiyor; üstüne gizli kamera takıp bir Masonik töreni kayıda alan herhalde bir harici değildir değil mi? Yani Masonlukta barındırdıkları insan olduğu için 4 4' lük bir müessese değildir...

Eğer hatalı cümleler kullandıysam, tüm Mason üyelerimizden özür dilerim. Kimse yanlış anlamaz umarım yazdıklarımı.

Saygılarımla,

Mayıs 15, 2008, 12:40:04 öö
Yanıtla #19

Alıntı
Masonluk sadece ihtiyacı olanlara parasal yardımlar mı yapmak? Yani Masonluğun toplum için yapmayı tek hedeflediği parasal yardımlar yapmak, okullar yapmak yani "hayır yardımları" mı yapmak? Bu çok büyük bir erdem, emin olun takdir ediyorum ama madem belli bir eğitim seviyesinde olan kişilerden bahsediyoruz, neden başka şeylerde yapmayasınız? İnsanları eğitmek gibi.

Masonluğun muhtaçlara para yardımında bulunma gibi bir misyonu yoktur.Her Mason eğer yardım yapmak isterse bunu zaten kendisi Loca dışında reklam yapmadan yeteri kadar yapıyordur.Loca içerisinde toplanan para "dul kesesi" esasen yardıma ihtiyacı olan kardeşler içindir.Bu para hariciler için toplanmaz.Ancak Kardeşler arasında ihtiyacı olan yok ise ki genelde yoktur Üstadı Muhterem bu kaynağı Loca adına hayır işlerinde kullanabilir.Kendi takdiridir.Masonluk bir hayır kurumu değildir.

Masonluğun insanları eğitmek gibi bir misyonuda yoktur.Amaç öğretiyi anlayabilecek kapasitede üyeler bulup onların kendi gelişimlerini daha ileri götürebilmelerini sağlamaktır.Bu şekilde eğitilen bir kardeş zaten harici hayatta etrafına nur saçacaktır.Saçarda.

Alıntı
Doğruluğu yada muntazam olup olmamaları beni ilgilendirmiyor;  Yani Masonlukta barındırdıkları insan olduğu için 4 4' lük bir müessese değildir...

Kamera ile çekim yapanlar Mason değillerdir.Bizlerden değillerdir.Bu konu sitede defalarca açıklandı.

Alıntı
üstüne gizli kamera takıp bir Masonik töreni kayıda alan herhalde bir harici değildir değil mi?

Evet haricidirler.

Birisi sahte diploma düzenleyip kendini doktor ilan etse diplomayı duvarına asıp insanları muayene etse bu kişi doktormudur?Bu kişinin yaptıklarından gerçek doktorlarmı sorumludur?

Saygılarımla,
Omnia mors aequat