Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rotary  (Okunma sayısı 38164 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 21, 2013, 03:34:47 ös
Yanıtla #40
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Samuray

Cevabınızda 2 yanlış bilgi dikkatimi çekti.

1 - Çıkış zor

2 - Geri dönüşü olmayan bir yol

Rotary nedir isminde bu bölümünde ciddi yazdığım bir makalem vardı. Oradada belirttiğim gibi bir lions veya rotary kulüpleri dernekler yasasına bağlı kulüplerdir. Bunlardan çıkış yolu bellidir.

a) Yönetim kurulu üyesiyseniz mevcut görevinizden istifa edersiniz ve yerinize geçecek kişiye bütün sorumlulularınızı öğreterek devredersiniz.
b) Sonrada kulüple alakalı üzerinizde herhangi bir alacak verecek durumu varsa bunu temizleyerek, kulüpten istifa dilekçenizi yönetime sunar ve kurulda onayladığı takdirde ayrılırsınız.

Ortada geri dönüşü olmayan bir yol yok. Ayrıca bu tabir çok yanlış. Biz birşey yapmıyoruz insanlara, birşeyi zorlamıyoruz. Gelmek isteyen gelir, gitmek isteyen gider. Burası bir yasa devleti. Dernekler kanunu denen birşey var. Lütfen dikkat edelim. Ayrıca kendi kulübüm için söylüyorum. Herkes elinden geldiğince çalışır. Madem geldin öncelikle hoşgeldin. Yaptığımız işler bunlar bize ne konuda yardımcı olabilirsin yada bir proje varmı aklında. ( Tabi zaten aday üye süresince bunları uzunca konuşuyoruz kısa bir mevzu değil bu.) Hiç birşey yok öyle ben takılmak için geldim olmaz. Madem sivil toplum kuruluşundasın çalışacaksın. Ayrıca öyle kim lion olabilir kim rotaryen olabilir diye bir seçim olamaz. Birbirinden farklı iki organizasyonda da şahsen tanıdıklarımda olmak üzere çok kaliteli insanlar var. Bu iki organizasyonda birbirinden üstün değildir. Bireysel gelişiminizle beraber insanlara faydalı oluyorsunuz bu iki organizasyonda da bu yüzden bu şekilde kıyaslama yapılmasına son derece karşıyım. Düşünün şimdi bir kişi beşiktaş spor kulübü kongre üyesi, diğer biride galatasaray spor kulübü kongre üyesi. İki kulüpte 100. yıllarını devirmiş güçlü birer organizasyon sizce hangisi daha kaliteli diye bir kıyaslanma yapılır mı? . Bu kesinlikle kabul göremez. Sermaye yoğunluğu diye birşey yok ayrıca. İki organizasyonda da maddi açıdan çok güçlü insanlar var.

Kefil uygulamasına gelince, kendi kulübümde yeni bir üye alınacaksa herkesin fikrini alırız. Çünkü istenmeyen bir üye kulüpte kutuplaşmaya yol açar. Dolayısıyla aday üye olarak geçirilen süre bazen biraz uzun olabiliyor. Normalde bize internet üzerinden gelen başvurularda kabul görülenler ilk toplantıya davet edilir. Bu şekilde olursa bu kişinin kefili yönetim kurulu olur ve aday üyenin - aday üye olma zamanından başlayarak üye kabul edildikten 1 yıl sonrasına kadar olabilecek olumlu ve olumsuz davranışından sorumlu olur. İkinci bir konu bir üyemiz aday üye önerebilir mi. Bunun için öncelikle en az 1 yıl asil üye olması gerekiyor. Bu koşul tamamsa üye önerebilir ama aynı şekilde sorumluluk yükü önerendedir.

Saygılarımla,
Concordia Res Parvae Crescunt

Temmuz 21, 2013, 04:03:43 ös
Yanıtla #41
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Samuray

Cevabınızda 2 yanlış bilgi dikkatimi çekti.

1 - Çıkış zor

2 - Geri dönüşü olmayan bir yol

Rotary nedir isminde bu bölümünde ciddi yazdığım bir makalem vardı. Oradada belirttiğim gibi bir lions veya rotary kulüpleri dernekler yasasına bağlı kulüplerdir. Bunlardan çıkış yolu bellidir.

a) Yönetim kurulu üyesiyseniz mevcut görevinizden istifa edersiniz ve yerinize geçecek kişiye bütün sorumlulularınızı öğreterek devredersiniz.
b) Sonrada kulüple alakalı üzerinizde herhangi bir alacak verecek durumu varsa bunu temizleyerek, kulüpten istifa dilekçenizi yönetime sunar ve kurulda onayladığı takdirde ayrılırsınız.

Ortada geri dönüşü olmayan bir yol yok. Ayrıca bu tabir çok yanlış. Biz birşey yapmıyoruz insanlara, birşeyi zorlamıyoruz. Gelmek isteyen gelir, gitmek isteyen gider. Burası bir yasa devleti. Dernekler kanunu denen birşey var. Lütfen dikkat edelim. Ayrıca kendi kulübüm için söylüyorum. Herkes elinden geldiğince çalışır. Madem geldin öncelikle hoşgeldin. Yaptığımız işler bunlar bize ne konuda yardımcı olabilirsin yada bir proje varmı aklında. ( Tabi zaten aday üye süresince bunları uzunca konuşuyoruz kısa bir mevzu değil bu.) Hiç birşey yok öyle ben takılmak için geldim olmaz. Madem sivil toplum kuruluşundasın çalışacaksın. Ayrıca öyle kim lion olabilir kim rotaryen olabilir diye bir seçim olamaz. Birbirinden farklı iki organizasyonda da şahsen tanıdıklarımda olmak üzere çok kaliteli insanlar var. Bu iki organizasyonda birbirinden üstün değildir. Bireysel gelişiminizle beraber insanlara faydalı oluyorsunuz bu iki organizasyonda da bu yüzden bu şekilde kıyaslama yapılmasına son derece karşıyım. Düşünün şimdi bir kişi beşiktaş spor kulübü kongre üyesi, diğer biride galatasaray spor kulübü kongre üyesi. İki kulüpte 100. yıllarını devirmiş güçlü birer organizasyon sizce hangisi daha kaliteli diye bir kıyaslanma yapılır mı? . Bu kesinlikle kabul göremez. Sermaye yoğunluğu diye birşey yok ayrıca. İki organizasyonda da maddi açıdan çok güçlü insanlar var.

Kefil uygulamasına gelince, kendi kulübümde yeni bir üye alınacaksa herkesin fikrini alırız. Çünkü istenmeyen bir üye kulüpte kutuplaşmaya yol açar. Dolayısıyla aday üye olarak geçirilen süre bazen biraz uzun olabiliyor. Normalde bize internet üzerinden gelen başvurularda kabul görülenler ilk toplantıya davet edilir. Bu şekilde olursa bu kişinin kefili yönetim kurulu olur ve aday üyenin - aday üye olma zamanından başlayarak üye kabul edildikten 1 yıl sonrasına kadar olabilecek olumlu ve olumsuz davranışından sorumlu olur. İkinci bir konu bir üyemiz aday üye önerebilir mi. Bunun için öncelikle en az 1 yıl asil üye olması gerekiyor. Bu koşul tamamsa üye önerebilir ama aynı şekilde sorumluluk yükü önerendedir.

Saygılarımla,
Sayın Proxima cevabınız için çok teşekkür ederim.
Yanlız çıkışı olmayan yol tabirimin mecaz olduğunu anlamayıp sizleri zorla insanları üye yapan insanlar olmakla suçladığımı zannetmeniz beni bir parça gülümsetti  :)) Hani az evvel bana dediniz ya, liondan rotaryye geçiş hoş karşılanmaz diye, ben ona istinaden söyledim.
Kefalet sorusunu da bu bölümde sormadım başka bir başlık altında lionların üyelik teklifleriyle ilgili bir sorum var sanırım onunla karıştırdınız.

Temmuz 21, 2013, 04:19:36 ös
Yanıtla #42
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Samuray

Benden önce Sn. Arais kefil konusundan söz etmiş bu konuda o yüzden onu belirtmekte istedim. Diğer makaleyide ayrıca cevapladım. Dediğim gibi lütfen dikkat edelim cümlelerimize sorularda en az cevaplar kadar keskin olmak zorundaki anlaşılmada insanların aklında herhangi bir soru işareti kalmasın. Havada kalan cümleler insanların yanlış bilgiye sevkedebilir.

Saygılarımla,

Temmuz 21, 2013, 04:27:20 ös
Yanıtla #43
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Samuray

Benden önce Sn. Arais kefil konusundan söz etmiş bu konuda o yüzden onu belirtmekte istedim. Diğer makaleyide ayrıca cevapladım. Dediğim gibi lütfen dikkat edelim cümlelerimize sorularda en az cevaplar kadar keskin olmak zorundaki anlaşılmada insanların aklında herhangi bir soru işareti kalmasın. Havada kalan cümleler insanların yanlış bilgiye sevkedebilir.

Saygılarımla,
Haklısınız sayın proximina cümlelerin havada kalmaması için benden alıntı yaptığınız bir cevapta bana cevap verirseniz,
arais'den alıntı yaptığınız cevaplarda da ona cevap verirseniz karışıklıkların önüne geçmiş oluruz. Benden alıntı yapılıp başkasına cevap verilince karışıklık kaçınılmaz oluyor...
Saygılarımla...

Temmuz 21, 2013, 04:31:41 ös
Yanıtla #44
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Haklısınız sayın proximina cümlelerin havada kalmaması için benden alıntı yaptığınız bir cevapta bana cevap verirseniz,
arais'den alıntı yaptığınız cevaplarda da ona cevap verirseniz karışıklıkların önüne geçmiş oluruz. Benden alıntı yapılıp başkasına cevap verilince karışıklık kaçınılmaz oluyor...
Saygılarımla...

Sn. Samuray

Dikkat ederim.

Saygılarımla,

Temmuz 21, 2013, 04:33:24 ös
Yanıtla #45
  • Uzman Uye

Her iki gurubun da toplum için çok yararlı çalışmaları olduğunu biliyorum. Tanıdığım bir Roteryan dostum, dernek için çalışmaktan kendine zaman ayıramıyordu. Özellikle gençlerin üye olmalarını salık verebilirim.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Temmuz 21, 2013, 04:51:01 ös
Yanıtla #46
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her emekçinin,göznuruyla oluşturduğu,gayeleri tevvezzudan gelen bu tarz klüplerin varlığı insana güç veriyor
mümkünatı olan herkezin objektif şekilde dinlemesi gerek bence.
syn samuray neden hemen taşlama yanlısı anlayamıyorum
sygılar
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2013, 05:02:11 ös Gönderen: GOASISG »
ܚܠܐ -ܕܡܐ- -ܩܪܒܐ

Mart 01, 2014, 03:37:29 ös
Yanıtla #47

Ben bir dönem bir Rotary Klübü'nden burs almıştım. Burada başlığını görünce aklıma geldi. Masonluk ile bağlantısına dair bir sürü açıklama yapılmış. Ben de bu konuda tanık olduğum bir olayı anlatayım. Yeni bir eğitim-öğretim döneminin ilk toplantısında yeni ve eski bursiyerler, bir de rotaract olan bir kaç eski bursiyer arkadaş  bir araya gelmişti. Orada bursiyer öğrenciler dönem başkanına sürekli Rotary'nin kimliği ile ilgili sorular soruyorlardı.

Mesele masonluğa geldi ve dönem başkanı çok net bir biçimde "bizi toplumda genelde Mason olarak addederler ama hakikat bu değildir" dedi. Bunu çok net hatırlıyorum. Herkesin önünde çok rahat yapılan konuşmalardı bunlar. Durumu iyi olan insanlar bir araya gelmişler öğrencilere maddi destek sağlıyorlardı. En azından benim aklımda böyle yer etti.

Benim tanık olduğum olumlu yön şudur ki, bu insanlar size burs verirken karşılık gözetmezler. Yani "biz bu çocuğa para verelim, yatırım yapalım, ileride bizim adamımız olsun". Böyle bir ilkel tavıra sahip değiller. Genelde cemaatler veya paragmatist siyasetler böyle düşünürler ama Rotary böyle değildi.
İsterseniz bursiyer olarak haftalık toplantılarına da katılabiliyordunuz. Ya da işiniz düşünce, sağlık, staj vs gibi işlerde yardımcı oluyorlardı. Bu da birinci elden böyle bir tanıklığımdır. O dönemden burs alan arkadaşlarımın hemen hemen hiçbir şu anda Rotaryen ya da Rotaract değil.

Burada aslında Mason olup olmadıkları çok da önemli değil. Olsalar ne olur? Olmasalar ne olur? İnsanlar bir araya gelip klup kurar ve hizmet ederler. Modern sivil toplumun olmazsa olmazlarıdır bu tarz klüpler. Sivil toplumun, sendikaların, derneklerin, vakıfların, özel eğitim kurumlarının, her türden ve NGO'nun aktif olduğu bir ülkede kamu iradesi dengelenir ve toplum daha dengeli bir şekilde ilerler. Rotary, benim anladığım kadarıyla, koskoca bir sivil toplum kümesinin içinde orta-sınıf ve üstü bireylerin boş zamanlarını değerlendirdiği bir alt-küme gibi. Mason olup olmadığı tartışması da çok ilgi çekici değil aslında. "Fenerbahce Spor Klubü'nün içinde masonlar varmış" cümlesi ne kadar absürt ise "Rotary'nin içinde masonlar varmış" sözü de o kadar saçma aslında.

Saygılar, sevgiler.

not: ayrıca iki-üç günlük bir RYLA etkinliğinde ekibimiz bir yarışmada birinci olmuştu. Yumurtayı kırmadık.    ;)

« Son Düzenleme: Mart 01, 2014, 03:43:59 ös Gönderen: ThomasReid »

Mart 02, 2014, 09:21:28 ös
Yanıtla #48
  • Uzman Uye

Sayın ThomasReid'in anlatılarına yürekten katılıyorum. Ben de bir örnek vermek istiyorum. Yaşadığım şehirde ki Devlet Hastanesinin bir çok bölümünde  hayati önem taşıyan teknolojik aletler alınmış. Bu aletlerin üzerinde  "Rotary klüp tarafından hediye" edilmiştir diye yazıyor. Aletler hayli pahalı ve bu alatlarden istifade eden şahısların hemen hemen hiç biri "Rotary/Rotaryan" ne demektir bilmiyorlar bile. Daha önce de belirttiğim gibi bu insanlar, hiç bir çıkar gözetmeden hem maddi ve hemde manevi olarak insanların hayatlarına olumlu yönde katkılar sağlamaktadırlar. Öküz altında buzağı aramaktan vazgeçsek diyorum.
         Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Ekim 21, 2018, 10:27:37 ös
Yanıtla #49

Sitede bulunan tüm Rotaryen ve Rotaract üyesi arkadaşlara çalışma yaşamlarında başarılar ve kolaylıklar diliyorum..

Sevgilerimle

teşekkürler Sayın Itzhak