Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dininizi (İnancınızı) Seçerken Etken Olan Ana Faktör Neydi?

Ailemin seçtiği dini seçtim
Yaşadığım coğrafyada ki çoğunluğun inandığı dini seçtim
Bütün Dinleri Araştırdım ve Bana en yakın gelen Dini seçtim
Ailem ve yaşadığım coğrafya ana etken oldu.Çünkü farklı bir seçim yaparsam dışlanabilirdim
Henüz Seçmedim

Gönderen Konu: Dininizi Nasıl Seçtiniz?  (Okunma sayısı 82830 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2010, 11:10:40 ös
  • Ziyaretçi

Dini konuda seçimimiz yaparken bizi etkileyen ana faktör neydi? Sadece Ailemiz veya yaşadığımız coğrafya mı etkili oldu (Eğer farklı bir din seçersem dışlanırım korkusu) ? Bütün dinleri araştırdım.Teoride anlatılanlarla,pratikte ki uygulamalarına baktım ve bana en yakın geleni seçtim mi?
Bu anketi yapmamdaki amaç.Körü körüne mi inanıyoruz ve savunuyoruz(araştırmadan,sormadan)? Yoksa diğer dinleri ve inanışları da araştırıp,öğrenip kendi seçimimizi mi yapıyoruz?İnancımızı seçerken korkularımız ve kabul görmeme endişemiz ne kadar etkili oluyor?

Saygılarımla

Aralık 13, 2010, 11:56:48 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Aralık 13, 2010, 11:59:03 ös
Yanıtla #2

:) güzel cevap

Sn. hakan bari "en başta sormadılar" deseydiniz :)
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 14, 2010, 12:25:57 öö
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bana göre şıkların ilk dördü aynı.
Yani bana göre iki şık konmuş.

Saygılarımla..
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Aralık 14, 2010, 01:32:42 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Dinimizi biz seçmiyoruz ki doğduğumuz zaman adımızla beraber nüfus cüzdanımıza ailemizin dini neyse o yazılıyor. Toplumun geneli ve çevremizde hangi dine mensupsa o şekilde yetiştiriliyoruz. Ben toplumsal dayatmalara karşı olduğum için içimde müslümanlığı benimseyemedim mesela . Musevilik, hristiyanlık ve müslümanlığı da araştırdım ve hiç birini seçemedim hepsine eşit mesafede duruyorum.

Aralık 14, 2010, 01:39:01 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ailemin  sectigi dini  sectim  ama benim  yorumlamam onlardan  farklı  belki  yasadıgım cografyanın genelinden de ..Baska bır din de olsa inancımızın aynı kaynaga  yonelık oldugunu  dusunuyorum sadece  ifade  sekillerimiz  farklı karsımıza cıkıs sekli  farklı;  dua ederken seslenisimiz aynı yere!
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Aralık 14, 2010, 02:00:56 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ailemin  sectigi dini  sectim  ama benim  yorumlamam onlardan  farklı  belki  yasadıgım cografyanın genelinden de ..Baska bır din de olsa inancımızın aynı kaynaga  yonelık oldugunu  dusunuyorum sadece  ifade  sekillerimiz  farklı karsımıza cıkıs sekli  farklı;  dua ederken seslenisimiz aynı yere!

Ben dua ederken hiçbiyere seslenmem ki.
Hatta ettiğim dua mı onu bile bilmiyorum.
Masonların ulu mimar demeleri de bana az çok ters geliyor.(:) işin garip tarafı bende bi mimarım.)
Evreni ve ulu mimarını düşündüğümde, etken ve edilgen iki şey gözümde canlanıyor.
Oysa ben birini diğerinden ayıramıyorum bi türlü. Sanki ikiside birbirinin bir parçası gibi gözümde. Evren mimarsız, mimarda evrensiz sanki hiçbi işe yaramıyor.
Olmaz, aklım havsalam bunu kabul edemiyor. Etken ve edilgen, beni sadece üzüyor.

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Aralık 14, 2010, 02:10:30 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Aralık 14, 2010, 03:06:57 ös
Yanıtla #7

"Nasıl"ın yanında bir de "Ne zaman" sorusu gerekli değil mi sizce de? Bir birey kaç yaşında, yani ne zaman bir dine ait kabul edilmelidir?

Buna cevap "doğuştan" ise zaten başlıktaki sorunun bir anlamı kalmıyor.

Genele teşmil etmek istemem ama gözlemlerim, din tercihlerinde yaşa bağlı bir eğilimin de var olduğu yönünde.  :)

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 14, 2010, 07:23:30 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Evet katılıyorum yaşa bağlı bir eğilim de var.Ama genellikle din tercihlerimizi aileden veya yaşadığımız coğrafyadan etkilenerek seçiyoruz.Seçtiğimiz kabul ettiğimiz dini körü körüne savunuyoruz.Pek çoğumuz inandığımız dini bile araştırmıyor.Tam olarak ne öğrettiğini,teoride öğrettikleriyle pratikte ki uygulamalarına bakmıyor.
Diğer inanışları incelemeden seçiyor.Kabul ediyorum,diğer inanışları araştırmaya çalıştığımızda çoğu zaman yaftalanıyoruz. Soru sormadan,ben bunları yapıyorum ama Neden? diyemeden.
Evet yaş çok önemli bir faktör.Olgunlaştıkça belli sorular sorabiliyoruz,araştırabiliyoruz.Ama araştırdığım ve gördüğüm kadarıyla,hayatımıza yön ve şekil veren bir konu da,"genellikle"  ailemizin veya yaşadığımız bölgenin izinden gidiyoruz.
İnanıyoruz ve inancımızın doğru olduğunu savunuyoruz.Yeni nesillere aktarıyoruz.Peki doğru olduğunu söyledikleri için mi? Yoksa diğer inanışların da Kutsal Kitaplarını okuyup,sorgulayıp "Evet ailemin bana öğrettiği doğruymuş" diyerek mi?

Saygılarımla

Aralık 14, 2010, 09:06:44 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Konuyla ilgili çok klişe bazı unsurları hatırlatmak isterim;

İlk olarak laik bir ülkede yaşayan vatandaşların nüfus cuzdanlarında "dini" kısmı neden yer alır ? Bunun laik bir anlayışla nasıl bir açıklaması olabilir ! Şayet ben bir müslüman değilsem, çoğunluğun müslüman olduğu bir ülkede doğduğum andan itibaren bununla anılmak, "istemesemde" bu kimliğimin öne sürülmesi hoşuma gider mi !
Hıristiyanlıktaki vaftiz edilme konusu ise başka bir örnek... Daha yeni doğmuş bir bebeğin vaftiz edilmeside sanırım bu anlamda farklı bir örnek teşkil ediyor.

Saygılarımla,