Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Masonun masonluktan çıkarılış şekli.  (Okunma sayısı 15958 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 23, 2019, 05:10:13 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Konu başlığındanda anlaşılacağı üzere bir mason yazılı kural ve kaideler haricinde masonluktan çıkarılabilirmi?

Çıkarılmışsa örnekleri varmıdır?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 25, 2019, 10:26:05 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Dünyadaki örnekleri bilmiyorum ama ülkemiz için cevap verebilirim (kendi obediyansımdan söz ediyorum).

HAYIR.

Localar Tüzüğü ve Büyük Loca Tüzüğü bellidir. Her Masona bu tüzükler verilir. Harici aleme iade bu tüzükler çerçevesinde yapılır.

Sevgilerimle ve saygılarımla

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Haziran 25, 2019, 11:11:48 öö
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Daha önceden yazılmıştır belki ama özellikle yeni üyelerin fikir edinmesi için en temel harici aleme iade nedenlerini paylaşmak istedim.

(Üyesi olduğum Büyük Loca'nın uygulamalarını yazıyorum, farklı obediyanslarda farklı uygulamalar olabilir. Ayrıca belirtmek isterim ki sadece ana başlıkları paylaşacağım, her başlık için yeni bir konu açılıp tartışılabilir)

Öncelikli olarak şunu belirtmek isterim, bir Masonun alabileceği en büyük ceza harici aleme iadedir. Bunun dışında cezalar var mıdır, elbette ki vardır:
Üyeliğin bir süreliğine askıya alınması, derece yükseltilmesinin durdurulması, uyarı/kınama vs. 

-Yüz kızartıcı suç işlemek

-Ettiği Masonik yemine sadık kalmamak, Masonik sıraları saklamamak, düzensiz organizasyonlar ile ritüelik ilişkiye girmek.

-Hazine ile düzensiz olmak (aidatları ödememek)

-Loca ve Büyük Loca hiyerarşisini bozan davranışlarda bulunmak (din ve siyaset konuşmak, Kardeşler ve yönetim ile Masonik teamüllere yakışmayacak tartışmalara girmek vs.)

Bu konu hakkında çok konuşabiliriz ama gereksiz olduğu kanaatindeyim. Sanırım aklınızda spesifik bir soru var Sayın karahan. Varsa eğer, daha net bir şekilde sorarsanız belki daha açıklayıcı olabilirim. Genel bir soruysa sanırım cevabım yeterli olur.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Haziran 25, 2019, 02:02:01 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.caliper
Cevap için teşekkürler.
Aklımda başka soru elbette var sadece genel olsun diye sormadım.

Öncelikle bir anlatı yapmam gerekiyor ,hem sorum anlaşılsın hemde niyetim.

Benim burada oluş niyetim masonlardan ve forumdan bir şeyler öğrenmek bunu 12 yıldır yaptığımı düşünüyorum.Benim niyetim bu forumda hiç mason olmak olmadı lakin genel bilgi olarak belki bir mason kadar bilgi sahibi oldum bu bana yeter.Masonluga karşı negatif bir düşüncem yok bununda bana forumda farkında olmadan gördüğüm bir boşluğu doldurmama olanak verdi.

Harici alemde aklıma yatmayan masonluk ile ilintili şeyleri daha rahat sormamı ve eleştiri yapabilmeli sağladı.Bu soruda o minvaldedir.

Sn.Anorchasa'nin son sorduğum soruya verdiği cevap Namık Kemalin mason olup olmadığı ile alakalı.

Evet bu hafta sonunu Hımbl den ayrilmis bir kisinin kişisel sitesini okumaya başladım
Taktir edersinizki sağlıklı bilgi çapraz şekilde okuma ile olur.Kisinin baz-ı iddiaları var lakin burada benim sorum Atılış şekline.

Kendi iddiasına göre atılışı kişisel sebeplere dayanıyor.Hkmbl büyük üstadının kendi karşılığına denk değil 3.sirada kişi ile denk gelecek bir ilişkiyi eleştirmesi dernekten  atılma sürecini başlatmış.

Işte benimde kafanın almadığı hal bu .Bu iş gerçekten bu kadar kolaymı?Yazılı kurallar icerisindemidir?

Bu ve benzeri şeyleri tartisabilirmisiniz bilmiyorum neticede ben hariciyim.
Okuduğum şeyler genelde kişisel tartışmalar ve kişi genelde dominant bir kişilik,masonluğa giriş surecindebu fark edilmedimi?yoksa onemsenmedimi?
Daha ilginci kişi tıpkı benim gibi türkçü. Sadece bu bile bence mason olmamalıydı diyebileceğim bir özelliktir bence.
Umarım meramımı ve sorumu anlatabilmisimdir.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 25, 2019, 03:11:47 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluk, insanın siyasi görüşüne veya dünyaya bakış açısına göre insanları değerlendirmez. İnsani, ahlaki yönleri, entelektüel kapasitesi gibi ögelere bakar. Türkçü görüşte birisi elbette Mason olabilir, olmuştur da.

Söz ettiğiniz kişi hakkında sadece şu birkaç cümleyi yazacağım. Art niyetli olduğu alenidir. Masonik kimliğini topluma açıklamamış kişilerin, sadece kendisiyle aynı görüşte değiller diye kimliklerini açıklamak, hatta fotoğraflarını paylaşmak art niyettir.

Masonluk, herkes benimle aynı tarzda düşünsün diye bir görüşe sahip değildir. Aynı obediyans içerisinde bile birbirinden farklı düşünen yüzlerce Kardeş mevcuttur. En güzel örneği bu forumdur. Forum, ahlak kuralları içerisinde anti-masonlara bile kapılarını açmaktadır.

Yıllarca Kardeşim dediğin insanların, isimlerini ve fotoğraflarını paylaşmak nedir? Muhalif düşüncen varsa Loca'da paylaş, artık benim gönül ilişkim bitti diyorsan, ayrıldıktan sonra kurduğun internet sitesinde düşüncelerini paylaş, fikirlerini paylaş. Eleanor Roosevelt'in klişe olmuş bir söz vardır "Büyük beyinler fikirleri tartışır, orta halliler olayları, küçük beyinler ise insanları tartışır".

Haziran 25, 2019, 03:42:37 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Caliper

Biz burada sizce aşağıdaki cümlenizden neyi tartışıyoruz?

"Büyük beyinler fikirleri tartışır, orta halliler olayları, küçük beyinler ise insanları tartışır".

Ben Hürol Taşdelen isimli kişiyi tanımam o yüzden onu tartışmama gerek yok zaten.

Bu kişinin yaşadığı olayları sadece kendi anlattığı kadarı ile gördüğüm aklıma yatmayanı sorarak tartışma taraftarıyım.
Fikirlerine gelince daha tam olarak ne olduğu hakkında bir fikrim yok.
Haklı olduğunuz noktalar ise oldukça fazla sitesinde yayınladığı resimler en basitinden kişilerin hak ve özgürlüklerine tehdittir.Güvenlik problemi bile var sırf bu hal den bile büyük bir öfke içerisinde olduğu anlaşılıyor.

Ben burada tanımadığım bir kişiyi masonlara karşı aklama tarafında falan değilim.
Kişinin anlattıklarından özde sormam gerekenleri soruyorum.

Atılma sebebi kurallara uygunmudur? o tersini iddia etmiş.

Namık Kemal,Ziya Gökalp,Hasan Ali yücel gibi kişiler Mason olarak biliniyor iken bu kişi Mason olmadığını hatta neden mason olamayacağını Türkçülüklerinede vurgu yaparak iddia ediyor.

Sizde çok iyi biliyorsunuzki bu soruların bir cevabı hem yok hem var.
Kişiler yaşamadığı için bilinmez,lakin kişilerin mason olduklarına dair mason belgeleri ait oldukları localarda zaten mevcuttur bunuda ancak masonlar kanıtlayabilirler ,lakin nasıl?
Kişi kendi beyan etmediği müddetçe buda olmaz?

Bir paradox'a dönüşmesi kaçınılmaz olay böylelikle.
Masonların mason olmayan kişileride özellikle önemli kişileri mason olarak gösterdikleri iddia edilmektedir,bu iddia ise mason olmuş bir kişiden gelince böyle bir sorunun sorulmasıda tartışılmasıda gayet normaldir.

Şimdi burada bu iş nasıl ilerler bilemiyorum masonlar böyle konuları sınırlı konuşarak biraz gerilerek,çokta hoşlanmadan,gereksiz ve basite indirgeyerek ele alırlar ise hata yaparlar.

Bu iyi yada kötü bir vakaa'dır.
Savaş kaçarak kazanılamaz.

Burada kişinin Masonluğa göre Ahlaki yapısını ve yapıp ettiklerini bir kenara bırakalım.Kıymetli olan tartışılacak değerde konu varmı ona bakalım.Okuduğum kadarı ile benim için var,problem tartışabilecekmiyiz sorsak.

Çünkü masonluk sadece masonlardan öğrenilebilecek bir konu olmakla beraber aslında bu öğrenmeninde sınırlı olacağı katılımcıların böyle soruları bulup çekinmeden sormaları,masonların ise özgürce ve samimiyet ile cevaplamaları aslında forumun ruhuna en uygun olanıdır.

EDMUND BURKE

Haziran 25, 2019, 05:20:08 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Üyesi olduğum Büyük Loca'nın uygulamalarını yazıyorum, farklı obediyanslarda farklı uygulamalar olabilir.

Sn.Caliper özelinde soracağım,üstte kendi anlatısından paylaştığım hkmbl ye ait kurallar belirleyici ve tek değilmidirki farklı obediyanslarda farklı kurallar olabilir şeklinde devamlı şekilde bir çok konudada yazma gereği duyuluyor.

Her obediyans ayrı ayrı olmak üzere bir büyük locaya bağlı oldukları halde o locanın kurallarına bağlı olmak zorunda değillermidirki farklı kuralları oluyor.

Belki forumda anlatılmıştır ama dikkatimi çekti.

EDMUND BURKE

Haziran 25, 2019, 06:48:38 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Üyesi olduğum Büyük Loca'nın uygulamalarını yazıyorum, farklı obediyanslarda farklı uygulamalar olabilir.

Sn.Caliper özelinde soracağım,üstte kendi anlatısından paylaştığım hkmbl ye ait kurallar belirleyici ve tek değilmidirki farklı obediyanslarda farklı kurallar olabilir şeklinde devamlı şekilde bir çok konudada yazma gereği duyuluyor.

Her obediyans ayrı ayrı olmak üzere bir büyük locaya bağlı oldukları halde o locanın kurallarına bağlı olmak zorunda değillermidirki farklı kuralları oluyor.

Belki forumda anlatılmıştır ama dikkatimi çekti.

HKEMBL bir obediyanstır Sayın karahan.

Yani her Büyük Loca bir obediyanstır. Obediyans kelimesi Büyük Loca ile aynı anlamda kullanılır.

Yani kendi obediyansımın uygulamalarından söz ediyorum demek HKEMBL'nin uygulamalarından söz ediyorum demektir.

Haziran 25, 2019, 06:54:14 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

farklı obediyanslarda farklı uygulamalar olabilir.

Sn.Caliper
bir çok konuda bilgi verirken hemen hemen her mason nu ip farklılıklarda oldukça sık bahsederler,hatta bunu gereksinimmiş gibi yaparlar.Örnek olarak sn.adam'ın bir çok yazısında bu görülür.Buda konuya sadece bir pencereden bakmamızı sağlayıp bütündende görmemizi zorlaştırmaktadır.

EDMUND BURKE

Haziran 25, 2019, 07:53:01 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

O kadar farklı uygulamalar var ki, nasıl yazmayalım ayrımı. 

Forumun en eski üyelerinden birisiniz Sayın karahan. Bir üyenin, dünyanın bir köşesindeki Masonik uygulamayı alıp başlık açıp, bu uygulama üzerinden Türk Masonluğunu eleştirdiğine kaç defa denk geldiniz?

Her Büyük Loca'nın tüzüğü farklıdır, Masonik anlayışı farklıdır, hatta ritüelleri bile farklıdır.