Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Arkadaşlık / Dostluk / Yardımseverlik Ve Karşılık Bekleme Üzerine  (Okunma sayısı 15289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 05, 2008, 09:02:36 öö
Yanıtla #10

Konu çok derinleşiyor. Tüm boyutlarını ve Sevil hanımın yazdıklarını tam anlamıyla kavrayabilmek (Herhalde İngilizcesi :  assimilate. absorb. internalize, digest. to imbibe,   internalize. olan bir kelime bulmaya çalışırken özümsemeyi buldum. inşallah doğrudur)  özümsemeye çalışıyorum.

Türkçede veya bu konuda tartışmada bu kadar zorlanacağımı hiç zannetmezdim. 

Evet, beni bu derin düşünmeye iten Sevil hanıma çok teşekkür ediyorum.

Bu konuda şimdilik yetersiz olan tartışma birikimimle sadece yazılanları takip etmeye çalışabileceğim

Estağfurullah, Sevgili Orhan; o Sizin güzel düşüncenizden kaynaklanıyor :) Lütfen yazılanları takip etmek yerine iştirak ederseniz benim için daha sevindirici olacaktır.

Sevgiler;)
« Son Düzenleme: Mart 05, 2008, 09:05:29 öö Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Mart 05, 2008, 10:01:43 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sn üyeler. Nedensen her zaman bizler dostlukla tanışlığı ya da başka yaşam tarzlarını karıştırıyoruz. Benim bildiyim kadarı dostluk diye bi şey yok. Dost bizim evimizde bekleyen ailemiz sayılıyor sanırım. Çünki atalar sözünde bile söylüyorlarki Sırrını söyleme hiç zaman dosta, Çünki vardır dostun dostu da.

Mart 05, 2008, 10:06:44 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn üyeler. Nedensen her zaman bizler dostlukla tanışlığı ya da başka yaşam tarzlarını karıştırıyoruz. Benim bildiyim kadarı dostluk diye bi şey yok. Dost bizim evimizde bekleyen ailemiz sayılıyor sanırım. Çünki atalar sözünde bile söylüyorlarki Sırrını söyleme hiç zaman dosta, Çünki vardır dostun dostu da.

+1

Mart 05, 2008, 10:21:02 öö
Yanıtla #13

=> ( -1 )  Neden? Çünkü salt Kendi Ailemizi Aile olarak düşünürsek kusura bakmayın ama pek de İnsani Yönlerimizi açığa çıkarmamız mümkün değildir. 

Size şu Söz'ü önemle hatırlatırım: '' Komşunu Kendin Gibi Sev '' (!)

Mart 05, 2008, 03:41:47 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

zaten simdiki zamanda ailedeki dostu bile defalarca imtihan etmek lazim.kaldi ki disharida ki birisinin dostluguna
Saygilarimla

Mart 06, 2008, 10:05:05 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Estağfurullah, Sevgili Orhan; o Sizin güzel düşüncenizden kaynaklanıyor :) Lütfen yazılanları takip etmek yerine iştirak ederseniz benim için daha sevindirici olacaktır.

Sevgiler;)

Çok teşekkür ederim.  Görüş bildirebileceğime inandığım konularda iştirak edeceğim

---------------------------

atalar sözünde bile söylüyorlarki Sırrını söyleme hiç zaman dosta, Çünki vardır dostun dostu da.

Atasözlerimiz o kadar zengin ki ama gene de pek çok atasözünün diğer pek çok atasözüyle taban tabana zıt olduğunu da hatırlamalıyız sanırım

-----------------

Size şu Söz'ü önemle hatırlatırım: '' Komşunu Kendin Gibi Sev '' (!)

Çok güzel, idealist ama benim henüz başaramadığım bir konu

-----------------------------

zaten simdiki zamanda ailedeki dostu bile defalarca imtihan etmek lazim.kaldi ki disharida ki birisinin dostluguna

Aslında yakınlarımızı daha ciddiye aldığımıza bakarsak, dolayısıyla biz de en çok onların gerçek veya gerçek dışı eleştirilerinden dolayı  daha fazla incinebiliyoruz

Örneğin az tanıdığım bir kişinin bana söyleyecekleri, yakınımdan birisinin bana aynı tip sözlerine göre  daha hafif  geliyor. Çünkü yakınlarımdakini daha ciddiye almak gibi bir ayırımcılık yapıyorum.

Mart 06, 2008, 10:32:44 öö
Yanıtla #16

Aslında yakınlarımızı daha ciddiye aldığımıza bakarsak, dolayısıyla biz de en çok onların gerçek veya gerçek dışı eleştirilerinden dolayı  daha fazla incinebiliyoruz

Kesinlikle (!) işte benim söylemek istediğim de tam olarak buydu; ve yakınlarımıza gösterdiğimiz bu denli hassasiyet karşısında derin bir şekilde incinebilineceğimizi de akıldan çıkartmamak lazım.

Bunun için Komşunu Kendin Gibi Sev, denilmiştir. Ortada Aile çerçevesini daraltmak yerine genişletmenin Bizlere ne derece yarar getireceğini ve Bizleri Bireyselliğe değil Evrenselliğe doğru sürüklediğini de ifade etmek istiyorum.

Saygılar;)

Mart 06, 2008, 10:44:13 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

herkesı arkadası vardır ama guvenebılecegı dostu ne kadardır acaba.Benım sahsı fıkrım dost herseyı paylasabılecegın ona sırtını verebılecegın senı satmıyacak sırrını verbılecegın vs. vs.  arkadaslarının arasında secebılecegın ama sayı olarak bakarsanız belkı 3 belkı bır elın parmagını gecmeyen kısıler anca dost olabılır.Ama herkesın bır suru arkadası vardır.

Mart 06, 2008, 12:42:44 ös
Yanıtla #18

herkesı arkadası vardır ama guvenebılecegı dostu ne kadardır acaba.Benım sahsı fıkrım dost herseyı paylasabılecegın ona sırtını verebılecegın senı satmıyacak sırrını verbılecegın vs. vs.  arkadaslarının arasında secebılecegın ama sayı olarak bakarsanız belkı 3 belkı bır elın parmagını gecmeyen kısıler anca dost olabılır.Ama herkesın bır suru arkadası vardır.

Bunun yerine Kendimizde başlatıp, bitirecek birçok sorunu çözdükten sonra Hayata ve İnsanlara karşı Bakış Açımızı biraz olsun Genişletebilsek ;) Nasıl olur Sevgili Davinci; Ben, bile bile ( Sırtımdan da vurulsam ) gene Güvenirim, Hayal Kırıklığına Uğracağımı Bilsem de yine Severim, İşin kolayına kaçıp hemen pes etmek yerine Zorlukların içinden geçerek Hayata Tatlı bir Gülümseyişle bakmayı yeğliyorum.

Kısacası ne olursa olsun Sonuçları ağır olabilecek bir durum göremiyorum. Çünkü İnsan'ın asıl yıkımı Kendini Kaybetmek olacaktır.

Sevgiler;)

Mart 06, 2008, 01:14:34 ös
Yanıtla #19

:) Sevgili Davinci; Senin düşündüğün şey yıllar öncesinde bende mevcuttu. Ama Hayatta Karşılaştığım şeyler bana bunu öğretti ve edindiğim tecrübeyi Seninle paylaşmak istedim. Tabi sözlerimin yanlış anlaşılmasını ( Sana atfen söylediğim için ) istemediğimden bu açıklamayı yapmayı bir zorunluluk olarak hissettim.

Çünkü Hayat bana; Ne olursa olsun, ''Sev ( Koşulsuz ve Karşılıksız ), Güven ve en önemlisi de Kendin Ol'' dedi.

Sevgilerimle,