Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kuranı kerim üzerine bir söylenti  (Okunma sayısı 21317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 19, 2007, 02:32:53 ös
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Sn SkullG,

Günümüzde bu tip yazıtları okuyup izinden gidenlerin halini görmektesinizdir sanıyorum.Umarım günün birinde sizde bu kıskaçtan kurtulup kendi doğrunuzu bulursunuz.Temennim bu süreçte kimsenin zarar görmemesidir.

YEŞİL HAYVAN

Bir elimde kitap öbür elimde kılıç
Yayarım karanlığı
Işık giremez o karanlık kafama
Inanmasın hiç düşünmeden saldırırım anama

Savaşırım allah yolunda
Dolar cebime para
En sevdiğim renk yeşildir
Yeşil yeşil dolarlar benim kişiliğimdir.

Ne insan severim nede hayvan
Çünkü yoktur benden daha vahşi bir hayvan
Akar köpüklü salyalarım
Üzerime sarar bombaları alışveriş merkezine dalarım

Piyon

Vah yurdum insanı ...vah global insanlık...

Umarım karanlık aydınlığı hiç bir zaman boğamaz.

Temmuz 19, 2007, 02:39:17 ös
Yanıtla #21
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. piyon, 29 yaşına girdiğim bugüne değin, elime hiç silah almadım, askerlik yapmadım -yapmamak için de dua ediyorum-, kimseyi öldürmedim, öldürmeye gayret etmedim. Freudçu yaklaşımla aslında bende bir hata olması gerek, çünkü öldürme güdüsü insanın ölüme karşı koymasıdır.

savaşmanın islamla ortaya çıkmadığını ifade etmek istedim sadece, islamda savaşın en son çare olduğunu ve savaşında İNSANCIL HUKUK'a bağlı kalması gerektiğini İslam dininin söylediğini ifade ettim.

dolayısıyla günümüzde islam adına gerçekleştirilen cinayetleri kabul etmem onları hoşgörmem mümkün değildir. terörizm en büyük insalık suçlarındandır bunu etnik kimlik ya da dinsel kimlik adına yapan binlerce örgüt vardır ve ben ayırt etmeksizin hepsine karşıyım.

islamın peygamberinin "bn rahmet peygamberiyim" sözüne inanıyorum.

yukarıdaki örneklerden yola çıkarak yine de islamın fıtraten insana daha yakın olduğunu, islam savaş hukukunun diğer dinlere göre İNSANCIL HUKUK'un temel referanslarından olduğunu söyleyebilirim.

bunu siz kabul edin ya da etmeyin bu böyle ne yapabilirim?

saygılarımla...

Elbetteki NUR Kazanacak... Çünkü tanrı en başında IŞIK OLSUN dedi

Temmuz 19, 2007, 03:47:53 ös
Yanıtla #22

Sayın piyon yazdığınız şiir kimin merak ettim.  Edebi açıdan son derece zayıf olduğunu hatta sakızlardan çıkan şiirler kadar boş, anlamsız ve yerinde olmadığını söyleyebilirim. Amacınız dini çarpıtanlar olsa da neden genellemeler yapıyorsunuz ve sürekli ortamı germe tepkileri üzerinize çekme gibi bir durum yaratıyorsunuz anlamış değilim. Bakın her türlü konuyu konuşuyoruz ama neden saygı yok. Her ne olursa olsun kafanıza yatmayabilir ama uslubunuz o kadar sert ki ister istemez karşınızdaki insanı rahatsız ediyor. Lütfen rica ediyorum inançlarınızdan başkalarını kırmadan incitmeden bahsediniz.
ars longa, vita brevis...

Ekim 09, 2007, 01:33:50 ös
Yanıtla #23

Ne öldürürken bile en iyi şekilde öldürün diye bunu müslümanlara Allah mı söylemiş? Pes doğrusu 
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 09, 2007, 01:39:26 ös
Yanıtla #24

Sayın skullg, lütfen bu konu üzerinde yani bu tezi savunan bir kişi olduğunuz için sizinle tarışmama izin verir misiniz? Tartışmaktan büyük zevk alacağımdan hiç şüpheniz olmasın!
SAYGILARIMLA_

Ekim 09, 2007, 01:48:32 ös
Yanıtla #25

Tabi öncelikli olarak Sayın Site Yöneticileri'nden müsamaha beklemek şartıyla bu tartışmayı ancak ondan sonra siz isterseniz başlatacam ve Saygı Kural'ına tamamen bağımlı kalmak suretiyle!....
SAYGILARIMLA_

Ekim 09, 2007, 02:34:37 ös
Yanıtla #26
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayın SEvil,

eğer insancıl hukuk bilginiz mevcut ise elbetteki sizinle tartışmaktan ben de büyük zevk alırım.

Ekim 09, 2007, 02:48:53 ös
Yanıtla #27

Memnuniyetle Sn. skullg, bu konuda herhangi bir şüpheniz olmasın lütfen çünkü her ne kadar okuduğum üniv. pek de önemli değilse de sonuçta bölümüm gereği görmüş olduğum derslerin yarısı Hukuk'tu_
Bu arada başlatmış olduğum tartışma bölümüne geçelim lütfen, nezaketiniz için şimdiden teşekkürler...

Ekim 09, 2007, 10:36:14 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Sayın üyeler, Alevilik Anadolu'da pek çok değişik tarzda karşımıza çıkar. Bir kısmı sadece Şiiler gibi Aliyun Veliyullah (Ali Allah'ın dostudur) derken, bir kısmı Hz. Ali'nin esas peygamber olduğunu söyler. Bu kişiler Aleviler arasında çok büyük bir yer tutmaz. Hatta bir tanıdığımız bize bizzat La İlahe İlla Ali dediğini söylemişti, bunu bizzat kulaklarımla duydum. Hz. Ali'yi bir Allah dostu olarak gören görüş genel kabul görmektedir ve esas Alevilik de budur. Diğerlerine gelince;

Bakınız Alevilik'te Üçler, Yediler, Kırklar, On iki İmam gibi önemli sayılar vardır. İsa'nın da On iki havarisi olduğunu hatırlayalım önce. Ayrıca yine hristiyanlıktaki teslis inancına benzer bir üçleme sistemi de diğer iki sistemde dikkat çeker. Daha bu şekilde erken hristiyanlıkla ilgili pek çok bağ kurabilirsiniz eğer biraz apokriptik metinlerle, gnostik yazılarla ilgileniyorsanız.

Alevilik tamamen Anadolu coğrafyasına özgüdür. Özellikle de Roma'da zulüm gören erken hristiyanların bulunduğu topraklarda yaygındır. Diğer iki doktrindeki hristiyan temalarının bu sebeple var olduğunu düşünüyorum. Kur'an'da Nasraniler olarak geçen Hristiyanlar Ehl-i Kitap'tır ve din özgürlükleri vardır. Muhtemelen bu bölgelerdeki Paflikyanlar, Bogomillik'ten etkilenenler ve İran Düalizmi'nden nasibini almış her hristiyan inanışı İslam fetihlerinden sonra yavaş yavaş İslam çatısı altında toplanmaya başladı. Ardından da bölgeyi tamamen İslamlaştıran Türklerin inançlarıyla bir sentez oluşturdular.

Alevilerin çoğunluğu saf Türkmen'dir. Örneğin bizde İran'lı olarak geçen Şah İsmail aslen Türkçe'nin en güzel, en kalıcı halk deyişlerine imzasını Hatayi maslahıyla atarken, İstanbul'da oturan Yavuz Sultan Selim o zamanlar Farsça'yı daha çok kullanmaktaydı. Aleviliğe Anadolu Türk İslam Sentezi demek mümkündür belki de. Yöresel farklılıklar çoktur. Teke Bölgesi Türkmenleri, Tahtacılar, Erzurum-Erzincan bölgesi Türkmenleri, Dersim'de bir takım Zaza toplulukları gibi birbirinden farklı inançlara sahip Aleviler çoktur.

Neden Hz. Ali el-Murtaza?

Hz. İsa nasıl ki hristiyanlığın mazlumuysa, Hz. Ali de İslam'ın mazlumudur. O Allah'ın kılıcıdır, Ehl-i Beyt'tendir, seyyid ve şeriflerin yani masumların atasıdır, en küçük yaşta İslam'ı kabul eden ilk müslümanlardandır, o bineği olan Düldül için "Ya Ali, bu kadar imkanın varken hala bu yaşlı katıra neden binersin? Bu ne düşman kovalayabilir ne de düşman kovalarken kaçabilir" diyenlere "Ben gelen düşmandan kaçmayacak kadar cesur, kaçan düşmanı kovalamayacak kadar merhametli bir binek isterim" diye cevap verebilendir. Anadolu insanına benzer çektiği acılar, soyunun uğradığı zulümler bakımından.

Hz. Ali bir ilim dostudur, cesurdur, sabredenlerdendir, şehitlerdendir... O vakitler hristiyan olan Anadolu'yu müslümanlaştıran sofular değil Alperenlerdir, dervişlerdir. Hacı Bektaş Veli, Hacı Bayram Veli, Tapduk Emre, Yunus Emre'dir.

Tek bir Alevi tanımından söz edemeyiz ama Alevi; eline, beline, diline sahip çıkan, kıblesi insan olan, gördüğünü örten, görmediğini söylemeyene denir. Bunun dışındaki inanç farklılıklarını ise ben dediğim gibi erken hristiyanlığın etkilerine bağlıyorum, ama dediğim üzre bu kişiler daha azdırlar.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Ekim 09, 2007, 11:21:34 ös
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

Aleviliğin tarihi kökeni hakkında ki bilgim fazladegildir  fakat tanıdıklarımın  iyi insanlar olduklarıı söyleyebilirim(az telli kuranlarını dinlemedim degil) ....tanıdıgım biçok alevi H.z. Ali gibi allah dostu ve aşıgı olma yolundaydı(bunlar sokakta raslayacagımız türde insanlar degidi ama gende ne sazlarına nede sözlerine doyum olmuyordu )gerçi bazılarının aşırı sevgisi olayı başka boyuta taşıyordu taşımasına .

Hatta sıklıkla duydugum bi sözleri vardı ''La feta illa ali la seyfe ila zulfikar ''(Alinin üstüne insan('yiğit) zülfikarın üstüne kılıç yoktur) anlamını duyunca aleviler hakkında ki genel yargı konusunda   insan bi an tereddüt etmiyor degil, ama etraflıca düşüünce genel hükümler vermekten vazgeçiveriyr...
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..