Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Said Nursi Tartismalari  (Okunma sayısı 17450 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 18, 2007, 11:20:16 öö
Yanıtla #30
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Ben CIA ajanıdır demedim CIA ajanı olduğu iddia ediliyor dedim.
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ağustos 18, 2007, 06:19:46 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Ustunuze alinmaniza gerek yok sevgili Lucky eye, mesajim direk size degildi.

Temmuz 22, 2009, 05:59:15 ös
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

SAİD-İ NURSİ RUS AJANI

Adı Nurettin Peker.
Balkan Savaşı'nda, Çanakkale Savaşı'nda, Irak Cephesi'nde bulundu.
Kurtuluş Savaşı'nın gönüllü subaylarından oldu.
İki kez ağır yaralandı, ölümden döndü.
Irak Cephesi'nde esir düştü.
Kurtuluş Savaşı'ndan sonra yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin temeline ilk harç koyanlardan biriydi.
Nurettin Peker'in anılarını yazdığı "Tüfek Omuza" adlı kitap Doğan Kitap'tan çıktı.
Kitabın 311'inci sayfasına bir göz atalım:
"Kastamonu Valisi Ahmet Avni Doğan'dan aldığım gizli emir üzerine,  kendisini daha önce askerden tanıdığımdan, Kastamonu'ya sürgüne gönderilen Şeyh Said-i Kürdi (Nursi) ile eski dost olarak görüşmeye başladım. Çünkü müftüler tarafından verdirilen vaazlar kimi zaman yeterli olmuyordu. Bu vaizler hala cemaate göre konuşuyordu ve Şeyh Said-i Kürdi'nin Nurcuları hala faaliyetteydi. Ruslar! Ruslar! Ah! Ruslar!
Bu kişi babamın da arkadaşıydı ve 1. Dünya Savaşı'nda  cephede benimle de beraber savaşmıştı. O Ruslara, ben İngilizlere esir düştük. 'O Moskova'dayken görevlendirildi' derim ben! O ise 'Kaçtım Rus hainlerden' der. Tarih ve devletimiz ne der?
Ben, 1916-1918 yılları arasında Kürtlerin yaşadığı Kuzey Irak, Batı İran ve bizim Osmanlı devletinin güneydoğusunda İngilizlerle, Ruslarla, Ermenilerle bunların aldatıp isyan ettirdikleri Kürt aşiretleri ve Şii asi Arap aşiretleriyle savaştım. 30 ekim 1918'de Dicle grubuyla Musul petrolünü teslim etmemiştik. Ben esir olmuştum. Peki Said-i Nursi neden bizim geçit bölgeden olarak gidip faaliyet yapmadı? Yapabilirdi çünkü gizli örgüt olan Teşkilat-ı Mahsusa'dandı.
Kendisiyle beş yıl boyunca görüştüm ama bana açılmazdı. 'Sen gizli görevini yap oğlum' derdi. Daha çok savaş anılarımızı konuşarak görüşürdük. Balkan Savaşı, Hamidiye Alayları, Edirne Olayı gibi özel görüşmeler yapardı.
Kendisine Kastamonu sevenleri tarafından her öğün tepsiyle yemek getirilirdi. Çamaşırlarını yıkayan hizmetçisi de eski bir Kürt subayıydı.
Bu konu hakkında yazı ve raporlarım vardır. Allah rahmet eyleye..."

Nurettin Peker'in anılarında Said-i Nursi'ye ayırdığı bölüm bu kadar.
Görünen o ki devletin istihbarat birimlerinde Said-i Nursi'nin "Rus Ajanı" olduğuna dair raporlar vardı

Kaynak: http://www.odatv.com/Siyaset/said-i_nursi_rus_ajani-16965.html

Temmuz 23, 2009, 10:35:12 öö
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Sayın M.Akyol;
Genel anlamda yazılarınıza baktığımda Laiklik,Çağdaş Cumhuriyet temelleri üzerindeki yazılarınızı ve tutumunuzu gerçekten çok beğeniyorum ve bu düşünce yapınızın yaşamınız boyunca devam etmesini temenni ediyorum.Aynı şekilde Laik,Çağdaş bir Türk genci olarak aynı fikirde olduğumuzu beyan etmek isterim.Özellikle ülkemizin düşürüldüğü bu konumda...
Said Nursinin Yaradan'a olan aşkı takdire şayan olmakla birlikte yaptıkları savunduğu fikirler ve bugünkü cemaatine bıraktıkları bir okadar da sapkındır.Cumhuriyete olan düşmanlığı,sürekli bir şeriat düzeni oluşturma arzusu ile yaptığı teşkilatlanmalar bugüne,bugünki müritlerine miras kalmıştır.Bugün Cumhuriyetimizi,demokrasimizi,sosyal hayatımızı ciddi olarak tehlike altına sokmaktadırlar.
Oysa yüreği Yaradan'a sevgi ile bağlı olanlar,İnsanları da bir o kadar severler.Maddi bedenin bu dünyaya ait olduğunu,Ruhun ise Yaradan'dan eserler taşıdığını ve birgün Bedenden kurtulup Yaradan'a ulaşacağını bilenler hiçbir zaman Şerri düzeni,O düzenin kurallarını kabul edemezler.Şerri düzen insanın hayatına saygı duymaz.Şerri düzen sosyal hayatı düzenlemez,Şerri düzen Işığı ve Bilimi göremez takip edemez.
Bugünkü müridleri çağdaş uygar toplum olabilme seviyesine sıcak bakmamakla birlikte sürekli geriye doğru giden,teknolojiden yararlanmayan,sosyal hayata kaynaşamayan,sürekli geri atmaktadır ve atmaya da devam edeceklerdir.Şeriat onların düzenidir ama Bizim düzenimiz asla olmayacaktır.Dinler Her yaradılan ile Yaradanı arasında yaşanacak ve vicdani muhasebeyi yaradılan Yaradanına karşı yapacaktır.Onlar bunun önüne asla geçemeyecektir.
Said Nursi Bir Rus Ajanı da olabilir,Bir CIA Ajanı da olabilir.Veya Başka istihbarat servislerinin de Ajanı olabilir.Kendisi Bu topraklarda yaşamış birçok cephe görmüş,kaçan padişahlar vezirler görmüş ama malesef Cumhuriyetin,Demokrasinin,Medeniyetin,Hürriyetin,Eşitliğin,Sosyal Adaletin güzelliklerini görememiş ve haliyle müridlerine de bunu gösterememiştir.