Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmek isteyen, fakat hiçbir tanıdığı bulunmayan bir kişi ne yapar?  (Okunma sayısı 52920 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 24, 2011, 02:15:32 öö
Yanıtla #20
  • Uzman Uye

Sayın Sr _Niggena ,  gerçekten çok zor. Belkide  en üst düzey bir Mason kadar mükemmel bir kişiliğiniz olabilir  ama bir veya iki Mason sizi önermeden o kapıdan girmeniz mümkün değildir. Sizin de belirttiğini gibi  ya sizi tanıyan Mason dostlarınız yoksa sizi kin/ler önerecek ? Yeteri kadar tanınmadığınız için de sizin kapıyı çalmanız halinde sizinle hiç kimse ilgilenmeyecek. Biraz çelişkili bir durum. Ben de daha önce kendim o kapıyı çaldım. İlgilenileceği bildirilip öylece es geçildi. Şahsen kabul edilmeyeceğimi biliyordum ama içimde uhte kalmasın diye çalmıştım o kapıyı. Sanırım benim tek eksiğim her halde ekonomik durumum. Onun haricinde ben zaten en üst seviye bir Mason gibi yaşamımı sürdürüyorum. Kabul edilmemeyi bir mesele yapmadım. Sizde mesele yapmayın. Yaşamınızda iyilik, yardım ve sevgi varsa boş verin gerisini.
     Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Haziran 24, 2011, 10:26:05 öö
Yanıtla #21
  • Ziyaretçi

Sayin Mustafa Kemal, oneriniz icin cok tesekkur ederim, haklisiniz. Direkt olarak taniyanlar olmamakla birlikte, biraz zorlayarak tanidiklarin tanidiklari bulunabilir. Iste ben bu zorlamayi yapmak istemedigimden biraz geri cekilmis durumdayim, ama bir kez daha sansimi deneyebilirim elbette.

Sayin Alsah, mukemmel bir kisilige sahip degilim elbette, bundan epey uzagim. Ama kendimi bilmek yonunde bazi adimlar atmak konusunda kararliligim var. Ben niye tasimi yontmayayim? Basaramasam bile en azindan elime cekici bir alsaydim :) Dediginiz gibi cok buyuk mesele yapilacak bir durum degil kabul edilmemek; benim daha ziyade mesele yaptigim sey, bu konuda bir kisinin onunun Turkiye'de oldukca kapali olmasi. Bildigim kadariyla Turkiye'de Masonluk disinda bu tarz bir yapilanma yok. Buna mukabil pek cok 'dogmatik' olusum mevcut.

Elbette insan elinden geldigince kendini gelistirebilir, ama bir yol seciminde onunun tikanmasi bence biraz tatsiz. Gurdjeff'in soyle bir sozu var, iyi bir aciklama oldugunu dusunuyorum: "Kendini bilme konusunda kisaca durum soyledir: yapabilmek icin bilmen gerekir. Ancak bilmek icin onceden nasil bilindigini ögrenmen gerekir. Bunu da tek basimiza ogrenemeyiz."

Ilk soruya donersek: 'Masonluga girmek isteyen, fakat hicbir tanidigi bulunmayan bir kisi ne yapar?', sanirim cevap 'mutlaka bir tanidik bulmalidir' olacaktir kisaca.

Sevgi ve saygilarimla,

Haziran 24, 2011, 01:07:18 ös
Yanıtla #22

Ilk soruya donersek: 'Masonluga girmek isteyen, fakat hicbir tanidigi bulunmayan bir kisi ne yapar?', sanirim cevap 'mutlaka bir tanidik bulmalidir' olacaktir kisaca.

Sn. Sr_Niggena,

Bu sorunuzun cevabı hayır. Ama kolay yolu budur. Bir tanıdık için yapacağınız araştırma hiç bir Mason tarafından "zorlama" olarak görülmez. Daha önce de söylediğim gibi, eğer size olumlu bakıyorlarsa, bu konuda yardımcı olmak bir zevk, hatta bunun da ötesinde bir görevdir.

Siz hazır olun yeter :)

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ekim 27, 2011, 07:10:10 ös
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Benim bulunduğum ilde ne bir loca ne de mason olabilecek iyi insan var. sayın Alsah gibi dost bulunması  önemli keşke tanışabilsem.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ekim 28, 2011, 01:36:02 öö
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Sayın ruzber, "dost " olarak görmenizden duyduğum mutluluğu anlatamam. "Dost " sözcüğünün benim nazarımda çok büyük önemi vardır. Meilim profilimdedir. Tanışmaktan mutluluk duyarım.
          Saygılar- sevgiler
"Vur ama dinle beni"

Ekim 28, 2011, 01:50:06 öö
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Mason olmak istemekle, başlıkta gördüğümüz Masonluğa girmek istemek tamamen farklı şeyler. Bir insan Masonluğa neden girmek ister? Neden Masonluğa girmek, Mason olmaktan daha önemli olsun?

Ekim 28, 2011, 06:19:36 ös
Yanıtla #26
  • Aktif Uye

Şartlarda zorlayıcı olanları yok değil var.Kendi açımdan örnek vermek gerekirse bulgarım istanbulda yaşıyorum burda zaten aşırı bir çevre yapmam mümkün değil doğum yerim başka bir ülke buraya gelerek sıfırdan bir yaşam kurmuşum ne kadar bir geçmişim mevcut ki bu ülkede o kadar tanıdığım olsun.Yani benim açımdan oldukça zor bir durum.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ekim 30, 2011, 04:56:49 ös
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık ayltında yeterince yazmıştık...

Şimdi Sayın bilGe'nin deyişi üzerine bir şey yazmak istedim.

Kişi, masonların deyişine göre "önlüksüz mason" olmayı yeğleyebilir ve o yolu tutabilir. Zaten ülkemizde çoğunluk öyle yapıyor. Ancak kişi "önlüklü mason" olmlak da isteyebilir. Bu ikisi arasında büyük fark vardır. Bu büyük fark, önlüksüz masonun loca toplantılarına katılamayışı, orada bilgi ve deneyimlerini paylaşamayışı, mason kardeşlerin sıcaklığını fiziksel olarak duyamayışı gibi noksanlardan ötürüdür.

Bir insan Masonluğa birçok nedenden ötürü girmek ister ama ama asal istem gerekçesi bu ortamda mason kardeşlerle birlikte mason olma yolunda çaba göstermek olmalıdır.

Masonluğa girmek isteyenlerin ne yazık ki pek azının böyle bir emeli var.

Peki Sayın BULGARIA ne yapmalı?

Masonluğa girmek mi istiyor? İstiyorsa niçin istiyor? Bunun için gerekli nitelikleri tamam mı? Öyle ise, Masonluğa girecek olursa neler yapacak? Yaşamı nasıl değişecek? Masonluktan neler almayı bekliyor? Masonluğa ne gibi katkılarda bulunmaya hazırlanıyor? Masonluğa yaşamından ne ayıracak?

Bütün bu soraların yanıtlarını biliyor mu Sayın BULGARIA?... Bilmiyorsa düşünsün, hesaplasın. Bildiğinde gelsin, işte ortam, anlatsın hepimize açık açık...Bunda çekinecek bir şey yok. burası masonların sitesi. Elbette birinin dikkatini çeker bu anlatım. Gereği yapılır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 30, 2011, 05:41:26 ös
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

Kastettiğim şuydu sayın Adam, Masonluğa girmek kişi için 'kapıdan içeri gireyim'dir. Masonluğun öğretilerine vakıf olmak isteyen (bu da yeterli değil bence) ve vakıf olduğu güzellikleri insanlığın yaşam kalitesini yükseltmek, iyiliği yaymak için güzel emeller doğrultusunda kullanmak hevesiyle gelen kişi 'Mason olmalıyım' der. Kapıdan girip merakını gidermek mesele değildir o Masonluğa girmektir. Aslında arada çok fark vardır, çok büyük bir niyet farkı vardır. Yazıyı zaten kendi hesabımdan yazdığım için bu benim şahsi görüşümdür diye eklemek istemiyorum, uzun lafın kısası kimse söylediklerime itibar etmek durmunda değil yetkili merci değilim, benim penceremden bakınca olay bu.

Ekim 31, 2011, 04:19:13 ös
Yanıtla #29
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Alınganlık göstermeye hiç de gerek yok. Doğrudur. Masonluğa girmek ve bir mason locasına üye olearak mason sıfatını almak ile mason niteliğini edinerek mason olmak farklıdır.  Ben öncekine mason, sonrakine "mason" derim bu forumda genellikle. Ancak önceki olmadan da sonraki olmuyor işte.

Bunu bir yana bırakalım ve konu başlığına dönelim lütfen.

Kişi var Masonluğa girmek isteğinde. Ancak o kişi bunun için ktanıdığı mason bulunmayışından yakınıyor. yok mu bunun çaresi?

Olmaz olur mu?... Var efendim.Gidersiniz size en yakın olan mason lokaline, orada anlatırsınız derdinizi, size yardımcı olurlar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.