Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İlluminati ile masonluk arasında ne gibi bir bağ var?  (Okunma sayısı 45135 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 20, 2013, 06:48:57 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu iş düşünmekle olmuyor; bilmekle oluyor.

Bir kere işin içine Ateizmi karıştırmayalım. O apayrı bir konudur.

İlluminati hareketi önce İspanya'da başlamıştır. Sonra Fransa'da Aviugnon'da devam etmiştir. Adam Weishaupt'un Bavyera'da kurduğu örgüt bunlardan sonhra gelir. Bu aşamaya kadar işin içinde masonlar yoktur. Masonluk bağlantısını kuran bundan sonra Baron von Knigge olmuştur.

Bu özetin ayrıntılı ve kaynaklara dayanan anlatımları adı verilen kitaplarda var. Başka kaynak istenirse, iyi İngilizce ya da Almanca bilmek koşuluyla, o da var.

Tüm bunlar tarihte kalmıştır. Günümüzde de Illuminati örgütleri var. Dikkat: Tek bir örgüt değil, birkaç tane. Onların da kaynakları isteniyorsa buraya dökebiliriz ama okuyabilmek/anlayabilmek için iyi İngilizce gerek. (yurt dışında eğitim görmüş ya da kolej mezunu olmak gerek; Anadolu Lisesi ya da hazırlık okulu İngilizcesi yetmez)   

Tüm bunlar okunur, öğrenilir, kişinin ancak ondan sonra bu konu üzerinde bir düşüncesi olabilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 20, 2013, 08:55:18 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sanal ortamda yazılanlara çoook dikkat etmek gerekiyor.

Sayın BuZ düşünüyorum diyor , Sayın ADAM düşünmekle olmaz, bilmek lazım diyor. Bencede düşünmek yetmiyor bilmek gerekiyor.

Sayın ADAM kaynak gösteriyor, Türkçe kaynakların belli bir yere kadar yeterli olduğunu yazarak ingilizce ve almancada kaynaklar olduğunu ve fakat bunun yabancı dil yeterliliği gerekliliğini söylüyor, Sayın Buz üstüne alınıyor ve hatta işe Sevgili annesinin yabancı dil bilgisini  karıştırıyor.

Bilgi edinmek ise amaç, iletişim yukarda özetlediğim gibi olmamalı.Olursa, artık halkımızın bir özelliği olan polemik tutkusunu geliştirmekten başka bir işe yaramaz.

Saygılar
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Aralık 20, 2013, 09:02:31 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Birisinin bilgi edinmek üzere çalışacak yerde kendisine bilgi edimeyi önerene hakaretimsi laflar ederek, konuyu ekseninden çıkarıp bireyselleştirmesi, buradaki çalışmaya herhangi bir katkı sağlamıyor.

Burada denilen bir söz, Baron von Knigge'nin bir ateist olduğu... Şu anda bunu teyit edecek ya da yanlışlayacak bilgiye sahip değilim. Fakat bu bir şey değiştirmez ki... Bir illumine yani aydın olacak kişi elbette teist olacak değildir. Teistlere göre deistler de, panteistler de, diğer tür inançlılar da ateist sayılır nasıl olsa. Bilinçli bir ateist olmak, aydınlanma doğrultusnda bilinçsiz bir teist olmaktan ileridir. Dolayısıyla Baron von Knigge'nin ateist olduğunu söylemek bir suçlama sayılmaz.

Fakat şurası da bir gerçek ki Baron von Knigge Adam Weishaupt'un kurduğu özgün Illuminati örgütlenmesini bir mason ritinde yozlaştırmıştır.

Benim rahmetli anam ve babam bunları bilmezdi. Çocuklarım da bilmez. Ben de bellekten ancak bu kadarını bilirim. Fazlası için kaynakları karıştırmam gerek. Benden iyi bilenler bildiklerini söylerse, belki ben de unutmuş olduklarımı anımsarım; ne de olsa en azından 40 yıl öncesinden kalma bilgilerden söz ediyoruz.

Bugünün bilgilariyse, sözünü ettiğimiz kitaplarda var.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 20, 2013, 09:04:35 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanal ortamda yazılanlara çoook dikkat etmek gerekiyor.

Sayın BuZ düşünüyorum diyor , Sayın ADAM düşünmekle olmaz, bilmek lazım diyor. Bencede düşünmek yetmiyor bilmek gerekiyor.

Sayın ADAM kaynak gösteriyor, Türkçe kaynakların belli bir yere kadar yeterli olduğunu yazarak ingilizce ve almancada kaynaklar olduğunu ve fakat bunun yabancı dil yeterliliği gerekliliğini söylüyor, Sayın Buz üstüne alınıyor ve hatta işe Sevgili annesinin yabancı dil bilgisini  karıştırıyor.

Bilgi edinmek ise amaç, iletişim yukarda özetlediğim gibi olmamalı.Olursa, artık halkımızın bir özelliği olan polemik tutkusunu geliştirmekten başka bir işe yaramaz.

Saygılar

Bende diyorumki,

oturduğu yerden sürekli karşısındakinin bilmediğine, araştırmadığına nasıl kanaat getiriyor?

Kendisi demiş ya "kaynaklar için Anadolu Lisesi ya da hazırlık okulu İngilizcesi yetmez" diye,
bende "sevgili anneciğim"den kaynaklı yeterince yabancı dil bilgisine sahip olduğumu, konuları araştırmak için google a "Mason Nedir" yazarak araştırmalar yapmadığımı belirtmek istedim.

Maalesef bazı konulara, kendisinden başkası bildiklerini yazıp bundan yola çıkarak görüş belirttiği zaman,
ADAM sürekli olarak "Bu iş düşünmekle olmuyor; bilmekle oluyor." gibi cevaplarla karşıma çıkıyor ve bu gerçekten sinir bozucu.

Kendisi dışında insanlarda bu site dışında yerli yabancı kaynaklardan bilgi alabilir, bundan yola çıkarak görüş beyan edebilir..
"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Aralık 20, 2013, 09:09:37 ös
Yanıtla #14
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Önceki Büyük Üstad Remzi Sanver Kardeşimin belirttiği gibi yok olup gitmiştir.

Bu yüzden artık bu konuda fazla düşünmeninde bir anlamı ve faydası yoktur. En azından benim için. Boş vakti olan düşünsün dursun.

Saygılar
Her şeye rağmen bir nura doğru yürüyoruz...

Aralık 20, 2013, 09:15:23 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Şunu belirtmek isterim,
ateizmi kesinlikle suçlayıcı bir ifade olarak kullanmadım, bir kişiyi ateist veya deist olduğundan dolayı suçlamak, zihinsel yetersizliktir ki kendimde bir deistim.

Ama dediğim gibi söz konusu örgüt, üyelerinin ateist olmasına ve sadece bilim odaklı zihinler olmasına çok dikkat ediyordu..

Evet,
örgütün, başta kilise kaynaklı olmak üzere aldığı yaralar ve inanılmaz baskılar sonucu, o dönem daha çok kabul gören "Free Masons"lar içinde bir yapılanmaya gittiği yönündeki görüşüm vardır.

"Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz."

K. Atatürk

Aralık 20, 2013, 09:31:16 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Masonlar içinde yapılanmaya gittiklerine dair görüşe nasıl sahip oldunuz?
Kaynaklar, bilgiler bağlamında paylaşılması mümkün mü?

Aralık 20, 2013, 10:35:44 ös
Yanıtla #17
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın üyeler,

Bire bir kişisel tartışmaya yol açacak iletilerin foruma gönderilmesi, yasaktır. Bu vesile ile bu tür paylaşımların yapıldığı içerikler, silinerek bu tür paylaşımları, paylaşan üyelerimize ihtar olunur.

Bu tür şahsi tartışmalarınızı kişisel ileti yoluyla yapmanızı rica ederim.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Aralık 20, 2013, 11:04:58 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlar içinde yapılanmaya gitti demedim bu genelleme çok yanlış,
gelenekçi çizgisinden hiç çıkmamış "Free and Accepted Masons"ları tenzih edelim,
sözüm sadece "Free Masons"lar için geçerlidir.

Üzerine basa basa ingilizcelerini yazmamın sebebi, bu yapılanmanın bizim ülkemiz için geçerli olmadığını düşünmemdir.

Ayrıca bu söylediğim bir bakıma yok olmakla eş anlamlı..

Yani yok oldu ama bizim bildiğimiz gibi yok olmadı, yeniden Özgür Masonların çatısı altında bir araya geldiler ve yaptıkları çalışmalarla Özgür Masonlar küresel bağlamda çok güçlendi.

Çünkü İlluminati olarak, en büyük amaçlarından biri olan siyasal örgütlenmeleri pek mümkün olmamıştı (bunun en büyük sebebi dini cemiyetlerin propogandasıydı).

Hatta, İlluminati ile ilişiği olmuş olan ve 1832'de Amerikaya gelmiş olan Alphonso Taft ve William Russell, Yale üniversitesinde kurulmuş olan Skulls and Bones kurucu babalarından sayılırlar.

Aynı zamanda Alphonso Taft, eski Amerikan başkanı ve SBS üyesi olan William Howard Taft'ın babasıdır..

Herkesinde bildiği gibi bu örgütün(SBS) en büyük özelliklerinden biri ABD'nin yönetim kadrosunu oluşturmaktır.

Benim bildiğim, İngiltere'nin eski başkanı Tony Blair da Özgür Masondu.

Yani söz konusu örgüt dağılarak yok olmuş olsada, kurdukları veya kurulmuş çeşitli cemiyetler vasıtasıyla en büyük amaçlarından biri olan siyasi örgütlenmelerini tam gaz gerçekleştirmiştir.

Biraz araştırılırsa bu saydıklarımın türkçe olan ama bir o kadar kısıtlı olan kaynaklarına ulaşılabilir.

İngilizce derlemesini bulmak biraz zamanımı alır, tanrı bilir neler yazdımda çıktı karşıma ama bulunmaz birşey değil..
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2013, 11:10:51 ös Gönderen: BuZ »

K. Atatürk

Aralık 20, 2013, 11:23:06 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Yani söz konusu örgüt dağılarak yok olmuş olsada, kurdukları veya kurulmuş çeşitli cemiyetler vasıtasıyla en büyük amaçlarından biri olan siyasi örgütlenmelerini tam gaz gerçekleştirmiştir.

İşte bu yüzden sürekli olarak buna Illuminati dışında başka bir ad bulalım diye kendi kendime konuşup duruyorum. Halen Illuminati adında ısrar etmek terminolojik ve tarihsel yanılgılara yol açıyor. Bu konu başlığı altındaki ilk mesajımda söylemek istediğim de buydu.
Live long and prosper.