Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Olmanın İlk 3 Adımı  (Okunma sayısı 8986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 01, 2017, 07:47:37 öö
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar saygıdeğer forum üyeleri. Bu yazımda sizlere bir üstadımızın ışığından edindiğim bilgileri aktaracağım. Geçtiğimiz hafta Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'yla birlikte Anıtkabir ziyaretinde bulunduk. Yolculuk sırasında pek çok üstadla sohbet etme fırsatı buldum. Kendilerine alışılagelmişin dışında ve masonluğu gerçekten tanımamı sağlayacak sorular sormaya gayret ettim. Toplumda pek çok iyi insan olduğunu ancak derneğe kabul edilmediklerinden, pek çok dernek üyesinin de aktifliğini yitirmesinden yakındım. Üstadlarımızla gerçekleştirdiğimiz 10 saatin üzerindeki sohbet neticesinde özellikle üzerinde durdukları 3 hassas kriter olduğunu fark ettim.

1) İyi insan olmak

Mason olmanın belkide olmazsa olmazı pek tabi iyi insan olmaktır. Hiçbir üstadımız bana, masonluğun bireyi iyi bir insan yaptığından bahsetmedi. İyi insanları daha iyi insanlar yapma yolundan ve ülküsünden bahsetti. Masonluk, benim anladığım kadarıyla iyi bireyleri (ham taşları) daha iyi bir birey (küp taş) yapma yolu ve bu vesileyle koca bir insanlık mabedi ülküsüdür. Elbette evvela taş olmak ve hamlığın farkına varmak gerek.

2) Tanınmak

İyi bir insan olmak hiç şüphesiz olmazsa olmazdır ancak ondan da önemli bir kriter var ki tanınmak. Tanınmaktan kastım ünlü olmak değildir. Yukarıda bahsettiğim pek çok iyi insanın fark edilemeyişi ve derneğe alınmayışı sorunsalının en önemli nedeninin tanınmak olduğunu fark ettim. Bir masonun, bir hariciyi teklif edebilmesi (referans olabilmesi) için onu çok çok iyi tanıyor olması gerek. Tanımak, huyunu, hobilerini, mesleğini vs. bilmek değil. Onu kendi gibi, yüreğini, hayallerini ve ideallerini tanımaktır. Tanımanın ne demek olduğunu sorduğumda ise bir üstadımız "Ben 30 yıldır buradayım ve daha 1 kişiyi teklif edemedim. " diyerek aslında tanımanın bambaşka bir tanımak olduğunu anlatmış oldu.

Bu noktada hiçbir tanıdığı olmayan hariciler ne yapacak sorusu akla geliyor? Elbette onun cevabını daha önce vermiştik. Tanınmak için gayret göstermek. Masonluğu tanımak, sembolleri okumak, derneğin haricilere açık etkinliklerini yakalayıp katılım göstermek. Nitekim masonlar da insan ve oturduğunuz yerden, hiçbir ulvi bir ses sizi işaret etmemekte. Kendinizi tanıtıp, istekli olmadıkça iyi insan olmanız "MASONLUĞA GİRMEK İÇİN" tek başına yeterli değildir.

3) İnsanlığa hizmet etmek

Bu nokta son derece önemli. Yolculuğumuz sırasında bir dostumuz kendisinin hobilerinden, sanata ve felsefeye olan aşkından ve yeteneklerinden bahsedip, kısaca kendisini tanıtıp masonluğa uygun olup olmadığını sordu. Üstadımızın cevabı oldukça güzeldi; "Hiç şüphesiz tüm bunlar bireyde olması gereken meziyetlerdir. Ancak masonluk için hiçbirisi yeterli değildir. Mason olmanın başlıca görevi insanlığa hizmet etmektir. Sen istediğin kadar sosyal bir insan ol, istediğin kadar dil bil, istediğin enstrümanı çal, balık tut, kitap oku, tiyatroya git. Hepsini sadece kendin için yapıyorsun. Tüm bunlara ayırdığın vakti özünde kendin için ayırmış oluyorsun. Fakat masonluk; tüm bunların ötesinde "insanlar" için bir şeyler yaptığın, toplum için vakit ayırdığın zaman başlar. Balığı bir hobi olarak değil de aç bir insanın karnını doyurmak için tuttuğun zaman anlıyorsun gerçek bir mason olmaya başladığını. "

Tüm bu cevapların ardından üstadımıza tüm o meziyetlere neden gerek olduğunu, bir insanın neden mason olmak için iyi bir meslek, güzel bir kariyer, etkili bir kültür birikimine sahip olması gerektiğini sorduğumda ise "Bir elmas, gazete kağıdının üzerinde mi yoksa kıymetli bir kumaşın üzerinde sergilendiği zaman mı değerli olur? Tüm o meziyetler senin masonluk için değerini arttırır ancak hiçbir zaman masonluğa girmek ve mason olmak için yeterli değildir." diyerek masonluk hakkındaki pek çok sorunun da cevabını yanıtlamış oldu.

Sevgi ve saygılarımla

Risus
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Kasım 01, 2017, 09:48:19 öö
Yanıtla #1

"Sorgulanmayan hayat,yaşanmaya değmez" diyor Sokrat...Masanluğa ilgi duyan bir insan Masonluğu sorgulaması, Masonluğun ilkelerini ve sembollerinin anlamlarını irdelemesi gerekli.Masonluğun anlamını arayıp bulduktan sonra o çerçevede kendine bir hayat ve bakış açısı kuracak.Buna Masonluğu bir hayat bakışı olarak yada  temellendirme de diyebiliriz.Saygilarimla.
« Son Düzenleme: Kasım 01, 2017, 09:51:52 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Kasım 01, 2017, 03:54:44 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

3) İnsanlığa hizmet etmek

Bu nokta son derece önemli. Yolculuğumuz sırasında bir dostumuz kendisinin hobilerinden, sanata ve felsefeye olan aşkından ve yeteneklerinden bahsedip, kısaca kendisini tanıtıp masonluğa uygun olup olmadığını sordu. Üstadımızın cevabı oldukça güzeldi; "Hiç şüphesiz tüm bunlar bireyde olması gereken meziyetlerdir. Ancak masonluk için hiçbirisi yeterli değildir. Mason olmanın başlıca görevi insanlığa hizmet etmektir. Sen istediğin kadar sosyal bir insan ol, istediğin kadar dil bil, istediğin enstrümanı çal, balık tut, kitap oku, tiyatroya git. Hepsini sadece kendin için yapıyorsun. Tüm bunlara ayırdığın vakti özünde kendin için ayırmış oluyorsun. Fakat masonluk; tüm bunların ötesinde "insanlar" için bir şeyler yaptığın, toplum için vakit ayırdığın zaman başlar. Balığı bir hobi olarak değil de aç bir insanın karnını doyurmak için tuttuğun zaman anlıyorsun gerçek bir mason olmaya başladığını. "

Tüm bu cevapların ardından üstadımıza tüm o meziyetlere neden gerek olduğunu, bir insanın neden mason olmak için iyi bir meslek, güzel bir kariyer, etkili bir kültür birikimine sahip olması gerektiğini sorduğumda ise "Bir elmas, gazete kağıdının üzerinde mi yoksa kıymetli bir kumaşın üzerinde sergilendiği zaman mı değerli olur? Tüm o meziyetler senin masonluk için değerini arttırır ancak hiçbir zaman masonluğa girmek ve mason olmak için yeterli değildir." diyerek masonluk hakkındaki pek çok sorunun da cevabını yanıtlamış oldu.

Sevgi ve saygılarımla

Risus

Her şeyi çok güzel özetlemişsiniz. Yani, tek bir paragrafta  adeta insanoğlunun varoluşu ile dönüşümü gerçekleştiren/gerçekleştirecek insanların sahip olduğu/olacağı nitelikler bir çırpıda vurgulanıyor. 
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Kasım 01, 2017, 07:09:01 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
Üstadımızın cevabı oldukça güzeldi; "Hiç şüphesiz tüm bunlar bireyde olması gereken meziyetlerdir. Ancak masonluk için hiçbirisi yeterli değildir. Mason olmanın başlıca görevi insanlığa hizmet etmektir. Sen istediğin kadar sosyal bir insan ol, istediğin kadar dil bil, istediğin enstrümanı çal, balık tut, kitap oku, tiyatroya git. Hepsini sadece kendin için yapıyorsun. Tüm bunlara ayırdığın vakti özünde kendin için ayırmış oluyorsun. Fakat masonluk; tüm bunların ötesinde "insanlar" için bir şeyler yaptığın, toplum için vakit ayırdığın zaman başlar. Balığı bir hobi olarak değil de aç bir insanın karnını doyurmak için tuttuğun zaman anlıyorsun gerçek bir mason olmaya başladığını. "

Her Mason bu kriterlere uyuyor mu? Elbette uymuyanda vardır , öyleyse bende bunlar yok diye korkmamak lazım . Müracat ilk adımdır bence tanıdık yoksa istekte varsa müracat etmekte fayda vardır kanımca ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 01, 2017, 07:19:19 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Alıntı
Üstadımızın cevabı oldukça güzeldi; "Hiç şüphesiz tüm bunlar bireyde olması gereken meziyetlerdir. Ancak masonluk için hiçbirisi yeterli değildir. Mason olmanın başlıca görevi insanlığa hizmet etmektir. Sen istediğin kadar sosyal bir insan ol, istediğin kadar dil bil, istediğin enstrümanı çal, balık tut, kitap oku, tiyatroya git. Hepsini sadece kendin için yapıyorsun. Tüm bunlara ayırdığın vakti özünde kendin için ayırmış oluyorsun. Fakat masonluk; tüm bunların ötesinde "insanlar" için bir şeyler yaptığın, toplum için vakit ayırdığın zaman başlar. Balığı bir hobi olarak değil de aç bir insanın karnını doyurmak için tuttuğun zaman anlıyorsun gerçek bir mason olmaya başladığını. "

Her Mason bu kriterlere uyuyor mu? Elbette uymuyanda vardır , öyleyse bende bunlar yok diye korkmamak lazım . Müracat ilk adımdır bence tanıdık yoksa istekte varsa müracat etmekte fayda vardır kanımca ...

Sayın @NOSAM33,

Üstadımız bu konuda ne yazık ki pek de olumlu bir yanıt vermedi. Nitekim pek çok mason, onca yıl tanıdığı arkadaşını bile kolay kolay locaya teklif edemezken hiç tanınmayan birisinin girmesinin yıllar alabileceğini söylemişti. Yine de kapıyı çalmak neden yanlış olsun.

Sevgi ve saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Kasım 01, 2017, 08:05:41 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın Risus , Masonluk öyle bir anlatılıyorki 30 senedir Masonum diyor ve 1 kişiyi tavsiye etmedim diyor bu bana fazla geldi .
Hiç masonluğa uygun biri denk gelmedi bu ulaşılmazlık neyin özgüveni .Kimseyi layık görmemek uygun kişi bulmak vb. Peki bu kadar dikkatli seçildiği halde bırakıp gidenlere ne demeli ?
  Acaba bizmi fazla gözümüzde  büyütüyoruz ...
Saygılar  ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 01, 2017, 08:16:17 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Risus , Masonluk öyle bir anlatılıyorki 30 senedir Masonum diyor ve 1 kişiyi tavsiye etmedim diyor bu bana fazla geldi .
Hiç masonluğa uygun biri denk gelmedi bu ulaşılmazlık neyin özgüveni .Kimseyi layık görmemek uygun kişi bulmak vb. Peki bu kadar dikkatli seçildiği halde bırakıp gidenlere ne demeli ?
  Acaba bizmi fazla gözümüzde  büyütüyoruz ...
Saygılar  ...

Şöyle düşünün; ailenize, çekirdek ailenize yeni birisini kolay kolay katabilir misiniz? Elbette masonlar arasında da o hataya düşüp "ailesine" katacak kadar tanımadan yahut tanıdığını zannederek teklif edenler olabilir. Masonlar "birbirlerine kardeş derler" denir. Ben 1 yıllık gözlemim sonucunda bunun eksik bir tanım olduğunu anladım. Masonlar birbirine kardeş demez, kardeş olarak da görmez. Kardeşi olduğunu hissederler. Bu yüzden masonluğun öğretisini benimsemiş ve bu yolda ilerleyen bir kişi, ailesine kolay kolay yeni birisini kefil olup da katamaz. Ulaşılmazlıktan ziyade güven ve tanımak etken kriter.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Kasım 01, 2017, 09:13:22 ös
Yanıtla #7

MASON'luk Masonluğun tanimlanmadiği ülkelerde sanki daha cok ilgi görüp gözde büyütülüyor.Abartılacak kadar gozde büyütülmemesi gerekli. Bırakalım da Masonlar insanların peşinden koşanlar durumunda olsun.Masonluğu üye olup sonradan MASON'luğun hayat kreterlerine uygun görmediği için veya  umduğunu bulamayıp MASON'luktan çıkmakta gayet doğal bir durum...Saygılarımla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Kasım 01, 2017, 10:34:17 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Risus hoş bir yazı yazmış tabi gözlemlediklerini de anlatmış.
Sn.Risus bu işi şevk ile yaparken kendinede bir hedef belirlemiş.
Yazarken ne kadar objektif olabilir?
Bu oldukça zor.
İyi insan olma şartı ;Bu konu elbette çok tartışıldı,
Oyu insanı bir kaşa beyaz biga kavunu gibi düşün bana göre hepsi görünüşte çok hoş ve güzel.
Burada özü önemli iste mason burada zorlanıyor bana göre bu mason arkadaş 30 yıl hiç kavun almamış seçmemiş hep manav dan istemiş.

İyi insanı kendisi gibi bir örneğe bakarakmu seçecek?
Masonluktaki bu düşünceyi bence önce masonlar oldukça fazla abartıyorlar.
30 yıl bur kisi bile önerememiş bir masonun masomluguda fayda yönünden düşünülmelidir.

Masonluğu bu foruma geldiğim ilk günden beri hep ulaşılmaz,kalın kapıları olan ketum insanlar ile dolu olan bir yer olarak gördük.
Belki değer verildiği kadar büyük değildir.
Insanoğlu hayatta karşılaştığı her şey e ulaşılmaz bir değer verip sonra ona ulaşmaya çalışırlar.
EN bariz örnek Ulu önderdir Atatürk ondan bir daha gelmez?
Neden gelmesin ben varım sen varsın.

O olmasa biz olmazdık.
Neden olmasın Bu sözü Atatürk duysa kim bu ezik der.

Masonluk ulaşılmaz değil anlaşılmaz bir kurum.
Masonluğun bu yip halleri hiç önemli değil sen mason olmuş herhangi bir mason dan daha iyi bir insan olabilirsin.
Bu mümkün pek ala.
Oyu insan olmak,ADAM olmak her insana bir gayedir aslında.
Insanlar masonluğun içine girmeye uğraşacağına aslında içine girmeye uğraştıkları şeyin ne olduğunu daha girmeden öğrenseler daha iyi olacak.

Dışarıda cevabını bulamadıkları soruların cevabını mason oluncami bulacaklar?
Mesela ben sırf bu yüzden mason olamam olmam.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 01, 2017, 10:41:30 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Pramidin altındaki taşlar oynamaya başladı .Bu formda da görülüyor çok az Masonların paylaşımı var  bu iki seçenekten oluşuyor olabilir biz haricilere güvenmedikleri ikincisi , paylaşılacak bir şey kalmadığından olabilir .Peki ben 3 . söyleyeyim Sayın ADAM nereden buluyordu her gün paylaşacak konuları ?

Saygılar ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus