Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Zühtü Müridoğlu  (Okunma sayısı 4992 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 02, 2007, 09:03:54 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 9560
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

İzleri tümTürkiye’de
Zühtü Müridoğlu Kardeşimiz


Onur Soysalan
 
 
 
 
   Yurtiçi ve dışında sergilere katılan ve pek çok ödülü olan sanatçımızın müzelerde ve özel koleksiyonlarda çok sayıda eseri var. Müridoğlu Kardeşimiz 1959 yılında Ülkü Muh. Locası’nda tekris oldu. Ve 1964’de ayrıldı.

Soyut anlayışın Türkiye’deki ilk ve en önemli temsilcilerinden Zühtü Müridoğlu Kardeş 1924 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi Resim Bölümü’nde sanat hayatına başladı. Hikmet Onat’ın öğrencisi oldu. Bir yıl sonra Heykel Bölümü’ne geçti. İlk heykel sanatçılarımızdan İhsan Özsoy’un öğrencisi olarak bu okulu bitirdi.

Mezun olduktan sonra burslu olarak Paris’e giden Müridoğlu, 1929-32 yılları arasında Paris Colorassi Akademi’nin Heykel Bölümü’nde Marcel Gimond’un öğrencisi oldu. Sorbonne’da estetik, Louvre Müzesi’nde sanat tarihi derslerine katıldı.

1932 yılında yurda döndükten sonra Gülhane’deki Alay Köşkü’nde Türkiye’deki ilk heykel sergisini açtı. Akademide çalıştı ve bir süre öğretmenlik yaptı.

Arkeoloji Müzesi’nde görev yaptığı yıllarda D Grubu’nun çalışmalarına kurucu üye olarak katıldı ve bu grup içinde etkin bir rol aldı.

1941-43 yılları arasında atölye arkadaşı Hadi Bara ile birlikte Beşiktaş’taki Barbaros Anıtı’nı yaptı ve bu çalışmasını Zonguldak Atatürk Anıtı ile İnönü heykelleri izledi. 1950 yılında, Akademi’nin Heykel Bölümü’nde atölye öğretmenliğine getirildi. 1980’lerde de figüratif ve soyut çalışmalarını sürdürdü. Çalışmalarında taş, ahşap, alçı, bakır, demir gibi çok çeflitli malzemeler kullandı. Anıt heykelleri arasında Anıtkabir’in büyük merdiveninin batı yanındaki kabartma (1953), Büyükada’daki Atatürk Anıtı (1965), Muş’taki Atatürk Anıtı (1965) bulunuyor. Kardeşimiz, bir süre Ankara Gazi Eğitim ve Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretmenlik yapı. 1971 yılında Ağaç Uygulama Atölyesi’nde görevini sürdürdü. 1974 yılında emekliye ayrıldı.

Müridoğlu, 1953’te Londra Çağdaş Sanatçılar Enstitüsü’nün düzenlediği yarışmada Bilinmeyen Siyasi Esir adlı yapıtıyla ödül kazandı. 1940 yılında 11. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde birinci, 1956 yılındaki 17. sergide ikinci oldu.

1977’de Sedat Simavi Vakfı Ödülü (Ressam Cevat Dereli ile), 1981’de Atatürk Sanat Armağanı Müridoğlu’na verildi.

Yurtiçi ve dışında sergilere katılan ve pek çok ödülü olan sanatçının müzelerde ve özel koleksiyonlarda çok sayıda eseri var.

Müdiroğlu Kardeşimiz Ülkü Locası’na 194 matrikül numarası ile kayıtlı.

1959 yılında tekris olan Kadreşimiz, 1964 yılında gayrımuntazam ilan edildi.

Sanatçımız 21 Ağustos 1992 günü vefat etti ve 24 Ağustos 1992 günü Yakacık Mezarlığı’na defnedildi.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.