Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tek Yönlü Bakış Açısı  (Okunma sayısı 3886 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 15, 2012, 08:58:41 ös

Toplumumuz uzun zamandır bir ataerkil süreç içerisindedir. Biz bu süreci destan dönemine kadar götürürüz. Peki desten döneminde önce ne vardı, sonra ne oldu? Anaerkil yapımımız nasıl bir ataerkil yapıya büründü? Tabi bu sorular başlı başına bir araştırma konusu. Fakat ben bir özet yapmakla yetineceğim. Daha sonra konumuzu değişik bir yere bağlayacağım. Özellikle forumda bir zamanlar üzerine anket açılmış bir konuya da atıf yapacağım.

Destan dönemi öncesine baktığımızda kadının kutsal sayıldığını görürüz. Din adamları (Türkler için şamanlar) kadınlar olmuştur. Kadın heykelleri dikilmiş, kadının kutsallığını anlatan figürler çizilmiştir. Aile soyu ananın kan bağı ile devam etmiştir. Bundaki en önemli sebep kadının ateşi buluşudur. Kadının doğurganlığı da ekleyebiliriz buna.

Kadınımız evde ateş ile ilgilenedursun, erkek dışarıya çıkmaya başladı. Erkek madenleri ateşte işlemeyi öğrendi. Silahlar ve tarım aletleri yaptı. Savaşmayı, avlanmayı ve tarım yapmayı öğrendi. Kadının kutsallığı gittikçe azaldı. Ev halkının karnını doyuran erkek oldu. Erkeğin sözü geçer oldu. Farklı topluluklarla karşılaşan insan artık sadece doğaya karşı mücadele değil, diğer gruplara karşı da mücadele etmek zorunda kaldı. Ve bu işi de erkek üstlendi. Günümüze değin kökleri uzanan askerlik.. Savaş... Erkek kasları.. Güç.. Erkek işte canım.

Sonra ne oldu? Şamanlar artık erkekler oldu. Ateş değil yeni tanrı gök oldu. Göktanrının cinsiyeti erkek oldu. Kadının kutsalları ağzına alması bile yasak oldu. İşte canım, anlayın. Kökleri buralara kadar uzanan bazı dinlerin kadın düşmanlığından bahsediyorum.

Günümüze neler geldi? Oğlan gücün ve hovardalığın simgesi oldu. Oğlan bir kıza baktı mı suç olmaz oldu. Oğlan sevişirse suç sadece karşı cins oldu. Namus kavramı hele ki bakirelik kavramı kadına yıkıldı. Erkeğe cinsellikte ve diğer pek çok alanda büyük bir özgürlük tanındı.

İşte böyle bir izin belirtisidir şu saç meselesi. Nedir bu saç meselesi? Efendim erkekler kadının saçını görürse cinsel istekleri uyanırmış. Evettt!! İşte asıl noktaya geldik. Nereye? TEK YÖNLÜ BAKIŞ AÇISINA. Neymiş efendim? Tek yönlü bakış açısı. Nasıl mı? Sakin olun, anlatacağım.

Şimdi ataerkil yapının belaları işte bunlar. Kadın saçını gizlemeli ki erkek cinsel haz istekleri içine girmeye görsün. İyi, hoş. Ama erkekleri de kapatmak gerekmez mi? Nasıl mı? Saygıdeğer dostlarım, bu kadınların da kendilerine mahsus cinsellikleri yok mudur? Onlar da yakışıklı bir erkek gördüklerinde, o erkeğin saçından cinsel haz duymazlar mı? Öyleyse neden sadece kadın kapatacakmış başını. Ha, işte onu anlatıyorum sabahtan beri. Şu köklerimiz. Şu ataerkil yapı. Üzerimizden atamadığımız erkek üstünlüğü. Ve kaybettiğimiz bir şey: çok yönlü bakış açısı.

Bana ilham veren sayın konunun linki de şöyledir:
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,5148.50.html

Değerli görüşlerinizi beklerim.

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 16, 2012, 11:52:11 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın peacewings, kadınlar ve erkeklerle ilgili düşüncelerimi çeşitli vesilelerle anlatmaya çalışmıştım. Özellikle semavi dinlerin ortaya çıkmasıyla birlikte kadının, yaşam içindeki yeri değişmiştir. Gerçekten, Türk'lerin İslamiyeti kabulünden önce (yani şaman inancını yaşadıkları dönemlerde ) kadın ailenin hakimi idi. İslamiyeti kabulden sonra kadınlar yaşamın geri planına atılmışlardır. Daha sonraları da, bilhassa Emeviler zamanında ortaya çıkarılar hurafelerin de etkisi ile kadın, adeta bir meta gibi görülmüştür.
       Bu konuda anlatılacak o kadar çok şey vardır ki, bunları burada anlatabileceğimi zannetmiyorun. Kısacası; erkek kadının saçından etkilenebiliyorsa, kadın da neden erkeğin saçından veya sakalından veya bıyığından etkilenmesin ki!  O zaman da erkeklerin sakalını, bıyığını veya saçını örtmesi mantıklı değil mi? Halbuki, konuya  mantıklı bir açıdan bakıldığında söz konusu olan alt tarafı  bir kaç tutam "KIL" yani başka bir şey yok ta yüz yıllardır "kıl"ı tartışıyoruz.
        Saygılar-sevgiler. 
"Vur ama dinle beni"

Mayıs 16, 2012, 11:59:46 ös
Yanıtla #2

Titizlikle hazırladığım bu yazının açıkçası çok daha fazla ilgi göreceğini sanıyordum. Fakat ya bugün üyelerimiz çok yoğundu yahut kimse bu konuda fikirlerini beyan etmek istemedi. Sayın Alşah, yapmış olduğunuz görüşler için teşekkür ederim.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Mayıs 17, 2012, 12:24:39 öö
Yanıtla #3
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Bence şuanda erkekleri kapatmak gerekli daha edepli ve daha sakinler.Ataerkil değiliz esasında kadınlar öle gösteriyor.İzin veriyolar bizde ataerkilmiş gibi davranıyoruz.Kadın istemesin bu dünyada yaprak kımıldamaz.

Saygılarımla.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.