Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Quatuor Coronati  (Okunma sayısı 2370 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 21, 2014, 07:10:01 ös
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 599
 • Cinsiyet: Bay

Merhabalar sayın harici ve mason üyeler ;


Şimdi merak ettiğim konunun cevabını sayın ADAM 'dan bulabileceğimi bildiğim için direkt olarak kendisine sonrasında ise tüm eski ve yeni mason üyelere yöneltiyorum sorumu :)


Quatuor Coronati, yani franmasonluğun aziz hamileri olan dört taçlandırılmış bahtiyar şehitten bahsediyor bir kaynak.

Kaynakta dendiğine göre Diocletien'in zulmü altında şehit düşmüş ve kilise tarafından aziz ilan edilmiş olan Caudius, Castorius, Symphorianus ve Nicostratus adındaki dört masondan bahsediliyor.
Şimdi bu olayın ana olayı nedir ?
Bu aziz ilan edilmiş masonlar kimdir ?
Zulüm gördükleri kişi kimdir ?
Ne şekilde zulüm görmüş ve şehit olmuştur ?Bu dört masonun şehit oluşlarının hikayesi OPERATİF MASONLUĞUN el yazmalarında oldukça sık tekrarlanmıştır. Neden...

Ve son olarak ;

2076 numaralı meşhur bir araştırma locası adıda söz konusu bundan bahsetmek istermi sayın ADAM :) ???


Saygılar.
« Son Düzenleme: Temmuz 21, 2014, 07:12:47 ös Gönderen: BULGARIA »
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:


Temmuz 22, 2014, 05:49:15 ös
Yanıtla #1
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7217
 • Cinsiyet: Bay


Sayın Bulgaria’nın sözünü ettiği Quatuor Coronati adlı loca, 19. yüzyıl sonlarında İngiltere Birleşik Büyük Locası'na bağlı olarak kurulmuş, birçok obediyansta bulunan araştırma localarından biri... HKEMBL'nda da Mimar Sinan adlı bir loca var ki, İngilizlerin o locasından hiç aşağı kalmaz.

Bu Quatuor Coronati, sözlük anlamı bakımından “Dört Taçlılar” demekmiş. Locanın adının, Sayın Bulgaria’nın belirttiği asal konuyla bağlantısı yok. (bence)

Bu denilen konu ise, sanırım bu Forum'da REGIUS ve onunla bağlantılı başlıklar altında gerektiğince anlatılmıştı. Dolayısıyla. Forum’un arama motorunda “REGIUS” yazılırsa, bu bilgilere ulaşılabilir.

Bu arada Sayın Bulgaria'nın belirtmedeği şu "kaynak" nedir acaba? Hayli eski olsa gerek. Bakın franmasonluktan filan söz ediliyor. Bu öyle bir terim ki, genç masonlar arasında bir anket yapıp "Franmason ne demektir?" diye sorsanız, inanın ki en yarısı bilmez de, kimisi "Bir fasulye türü değil mi?" diyebilir.

Bu konunun geçtiği asıl kaynak sanırım Ranulph Higden'in yazmış olduğu, "Polychronicon" adlı, birçok yanlışı olan ve dinsel yorumları tarihsel bilgi gibi anlatan 14. yüzyıl ürünü kitap… (Olmayabilir de... Araştırmadım. Gerekliyse araştırırım.)

Sayın Bulgaria bu öykünün Operatif Masonluğun eski elyazmalarında tekrarlandığını söylüyor. REGIUS'u biliyoruz çünkü zaten Polychronicon onun kaynaklarından biridir. Başka hangilerinde var? Regius'tan sonra ise, öncekinin kopyası demektir. O tarihlerde öyle birçok kişi kitap yazmıyor. Okuma yazma bilenlerin sayısı bile sınırlı.

Üstelik bunlar İngiliz ürünleridir. Kıta Avrupası’nın böyle şeylerden haberi bile olmayabilir.

Aziz ya da şehit ilan edilenler, anımsayabildiğim kadarıyla masonlar falan değil, dört asker. Onların öyküsü 3. yüzyıl başlarında Roma İmparatorluğu'nda İmparator Diocletian ve taş işçileriyle bağlantılı bir diğer öyküyle bağdaştırılır. Bu kişiler Hıristiyan oldukları için işkenceye tabi tutulmuş ve sonra da öldürülmüş. Ne olmuş yani? Bunları pek yadırgamamak gerekir. Orta Çağda bile böyle nedenlerle insanlar öldürülür de, işkence altına sokulur da. Avrupa'da işkence, 16. yüzyılda bile mubahmış.

Hıristiyanların gaddar olduğu, barbar dedikleri başka toplumlardan çok barbarlık ettikleri doğru ama böyle işler yapmak salt Hıristiyanlara özgü de değil. Ancak dönüp dolaşıp en vahşilerinin Hıristiyanlar olduğu da kolayca yadsınamaz.

Hıristiyanlıkta, özellikle 2. ve 3. yüzyıllarda bu dine girdiği için öldürülenlerin hepsi şehit sayılmış. Bu dinin öncelerinde "şehit tapımı"  uygulaması da çok önemli. Bu başlı başına bir folklor. Bunu iyi anlamak için birçok kaynak vardır ama belki en kolay edinilebileni, bence Yalçın Kaya'nın "Batı'nıın İkiyi Yüzü" adlı o dört kitaplık şahane yapıtının birincisidir.
   
Başka ne diyelim?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Temmuz 22, 2014, 06:51:20 ös
Yanıtla #2
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 599
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM bir gün öyle bir yerden yakalayacağım ki sizi. O okuma yazma bilmeyenlerin döneminde yazılmış kitaplara geri dönmek gerekecek :) :) :)


Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
0 Yanıt
2409 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 18, 2010, 01:31:51 ös
Gönderen: Anatolic
8 Yanıt
8469 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 11, 2011, 11:44:01 öö
Gönderen: Zagzagel
0 Yanıt
2138 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 18, 2011, 10:01:42 öö
Gönderen: ozkann