Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sigaranın sağlığa zararları  (Okunma sayısı 5888 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 19, 2007, 11:12:18 ös
  • Uzman Uye

Sigaranın Vücuda Zararları Nelerdir?

Genel olarak bulunduğunuz ortamlarda kötü ve ağır koku yayılır.
Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar.
Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, dişeti hastalıkları baş gösterecektir.
Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar.
Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır.
Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar.
Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50bin hücrenin ölümüne sebep olur.
Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir.
Burunda koku alma duygusu azalır.
Akciğerlerde kansere yakalanma, Bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir.
Mide ve yemek borusunda karama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır.
Pankreas kanseri riski artar.
Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur.
Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir.
İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir.
Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür.
Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir.
Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur.
Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur.
Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur.
Anne ve baba mirası olarak; Sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen gençliği yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri %10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür.

Temmuz 19, 2007, 11:15:51 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Temmuz 19, 2007, 11:17:49 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Hamilelikte içilen sigara
1-Bebekte fiziksel ve beyin gelişimini engeller
2-Doğumda ve doğum sonrası hastalık ve ölümlerin artmasına sebep olur
3-Bebeğin rahim içi gelişimini engeller
4-Erken ve ölü doğum yapma riskini arttırır
5-Sigara içen annelerin bebekleri, sigara içmeyen annelerin bebeklerine oranla boyları 1-4 cm daha kısa, kiloları 200-300 gr. daha azdır.
6-Bebeklerin erken doğum sıklığı artar
7-Doğum sonrası bebek ölümleri daha fazla görülür
Sigara içen annelerin çocuklarında, anne karnında yeterli oranda oksijen olmamasına bağlı olarak zeka geriliği görülebilmektedir

Temmuz 19, 2007, 11:26:25 ös
Yanıtla #3

Zararlarını az çok biliyordum ama okyunca tekrar bir tiksinme gelmedi değil. Umarım bırakacağım, paylaşım için teşekkürler.
ars longa, vita brevis...

Temmuz 19, 2007, 11:40:49 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Zararlarını az çok biliyordum ama okyunca tekrar bir tiksinme gelmedi değil. Umarım bırakacağım, paylaşım için teşekkürler.
sanki ben içmiyormuyum  sanıyorsun:)
ama ne demişlir imamın dediğini yap ama yaptığını yapma. ;)sen yinede terk etmeye çalış. :)

Temmuz 19, 2007, 11:43:34 ös
Yanıtla #5

Temmuz 19, 2007, 11:44:56 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

:) Umarım..
Evet kardeşim şu anda bir tane yaktım ve içiyorum darısı düşmanlarımın başına ;D

Temmuz 19, 2007, 11:49:35 ös
Yanıtla #7

ben de okurken içiyordum ve nedense daha bir keyif aldım içerken. :) evet darısı düşman başına :D

Temmuz 20, 2007, 05:44:22 öö
Yanıtla #8

Sabaha karsi saat 04:02

Disaridan cok yüksek gürültüde sesler geliyor.Astimimdan dolayi pencerem üstten hep acik,bu yüzden bu seslerden uyanmam dogal tabiki..
Pencereden kalmis oldugum apartmandan asagi bakinca durum hicte ic acici degil.Itfaiye arabalari,ambulans ve polis otolari.YANGIN CIKMIS yan apartmanda.
Sehir merkezine yakin bir yerdeyiz,cabuk gelinmis.Üstümü giyip asagi iniyorum ve olayi seyreden kalabaligin icinden görevli bir polis memuruyla konusmaya basliyorum.

-Guten morgen(iyi sabahlar)
polis:-Guten morgen

-Entschuldigung aber was ist den hier pasiert?(Özür dilerim ama ne oldu burada)

Sonrasi sohbete dönüyor biraz ama sigarasini unutan bir Alman yüzünden cikiyor yangin.Yaklasik 25 dakika sonra yangin kontrol altina aliniyor ve ben daireme geciyorum yine.Size yazdigim saat 04:42 su anda artik itfaiye ve insanlar olaya hakim olmanin rehaveti icerisinde milletle sohbet havasinda bir ortam gelistirmisler,uykum kacti,sabah ise erken gitmek zorunda olmama ragmen yazmaya karar verdim.

Evet sigara bu yönlüde zararli,kendiminde icmesine ragmen :(

Iyi sabahlar..
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Temmuz 20, 2007, 06:46:46 öö
Yanıtla #9

Saat 05:46 olmus hala uyuyamiyorum olay yüzünden,kacti bir kere meret bul bulabilirsen.

Vallahi bu arada birkac sigaraninda canina okumadim degil :D :D
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..