Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Evlen-Dirilmek  (Okunma sayısı 8776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 21, 2007, 10:57:55 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Onemli olan karsilik beklemeden sevmesidir iki tarafin da. Bazi konulard, ortak mutluluk icin tavizler vermek, dusuncelerini tartarak kelimelere dokmek gerekir. Laf agizdan bir kere cikar ve geri alinamayacak seylerin soylenmemesi gerekir.

Şubat 21, 2007, 11:13:07 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sevgili forumcular.

Bence evlilik sart ve kutsaldir. Cunki Allah birdir ve her seyi cift olarak yaratmistir. Siyah ve beyaz, iyi ve kotu, zengin ve fakir, cennet ve cehennem, kadin ve erkek  vs.. Bir insan tek basina eksizdir kendini tamamlayabilmesi icin karsi bir cinse ihtiyaci vardir. Aksi taktirde tek kisi yarim kisidir. Eski bizans ve romada escinseller tanri olarak kabul edilirdi cunki her iki ozelligi tek vucutta bulundurduklari icin. Eski japonyada cinsel bozuklu dogan( ayni anda Erkek ve kiz) kisilere tapilirdi. Bizim turk kulturune bu olay elmanin diger yarisi olarak gecmistir. Bu noktada sunu vurgulamak isterim. Erkek dogal nedenlerden dolayi positif kadin ise negatif enerjiye sahiptir ve dogal olarak kadin herzaman erkekten enerji alir ve erkek kadina bu enerjiyi vermek zorundadir aksi taktirde iliski sona erer. Bu pozitif enerjiyi soyle aciklayabiliriz. Sevgi, sevkat ve guven. bunlari verdigimiz surece genelde problem yok demektir. Ciftler arasinda olabilecek diger problemler genellikle fikir anlasmazligi konularidir. Bunuda anlasilamayan konulari kapi disinda tutarak ve anlastigimiz konulari pekistirerek cozumleyebiliriz. Fakat herseyden oncesi sevgi,sevkat ve guven goreceksinizki samanlik seyran olacaktir. Saygilar

Şubat 21, 2007, 11:20:32 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sevgili forumcular.

Bence evlilik sart ve kutsaldir. Cunki Allah birdir ve her seyi cift olarak yaratmistir. Siyah ve beyaz, iyi ve kotu, zengin ve fakir, cennet ve cehennem, kadin ve erkek  vs.. Bir insan tek basina eksizdir kendini tamamlayabilmesi icin karsi bir cinse ihtiyaci vardir. Aksi taktirde tek kisi yarim kisidir. Eski bizans ve romada escinseller tanri olarak kabul edilirdi cunki her iki ozelligi tek vucutta bulundurduklari icin. Eski japonyada cinsel bozuklu dogan( ayni anda Erkek ve kiz) kisilere tapilirdi. Bizim turk kulturune bu olay elmanin diger yarisi olarak gecmistir. Bu noktada sunu vurgulamak isterim. Erkek dogal nedenlerden dolayi positif kadin ise negatif enerjiye sahiptir ve dogal olarak kadin herzaman erkekten enerji alir ve erkek kadina bu enerjiyi vermek zorundadir aksi taktirde iliski sona erer. Bu pozitif enerjiyi soyle aciklayabiliriz. Sevgi, sevkat ve guven. bunlari verdigimiz surece genelde problem yok demektir. Ciftler arasinda olabilecek diger problemler genellikle fikir anlasmazligi konularidir. Bunuda anlasilamayan konulari kapi disinda tutarak ve anlastigimiz konulari pekistirerek cozumleyebiliriz. Fakat herseyden oncesi sevgi,sevkat ve guven goreceksinizki samanlik seyran olacaktir. Saygilar
Katiliyorum. Biraz alakasiz olacak ama, eski Japon kulturunde bir de mukemmeliyetcilik vardir ki, sakat dogan cocuklarini kabullenmemeye kadar gittigi gorulmustur (okuduklarim dogruysa).

Şubat 21, 2007, 11:31:05 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

hic bilgim yok
« Son Düzenleme: Ağustos 28, 2007, 08:40:43 ös Gönderen: SublimePrince »

Şubat 22, 2007, 12:15:35 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Bir yeni dogmus cocugun ve bir toplum uyesinin cinsiyeti ve fiziki durumundan dolayi dislanmasi cok eski bir olay. Yasam mucadesiyle iliskili bir olay sanirim. Gercekten dusunulmesi gereken bir konu

Şubat 22, 2007, 12:39:13 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Alıntı
Dan Brown
Bir Masondan baska bir yazar okumasi beklenmezdi zaten :)

Alıntı
eski Japon kulturunde bir de mukemmeliyetcilik vardir ki, sakat dogan cocuklarini kabullenmemeye kadar gittigi gorulmustur (okuduklarim dogruysa).
japonlarin disiplin ve kultur anlayisini gordukten sonra ben buna inanirim.
onlar disiplini bayagi bir abartiyorlar. ama ise yariyorki simdi superteknolojik guclerden biri.

Alıntı
Bence evlilik sart ve kutsaldir.
neden kutsaldir? bana gore evlilik herkese gore degildir. her insan ilk seferinde ogrenemez. bazisi deneye deneye artik gucu kalmadiginda yere yigilir ve "tamam artik kadin kiz falan yok. benden bu kadar. ne buyuk hatalar yapmisim ben" der. bazisida ilk seferinde bu dersi alir ve kuralalrini cizer.

bana gore evlenmis olan yada hala sevgi araya kisiler, yeterince derslerini almamis kisilerdir. tecrubesizde denebilir. eger her yonuyle yeterince bu sevgi ve evlilik olayini tanimis olsaydiniz, bir cogunuz cok daha mantikli kararlar alirdiniz.

Alıntı
Bir insan tek basina eksizdir kendini tamamlayabilmesi icin karsi bir cinse ihtiyaci vardir.
eksizdir degil. eksiktir diyecektin sanirim.
bence eksik degildir. tek baisna eksik olan insan zayiftir. tek basina kalamayan,. yanlizlikten korkan kisidir. manevi olarak zayiftir. bu nedenle maddi olarakta zayif olacaktir.

hadi senin dedigin yoldan gidelim ve birine ihtiyaci var diyelim.
neden karsi cins? bir dost (erkek yada kiz) yada anne baba yeterli olmaz mi?
yettiremiyorsan hata sendedir. zayifsindir. diye dusunuyorum.

Alıntı
Erkek dogal nedenlerden dolayi positif kadin ise negatif enerjiye sahiptir ve dogal olarak kadin herzaman erkekten enerji alir ve erkek kadina bu enerjiyi vermek zorundadir aksi taktirde iliski sona erer.
erkek pozitif kadin negatif enerjiye sahip olmasina katilmiyorum. bence bu sadece fizyolojik bir olgu.
ayrica evlilige karsi olabilirim, ama cinsellige karsiyim sanmayin. ban sadece uzun iliskilere ve aile ortamina karsiyim. gerci karsi da denmez cunku sadece bana gore olmadigini, gerekli, zorunlu yada kutsal olmadigini dusunuyorum. yani yapmak isteyen gene yapar. ama cokta gerekli yada kutsal birsey degil. cunku cogunlugunun sonucu hic iyi olmuyor.

Alıntı
Bu pozitif enerjiyi soyle aciklayabiliriz. Sevgi, sevkat ve guven. bunlari verdigimiz surece genelde problem yok demektir. Ciftler arasinda olabilecek diger problemler genellikle fikir anlasmazligi konularidir.
senin dedigin zit kutuplar birbirini tamamlar mantigindan gidersek;
sevgi sefkat ve guven olgularinin tam tersinin verilmesi gerekir kadin tarafindan ki bunlar birbirini tamamlasin.

aradaki tek sorun fikir anlasmazligi degil. bu kadar kolay bir cerceveye sokamazsiniz bunu. aradaki sorunlar oncelikle aileler ve onlarin kokenleriyle basliyor. kultur, cevre, namus gibi kavramlarda cok buuyk etkisi var. (ozellikle turkiyede) sonrada fikir anlasmazligi da var ama cocuklar ve egitim de cok buyuk rol oynuyor.

Sanki kocaman adammisim gibi konustum :) vaybeeeee. kendimi cok bisi hissettim.
Evlilere bosanmaniz lazim diye hava yapiyom. cok simarigim ben cokkkk :P

Alıntı
Bunuda anlasilamayan konulari kapi disinda tutarak ve anlastigimiz konulari pekistirerek cozumleyebiliriz.
anlasilan sen evli degilsin.
kolaymi saniyorsun bunu yapmak. herkes sorunalri kapi disindan birakmak ister ama bunu degil ailemisde, is yerimizde bile yapamiyoruz. gercekci olmakta fayda var. sorunlari kapi disinda birakmak onlardan kacmaktir. onun yerine sorunlari cozmeye ve koklu cozumler uretmeye calismak gerekir.

Şubat 22, 2007, 02:48:18 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Alıntı
Dan Brown
Bir Masondan baska bir yazar okumasi beklenmezdi zaten :)

Alıntı
eski Japon kulturunde bir de mukemmeliyetcilik vardir ki, sakat dogan cocuklarini kabullenmemeye kadar gittigi gorulmustur (okuduklarim dogruysa).
japonlarin disiplin ve kultur anlayisini gordukten sonra ben buna inanirim.
onlar disiplini bayagi bir abartiyorlar. ama ise yariyorki simdi superteknolojik guclerden biri.

Alıntı
Bence evlilik sart ve kutsaldir.
neden kutsaldir? bana gore evlilik herkese gore degildir. her insan ilk seferinde ogrenemez. bazisi deneye deneye artik gucu kalmadiginda yere yigilir ve "tamam artik kadin kiz falan yok. benden bu kadar. ne buyuk hatalar yapmisim ben" der. bazisida ilk seferinde bu dersi alir ve kuralalrini cizer.

bana gore evlenmis olan yada hala sevgi araya kisiler, yeterince derslerini almamis kisilerdir. tecrubesizde denebilir. eger her yonuyle yeterince bu sevgi ve evlilik olayini tanimis olsaydiniz, bir cogunuz cok daha mantikli kararlar alirdiniz.

Alıntı
Bir insan tek basina eksizdir kendini tamamlayabilmesi icin karsi bir cinse ihtiyaci vardir.
eksizdir degil. eksiktir diyecektin sanirim.
bence eksik degildir. tek baisna eksik olan insan zayiftir. tek basina kalamayan,. yanlizlikten korkan kisidir. manevi olarak zayiftir. bu nedenle maddi olarakta zayif olacaktir.

hadi senin dedigin yoldan gidelim ve birine ihtiyaci var diyelim.
neden karsi cins? bir dost (erkek yada kiz) yada anne baba yeterli olmaz mi?
yettiremiyorsan hata sendedir. zayifsindir. diye dusunuyorum.

Alıntı
Erkek dogal nedenlerden dolayi positif kadin ise negatif enerjiye sahiptir ve dogal olarak kadin herzaman erkekten enerji alir ve erkek kadina bu enerjiyi vermek zorundadir aksi taktirde iliski sona erer.
erkek pozitif kadin negatif enerjiye sahip olmasina katilmiyorum. bence bu sadece fizyolojik bir olgu.
ayrica evlilige karsi olabilirim, ama cinsellige karsiyim sanmayin. ban sadece uzun iliskilere ve aile ortamina karsiyim. gerci karsi da denmez cunku sadece bana gore olmadigini, gerekli, zorunlu yada kutsal olmadigini dusunuyorum. yani yapmak isteyen gene yapar. ama cokta gerekli yada kutsal birsey degil. cunku cogunlugunun sonucu hic iyi olmuyor.

Alıntı
Bu pozitif enerjiyi soyle aciklayabiliriz. Sevgi, sevkat ve guven. bunlari verdigimiz surece genelde problem yok demektir. Ciftler arasinda olabilecek diger problemler genellikle fikir anlasmazligi konularidir.
senin dedigin zit kutuplar birbirini tamamlar mantigindan gidersek;
sevgi sefkat ve guven olgularinin tam tersinin verilmesi gerekir kadin tarafindan ki bunlar birbirini tamamlasin.

aradaki tek sorun fikir anlasmazligi degil. bu kadar kolay bir cerceveye sokamazsiniz bunu. aradaki sorunlar oncelikle aileler ve onlarin kokenleriyle basliyor. kultur, cevre, namus gibi kavramlarda cok buuyk etkisi var. (ozellikle turkiyede) sonrada fikir anlasmazligi da var ama cocuklar ve egitim de cok buyuk rol oynuyor.

Sanki kocaman adammisim gibi konustum :) vaybeeeee. kendimi cok bisi hissettim.
Evlilere bosanmaniz lazim diye hava yapiyom. cok simarigim ben cokkkk :P

Alıntı
Bunuda anlasilamayan konulari kapi disinda tutarak ve anlastigimiz konulari pekistirerek cozumleyebiliriz.
anlasilan sen evli degilsin.
kolaymi saniyorsun bunu yapmak. herkes sorunalri kapi disindan birakmak ister ama bunu degil ailemisde, is yerimizde bile yapamiyoruz. gercekci olmakta fayda var. sorunlari kapi disinda birakmak onlardan kacmaktir. onun yerine sorunlari cozmeye ve koklu cozumler uretmeye calismak gerekir.
Dan brown'un bir sonraki kitabi masonlari hedefliyor ve sanmiyorum ki leyhte bir kitap olsun. Sonucta icine komplo terileri katacaktir.  Onu okumamin sebebi ayni goruslerde olmamizdan ziyade, okunabilir bir yazar olmasi. Zira Foucolt's Pendulum kitabini okurken zorlanmistim.

Japonyadaki teknoloji ataginin sebeplerinden birisi de bir Amerikan'dir. Japonyaya kalite kontrolunu goturen bir zatdir.  Arastirirsan bulacaksin ;)

Bence evlilik kutsaldir cunku cekirdek bir harmoni yaratiyorsun.  Kendi yakin cevrende bu harmoniyi yaratacak kadar kendine guvenin yoksa, buyuk capta bir harmoniyi yaratmaya nasil atilacaksin?

Eksiklik kavramindaki son cumlene yorum yapayim, bir anne, baba, aile ferdi ile olan yakinlik ile bir karsi cinse olan yakinlik farklidir. Gunu gelince ogrenirsin :)

Bu arada evli olmak kolay. Bazi seyleri altatn aldigin surece (her iki taraf icin gecerli) cok sorun cikmiyor.

Şubat 22, 2007, 05:31:06 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Dan Brown un sadece gelecek olan kitabi degil, hemen hemen her kitabi Masonlari iceriyor.  Hic bir kitabinda simdiye akdar Masonlara karasi kotu yada saygisiz birsey oldugunu duymadim. ama komplo teorilerine biraz fazla inanmis sanirim. onlari ispatlama pesine kosturuyor.

Ben bile ispatlayamadima gore, o hic ispatlayamaz :)

Japonyanin gelisimini en buyuk sebebi kendileri oldugunu dusunuyorum.  Cunku Japonya Atom bombalarini yedikten sonra soyle bir sarsildi ve kendine geldi. Sarhos birini soguk dush a soktugunuzdaki gibi oldu. kendine gelince, hemen butun genclerini amerikaya okutmaya yolaldi. milliyetcilik ve disiplinlerinden dolayi, butun okuyan gencleri okul bitince ulkeye geri dondu ve japonya icin calisti. gelismis bir yerin butun teknolojisini getirdiler japonyaya. sonrada o teknolojiyi kendi boyutlariyla karistirarak, kucucuk cipler, minicik mp3 playerler falan cikardilar. simdide  en teknolojisi gelismis ulke. ama dedigim gibi, onlari nbu kadar kisa surede bu kadar gelismesinin nedeni bana gore tamamen, genclerini yurtdisinda egitip, sonra geri getirebilmeleri.

gelelim harmony konusuna,
harmony yaratmak zorundamiyim? neden harmony yaratmanin derdine duseyim ki? ben "birbiriyle anlasan, yanyana durur, anlasamayan uzaklasir" mantigindayim. ama sunuda biliyorumki, birbiriyle anlasanlar bile, uzun sure o sekilde devam edemiyor.

evliligin, birseyleri alttan almak zorunda biraktigini biliyorum. ama bu ne yazikki zorunluluk, kimse bunu isteyerek yada severek yapmiyor. bu yuzden cogunlukta, alttan aldikca icine atiyorlar ve icerde bir yerde onu beleyerek buyutuyorlar; ne zamanki o buyuyor, kocaman oluyor ve iclerinde tutamiyorlar. oyle bir cikartiyorlarki onu, ne iliski kaliyor, ne gelecek, nede sevgi. (iki taraf icinde gecerli)

Şubat 22, 2007, 05:40:16 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Dan Brown un sadece gelecek olan kitabi degil, hemen hemen her kitabi Masonlari iceriyor.  Hic bir kitabinda simdiye akdar Masonlara karasi kotu yada saygisiz birsey oldugunu duymadim. ama komplo teorilerine biraz fazla inanmis sanirim. onlari ispatlama pesine kosturuyor.

Ben bile ispatlayamadima gore, o hic ispatlayamaz :)

Japonyanin gelisimini en buyuk sebebi kendileri oldugunu dusunuyorum.  Cunku Japonya Atom bombalarini yedikten sonra soyle bir sarsildi ve kendine geldi. Sarhos birini soguk dush a soktugunuzdaki gibi oldu. kendine gelince, hemen butun genclerini amerikaya okutmaya yolaldi. milliyetcilik ve disiplinlerinden dolayi, butun okuyan gencleri okul bitince ulkeye geri dondu ve japonya icin calisti. gelismis bir yerin butun teknolojisini getirdiler japonyaya. sonrada o teknolojiyi kendi boyutlariyla karistirarak, kucucuk cipler, minicik mp3 playerler falan cikardilar. simdide  en teknolojisi gelismis ulke. ama dedigim gibi, onlari nbu kadar kisa surede bu kadar gelismesinin nedeni bana gore tamamen, genclerini yurtdisinda egitip, sonra geri getirebilmeleri.

gelelim harmony konusuna,
harmony yaratmak zorundamiyim? neden harmony yaratmanin derdine duseyim ki? ben "birbiriyle anlasan, yanyana durur, anlasamayan uzaklasir" mantigindayim. ama sunuda biliyorumki, birbiriyle anlasanlar bile, uzun sure o sekilde devam edemiyor.

evliligin, birseyleri alttan almak zorunda biraktigini biliyorum. ama bu ne yazikki zorunluluk, kimse bunu isteyerek yada severek yapmiyor. bu yuzden cogunlukta, alttan aldikca icine atiyorlar ve icerde bir yerde onu beleyerek buyutuyorlar; ne zamanki o buyuyor, kocaman oluyor ve iclerinde tutamiyorlar. oyle bir cikartiyorlarki onu, ne iliski kaliyor, ne gelecek, nede sevgi. (iki taraf icinde gecerli)
Dan brown konusunda haklisiniz, fakat saygisiz birsey icermemesi demek, verdigi bilgiler dogrudur demek degildir :) Yani o dese ki Masonlar her gun 4 kere dus alan insanlardir, bu saygisizlik degildir fakat dogru bir genelleme de degildir. Umarim anlatabilmisimdir.

Japonyanin gelisiminin en buyuk sebebinin kendileri oldugu konusunda tamamen haklisiniz. Zira o Amerikali kalite kontrol uzmanini cagiran ve ogrenmek isteyenler kendileridir.  Genclerini yurtdisina gonderip geri getirebilmelerinin sebebi de o genlerde de milliyetcilik duygusunun agir basmasi. Burada genelde butun Japonlar, Japon arabalarina binerler (gerci cogu Amerikali da artik japon arabasina biniyor ya :))

Harmony konusunda, tabiki siz bir harmony yaratmak zorunda degilsiniz. Hatta hickimseyle konusmak veya birine iyilik yapmak zorunda da degilsiniz. Yasli bir insani karsidan karsiya gecirmek zorunda, veya toplu tasima araclarinda hamile, yasli, ozurlu kisilere yer vermek zorunda da degilsiniz. Ben sadece harmonynin guzel bir ortam oldugundan bahsetmek istemistim. Amacim sorumlulugu size yikmak degildi ;)

Evlilik, alltan alma ve ice atma konularinda hakkiniz var, fakat duzenli olarak tartisarak (kavga veya atesli tartisma degil, fikir alisverisi) ice atma sorununu engelleyebilirsiniz.

Şubat 22, 2007, 05:47:59 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Alıntı
Dan brown konusunda haklisiniz, fakat saygisiz birsey icermemesi demek, verdigi bilgiler dogrudur demek degildir  Yani o dese ki Masonlar her gun 4 kere dus alan insanlardir, bu saygisizlik degildir fakat dogru bir genelleme de degildir. Umarim anlatabilmisimdir.
Anliyorum. Zaten Masonlarla ilgili, Masonlar haricinde herkes bir yorum yapiyor. Hangisine guvenilcegi konusunda hicbir fikrim yok.

Alıntı
Evlilik, alltan alma ve ice atma konularinda hakkiniz var, fakat duzenli olarak tartisarak (kavga veya atesli tartisma degil, fikir alisverisi) ice atma sorununu engelleyebilirsiniz.
Kendi ailem dahil. ben daha ice atma sorununu cozebilmis bir aile goremedim. ama dediklerinizde hakli olabilirsiniz. sanirim siz benden cok daha tecrubelisiniz bu konularda.