Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Suskun Nefer  (Okunma sayısı 3004 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 29, 2008, 05:58:14 ös

Suskun Nefer                                                                                                            
Christian Jacq 

Çeviren: Mine Tan

Yukarı Mısır’da yasak bir bölge... Krallar Vadisi’ndeki mezarları yapmak ve süslemekle görevli sanatçıların ve ustaların oluşturduğu bir lonca... Korkunç görünüşlü muhafızlarca korunan bu gizemli köyün, loncanın faaliyetleriyle yakından ilgili bir de adı vardır: Hakikat Meydanı. Dışarıdan kimsenin girmesine izin verilmeyen bu köyde yaşananlar sırdır. Köy sakinleri sedece kendi kurallarına ve Büyük Ramses’e bağlıdırlar. Bir gün muhafızlardan biri öldürülür ve köyün üzerine kara bulutlar çöker. Köyü kim yok etmek istemektedir? Hakikat Meydanı’ndaki hainler kimler olabilir?

Kasım 22, 2008, 02:32:22 öö
Yanıtla #1

Karanlıktatım ışığı arıyorum!
Maat'ın çağrısını duydum geliyorum!

Bu kitap Masonluk hakkında değil ancak taş oymacılığı (operatif masonluk) ketumiyet, semboller, ritüeller, yaşam biçimi bakımından pekçok benzerlik barındırıyor. Okuyunca neden? dediğiniz bir çok soru kendiliğinden aydınlanıyor. Roman olması hikayenin akıcı ve  zevkli olmasını sağlamış.

Tavsiye ederim.

Kasım 22, 2008, 04:18:55 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Fraternis,

Tavsiye ettiginiz bu kitap icin tesekkurler. Birkac ilavem olacak izninizle. Bu kitap bir dortlemedir, yani 4 kitaplik bir seridir. Ayrica, kitapta anlatilan konu ile Masonluk arasinda ciddi bir mantik paralelligi mevcuttur. Hatta Masonuk icin teklif goren kisilere tavsiye edilebilir bir kitaptir.

Sevgi ve Saygilarimla,   
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Kasım 22, 2008, 05:37:02 ös
Yanıtla #3

Bir ara yazarın Mason olabileceğini ya da Masonlardan yararlandığını düşünmüştüm. Bu kadar paralel bir konuyu Eski Mısır'ın kalbinden çekip anlatabilmek için sadece o dönemi ve yazıyı bilmek yetersiz kalmıştır.
Ma'at düşüncesinin ilkçağ uygarlıklarının çoğunda olduğunu görmek daha da şaşırtıcı henüz dini yapılar kurumsallaşma sürecini tamamlamamışken Ma'at kavramı ''ergin ve ahlaklı insan'' üzerinde etkili olmuş evrenin uyum ile yönetildiği düşüncesi ortaya çıkmış insan ile evren arasında bir bağlantı bir düzenin varlığı ilkesiyle toplumu birarada tutan çember çizilmiş.

Kasım 23, 2008, 12:01:04 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Yanlis hatirlamiyorsam, bu kitabin yazari olan Christian JACQ bir Mason'dur.

Bakmak yetmez, gormek gerek...

Kasım 23, 2008, 03:47:01 öö
Yanıtla #5

Hiram Usta ve Süleyman Peygamber adlı kitabı bu düşünceme bir referans  daha olmuştu.
İnternette
 Mozart Volume 2 : The Son of Light adlı bir kitabı ile karşılaştım.Bu kitabında Masonluk hakkında birşeyler yazmış anlaşılan ama Türkçe yayımlanmamış okuyamadım.

Kasım 24, 2008, 02:42:27 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Yazarın dört kitaptan oluşan serisini okumanızı kesinlikle tavsiye ederim...

Kasım 27, 2008, 12:12:35 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Peki bu SERI nın hazırlanmasında
Mısır Turızm Bakanlıgının 4 milyon dolarlık bir katkısı oldugunu bilioyrmusunuz...
Yayınlandıgı donemde Mısır da turızm patlaması olmus...
Turizm orda hep patlak ya oda ayrı
Sevgiyle
...Söyleceklerimi yukarda söyledim zaten...