Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Juno Reactor - Song for the Ancestors  (Okunma sayısı 4564 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 26, 2007, 11:28:07 ös
  • Ziyaretçi

Juno Reactor - Song for the Ancestors

« Son Düzenleme: Mart 26, 2007, 11:28:25 ös Gönderen: MASON »


Mart 26, 2007, 11:34:03 ös
Yanıtla #1

   
     
 
 
 
 
OSMANLI'NIN MİLLİ MARŞI 88 YIL SONRA İLK KEZ ÇALINDI 
 

 

Hürriyet Gazetesi yazarı Murat Bardakçı'nın yazısı:

Donizetti Paşa'ya askeri bando yok

İlk Türk askeri bandosunun kurucusu ve Türkiye'nin ilk milli marşının bestecisi olan İtalyan Giuseppe Donizetti (Donizetti Paşa), ölümünün 150. yılında bir törenle anıldı. Anma töreni için Birinci Ordu'dan bando istendiği, ama kabul edilmediği belirtildi. İstanbul Beyoğlu'ndaki Saint-Esprit Katedrali'nde yapılan anma töreninde Türkiye’nin ilk milli marşı, 88 yıl sonra ilk defa çalındı ve ayakta dinlendi.

Türkiye’yi 19. asırda Batı Müziği ile tanıştıran ve ilk Türk askeri bandosunun kurucusu olan İtalyan besteci Giuseppe /_newshttp://www.haberturk.com/images/1062036.jpgDonizetti için, ölümünün 150. yıldönümü münasebetiyle İstanbul’daki Saint-Esprit (Kutsal Ruh) Katedrali’nde dün bir anma töreni düzenlendi ve bestecinin katedralin bodrumundaki mezarının başında küçük bir áyin yapıldı. Donizetti’nin 1820’lerin sonunda zamanın hükümdarı İkinci Mahmud için bestelediği ve Türkiye’nin ilk milli marşı olan "Mahmudiye Marşı" da, törende kilisenin orguyla icra edildi ve cemaat tarafından ayakta dinlendi.

İstanbul’daki İtalyan Kültür Merkezi ile Vatikan’ın İstanbul Temsilciliği’nin beraberce hazırladıkları anma töreni için Vatikan Büyükelçisi Başpiskopos Antonio Lucibello ile Türkiye’deki İtalyan kolonisinin bazı mensupları, dün Saint-Esprit Katedrali’nde bir araya geldiler. Vatikan’ın İstanbul Temsilcisi Monsenyör George Marovitch, toplantının Donizetti’nin eseri olan Mahmudiye Marşı ile başlayacağını duyurdu ve "Marş, bando gelmediği için kilisemizin orguyla çalınacak. Bu eser Türkiye’nin ilk milli marşıdır, dolayısıyla ayakta dinleyeceğiz" dedi. Cemaat, organist rahip Guiseppe Gondolpho tarafından katedralin orguyla icra edilen Mahmudiye Marşı’nı ayakta dinledi.

BODRUMDAKİ MEZARA ZİYARET

İtalyan kolonisinin Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana Türkiye’yi "ikinci vatanları" olarak kabul ettikleri /_newshttp://www.haberturk.com/images/1062035.jpggörüşünün vurgulandığı konuşmalardan sonra, Giuseppe Donizetti’nin katedralin bodrumundaki mezarı ziyaret edildi. Vatikan Büyükelçisi Başpiskopos Antonio Lucibello, mezarın başında cemaatle beraber dua etti ve kabire kutsal su serpti.

İlk milli marşımız orgla icra edildi

Osmanlı hükümdarı İkinci Mahmud tarafından 1828’de İstanbul’a davet edilen, 28 yıl boyunca Osmanlı Devleti’nin hizmetinde çalışan ve hükümdarın kurduğu "Asákir-i Mansure-i Muhammediye" isimli modern ordunun bando teşkilátını oluşturan Donizetti, İkinci Mahmud’un ölümünden sonra tahta çıkan oğlu Sultan Abdülmecid’e de hizmet etmiş ve "paşa" unvanını almıştı. 28 yıl boyunca İstanbul’da kalan ve 12 Şubat 1856’da Beyoğlu’ndaki konağında ölen müzisyen, 6 Mart 1856 günü Saint Esprit Katedrali’nin bodrumuna defnedilmişti.

Dün yapılan tören için önceki hafta Dışişleri Bakanlığı’na başvuran Vatikan’ın İstanbul Temsilciliği, Donizetti’nin Türkiye’deki ilk askeri bandoların kurucusu olduğunu söyleyek Birinci Ordu’nun törene küçük de olsa bir bando takımıyla katılmasının sağlanması talebinde bulunmuş ancak istek kabul edilmemişti. Katedralde dün düzenlenen törende bando gelmediği için orgla icra edilen ve ayakta dinlenen Donizetti’ye ait Mahmudiye Marşı ise, son defa bundan 88 yıl önce, 31 Temmuz 1918 Cumartesi günü son padişah Vahideddin’in Topkapı Sarayı’nda düzenlenen tahta geçme merasiminde çalınmıştı
 
 
Müzik Evrenseldir... Kardeşlik Senfonisi Yaratan...
 Donizetti Paşamıza Saygılarla...


Mart 26, 2007, 11:40:04 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

 :o Hizini alamadi, muzik bolumune yazdi :D


Mart 26, 2007, 11:40:45 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

bunu njuno reactor la ne alakasi var. bence buna bir konu acsaydin


Mart 26, 2007, 11:42:09 ös
Yanıtla #4

Juno Reactor - Song for the Ancestors

<object width="425" height="350"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/8CxKZu_Afi0"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/8CxKZu_Afi0" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350"></embed></object>Hamlet bu klibi Irak savaşı konusuna mutlaka koymalısın Hedefi 12 den vuruyor...


Mart 26, 2007, 11:45:30 ös
Yanıtla #5

Türkiye Uzun Zamandan Sonra İlk kez Müziğin Evrensel Ritmi ve Osmanlının Müziğe olan ilgisini konuşuyor bu hafta ve Donizetti Paşanın Türkçe Yazılmış Senfonisi Halkla İlk kez buluşuyor. Bu yüzden yazmak istedim.


Mart 27, 2007, 03:52:10 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Donizetti kim ben hic bilmiyorum.


Mart 27, 2007, 04:30:50 ös
Yanıtla #7

Giuseppe Donizetti. (d. Bergamo, İtalya 1788, ö. İstanbul 12 Şubat 1856)


Türkiye'yi 19. yüzyılda batı müziği ile tanıştıran ve ilk Türk bandosunu (Muzika-ı Hümayun) kuran İtalyan müzisyen.

Giuseppe Donizetti İtalya ve Fransa da çeşitli bandolar yönettikten ve son olarak Napolyon' un bandosundan ayrılmış ve reformcu Osmanlı hükümdarı II. Mahmut (1808-1839) tarafından İstanbul'a gelmesi için yapılan daveti kabul ederek 17 Eylül 1828'de görevine başlamıştır. II. Mahmut, eski orduyu dağıtmış ve kurduğu yeni ordu (Asâkir-i Mansûre-i Muhammediyye) ile birlikte, önceki ordu bandosu olan geleneksel Mehter bandosunu da kaldırmıştır. Yerine batı standartlarında yeni bir bando kurmaya karar vermiş ve Giuseppe Donizetti'yi de bu amaçla davet etmiştir. Donizetti istanbul' a varınca ilk iş olarak askeri bando Mûsikâ-i Hümâyûn'u kurmuş ve bir ay içerisinde padişaha ilk konserini verecek hale getirmiştir. Bundan sonraki 28 yıl boyunca Osmanlı Devleti'nin hizmetinde çalışarak hükümdarın kurduğu modern ordunun bando teşkilatını ölümüne kadar yönetmiştir. İstanbul, Donizetti için adeta ikinci bir vatan olmuş ve 12 Şubat 1856'da ölene dek İstanbul'da yaşamıştır.

Giuseppe Donizetti'nin, II. Mahmut için bestelediği "Mahmudiye Marşı" onbir yıl, II. Mahmut'un ölümünden sonra tahta çıkan oğlu Sultan Abdülmecit için bestelediği "Mecidiye Marşı" da (1839) yirmiiki yıl boyunca Osmanlı Devleti'nin marşı olarak çalınmıştır.

Sultan Abdülmecit tarafından Paşa unvanı ile taltif edilen Donizetti'nın başarıları sadece askeri bando kurulması ile sınırlı kalmamış, sarayda Osmanlı hanedan ailesinin fertlerine de müzik dersleri vermiş, Pera'da (Beyoğlu ve çevresinin eski adı) her yıl düzenlenen İtalyan opera gösterilerini desteklemiş, sarayda konserler düzenlemiş ve İstanbul'u ziyaret eden Franz Liszt, Parish Alvars ve Leopold de Meyer gibi zamanın önde gelen virtüözlerine ev sahipliği yapmıştır. Donizetti'nin kendisi gibi müzisyen olan 2 kardeşi daha vardır. İçlerinden en yetenkli ve ünlüleri küçük kardeşi (Gaetano Donizetti), bir İtalyan opera bestecisidir.

Donizetti'nin cenazesi, ölümünden sonraki üç hafta boyunca Beyoğlu'ndaki Santa Maria Kilisesi'nde muhafaza edilmiş ve 6 Mart 1856'da Santa Esprit Kilisesi'inin mezarlığına nakledilerek defnedilmiştir.

Ölümünden sonra yerine Callisto Guatelli Paşa atanmış ve 1856-1858 ile 1868-1899 yılları arasında bandoyu yönetmiştir.


Kaynak : wikipedia


Mart 28, 2007, 04:36:30 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

eger bulabilirsen youtube dan falan "Donizetti" ninde sarkilarini koy, merak ettim.


Mart 28, 2007, 04:42:18 ös
Yanıtla #9

Bakarım yalnız bu amcam Askeri bando marşları yazmış ben dediğin gibi yanlış yere açtım komik durdu burda... ;D


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
2 Yanıt
1831 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 13, 2013, 03:31:00 ös
Gönderen: 418