Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Halaçoğlu'ndan Obama'ya Ermenistan tepkisi  (Okunma sayısı 2792 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 09, 2009, 04:34:49 ös
  • Seyirci
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 4031
  • Cinsiyet: Bay

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Türkiye'yi ziyaret eden Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Obama'nın "Tarihinizle yüzleşin" ifadesine, "Obama kendi tarihi ile yüzleşsin" diyerek cevap verdi. Halaçoğlu, Türkiye'ye 'Ermenistan ile sınırlarınızı açın' çağrısında bulunan Obama'ya "Siz Küba ile sınırlarınızı açın" dedi.
Türk Eğitim Sen İzmir 3. No'lu Şube tarafından Özel Fatih Koleji'nde "Ermeni Soykırımı Yalanı ve Tarihi Gerçekler" konulu konferans düzenlendi. Konferansa, Türk Eğitim Sen 3. No'lu Şube Başkanı Adnan Sarısayın, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Faruk Altınkılıç, Türk Eğitim Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol ve sendika başkanları ve üyeler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sinevizyon gösterimi yapıldı. Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, bazı belgeler eşliğinde, 1. Dünya Savaşı sırasında Fransa, İngiltere ve Rusya ordularında Ermeniler'in gönüllü biçimde savaştıklarını anlattı. Türkler'in en başından beri insana değer verdiğini belirten Halaçoğlu, "Dinimizde de yaratılan her şey kutsaldır. Bunların içerisinde en büyük değer sahibi canlı ise insandır. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettikten sonra Ayasofya'yı cami haline getiriyor. Bir vakıf kuruyor. Bu vakfın ilk cümlesi şöyle geçiyor: 'Kainatın özü insandır bu vakfım insanlar içindir'. Dolayısıyla bizim dünyaya bakış açımız farklıdır. 130 sene Cezayir'de kalan Fransa bütün Cezayirliler'in ana dilini değiştirip Fransızca yapmıştır. Nüfus cüzdanlarından İslam kelimesini çıkarmıştır. Halbuki orda 300 seneden fazla Osmanlı Türkleri kalmıştır. Hiç kimse dinini değiştirmemiştir. Kültürünü değiştirmemeştir. Bırakın onu, 520 seneden fazla kaldığı Balkanlarda Türkler hangi milletin dinini kültürünü değiştirmiştir. Hiçbiri değişmemiştir." diye konuştu.
ABD Başkanı Barack Obama'nın, Türkiye ziyareti sırasında İstanbul'da gençlerle bir araya geldiğini ve bu buluşma sırasında saatine bakarak 'ezan saati geldi' demesini eleştiren Halaçoğlu, "Ben söylemem onu. Yani bir devlet adamının aklına gelir mi ezan şu saatte okunacak şu kadar zamanımız kaldı diye. Bunların hepsi kurgulanmıştır. Bunu birileri çok iyi yetiştirmiş, bize mesaj veriyor" dedi. ABD'nin 50 yıl sonrasını planladığının altını çizen Halaçoğlu, "Obama'nın iktidara gelişi de planlanmıştır. Bundan sonraki dönemde de bir kadın ABD Başkanı olacaktır. Ancak ne olursa olsun, kim gelirse gelsin ABD'nin çizmiş olduğu yol haritasında bir değişiklik olmaz. Türkiye'ye 'Ermenistan ile sınırlarınızı açın' çağrısında bulunan Obama'ya, 'Küba ile sınırlarınızı açın bakalım. Küba ile ilişkilerinizi düzeltin' Bizim devlet adamlarımız bunu söylese ya. Obama önce kendi tarihi ile yüzleşsin" diyerek ABD politikalarını eleştirdi.
Osmanlılar'ın hiçbir neden yokken Ermeniler'i tehcir ettiğini öne sürdüklerini vurgulan Halaçoğlu, "Eğer Osmanlı Ermenileri, Fransa'ya 'Sizin yanınızda savaşıyoruz' diyorsa, o zaman zaten ihanet ediyorlar demektir. Uluslararası hukuka göre ihanetin cezası sürgündür. Herkes önce bunu düşünsün. Bunu Türkiye Cumhuriyeti'ndeki liberal kesim ve özür dileme imzası verenler düşünsün. Çeşitli sebeplerle bilim adamı adı altında Türkler'in soykırım yaptığını söyleyenler düşünsünler. Osmanlı Devleti, Rusya ile mücadele ederken, Musul'da İngilizler ile mücadele ederken, Suriye'de Fransız ve İngilizler ile mücadele ederken, Çanakkale'de ölüm kalım mücadelesi verirken, Ermeniler Osmanlı Devleti'ni sırtından vurarak ihanet etmiştir." dedi
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
1 Yanıt
3465 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 28, 2007, 01:08:00 öö
Gönderen: nietzsche
10 Yanıt
7809 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 04, 2016, 11:25:18 öö
Gönderen: Perseus
24 Yanıt
13246 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2012, 03:24:22 ös
Gönderen: Masor1976
2 Yanıt
8485 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 21, 2013, 02:10:15 öö
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
1883 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 30, 2013, 03:03:33 öö
Gönderen: Ares
5 Yanıt
4255 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 27, 2013, 10:17:50 ös
Gönderen: 418