Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ilımlı islam ve Laiklik  (Okunma sayısı 4092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 02, 2009, 10:32:37 ös
  • Ziyaretçi

Bu önemli konuyu tartışmaya açmak istiyorum ;
Bilindiği gibi bugün ülkemizde medyanında büyük desteği ile büyük bir oyun sergilenmekte ve medya tarafından seviyeyi yükseltmek yerine seviyeyi gittikçe aşağı çekme ve insanları oraya yönlendirme politikası uygulanıyor. Bu saldırıya maruz kalmış insanlar ( diğer etkiler ilede ) kendileri gibi olmayanları hor görme eğilimi gösteriyorlar. Buda karşıt grupların oluşmasına ve birbirleri ile çatışmalarına zemin hazırlıyor. Kardeş kardeşe kırdırılıyor.
Laik kesim tarfı ;
Özellikle 1995'ten buyana medya tarafından ülkeyi bölme ve iran'a benzeme teması işleniyor bir takım gizli kameralar ile çekilmiş görüntüler televizyonlarda insanların gözüne gözüne sokuluyor. Laik kesim bu guruplara homhomcu gözü ile bakıyor.
Dindar kesim ;
Öncelikle şunu kabul etmemiz gerekirki bugün özellikle başı örtülü bayanlara Atatürkçülük ve laiklik adına zulüm yapılıyor. Tabi bunu tohumları 1995'te atıldı. 95ten önce bu ülkede türban sorunu yoktu. Dindar kesimde başörtü teması ile ve baskı ile laik kesime karşı kışkırtılıyor.

Benim gördüğüm bir zamanki sağcı solcu kavgası bugün şekil değiştirmiş laik anti laik olmuş ve bu gördüklerimiz yangının ilk kıvılcımları.
Acaba dünyanın başka bir ülkesinde böylebir islam veya böylebir sorun varmıdır?

Ağustos 03, 2009, 02:24:33 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Bu konuyu açtığınız için öncelikle teşekkür ederim.
 Aslında bu sorun çok yapma bugune kadar hangi cami hocası bir insanın cenaza namazını kafir diye veya laik diye kıldırmadı.Türbanlı olupta Atatürkü sevmeyen mi var olsa bile bunlar çok marjinal kısımlar dindar-laik tartışması bence artık yerini bulmuştur artık tartışma konusu bile değildir.

Temel hak ve özgürlükler tam olarak kullanıldıktan sonra böyle bir sorunun olacağınıda düşünmüyorum.Bu topraklar kardeşlik deryasıdır yeter ki iyi niyetli olalım.Türban sorunu bakın ileriki yıllarda nasıl hallolucak tabiki memuriyetde türban kullanmayı sakıncalı buluyorum ama üniversitelerde serbest olmalı bu kısım bence özgürlük sorunu çünkü.

Türban sorunu bu ülkede siyasal islamla başladı ve gelişti yoksa dindar bir insanın şalına başörtüsüne karışılamaz insanlar toplumu rencide etmeden istediği şekilde giyinebilir.Yeşil sermayede cabası paranında mezhebi,dini olmamalı zaten iman gizli bir şeydir.Sırf bir insan takkeli sarıklı diye veya bir cemaat mensubu diye ondan alışveriş yapıyorsak hata ediyoruz.Ama ben şahsen çok zor durumda kalmadıkça içki içilen bir yere gitmem bu benim prensibim,Amerikan, İngiliz malları almam şu anda harp halinde olan hiç bir devletin malını almamaya çalışıyorum mesala Coca cola içmem.

Zaten chp nin yaptığı açılım türban ve dindar kesimde yavaş yavaş yerini buldu insanlar bence siyasetide dine indirgemiyor bence yine şunu söylemek isterim Akp'nin başarısı çalışmasından kaynaklanıyor.Yoksa bu seçmen daha önceleri Dsp ve Anap,Dyp partilerine çoğunluk vermişti.Geçende bir magazin haberi izledim dindar erkekler türbansız bayanlarla evleniyor diye demek ki kutuplaşma büyük ölçüde aşılmış halkın böyle sert bir hassasiyeti yok.

Bu sorun sadece bizim ülkemizde yok aşırı sağ veya aşırı islam bütün islam coğrafyasının sorunu ama akıl ve özgürlükler bu konuda bir terazi olmalı başkasına zarar vermeden herkez özgürce yaşayabilmeli buda şu demek inanlarda üzülmemeli hakları korunmalı.

Ama bu konu sanaldan yukarıdan daha çok tartışılır su akar mecrasını bulur ordu ise her konuda son sözü söyler :)...
Yönetilmeyen halkın idaresine kavuşan bir ülke temennisiyle inananı ,inanmayanı,her etnik kimliğiyle,her ekonomik sınıfıyla haklarını kullanan bir ülke arzusuyla...

Saygılarımla...