Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanri iyimidir? Kotumudur?  (Okunma sayısı 46617 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 18, 2009, 10:56:52 ös
Yanıtla #50
  • Ziyaretçi

Tanrı iyi yada kötü olamaz, Tanrı olsa olsa Evren'i yaratan O büyük enerjidir. Bizlerde o enerjinin parçalarını içimizde taşıyan insanlarız. İnancımızın varlığıyla, içimizdeki o enerjiyi azaldıkça şarj ederiz. İnancı olmayan insanlar; içlerindeki o enerjiyi O'nunla yeniden doldurup taşıramadıkları için doğar kötülük. Kötülük O'nun yokluğudur.

İnancınız herzaman tam, ibadetiniz ise gönlünüzce olsun..
Sevgi ve Saygılarımla,

Mesajınızın ilk yarısı, benim kişisel görüşüme göre de Evrenin sırrını en iyi açıklayan düşünce sistemi olan Budizm ile paralel bir düşünce yapısında olmakla birlikte, ikinci yarısından koyu dindar insanların söylemlerine benzer "Tüm kötülüklerin kaynağı inançsız, diğer bir deyimle ateist insanlardır" gibi bir anlam çıkarmak mümkün.

İnsanlık tarihi, inancı tam insanların yaptığı kötülüklerle doludur. Binlerce yıldır insanlar inanç uğruna, din uğruna birbirlerini eziyor, sömürüyor, öldürüyor. Bu insanların dini kendi amaçlarına alet ettiğini söyleyebilirsiniz, ki öyle zaten. Ama "Tanrıya inanmıyorum" diyen birisi hiç olmazsa dürüst davranıp, din ve Tanrı kavramını kendi işlerine alet etmez.
Bir insanın tamamen inançsız olup, yine de iyi bir insan olması pekala mümkündür. Zaten asıl erdem cennete gidebilmek için değil, kendisi öyle istediği için iyi bir insan olabilmektir. Allah korkusuyla kötülüklerden uzak durup, cennete kapağı atabilmek için iyi bir birey olmaya çabalayan birisinin, gerçekten samimi mi, yoksa sadece çıkara dayalı bir alışverişin bir parçası mı olduğunu asla bilemeyiz.

Sizi çok iyi anlıyorum Sayın Quantum,

Elbette bu mesajdan pek çok anlam çıkarabilirsiniz. Bu mesaj, ben yazarken benimdi, "Gönder" tuşuna bastığım andan itibaren okuyan ve işleyen beyinlerin oldu. Ben yazarken kendi düşüncelerim ve tecrübelerimle yazdım, okuyanlar da kendi düşünce ve tecrübeleri ile benden yansıyanı algılayıp yeni düşünceler icra ettiler.

Sayın Quantum, düşüncelerimi biraz daha açmak gerekirse; evinizde, köşede biryerde bulunan küçük bir çiçeği yetiştirmek, büyüdüğünü hayal etmektir inanç. Kurduğun işi büyütmektir. Aileni ve Ülkeni ayakta tutabilmektir. İnancı olan insan ibadet eder. İbadet ise istemektir, bir dinin kurallarını uygulamak değil. İnanç, ibadete dönüştüğünde ihtiyancın olan enerjiyle birlikte iyiliği getirir, kötülüğü getiren inanç değil saplantıdır.

O büyük enerjiyi tanımlamak inancın ötesindedir bence. Benim dinsel inancımın özelliği ise istismar edilemeyecek olmasıdır.

Bir sohbette belkide saatlere dökmem gereken bir konuyu bir kaç cümle ile anlatmaya çalıştım.

Sevgi ve Saygılarımla,

Mart 19, 2009, 02:54:06 ös
Yanıtla #51
  • Ziyaretçi

Tanrı kötüdür
1) Adı niye Tanrı yani ben onun bir bakıma oğluyum niye kendisiyle beni eş tutmamış.
2)Beni niye savaşların olduğu bir dünyaya göndermiş ölüme ne gerek var yani sınav yapıcam diye bize bu kadar acı neden çektiriyor.
3)Bu dunyada bir çok kötülük oluyor o zaman bu Tanrı bunların bedeleni nasıl ödeyecek yani 12 yaşında tecavüze uğramış bir kıza cennet vererek mi onu onurlandıracak ya da ona tecavüz edenleri cehenneme atarak mı?
4)Yaradan kavramını inkar edemeyiz ama şu da bir gerçek kötülüğü biz icat etmedik içimize koyan o neden bir kötünün peşinden gideyim.
5)Hristiyanlık muslumanlık yahudilik işte bu yüzden saçma
6)Bence dunyanın açıklaması dualitede yani sabilik yezidilik gibi dinlerde..
7)Yap yap hacca git cennetden çıkma tövbe et günahların af olsun bu mantık bile çok saçma
Saygılarımla...

Mart 19, 2009, 10:56:20 ös
Yanıtla #52

Tanrý kötüdür
1) Adý niye Tanrý yani ben onun bir bakýma oðluyum niye kendisiyle beni eþ tutmamýþ.
2)Beni niye savaþlarýn olduðu bir dünyaya göndermiþ ölüme ne gerek var yani sýnav yapýcam diye bize bu kadar acý neden çektiriyor.
3)Bu dunyada bir çok kötülük oluyor o zaman bu Tanrý bunlarýn bedeleni nasýl ödeyecek yani 12 yaþýnda tecavüze uðramýþ bir kýza cennet vererek mi onu onurlandýracak ya da ona tecavüz edenleri cehenneme atarak mý?
4)Yaradan kavramýný inkar edemeyiz ama þu da bir gerçek kötülüðü biz icat etmedik içimize koyan o neden bir kötünün peþinden gideyim.
5)Hristiyanlýk muslumanlýk yahudilik iþte bu yüzden saçma
6)Bence dunyanýn açýklamasý dualitede yani sabilik yezidilik gibi dinlerde..
7)Yap yap hacca git cennetden çýkma tövbe et günahlarýn af olsun bu mantýk bile çok saçma
Saygýlarýmla...

Sn. Armurad, 5 numarali maddede onceki maddeleri ornek vererek Hristiyanlik, Muslumanlik ve Yahudiligin sacma oldugundan dem vurmussunuz. Fakat bu uc dininkitabinda da ilk dort maddenin aciklamalari yeterince var.

Okudunuz mu acaba?
Spes mea in Deo est

Mart 20, 2009, 07:47:02 öö
Yanıtla #53
  • Ziyaretçi

Alıntı

Elbette bu mesajdan pek çok anlam çıkarabilirsiniz. Bu mesaj, ben yazarken benimdi, "Gönder" tuşuna bastığım andan itibaren okuyan ve işleyen beyinlerin oldu. Ben yazarken kendi düşüncelerim ve tecrübelerimle yazdım, okuyanlar da kendi düşünce ve tecrübeleri ile benden yansıyanı algılayıp yeni düşünceler icra ettiler.

Sayın Quantum, düşüncelerimi biraz daha açmak gerekirse; evinizde, köşede biryerde bulunan küçük bir çiçeği yetiştirmek, büyüdüğünü hayal etmektir inanç. Kurduğun işi büyütmektir. Aileni ve Ülkeni ayakta tutabilmektir. İnancı olan insan ibadet eder. İbadet ise istemektir, bir dinin kurallarını uygulamak değil. İnanç, ibadete dönüştüğünde ihtiyancın olan enerjiyle birlikte iyiliği getirir, kötülüğü getiren inanç değil saplantıdır.

O büyük enerjiyi tanımlamak inancın ötesindedir bence. Benim dinsel inancımın özelliği ise istismar edilemeyecek olmasıdır.

Bir sohbette belkide saatlere dökmem gereken bir konuyu bir kaç cümle ile anlatmaya çalıştım.

Sevgi ve Saygılarımla,
Sn Saygın,

Sizin de dediğiniz gibi aslında kısaca ifade edilmesi kolay olmayan bir konu olmasına rağmen, bence gayet net ve öz bir şekilde ifade etmişsiniz. Özellikle " kötülüğü getiren inanç değil saplantıdır" sözünüze tamamen katılıyorum.
İnsanlar binlerce yıldır din kavramının insanlığın mutluluğunu öbür dünyaya ertelemeyip,  bu dünyada inşa etmek amacını taşıdığı gerçeğini göz ardı ettiler ve tamamen ahirete odaklanarak bu dünyada yaşayan ölülere döndüler. Dinlerin, insanların mutluluğu ve daha güzel, daha verimli bir hayat yaşaması için var olduğu unutulup, insanların dine hizmet etmek için yaratıldığı yanılgısı zamanla saplantıya dönüştü.
Doğal olarak bu saplantıyı kullanacak ve sömürecek birileri de hep vardı ve olacaktır da.

Cevap yazma nezaketiniz ve cevabınızdaki nezaketiniz için tekrar teşekkür ederim.

Mart 20, 2009, 11:22:29 öö
Yanıtla #54
  • Ziyaretçi

Lux E Tenebris ustadıma cevap..

Efendim ben inançlı biriyim islam ve yahudiliği özellikle araştırdım fakat benim yorumlarım ve saptamalarım karşısında gerçekten acizler sizin bu dinlerde gördüğünüz ve hayran olduğunuz pırıltılar yıllar boyunca bu dine inanların göstermiş olduğu veya bu dinlere atfettikleri maneviyat bunlarda her dinde var siz acaba benim bu maddelerime nasıl cevap veriyorsunuz merak ediyorum..
Hem beni tanımadan ima etmiş olduğunuz bu dinler konusunda yoksun biri olduğum cümlede gerçekten çok yanlış maalesef ama malesef dünyada olan olaylar karşısında dinler çaresiz öyle olmasa idi çok dindar insanlar bile büyük hatalar yapmazlardı..
Bana dindarlığın bir kurtuluş reçetesi olduğunu eğer söylerseniz bende size olmadığını söylerim hele tek tanrılı dinler kesinlikle bir mantık hatası taşımaktalar ve bizlere kötü bir tanrıya tapmamız öğütlemekteler..
Ama yinede şurada hem fikiriz maneviyatdan ayrılmamak lazım..Kusura bakmayın ama şeytanla tanrının kavgasına inanıp ezilenlerden olmak istemiyorum hele güçlü bir tanrının bir şeytanı halledememesinden ve arada benim eziyet çekmem çok saçma..
Saygılarımla..
« Son Düzenleme: Mart 20, 2009, 11:29:48 öö Gönderen: amurdad »

Mart 20, 2009, 04:31:57 ös
Yanıtla #55
  • Ziyaretçi

Alıntı

Sevgi ve Saygılarımla,
Sn Saygın,

Sizin de dediğiniz gibi aslında kısaca ifade edilmesi kolay olmayan bir konu olmasına rağmen, bence gayet net ve öz bir şekilde ifade etmişsiniz. Özellikle " kötülüğü getiren inanç değil saplantıdır" sözünüze tamamen katılıyorum.
İnsanlar binlerce yıldır din kavramının insanlığın mutluluğunu öbür dünyaya ertelemeyip,  bu dünyada inşa etmek amacını taşıdığı gerçeğini göz ardı ettiler ve tamamen ahirete odaklanarak bu dünyada yaşayan ölülere döndüler. Dinlerin, insanların mutluluğu ve daha güzel, daha verimli bir hayat yaşaması için var olduğu unutulup, insanların dine hizmet etmek için yaratıldığı yanılgısı zamanla saplantıya dönüştü.
Doğal olarak bu saplantıyı kullanacak ve sömürecek birileri de hep vardı ve olacaktır da.

Cevap yazma nezaketiniz ve cevabınızdaki nezaketiniz için tekrar teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim Sn. Quantum benim için keyifti.

Mart 23, 2009, 05:44:12 ös
Yanıtla #56

Lux E Tenebris ustadýma cevap..

Efendim ben inançlý biriyim islam ve yahudiliði özellikle araþtýrdým fakat benim yorumlarým ve saptamalarým karþýsýnda gerçekten acizler sizin bu dinlerde gördüðünüz ve hayran olduðunuz pýrýltýlar yýllar boyunca bu dine inanlarýn göstermiþ olduðu veya bu dinlere atfettikleri maneviyat bunlarda her dinde var siz acaba benim bu maddelerime nasýl cevap veriyorsunuz merak ediyorum..
Hem beni tanýmadan ima etmiþ olduðunuz bu dinler konusunda yoksun biri olduðum cümlede gerçekten çok yanlýþ maalesef ama malesef dünyada olan olaylar karþýsýnda dinler çaresiz öyle olmasa idi çok dindar insanlar bile büyük hatalar yapmazlardý..
Bana dindarlýðýn bir kurtuluþ reçetesi olduðunu eðer söylerseniz bende size olmadýðýný söylerim hele tek tanrýlý dinler kesinlikle bir mantýk hatasý taþýmaktalar ve bizlere kötü bir tanrýya tapmamýz öðütlemekteler..
Ama yinede þurada hem fikiriz maneviyatdan ayrýlmamak lazým..Kusura bakmayýn ama þeytanla tanrýnýn kavgasýna inanýp ezilenlerden olmak istemiyorum hele güçlü bir tanrýnýn bir þeytaný halledememesinden ve arada benim eziyet çekmem çok saçma..
Saygýlarýmla..

Estafurullah hic bir ima yoktu. Sizi tanimadaigimdan olsa gerek neyi okumus olup neyi okumamis oldugunuzu bilemeyecegimden dolayi genelde sizin yaptiginiz elestirilere benzer elestirileri yapanlarla ayni kefeye koymus olabilirim sizi, sayet kalbinizi kirdi isem affiniza siginiyorum.

Soylediginiz seyler tamamen tartismaya acik ve gecerli seyler. Aciklamaya calismak yerine size bir soru ile karsilik vereyim.

Alıntı
malesef dünyada olan olaylar karþýsýnda dinler çaresiz öyle olmasa idi çok dindar insanlar bile büyük hatalar yapmazlardý
demissiniz.
Ya bu dinler olmasa idi? Hatalar sizce artar mi azalirmiydi?
Dinler caresiz olabilir. Zaten yapi olarak dinler bir kuvvet degildir.
Okumus oldugunuz her kitap size yaradandan bahseder dinden degil. Bu dinlerin amaclandigi sekilde kullanilamamis olmasi dinlerin caresizligi degil insanlarin kifayetsizligidir diye dusunuyorum.

Saygilar.
Spes mea in Deo est

Mart 23, 2009, 08:24:30 ös
Yanıtla #57
  • Ziyaretçi

Tanrı hala bagıslayıcıdır

Mart 23, 2009, 09:03:45 ös
Yanıtla #58
  • Ziyaretçi

Bilirsiniz sorunlar  üç grupta toplanabilir ;
1. Bizim inisiyatifimiz dışında gelişen ve çözümü için bir müdahalede bulunamayacağımız sorunlar.
2. Bizim inisiyatifimiz dışında gelişen ama çözümü için yapabileceğimiz birşeylerin olduğu sorunlar.
3. Bizden kaynaklanan ve yine bizim çözebileceğimiz sorunlar.

Deprem, kuraklık, dünyaya göktaşı düşmesi gibi sorunlar 1. grup sorunlara giriyor ve şuan sahip olduğumuz teknoloji ile müdahale etme şansımız pek yok ve bunların olmaması için inandığımız kutsal şeylere dua edip, merhamet dileyebiliriz.
Ama insanoğlunun binlerce yıldır yaşadığı savaşlar, açlık, kıtlık vs gibi kötülüklerin tek kaynağı yine kendisidir ve bu sorunları tanrı ile ilişkilendirmek ancak insanoğluna yakışır bir pişkinliği gösterir.

Geçmişe dönüp bakacak olursak doğa olayları yüzünden yaşanan felaketlerin neden olduğu yıkım ve acının, insan eliyle yaratılanların yanında çok küçük bir yüzdeye sahip olduğunu görürüz. (Kaldı ki doğal felaketlerin bazıları da doğayı bilinçsizce sömürüyor olduğumuz gerçeğiyle ilintilidir.)

İnsanoğlu, daha iyi, erdem sahibi ve hoşgörülü olabilmek için kendi içinde ve ruhunda yeterli potansiyeli taşıyor. Aşırı hırs, kötülük vs gibi olumsuz özelliklerimizden sıyrılıp, insanlığı daha yüksek bir sosyal ve ruhsal boyuta taşımak için dinlerden medet ummak, biraz da işin kolayına kaçmak ve kendimizi sorunların merkezinden dışarıda göstermek kurnazlığıdır.

Şunu kabul etmeliyiz ki, cenneti de, cehennemi de kendi ellerimizle bu dünyada biz inşa ediyoruz. Ve genelde de, kendi cennetimizi başkalarının cehennemi üzerine kuruyoruz. Doğal olarak da altta kalanlara "Tanrı böyle buyurduğu için" ezildikleri söyleniyor ve onlar da ya bunu yutuyor, ya da tanrının insanların işine karışmadığı siyasal sistemlere yöneliyor.

Günümüz dünyasında bir avuç insan (artık onlara İlluminati mi dersiniz, Tüsiad mı, başka bir oluşum mu bilemiyorum) sahip oldukları güç ve hayatını etkileyebildikleri insan sayısı açısından tanrısal güçlere sahip oldular ve evet, bir avuç güçlü azınlığın, diğer insanların tanrısı rolüne soyunduğu bu acımasız kapitalist sistemde TANRI KÖTÜDÜR.

Mart 24, 2009, 01:05:26 ös
Yanıtla #59
  • Ziyaretçi

Sn.Lux_e_Tenebris ustadıma
Cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkur ederim.Sizinle konuşmak beni mutlu ediyor ve rahatlatıyor daha doğrusu bu forum çünkü burda bağnazlığa yer yok o yüzden forum yöneticilerimize ayrıca teşekkür ederim.

Efendim dinler olmasa idi gerçekten insanlık daha fazla karmaşa içinde yaşayabilirdi.Bunu kabul ediyorum ama insanlık din adına da öyle eylemlerde bulunuyor ki bunu akıl mantık almıyor.Daha önce bu platformda İslamın ve yahudiliğin kitaplarında geçen öldürme emirlerini okumuştum.Şok oldum gerçekten nasıl olurda ilahi bu dinler öldürme emirleri verebilirler.Bununla beraber dinler tarih boyunce insanları savaş meydanlarında başka din mensublarını öldürme babında birleştirici rol üstlendiler.Bakınız en son İsrailin Gazzeye yaptıkları ve İslami teröre veya çoğunluğu Hristiyan olan Abd terörüne yani demek istediğim burda acaba dindar insanların veya dinlerin hiç mi suçu yok.

En basitinden en dindarımız bile bunu buraya yazmaktan üzülüyorum bir bayana yanlış gözle bakmamız yani din insanı tutan bir şey değil öyle bir şey olsaydı ki dine giren küçük büyük hiç günah işlemeseydi o zaman dinlerin ilahi olduğuna inanabilirdim.

Maalsef dünyamızda bir kötülük var ve 3 buyuk dinin anlayışına göre güçlü Tanrı bizleri kurtarmak için pek de bir şey yapmıyor.Aksine şeytana süre vermiş.Bence dinler çok sosyolojik ve psikolojik olarak oluşmuş aynı zamanda insan dışı varlıkların katkısı olmuş olabilir dediğim gibi maneviyatım var o yüzden insan dışı varlıklara ve ahirete inanıyorum evet dinler birer kaosla oluşmuş olgular.

Gerçek bir Tanrının bizim ibadetine ne ihtiyaç duyar veya niye günün belirli saatlerinde ibadet yaptırır.İşte çelişkiler bizim arayışlarımız ve iyi niyetlerimiz umarım gerçek anlaşılır ve bu geç olmaz..

Ben dünyanın bir sınav yeri olduğuna inanıyorum insanı yaratanla bizi burda tutanın farklı güçler olduğuna ve dünyanın kötü bir yer olduğuna yani bir dualite inancı taşıyorum böylece kendi Tanrımı kötülük yapan olarak değerlendirmiş olmuyorum.

Saygılarımla..