Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: ÇOK SÖZÜ EDİLMİŞ “Gizli Dosyalar” OLAYI - 2  (Okunma sayısı 2650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 13, 2010, 09:21:03 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7281
  • Cinsiyet: Bay

Gizli dosyalardan birinin başlığı şöyledir: “Les Descendants Mérovingiens ou l’Enigme du Razès Wisigoth” (Merovenjlerin Soyundan Gelenler ya da Vizigot Razés Bilmecesi).

Bu belgenin özgün kapsamını, Madeleine Blancasall’ın Almanca olarak yazdığı, Vincent Celse-Nazaire tarafından Fransızca’ya çevrildiği, İsviçre’nin en büyük mason örgütü Alpina Büyük Locası tarafından bastırıldığı yazılıdır.

Bu belgede, Merovenj hanedanının Tevrat’ta belirtilen ailelerden gelişi, bu soyun günümüzde Fransa’daki Plantard ailesine kadar uzanışı anlatılmaktadır. Kötü bir daktilo ile yazılmış, bağlantıları yer yer el ile konmuş bir soy ağacı çiziminin bir bölümün kopyasını sanıyorum çok önceki bir yazımda vermiştim. O çizelgeyi Henri Lobineau adlı birinin düzenlediği söylenmektedir.

Ancak bu olay dünya kamuoyunda yankılanınca, İsviçre’deki Alpina Büyük Locası bir deklarasyon yaparak, bu konuyla hiçbir ilgisi olmadığını ileri sürmüştür. Konunun bu bölümü biraz karışık. Belki de kimi üst düzey masonlar bu işin içine karıştı ama büyük loca bunu örtüp hasıraltı etmek istedi. Bilemeyiz. Böyle durumlara Masonlukta birçok kez rastlanmıştır. Bir mason olmadık işlere bulaşır. Sıradan bir mason ise hemen cezalandırılır hatta Masonluktan çıkarılır. Mason örgütü bu işi kesinlikle üstlenmez ama o mason ileri gelen biriyse, büyük loca ona pek bir şey yapamaz ve ardında bıraktığı pisliği temizlemek zorunda kalır.

1966 yılında ortaya çıkan “Un Trésor Mérovingien à Rennes-le-Château” (Rennes-la-Château’da Bir Merovenj Hazinesi) başlıklı belgenin de, önceki gibi Alpina Büyük Locası’nın yayını olduğu ileri sürülmüştür. Bu yazıda ise; daha önce “Languedoc’taki Altın” başlığı altında sözünü etmiş olduğum şu ünlü hazine konusu anlatılmaktadır.

İsviçre’nin Alpina Büyük Locası bu belge hakkında da ilgisinin olmadığına ilişkin bir açıklama yapmış mı, yoksa bu söylentiyi artık göz ardı mı etmiş, bilmiyoruz. Bir tepki göstermişse, belki araştırılsa bulunabilir ama bu o kadar da önemli değil. Hani “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.” denir ya... Birisi durup dururken niçin bu yazının Alpina Büyük Locası’nın yayını olduğunu söylesin?... Bunda bir art niyet aramak gerekmez. Hem böyle bir yazının kapsamı o büyük locaya bir suçlama da getirmez. Belki şu olabilir: Çoğu mason örgütü gibi, Alpina Büyük Locası’nın da bir yayın organı, bir dergisi olduğu biliniyor. Belki de bu yazı, o dergide çıkmış makalelerden biriydi. Zaten mason örgütleri, kimi zaman ve yerde, yayın organlarında yer almış olan birtakım yazılardan ötürü de suçlanmıştır.

Gene 1966 yılında, öncekinden bir ay kadar sonra ortaya çıkan bir diğer belge “Pierres Gravées du Languedoc” (Languedoc’taki Mezar Taşları) başlığını taşıyor. Avusturyalı tarihçi Bunun, Eugene Stüblein tarafından 1884 yılında kaleme alınmış olan bir kitaptan alıntı olduğu belirtilmiş. Oysa bilindiği kadarıyla bu tarihçinin böyle bir yapıtı yok. Bu belgede, bir başka bilgi daha veriliyor: Diğer belgelerde adı “Henri Lobineau” olarak geçen kişinin, aslında İsviçreli tarihçi Leo Schidlof olduğu, ona bir takma ad uydurulduğu yazılı.

İşte bu dosyayı keşfedenler, denilenin doğru olup olmadığını araştırmak üzere Leo Schidlof’u bulup görüşmek istemiş. Fakat görüşememişler çünkü Leo Schidlof bundan bir yıl önce ölmüş. Leo Schidlof’un Merovenjlerden bu yana Batı Avrupa’daki olaylarla ilgili olup, henüz yazmadığı ve başka tarihçilerce pek bilinmeyen çok geniş çapta bilgi birikimi olduğu da söyleniyor ama bu bağlamda ortaya koymuş olduğu pek bir şey yok.

Dolayısıyla şöyle bir yorum yapılmış: “Ya aslında Leo Schidlof’un böyle olağanüstü bir bilgisi yoktu; bu sadece bir söylentiydi ya da bunlar onunla birlikte mezara gitti.”

Belki bir gün, beklenmedik bir yerde, bu kez gerçekten rastlantısal olarak birtakım belgeler bulunur. Kim bilir, belki bir başka yerdeki kütüphanelerin birinde Paris’teki “Gizli Dosyalar” gibi henüz keşfedilememiş ya da kimilerinin henüz ortaya çıkarmadığı birtakım başka belgeler de vardır. Nitekim 1977 yılında başlığı “Le Cercle d’Ulysse” (Ulis Çemberi) olan bir başka belgeden daha söz edilir. Denildiğine göre; Rennes-la-Château köyünün o ünlenmiş rahibi Bérenger Saunière’in yeğeni, doğrudan amcasının yazmış olduğu bu belgeyi, İngiltere’de Roland Stanmore ve Thomas Frazer adlı kişilere satmış. Onlar da bunu bir banka kasasına yerleştirmiş.

Bu duyumu alan araştırmacılar hiç durur mu?... Hemen o bankanın adını öğrenip, peşine düşmüşler. Elbette banka bu konuda hiçbir sır veremez ama bir kez denemişler. Hiçbir şey elde edememişler.

Yakın geçmişimizdeki ekonomik kriz patlayınca o banka iflas etti ve kapandı. Ancak günümüze dek bu konuda değişen bir şey olmadı. Dolayısıyla böyle bir belgenin sahiden de var olup olmadığı, kesin bir şekilde bilinmiyor. Henüz…Diyelim ki vardır ve bir gün bulundu. O zamanki durum da bugünkünden pek farklı olmaz. Yine akademik tartışmalar yapılır; yine kimileri belgenin kapsamının doğruluğunu ileri sürerken, kimileri de baştan sona uydurma olduğunu söyler. Kaligrafi uzmanlarına başvurulur. Bérenger Saunière’in el yazısı ile karşılaştırmalar yapılır. Sonunda da büyük olasılıkla, «Olabilir de, olmayabilir de.» denir. Dolayısıyla, -kapsamında her ne yazılı olursa olsun- kesinlikle güvenilir bir nitelik taşımayacaktır.


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
28 Yanıt
60202 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 03, 2017, 08:24:27 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
13105 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 05, 2008, 02:15:26 öö
Gönderen: bugfree
13 Yanıt
7434 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 03, 2009, 12:31:49 öö
Gönderen: aashooter
31 Yanıt
35689 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 17, 2015, 05:15:38 öö
Gönderen: Risus
1 Yanıt
3410 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 29, 2010, 09:45:34 ös
Gönderen: aashooter
0 Yanıt
2077 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2010, 08:18:51 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2225 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 14, 2010, 05:06:25 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2791 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 18, 2010, 10:34:35 öö
Gönderen: amerbach
0 Yanıt
2554 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 17, 2010, 08:12:22 öö
Gönderen: ADAM
13 Yanıt
15643 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 15, 2011, 10:59:20 ös
Gönderen: moonlight