Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: IHH Yetim Sponsorluğu ( Önemli! )  (Okunma sayısı 9410 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 13, 2015, 04:00:46 ös
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Merhabalar değerli Masonlar.org üyeleri ve saygıdeğer masonlar. Bir süredir yakın dostlarımla takibini sürdürdüğümüz bir konu var. Bunu, sizinle de paylaşmak ve insanlık adına bir şeyler yapmanıza vesile olmak isterim.

IHH / İnsanı Yardım Vakfı, Yetim Sponsorluğu adında bir çalışması bulunmaktadır. Bu çalışma, yurt dışında, savaşlarda, hastalıklarda, yetim kalmış çocuklara, yiyecek, barınma, bakım ve eğitim adına, güzel bir gelecek sağlamak amacıyla başlatılmıştır.

Aylık sadece 90 Türk Lirası vererek, bir çocuğun geleceğini kurtarabilirsiniz. İster kişi başı, ister grup halinde bu çalışmayı yapabilirsiniz. Benim tavsiyem, aylık 100 Türk Lirası sizleri pekte zarara sokmayacaktır. 1 adet kişi başı 1 tanede grup kurarak güzel bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Biz bunu, her birey kişi başı 1 adet sponsorluk alarak ve kendi aramızda 9 kişi grup kurup, her kişi aylık 10 lira yatırarak, ayda kişi başı 100 liraya, iki çocuğa sponsor olarak gerçekleştirdik. Sizlere de bu şekilde yapmanızı tavsiye edebilirim.

Yetim Sponsorluğu Hakkında Bilgi

İHH, sürdürmüş olduğu Yetim Sponsorluk Sistemi ile 47 ülkede yaklaşık 55.000 yetime düzenli destek veriyor. Ayda 90 TL ile bir yetimin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarına bir katkı sağlayabilirsiniz.

İHH YARDIM VAKFI SİTESİ VE BAŞVURU FORMU

https://online.ihh.org.tr/yetim

Risus

www.masonlar.org
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 13, 2015, 06:19:17 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Şaibeli yardım kuruluşlarına bağışta bulunmayı tasvip etmiyorum. Bana göre de İHH şaibeli bir yardım kuruluşudur (?!) .

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 13, 2015, 10:02:43 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın Risus muhakkak bu yayımı iyi bir niyetle yaptınız. Sizi ve beslediğiniz hassasiyeti kutlarım.
Lakin bir toplumda yardımları kalkıp kuruluşlar yapıyorsa, o toplumun bireylerinde bir vicdan kıtlığı vardır diye düşünüyorum.
Çünkü bu tür kurum ve kuruluşlar bireylerin eksiklerinden ve üstüne düşeni yapmadıklarından dolayı var oldu.
Düşünebiliyor musunuz ; öyle bir konuma geldik ki, artık parayı yardım kuruluşlarına veriyoruz ; onlar da gelip bizim paramızı üst katımızdaki komşunun yetim çocuklarına veriyor.
Ellerimiz kopmuş, kalbimiz yok olmuş da bize bir nevi yapay organ oluyor.
Ben bunu doğru bulmuyorum.
Fikrimce, bir ülkede ne kadar çok yardım kuruluşu varsa, o kadar da çok vicdanî sakatlık vardır.

« Son Düzenleme: Şubat 13, 2015, 10:05:57 ös Gönderen: İNSAN »

Şubat 13, 2015, 10:07:17 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Risus muhakkak bu yayımı iyi bir niyetle yaptınız. Sizi ve beslediğiniz hassasiyeti kutlarım.
Lakin bir toplumda yardımları kalkıp kuruluşlar yapıyorsa, o toplumun bireylerinde bir vicdan kıtlığı vardır diye düşünüyorum.
Çünkü bu tür kurum ve kuruluşlar bireylerin eksiklerinden ve üstüne düşeni yapmadıklarından dolayı var oldu.
Düşünebiliyor musunuz ; öyle bir konuma geldik ki, artık parayı yardım kuruluşlarına veriyoruz ; onlar da gelip bizim paramızı üst katımızdaki komşunun yetim çocuklarına veriyor.
Ellerimiz kopmuş, kalbimiz yok olmuş da bize bir nevi yapay organ oluyor.
Ben bunu doğru bulmuyorum.
Fikrimce, bir ülkede ne kadar çok yardım kuruluşu varsa, o kadar da çok vicdanî sakatlık vardır.

Sayın İNSAN, söylediklerinizin bir kısmına katılıyor bir kısmına katılmıyorum. Örneğin, Afganistan'da olan bir savaş için veyahut ikiz kuleler saldırısından sonra, herkes o bölgede yaşayan insanların yanına gidemez elbette. Bir çok kişinin işi, ailesi, meşguliyeti var. Bu vb. durumlarda, hayır kuruluşlarını ben yerinde buluyorum. Ancak, misal gösterdiğiniz gibi, üst kat komşu kadar yakınlığı olan insanlara, bir tebessüm ile yardım etmek yerine, hayır kurumuna gitmek, belki biraz üzücü olabilir.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 13, 2015, 10:23:39 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Uluslararası yardım yapılması gerektiğinde, dediğiniz gibi bizatihi yardım elini uzatmak zor olabilir. Fakat orada da Birleşmiş Milletler Yardım Fonu işler bir şekilde fonksiyonunu yerine getirebilirse, yine bu tür kuruluşların yapmaya çalıştıklarını yapabilir. Yoksa Caliper kardeşim gibi, birçoklarının zihinlerinde şaibeli iz bırakmaya devam ederler. Sonra bu yardım şekli ( kuruluşa ver-kuruluş senin adına yapsın) ilerde bizi daha da tembelleştirerek durağan hale getirir. Ve birgün olur, kuruluşlara da inanmayan tembeller olarak ortada kalırız. İşte o zaman olan yetime olur. Çünkü artık ona ne birey gidiyordur, ne de dernek.
İşte diyorum ki, henüz tam yerleşik bir sistem haline gelmeden, ferdi yardım direncini ön planda tutmaya çalışalım.

Yani, yardım yapacağımız zaman, kalkalım ceketimizi giyelim. Kapıya çıkıp ayakkabıları ayağımıza takıp doğru üst komşuya.
Üst komşu yoksa yan komşuya.
Köyde yaşıyorsak ilerideki eve.
O da yoksa beri köye gidelim.
Bir çift çorap,birkaç fasulye bırakıp gelelim.
Beni anladığınızdan emin olduğum için, değinmek istedim.  Aksi takdirde ifade etmeyecektim.
Demem o ki Sayın Risus; bir şey yapacaksak bedel ödeyelim.

Tabi böyle bir yaklaşım ve çıkış, tepkilerle karşılanır. Ama dediğim gibi sizin ne demek istediğimi anlayacak düzeyde olduğunuzu bildiğim için yazdım.
 Ümit ediyorum yanlış yapıp zihinleri bulandırmamışımdır.

Saygılar.
« Son Düzenleme: Şubat 13, 2015, 10:34:34 ös Gönderen: İNSAN »

Şubat 13, 2015, 10:31:27 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Uluslararası yardım yapılması gerektiğinde, dediğiniz gibi bizatihi yardım elini uzatmak zor olabilir. Fakat orada da Birleşmiş Milletler Yardım Fonu işler bir şekilde fonksiyonunu yerine getirebilirse, yine bu tür kuruluşların yapmaya çalıştıklarını yapabilir. Yoksa Caliper kardeşim gibi, birçoklarının zihinlerinde şaibeli iz bırakmaya devam ederler. Sonra bu yardım şekli ( kuruluşa ver-kuruluş senin adına yapsın) ilerde bizi daha da tembelleştirerek durağan hale getirir. Ve birgün olur, kuruluşlara da inanmayan tembeller olarak ortada kalırız. İşte o zaman olan yetime olur. Çünkü artık ona ne birey gidiyordur, ne de dernek.
İşte diyorum ki, henüz tam yerleşik bir sistem haline gelmeden, ferdi yardım direncini ön planda tutmaya çalışalım.

Yani, yardım yapacağımız zaman, kalkalım ceketimizi giyelim. Kapıya çıkıp ayakkabıları ayağımıza takıp doğru üst komşuya.
Üst komşu yoksa yan komşuya.
Köyde yaşıyorsak ilerideki eve.
O da yoksa beri köye gidelim.
Bir çift çorap,birkaç fasulye bırakıp gelelim.
Beni anladığınızdan emin olduğum için, değinmek istedim.  Aksi takdirde ifade etmeyecektim.
Demem o ki Sayın Risus; bir şey yapacaksak bedel ödeyelim.

Tabi böyle bir yaklaşım ve çıkış, tepkilerle karşılanır. Ama dediğim gibi sizin ne demek istediğimi anlayacak düzeyde olduğunuzu bildiğim için yazmak istedim.
 Ümit ediyorum yanlış yapıp zihinleri bulandırmamışımdır.

Saygılar.

Bilmukabele sayın İNSAN.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 14, 2015, 12:06:06 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Uluslararası bir yardım kuruluşu olduğunu ilk defa duyuyorum.

Amerika,Fransa,Almanya,İsrail, Ukrayna gibi ülkelere ne gibi yardımları var acaba ?

Hadi bu ülkelerin durumu iyi Ukrayna dışında Doğu Türkistan' a ne gibi yardımları olmuş?

Eğer inanç ayırımı yapmadan yardım edebilen bir kurum ise destek olmak gerekir...
Görmek, varlığın yükselişidir.

Şubat 14, 2015, 12:57:56 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Uluslararası bir yardım kuruluşu olduğunu ilk defa duyuyorum.

Amerika,Fransa,Almanya,İsrail, Ukrayna gibi ülkelere ne gibi yardımları var acaba ?

Hadi bu ülkelerin durumu iyi Ukrayna dışında Doğu Türkistan' a ne gibi yardımları olmuş?

Eğer inanç ayırımı yapmadan yardım edebilen bir kurum ise destek olmak gerekir...

Elbette haklısınız sayın mbulut. Din, dil, ırk ayırt edilerek yapılan yardım, yardım değildir. Yukarıda da Afganistan ve İkiz Kuleler örneğini bu maksatla verdim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Şubat 14, 2015, 09:18:31 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

En yakınında muhtaç varken uzakta olana yardım hem de aracılar tarafından yapılması bana burada insanlığın bittiğini gösteriyor. Zira her gün insan içinde yaşayan ve çevremiz olan biz insanlarız. Çevremize bu kadar yabancılaşmak varın düşünün...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 14, 2015, 12:48:18 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Elbette haklısınız sayın mbulut. Din, dil, ırk ayırt edilerek yapılan yardım, yardım değildir. Yukarıda da Afganistan ve İkiz Kuleler örneğini bu maksatla verdim.

Saygılar...
[/quote]

Ne güzel.Vermiş olduğunuz örneklere nasıl ulaşabiliriz. Mesela Dogu Türkistan' a yapılan son yardım hakkında veya dediğiniz gibi ikiz kulelere olan saldırıdan sonra neler yapmislar,öğrenmek isterim.
Görmek, varlığın yükselişidir.