Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların Katılımı Neden Düşük?  (Okunma sayısı 9769 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2011, 06:04:10 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konuyu şöyle düşünmek bence daha iyi...

Bir kişi önce bu forumda neler yazıldığını, neler tartışıldığını izliyor. Sonhraü kendisi de bu tartışmalar arasında yer almak, katkıda bulunmak istiyor ve foruma üye oluyor. Bir süre hayli hevesli bir şekilde forumu izliyor, okuyor, yazıyor, tartışıyor. Sonra ilgisini yitiriyor.  Belki forumda yazılanları yine okuyodr ama katkıda bulunmak zahmetine katlanmak istemiyor artık.

Zaman içinde  fouma katılan, tatkıda bulunan kişi adları değişiyor. Geçen yıl buralarda olanlar şimdi yok. Bu yıl, bu sıralarda olanların birçoğu önümüzdeki yıl olmayacak. Gönül hepsinin olmasını, devam etmesini ister ama forumun geçmişine bakılınca bunun böyle gitmediği görülüyor.

GForum üyesi olan masonlar da ayrnı durumda. Sürekli olanları var gerçi ama geçen yıl buralarda çeşitli başlıklarda irdelemeler yaptıklarımızdan çoğu artık ortalarda görünmüyor.

Yakında benim de sesim soluğum kesilirrse şaşırmayın.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 31, 2011, 06:40:45 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
Yakında benim de sesim soluğum kesilirrse şaşırmayın.

Sayın ADAM

Sizin gibi değerli bir üyenin forumda paylaşımlarını durdurması gerçekten üzücü bir durum olurdu.

Ben şahsen çoğunlukla uğruyorum.Merak ediyorum bilgi verici neler konuşulduğunu , bazen forumun arşivinde dolaşıyorum yada araştırıyorum forumda ve sırası geldiğinde hiç çekinmeden sorularımı soruyorum.Benim forumdaki geleceğim nasıl olacak bakalım göreceğiz.

Yanlız sayın ADAM ın bu şekilde düşünmesinin bir sebebi olmalı ? Bunu sakıncası yoksa paylaşırmısınız ?

Sevgi ve saygılarımla

Şubat 18, 2015, 02:50:31 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

'Forumda neden Mason üye sayısı az' sorusu benim de aklımı kurcalayan bir konu aslında.. Soru altı sene önce sorulmuş; ama bugün de güncelliğini koruyor. Onun için başlığı okurken, bir şeyler söylemeden geçmek istemedim. Fikrimi sorarsanız bence de ; buradaki Mason üyelerin foruma katılımı ne kadar  artarsa harici üyelerin heyecanı da o kadar artar ve var olan heyecanı ilk günkü gibi taze  tutar...

Günler geçse de üye olan haricinin diriliğinden bir şey eksilmez. Böylelikle bu sayede forum hem daha güçlü, hem de daha sıkı kılınmış olur. Fakat yine de, Mason üyelerin fazlaca burada bulunmuyor/bulunamıyor oluşu, biz harici üyelerin forumdaki enerjisini olumsuz yönde etkilememeli diye düşünüyorum.Belki de  bizler burada tuşlar ile bir şeyleri değiştirmeye çalışırken, onlar daha çetin işler içerisinde oluyordur. 

Elbette aramızda daha çok Mason üye bulunması, harici üyelerin daha canlı ve daha idmanlı olması konusunda pozitif etki yapar. Yani bizlerin kondisyonunu arttırma yolunda faydalı olur diye düşünüyorum. Arada bir korelasyon muhakkak vardır, kimse de bunu inkar edemez.

Ancak Mason üyeler yok diye de, sahadan çekilmek olmaz. Mesela bu konu konuşulurken, Sayın ADAM da memnuniyetsizliğini dile getirmiş ve  'yakında benim de sesim soluğum kesilirse şaşırmayın' demiş. Bunu okurken çok üzüldüm. Acaba gerçekten birgün herkes, kabuğuna çekilir mi diye düşündüm.

Öyle olmaz Sayın ADAM.
Soluğunuz kesilmeden sesinizi kesmeniz olmaz.
Bizim sizden ve söyleyeceklerinizden öğrenecek daha bir sürü şeyimiz var.
Suyu denize taşımadan debi düşürmek, burayı korumasız,bekçisiz bırakmak olmaz. 

Forumda Masonları değil, genellikle Masonluğu konuşuyoruz ; öncelik Masonların varlığı değil,Masonluğun varlığı. Onun için rica ediyorum ; mümkünse herhangi bir sebepten küsüp de susan,uzaklaşan ve çok konuşmayan değerli ve uzman üyeler tekrar foruma dönsünler. Gelsinler ve tabiri caizse 'bilgileriyle' terör estirmeye kaldıkları yerden devam etsinler. Forumun onlara,onların da foruma çok ihtiyacı var.

Saygılar.

Şubat 18, 2015, 03:50:13 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Forumda neredeyse her sorunun cevabı mevcut. Saygıdeğer masonlarin paylaşımlari ve sevgili ADAM'in 5000 küsür konu / mesaji, masonlugu öğrenmek adına yeter de artar bile. Bunun dışında açıklanmayan terimler, masonik konular varsa, bunları bizim araştırıp aciklamamiz gerekir diye düşünüyorum.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 18, 2015, 04:16:03 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın İNSAN çok güzel demiş; sitayişine de ayrıca teşekkürler. Ancak unutmamamız gereken bir şey var:

Bu sitenin adı masonluk. org değil masonlar.org

Beklentimiz, sitenin adıyla müsemma olması. (Atatürk'ün Geometri kitabının adının Hendese olmadığının farkındayım.)

Sayın Spock'u tenzih... 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 18, 2015, 04:17:43 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Sayın Risus size katılmıyorum. Bilgi hiçbir zaman yetmez de artmaz da. Bizim hala Sayın ADAM gibi deryaların suyundan içmeye ihtiyacımız var.
Saygılar.

Şubat 18, 2015, 04:25:39 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Risus size katılmıyorum. Bilgi hiçbir zaman yetmez de artmaz da. Bizim hala Sayın ADAM gibi deryaların suyundan içmeye ihtiyacımız var.
Saygılar.

Elbette size katılıyorum. Ben bizim ihtiyacımız yok demedim. Sadece bugüne kadar paylaşılanların bize epey bir süre yeteceğini belirtmek istedim. Şuan sitede var olan kaç konuyu, okuyup öğrenebildik? Daha elimizde olanları bitiremeden, fazlasını istemek  yersiz olur.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe