Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Martin Luther (bir başka açıdan bakış) – 5 (Son)  (Okunma sayısı 13183 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 10, 2010, 11:59:53 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

1453 yılında Türklerin İstanbul’u alması Avrupa’da hayli büyük tepkisel yankı uyandırmıştı. Ancak başlangıçtaki bu tepkiden sonra bu bağlamda yapılabilecek bir şey olmadığı görülünce, iş oluruna bırakılmıştı. Gerçi Papa 5. Nicholas bundan ötürü suçlanmamak amacıyla İstanbul’un geri alınabilmesi için bir Haçlı seferi çağrısından da bulunmuştu ama kimseden yüz bulamayınca bundan memnun bile olmuştu; şimdi o laf dinlemez, Ortodoks Bizanslılar görsünlerdi bakalım günlerini!

Ardından da Türklerin Avrupa’nın içlerine doğru ilerlemesi başladı. Balkan ülkeleri teker teker Türk egemenliğine girdi; 1529 yılında Viyana kuşatıldı.

İşte Martinz Luther’in Türklere ilişkin düşünce ve görüşleri de böyle bir ortamda oluşup gelişti. Ancak çeşitli yazılarındaki bu görüşlerde bir bütünlük ve tutarlılık da görülmez. Bazen insanları Türklere karşı savaşa çağırır; bu arada Türklük ile Müslümanlığı özdeş tutar; bazen de Türklerin iyi yönleri de olduğunu bel+irtir.

Martin Luther, Türkleri ve Müslümanlığı Orta Çağ sonlarının bir kilise adamı gözüyle görmüştür. Ancak ara sıra objektif ve insaflı davranmanın gerekliliğini duymuştur. Onun ilk ve en önemli hedefi elbette Katolik Kilisesi’dir ama Müslümanlara ilişkin olmak üzere ettiği sözler de dışlayıcı ve aşağılayıcı niteliktedir. Ancak onun döneminde artık İslâm’ı kültürel ve siyasal anlamda Türkler temsil ettiğinden, “Müslümanlar” terimi yerine “Türkler” terimini kullanır. Başarılarını göz önüne alarak, onları Tanrı’nın Katoliklere verdiği bir ceza olarak nitelendirir.

Türklerin gerek şeytan gerekse Tanrı tarafından Hıristiyanların cezalandırılmasında bir araç olduğu inancı, Luther’in papaya karşı sergilediği karşıtlığın temel dayanaklarından biri olmuştur. Ona göre; Türkler ve papa, Hıristiyan inancına ve Hıristiyanlara karşı aynı düşmanca işlevler sergilemektedirler. Şöyle der: «Türkler de Papa yanlısıdır çünkü kendi insanî çabalarıyla kutsal ve mutlu olacaklarını sanmaktadırlar. Hıristiyanlığı ve onun yönetimini bozmayı, evliliği yok etmeyi günah saymamaktadırlar. Türkün kılıçla yaptıklarını papa da yapıyor ama ikiyüzlülükle.”

Böylece Martin Luther Katolikler ile Müslümanları Hıristiyanlığın ortak düşmanları olarak niteler. Ona göre Türkler Doğu’nun hakimi olurken, papa da Batı’nın üzerinde hakimiyet kurmaktadır. Hatta «Türkler Mesih düşmanı Deccal’ın bedeni ise, Roma Kilisesi de Deccal’ın başıdır.» der.

Martin Luther’in daha pek çok örneği verilebilecek bu tutumuna karşılık, yurdumuzda Protestanlık ve bu arada onun hakkında genellikle olumlu bir görüş yerleştirilmiştir. Bunun temelinde ise okullarımızda Tarih derslerinde okutulan kitaplarda verilen bilgiler yatar. Bu bağlamda Türkçe olarak yapılmış doğru dürüst bir araştırmadan zor söz edilir; Türk Tarih Kurumu yayınları arasında böyle bir değerlendirmeyi zor bulursunuz.

Türk aydınının Martin Luther’i örnek alması bile önerilir hatta kimilerine göre birisi çıkar da onun Hıristiyan toplumunda yapmış olduklarını İslâm toplumunda yapacak olursa, yolunda gitmeyen birçok şeyin değişeceği görüşündedir. Ne gaflet!...

Bu yazı dizisinde aslında çok yanlış tanımış olduğumuz Martin Luther’e bir başka açıdan bakarak, onun gerçek yüzünün görülebilmesini sağlamaya çalıştım. Bunda ne denli başarılı oldum, bilemem. Daha çok şey yazılabilirdi ama sanırım bu kadarı yeter.

« Son Düzenleme: Kasım 22, 2011, 04:52:16 ös Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 10, 2010, 12:50:48 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Açıkça söylemek gerekirse,ben bu gaflete düştüm.

Belki,algıladığım anlamdaki Martin Luther'in bir benzerinin  İslam dünyasında yapabilcekleri konusunda hala ısrarcıyım da...

Hatta,böyle bir anlayışın filizlenmeye başladığını,bu işe kafa yoran birçok aklı başında müslüman olduğunu kolaylıkla söyleyebilirim.

Belli ki,birçokları gibi Martin Luther konusunda yanılmışım;umarım,özlemini çektiğim olası değişim ve gelişimler konusunda haklı çıkarım.

Saygılar
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 22, 2011, 01:09:40 ös
Yanıtla #2

Deli saçmalıklarından bir gram öteye gitmez bunlar. Martin Luther büyük bir kişiliktir. O bir ulusu bir topluluğu daimi olarak huzura erdirmiştir. Protestanlık Hristiyanlığın tek doğru mezhebidir. O olmasa hala papanın boyunduruğu ve yalanları altında günah işliyor olacaktır. Masonluk ne kadar huzur verici ise Protestanlıkta o kadar huzur vericidir. Yoksa bu yazıyı yazan papa yalakası bir Protestan düşmanıdır. Son olarakta Kudüs sonunda gerçek sahibinin olacaktır yani biz hristiyanların.
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Kasım 22, 2011, 04:09:31 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın blackfriars Hıristiyan olduğunu söylüyor.

Beni de papa yalakası yapmış. Peki!

Olabilir. Olsun! Bizim kimsenin dinine inancına, bu bağlamdaki seçimine bir diyeceğimiz yok.

Bizim kimseye yalakalık etmek gibi kötü bir huyumuz da yok.

İnanç başka, çıkarcılık başka, bilimsel bilgi ve gerçekler başka.

Yalakalık etmediğimiz Katolikler de asıl Hıristiyanların kendileri olduğunu söylüyor, Ortodokslar da (her iki kanat), Calvinci Protestanlar da, Knoxcu Prespiteriyenler de, Angilkanlar da, Metodistler de, Mormonlar da...

Ancak tüm bunların arasında, dinler tarihine ve sosyolojiye meraklı ya da gerçeleri öğrenmek isteyen bir kişinin,  bir tarihsel kimlik olarak Protestan dünyasında bilir bilmez bir şekilde yüceltilmiş olan Martin Luther'in öteki yüzünü görmeleri de gerekir.

Bu bağlamda başvurulabilecek birçok kaynak arasında, ulaşılması en kolay olanıbelki de Yalçın Kaya'nın "Batı'nın İki Yüzü" adlı dört ciltlik yapıtının son cildi. Tümünün ele alınıp, okunmasını öneririm. Bu kitap bir roman gibi akıcı bir dille yazılmışytır ama bir roman değildir. Bir araştırmadır. Martin Luther ile ilgili anlatımlar bilimsel verilere, belgelere dayanılarak aktarılmaktadır. (Martin Luther bir İslam düşmanıdır ama Yalçın Kaya  bu bağlamdaki araştırmasını yaparken hiç de dinsel etki altında kalmamış.)

Sonra da Kudüs'ün gerçek sahibinin kim olduğunu mu tartışırız istenirse ama o ayrı bir konu.

Bu arada yeryüzündeki başka ülkelerin gerçek sahibinin kim olduğunu da tartışalım mı? Hangi dinden, hangi soydan ve hangi ülkelerden olanların, asıl başkalarının sahibi olduğu ülkeleri nasıl ele geçirdiğini ve özgün halka neler yaptığını da objektif olarak gözden geçirelim mi? Hepsini...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 22, 2011, 04:13:12 ös
Yanıtla #4

Sayın blackfriars Hıristiyan olduğunu söylüyor.

Beni de papa yalakası yapmış. Peki!

Olabilir. Olsun! Bizim kimsenin dinine inancına, bu bağlamdaki seçimine bir diyeceğimiz yok.

Bizim kimseye yalakalık etmek gibi kötü bir huyumuz da yok.

İnanç başka, çıkarcılık başka, bilimsel bilgi ve gerçekler başka.

Yalakalık etmediğimiz Katolikler de asıl Hıristiyanların kendileri olduğunu söylüyor, Ortodokslar da (her iki kanat), Calvinci Protestanlar da, Knoxcu Prespiteriyenler de, Angilkanlar da, Metodistler de, Mormonlar da...

Ancak tüm bunların arasında, dinler tarihine ve sosyolojiye meraklı ya da gerçeleri öğrenmek isteyen bir kişinin,  bir tarihsel kimlik olarak Protestan dünyasında bilir bilmez bir şekilde yüceltilmiş olan Martin Luther'in öteki yüzünü görmeleri de gerekir.

Bu bağlamda başvurulabilecek birçok kaynak arasında, ulaşılması en kolay olanıbelki de Yalçın Kaya'nın "Batı'nın İki Yüzü" adlı dört ciltlik yapıtının son cildi. Tümünün ele alınıp, okunmasını öneririm. Bu kitap bir roman gibi akıcı bir dille yazılmışytır ama bir roman değildir. Bir araştırmadır. Martin Luther ile ilgili anlatımlar bilimsel verilere, belgelere dayanılarak aktarılmaktadır. (Martin Luther bir İslam düşmanıdır ama Yalçın Kaya  bu bağlamdaki araştırmasını yaparken hiç de dinsel etki altında kalmamış.)

Sonra da Kudüs'ün gerçek sahibinin kim olduğunu mu tartışırız istenirse ama o ayrı bir konu.

Bu arada yeryüzündeki başka ülkelerin gerçek sahibinin kim olduğunu da tartışalım mı? Hangi dinden, hangi soydan ve hangi ülkelerden olanların, asıl başkalarının sahibi olduğu ülkeleri nasıl ele geçirdiğini ve özgün halka neler yaptığını da objektif olarak gözden geçirelim mi? Hepsini...

Müslüman düşmanı olmak için illaki Martin Luther okumak gerekmiyor ki . Neyse bir Türk'ün özelliklede müslüman bir türkün yazdıklarını kabul etmiyorum kabul edenede saygı duyarım ama karalama kampanyalarına da izin verme taraftarı değilim.
Ne gündüz uçan oktan,

Kasım 22, 2011, 04:34:07 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sanırım yeni arkadaşımız  sadece kendi görüşlerini empoze edecek sonuna kadar katı kalacak,herhangi bir bilimsel veri,akılcılık sözler yerine tamamen doğmatik bakacak herşeye umarım siteden beklentilerini karşılayabilir.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 22, 2011, 04:38:07 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

yaşadığı yer--Constantinople

mesela ne olurdu yaşadığı yeri istanbul yazsa idi yada ne kazandı Constantinople yazarak.Sanırım sizin bu forumda olma nedeniniz sadece polemik olacak hadi hayırlısı.
Maksadınız polemikte olsa bunu saygı çerçevesinde yapmanızı öneririm size bu forumda nir çok insanın yaşı ve aklı küçük değil,önce  saygı beklerler.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 22, 2011, 04:39:32 ös
Yanıtla #7

sanırım yeni arkadaşımız  sadece kendi görüşlerini empoze edecek sonuna kadar katı kalacak,herhangi bir bilimsel veri,akılcılık sözler yerine tamamen doğmatik bakacak herşeye umarım siteden beklentilerini karşılayabilir.

Öncelikle bu kadar sert girdiğim için kusura bakmayın fakat bilimsel veri dediğiniz şu Adli Tıp'ın raporları gibi geliyor bana . Ben siteden beklentilerimi bugune kadar okuyarak karşıladım. Konu dagılmasını istemiyorum empoze demeyelim bence sadece fikirlerimi söylüyorum.
Ne gündüz uçan oktan,

Kasım 22, 2011, 04:42:10 ös
Yanıtla #8

yaşadığı yer--Constantinople

mesela ne olurdu yaşadığı yeri istanbul yazsa idi yada ne kazandı Constantinople yazarak.Sanırım sizin bu forumda olma nedeniniz sadece polemik olacak hadi hayırlısı.
Maksadınız polemikte olsa bunu saygı çerçevesinde yapmanızı öneririm size bu forumda nir çok insanın yaşı ve aklı küçük değil,önce  saygı beklerler.

Kimseye saygısızlık yapmıyorum evet ben hala o zamanlarda kaldım bana göre hic Istanbul olmadı bunu eleştirmenizde yersiz. Ben kimsenin aklı ve yaşı ile ilgilenmiyorum . Bana göre herkes aynı yaşta ve baştadır bu sitede olduğuna göre. Dediğim beni veya söylediklerimi değil konu hakkındakileri tartışalım sayın müslümanlar.
Ne gündüz uçan oktan,

Kasım 27, 2011, 10:21:26 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Saygısızlık yapmıyorum sözünüze samimi olduğunuzu düşünerek inanıyorum.Ama yaşadığı yeri 1453 yılındaki ismi ile anmak bana süper bir başkaldırı ve provake olarak geliyor,hoş öyle yazmakla n kadarda cesur olduğunuzu haykırıyorsunuz orası ayrı.Sn.Adam ile özellikle bir konu üzerinde antrak kaldığımız ve forumda bir türlü istediğimiz tartışma ortamına oturtamadığımız özgür düşünce ile ilgili yazdıklarıma ve bu fikre saaygı duyduğumdan bu konuda daha fazla bir şey demeyeceğim.Bu konuda size son sözüm lütfen provake etmeden fazla militere olmadan fikirlerinizi özgürce söyleyin ve  özgür kalın.

EDMUND BURKE