Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: OSMANLICA ÖĞRENMEK  (Okunma sayısı 4796 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 09, 2014, 09:51:13 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"[/b]Başka bir başlık altında yazdığım yazıya yeni başlık altında yayınlamanın daha doğru olduğunu düşünerek"

7.yüzyıl Arap toplumunun yaşam kuralları ile 21.yüzyıl insanı yönetilmek istenirse; eğitimsiz, sağlıksız, korkak insanlar yetiştirilmelidir.

Birileri çıkar Kabe yi yıkmaya kalkar, ötekisi atalarının mezar taşını okutmak için Osmanlıca öğretir. Eğitimsiz kitlede çıkıp alkışlar. Kimsede demez ki nerede bu mezar taşları, yağmanızdan kurtulan taş nerede?. Atalarımın mezar taşlarını yine kendi atalarım dediğin Osmanlı kırıp dağıtmadı mı? diye soran olmaz. "II.Mahmut bütün yeniçeri mezar taşlarını kırdırmıştır".

Osmanlı döneminde Anadolu halkının mezar taşı  yaptıracak parası mı vardı da hepsi mezar taşı yaptırdı? Varsa nerede bilen olmaz. Ama cumhuriyet, laiklik ve demokrasinin ne olduğunu bilmeyen halk alkışlar. Kulluktan birey olmaya geçmenin ne olduğunu bilmeyen cumhuriyet, laiklik ve demokrasi  düşmanlığı yaparak Viyana yı tekrar fethedeceği hayaline kapılır, başlar alkışlamaya.

Ahlat taki mezar taşını okumak için Arapça ve Farsça bilmek gerektiğini bilmeyen alkışlar öğrenerek Osmanlıca Osmanlı gibi güçleneceğiz diye.

Matematikte, fizikte, kimyada neredeyiz diye soran olmaz. Ama geri zekalı Osmanlıca öğrenip mezar taşı okuyarak kuyruklu yıldızda et bulmaya kalkar.

Bilmez ki Türkçe alfabe olmadığından ataları tarihte kimi zaman Grekçe, kimi zaman Farsça, kimi zaman Arapça harflerle yazıya dökmüştür konuştuğunu. Arapça harflerle yazıp Türkçe okumaya Osmanlıca dendiğini bilmez, Arapça imla kurallarından dolayı okuma ve yazmanın zorluğunu bilmez ama gördüğü rüya ile kendini İstanbul fatihi sanır. Bilmez ki Osmanlı döneminde tüm halk içinde okur yazar oranının %8 lerde olduğunu.

Latin harfleri ile yazdığında halkın okuma yazma oranının 10 yılda hangi seviyeye geldiğini görmez, ne olduğunu da bilmez ama "Latin olmuşuz la" der gevrek gevrek gülerek.

Cariyelerin belden yukarı kısımlarının açık gezdiklerinden cariyelere gelen ayeti kendine geldiğine inandırıldığını bilmez, ama turizm otelcilik okulunda içki servisi yapmayı yasaklar. Çünkü bilmez atalarının kımız içtiğini.

Ne lazım bu 2014 model Osmanlıya? tabi ki "Bekçi Murtaza". Murtazalar çoğalmalı ki kendisi 1150 haneli gecekonduda "Padişahım çok yaşa" rüyaları görebilsin.

Kendisini yönetenlerin çalıp çırpmalarına da "Varsın yesin, yiyen benim gibi düşünüyor. Avrupa yı, Amerika yı dize getirdi" der kendini darı ambarında sanarak.

Osmanlıca öğrenerek kuyruklu yıldıza kuyruk sallayan %60 kitleye ithaf olunmak üzere Kazak Abdalın ruhunu şad etmek istedim.

Alıntıdır;
"Eşeği saldım çayıra otlayıp karnın doyura
Gördüğü düşü hayıra yoranında avradını
Münkir münafıkın huyu yıktı harap etti köyü
Ölüsüne bir tas suyu dökenin de avradını

Dağdan tahta indirenin ıskatına oturanın
Mezarına götürenin imamın da avradını
Derince kazın kuyusun inim inim inilesin
Kefen dikmeye iynesin verenin de avradını

Müfsidin birde gammazın malı vardır da yemezin
ikisin meyyit namazım kılanın da avradını
Kazak Abdal söz söyledi cümle halkı taneyledi
Sorarlarsa kim söyledi soranın da avradını"
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Aralık 30, 2014, 01:36:53 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Osmanlıca = Arap harfleri ile  türkçeyi yazıya dökmek.

Osmanlıca diye bir dil yoktur. Dil Türkçedir.

Osmanlıca denilen şey öğrenildiğinde Arapça ve Farsça da öğrenilmiş olmaz. Latin harfleri ile yazıyoruz diye cümle alem İngilizce, Fransızca, vs mi biliyor? Hayır.

Osmanlıca denilen şey öğrenildiğinde Kur'an anlaşılmaz.

Osmanlı İmparatorluğu (Devlet i Aliye) dahi 19.yüzyıl sonlarından itibaren latin harflarini kullanmak için çalışma başlatmıştır.

Ne diyeyim daha. 
Yücelip aslıma gitmek

Aralık 30, 2014, 01:44:21 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yok hayır!...

Osmanlıca öğreneceğiz.

Öğreneceğiz ve İngilizlerin yapamadığını yaparak onlara günlerini göstereceğiz. Onları geçeceğiz.

İngilizlerin yapamadıkları ne mi?

Onu Yılmaz Dikbaş anlattı. Mezar taşlarını okuyamıyorlar.

Nasıl mı?

Merak ediyorsanız bana tekrarlattırmayın. Kaynağından kendiniz okuyun:

http://www.guncelmeydan.com/pano/ingilizler-de-mezar-taslarini-okuyamiyor-yilmaz-dikbas-t38777.html

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 30, 2014, 04:20:11 ös
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

bir dil bir insan, iki dil iki insan vs. vs. değilmidir? Ecdadının dilini öğrenmek isteyen varsa buyursun öğrensin.. Öğrenmek insan kapasitesini geliştirir. Belki bu yukarıda saydıklarını kapasitesini geliştirerek görecek insanlar vardır! Bana göre bireyin öğrendiği şey her ne olursa olsun farklı vede yeni bir anlam katar yer yüzündeki konumuna.. bırakalım öğrenmek isteyen istediği dili, istediği dini öğrensin.. Öğrene öğrene doğruyu bulacaktır arayan..
Tecrübe değilmidir insanı olgunlaştıran?
DÜNYA İKİ GÜNDÜR.
DOĞDUK İLK GÜN, ÖLDÜK İKİNCİ GÜN!

Aralık 30, 2014, 05:04:25 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Osmanlıca dediğimiz dil, kendi başına bir dilse eğer, kimin dili? Kimin ecdadının dili?

Benim değil... Osmanlının. Osmanlı ecdadından olanların.

İşte onlar, Osmanlı ecdadından olanlar, birkaç yıl önce İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda buluşup toplaştı. Hiçbiri Osmanlıca bilmiyor.

Peki kim biliyor?

Osmanlı'nın hayranları.

İşin ilginç yanı, o Osmanlı'nın hayranları Osmanlı'nın ne olduğunu bilmiyor. Birileri onlara bir politik rejim öneriyor, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının oluşturup bize armağan etmiş olduğu şu güzelliğe zıt, anti sosyal, anti cumhur, anti demokratik, anti laik, gerici, mürteci, çıkarcı, baskıcı; bunun adını da Osmanlı koyuyor ki, hani bilindik olsun, pek yadırganmasın diye.

Biraz Türk dili ve edebiyatı okumuş olan herkes o denilen dilin ne mene bir şey olduğunu bilir.  Ancak belki Arap harflerini ve o eski yazıyı bilmez. Sorun o ise eğer, ona Osmanlıca denmez, Arapça denir; Kiriş Alfabesini, Grek alfabesini ya da doğuda geçerli diğer birçok alfabeyi öğrenip okumak gibi bir şeydir bu.

Konu bu değil efendim, konu bu değil... Konu Orta Çağda Katolik Kilisesi'nin yapmış olduğunu bugün Cumhuriyet Türkiyesi'nde yapabilmek. İnsanları bir dile özendirip, doğru dürüst okuyamaz hale getirmek; giderek bugünkünden de daha ağır bir bilgisizliğe tutsak etmek.

Öyle olmasa, elbette, Latin Alfabesi'nin yanı sıra bir diğer alfabe, bir diğer dil daha niçin öğrenilmesin öğrenebilecek olan için....

Ancak dikkat: Önce Türk dilini, bunun kurallarını, bunu okumayı, yazmayı ve kullanmayı öğrenelim; bir başka dil sonra gelsin. Onun adı her ne olursa olsun; ister geçerli halk dillerinden biri ya da birkaçı ister gerilerde kalmış Osmanlıca... Yeter ki Türkiye'de hiçbir dil Türkçeye oranla öncelikli tutulmasın. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 30, 2014, 05:44:24 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

benim nezdimde Türkiye'de hiçbir dil şuan yazısınıda kullandığım dilin üstünde tutulamaz. Fakat şuan gündemde bir osmanlıca öğrenme gayesi var ise, bunu seçen toplulukta öğrenme hakkına sahiptir. Yukarıda da belirttiğim gibi sayın ADAM, ecdadının dilini öğrenmek isteyen varsa buyursun öğrensin.. Ülkemizde o kadar çok konuşulup tartışılması gereken konu varken, aralarında en gereksiz gördüğüm osmanlıca, veyahutta dil öğrenme, öğretme mevzusudur.
Bırakalımda neyi ne kadar yapacağını zannedenler itibar edilmediklerini hakettiklerinde, bir taraflarından uydurdukları gündem değişikleriyle, Türkçe'yle yakından uzaktan ilgisi bulunmayan bu ÖLÜ dili savunsun, savundursun, öğretip öğrenmek istesin.
kimine göre elzem olan bu davranışlar günü geldiğinde hezeyan halini alacaktır..
DÜNYA İKİ GÜNDÜR.
DOĞDUK İLK GÜN, ÖLDÜK İKİNCİ GÜN!

Aralık 30, 2014, 06:51:57 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Osmanlıca öğrenmek yerine ortak dil ingilizceye teşvik etseler bir faydası olur en azından nostaljimi yapıyoruz ne gereksiz bir ugraş..

Saygılar
Saygılarımla.

Aralık 31, 2014, 10:30:19 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Diyorumki;

Sorun osmanlı veya Osmalı imparatorluğu ya da Osmanlıca öğrenmek değil.

Osmanlı imparatorları diye hitap ettiğimizde kullandığımız "Osmanlı" sözcüğünü Osmanlı imparatorlarının dahi kullanmadığı bilse idi.

Kendisini Devlet i Aliye diye adlandırırken Fransızın birinin çıkıp "senin adın Devlet i Aliye değil Osmanlı İmparatorluğu dur" dediğini bilir idi.

Kullandığı isim bile ecdadının kendisi için kullandığı isim değil.

Tiran'ın derdi kendisini ilgilendiren dert de değil. Tiran'ın derti afyon bulmak. Tiran aptala "ben malı götürürken seni avutup uyutacak şeyler aradım ve Osmanlıcayı buldum" diyecek değil ya.

Liselere zorunlu Osmanlıca dersi koyarak Osmanlıcayı öğretip atalarının mezar taşını okutacakmış.

Liselerde İngilizce zorunlu ders, kim lisede aldığı haftada 4 saatlik ingilizce dersi ile ingilizce öğrendi ise bir adım öne çıksın?

Zatı muhterem doğru söyler.

Zatı muhterem diyorki; %60 kitle ilim, irfan, sanat, bilim, fen öğrenmesin bu kitle ancak mezarlıkta mezar taşı okumaktan anlar.

Zatı muhteremin derki;

Bu halk yüzyıllarca okuma yazma öğrenmedi, kulluk yapmaktan başka birşey olmaz bu halktan.

Tiran diyorki; Adamın biri çıkmış bu halka "sen kul değil, insansın, bireysin, özgürsün, okuma yazma öğrenmeni kolaylaştıracağım, aydınlanacaksın, seni kimse aptal yerine koyamayacak, eksik etek değilsin, eşitsin, sofradaki yerin öküzden sonra değil erinden öncedir, vb." demiş ve bir gecede herşeyi değiştirmiş.

Nasıl olur diyor. Ben malı götürüken hala bir kaçı çıkmış itiraz ediyor diyor. Ey kulluktan başka bir şeyden anlamayan senin yerin;

mezarlıktır,
Mezarlık taşlarıdır,

kütüphaneler değil,

Diyor.

Evet, adamın derdi kendine ait dert değil, herşeyi sindiren %60 ın derdi.

Vesselam
Yücelip aslıma gitmek

Ocak 05, 2015, 08:05:39 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada amaç Osmanlı yada Osmanlıca hayranlığı değil,

Osmanlıcayı dayatan zihniyet sadece Osmanlının cehaletine, karşılıksız sonsuz anlamsız  itaatına aşık,

Amaç Osmanlıca değil Osmanlının cehaleti,

Saygılarımla.
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Ocak 05, 2015, 08:07:41 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ama hiç endişelenmeyin 8 yılda ingilizceyi zorunlu olmasına ragmen ögrenemeyen bu millet ,

Osmanlıcayı ömrü boyunca ögrenemez :)
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez