Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar.org Ana Sayfasinda Sizin Yaziniz  (Okunma sayısı 9161 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 08, 2009, 05:04:11 ös
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Masonlar.org Turkce kisminin ana sayfasina bir haricinin "Masonluk" hakkindaki yazisi eklenecektir.

Kurallar:
1- Minimum 2 paragraf olmalidir.
2- Genel Masonluk, Masonlukta var olan bir unsur, kisisel dusunce ve yorumlar, Masonlar.org`un sagladigi faydalar vb. konular kabul edilecektir.
3- Noktalama isaretlerine ozen gosterilmesi dogru olur.
4- Katilimda bulunabilecek uyeler yanlizca haricilerdir. Yoneticiler ve suana kadar hic mesaj yazmamis uyeler de katilabilirler.
5- Forumda daha once yazmis oldugunuz benzer yazilarinizida sunabilirsiniz.
6- Kaynaklarin eklenmesinde fayda vardir.
7- Yazi minimum 3 ay boyunca hem forumda hemde ana sayfada yayinlanacaktir.

Katilimda bulunacak uyeler tekliflerini bu baslik altinda sunabilirler.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 10, 2009, 02:07:32 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

MASONLUK

İnsan, hayatı boyunca birtakım suallerin cevabını aramıştır; ben kimim, nereden geldim, ne için varım, nereye gidiyorum.. Fakat gözden kaçan; bu suallerin cevabından öte, bu cevabı öğrenmeye hazır olup olmamaktır. En basit hali ile bu nizamı hazmetme yollarından biridir masonluk. Yolun sonunda ise; olmaktır insan-ı kamil..

Mason; iyinin, iyiliğini; hakikati aramak, takiben hakikat yolunda sarf ederek; daha iyi kişi, insan-ı kamil olması yoludur. Bu yol gösterilir ancak yolu yürüyen yalnız öğrencidir. Odur ki masonluk öğrenilir fakat öğretilemez. Dışarıdan bir havuz ise içine girildikçe uçsuz bucaksız bir okyanustur..

Saygılarımla,

Kasım 27, 2009, 03:49:12 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Masonluk

Masonluk Nedir, diye sorulduğunda, pek çok kişinin aklına, pek çok şey gelir, bu şeylerden pek çoğu, pek çok kişi tarafından, dikkatlice araştırılmadan, düzenli incelemelerle Mason, Masonluk sözcüğü yerine oturtulamamıştır. Din düşmanı, ateist, Müslüman mahallesinde salyangoz satan kişiler, güncel koşullar içerisinde en önemli eleştiriler arasında yer alır, eleştirilerin, güncel koşullar çerçevesinde başka bir ifadesi ise, Hıristiyan, Yahudi işbirlikçisi, varsılların, iş adamlarının destekçileri, Avrupa Birliği’ne koşulsuz destek verenlerin kulübü, varsıllar kulubü eleştirileridir.

Eleştiriler, genelde Dünya Masonluk Tarihi bağlamında, Fransa’da, İngiltere’de ve Amerika’da, Masonların, maddi çıkarlarını, gruplaşarak elde etmeye çalıştıkları sözde itibardan kaynaklanır. Bizim topraklarımızda ise, öncelikle yabancıların açtıkları, localarda gelişmesi, yabancıların getirdikleri bir oluşum halinde gelişmiş olması, baskı dönemlerinde, görece, bu locaların daha rahat olması, buraya giden kişilerin kendini, fikirlerini özgürce ifade etmeleri, pek çok eleştirinin temelinde yer almıştır, özellikle yukarıda adı geçen eleştiriler, ilk locaların etkisiyle hâlâ bilinçsiz eleştiriler arasında yer alır, ancak unutmamak gerekir ki, Cumhuriyet’in, çağdaş, laik, Cumhuriyet’in temelleri buralardaki tartışmalarla oluşmuş, zamanla, ifade özgürlüğünün şekillenmesi, içerik kazanmasıyla, kendilerini ifade edebildikleri localar oluşmuş, Cumhuriyet’in ilk yıllarında, dönemsel karışıklıklar neticesinde bu localar “uyku dönemi”ne girmiş, sonra yollarına devam etmişlerdir. İşte bu sitede kitap bölümünden, güncel eleştirelere dek pek çok şeye ulaşabilir, bilmek istediklerinizi, sitede tartışabileceğiniz gibi, doğrudan masonlara sorabilirsiniz…

KAYNAKÇA

ARIÇ, SABAHATTİN: Masonların Dünyası. Tekin Yayınevi, İstanbul, 1996

BESİMZADE, MUSTAFA: Sorularla Masonluk. İVAL (İzmir Vadisi araştırma locası),     
                                İzmir.

IACOVELLA, ANGELO: Gönye ve Hilal, İttihad-Terakki ve Masonluk. (çev:Tülin Altınova)
                              Tarih Vakfı Yurt Yayınları, İstanbul, 1999.

Kasım 27, 2009, 04:08:26 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Akasya'nın yazısı iyi güzel de, verdiği kaynakçadaki üç kitaptan ikisi bence bir işe yaramaz; aksine yanlış kanılar edinilmesini sağlar. Üçüncüsünü elde edebilmek ise hemen hemen olanaksız gibidir.

Pek genel konuların okunması için, belki Murat Özgen Ayfer'in "Masonluk Nedir ve Nasıldır?" adlı kitabıyla Remzi Sanver'in "Masonluk" adlı kitabı salık verilebilir.

Eğer İttihat ve Terakki bağlantılı konu üzerinde bilgi edinilmek istenirse, bence en iyi kaynak Orhan Koloğlu'nun "İttihatçılar ve Masonluk" adlı kitabıdır.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 27, 2009, 11:47:21 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

MASONLUK :

Masonluk,layıkıyla "su"da boğulma yöntemini öğrenmenin tercih edilebileceği bir okuldur."Su"da yaşamak,yüzmek,çırpınmak,suyun yüzeyinde kalabilmek değil,"su"da boğulmak...

Hareketsiz,suskun,sakin ama bilinçli...Hissederek,haz duyarak ,gayretsiz ama birokadar hakim.Korkmadan,isteyerek,farkında olarak boğulabilmeyi öğrenmek yoluyla,"su"olabilmeyi ümid etmenin herşeye bedel olduğunu anlayabilmenin okulu...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Kasım 29, 2009, 08:30:17 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

sebahattin arıç ı ben okudum. tam tek kale  oyun , yani eleştiriyel ve öz eleştiri  göremedim genel bilgiler edindim.

Aralık 24, 2009, 02:26:34 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

MASONLUK VE ONUN NURUNDAN FAYDALANMAK İSTEYEN İÇİN SINIR VAR MIDIR? yazımı sitenin açılış sayfasında yayınlanması talebiyle sunarım.

Sevgi ve Saygılarımla. 

Aralık 24, 2009, 02:31:21 ös
Yanıtla #7
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin skullG`nin yazimi sitenin acilis sayfasinda yayinlanmaktadir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 24, 2009, 02:33:07 ös
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Üstadım,

Teşekkürlerimin kabulünü arz ederim.

Sevgi ve Saygılarımla.

Mart 09, 2010, 01:58:37 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi
ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. -MEVLANA