Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Dikkatimi çekti buradaki harici kardeşlerimde benim gibi mason olmak istiyor neden?

Saygınlık, güç kazanmak için
Tüm dünyayı masonlar yönetiyor bizde dahil olmalıyız
Kendimizi geliştirip topluma faydalı olmak için
Meraktan
Diğer (lütfen başlığa yazınız.

Gönderen Konu: Neden Mason olmak istiyoruz  (Okunma sayısı 184729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 07, 2010, 07:54:20 ös
Yanıtla #60
  • Ziyaretçi

Mason olmayı seçilmiş masonlar kadar bilgili kültürlü ve faydalı bir seviyeye gelebilmek için istiyorum.

Ekim 10, 2010, 08:16:17 ös
Yanıtla #61
  • Ziyaretçi

Masonluğun hayata bakışını, tanrının varlığına inanırken neye dayanarak inandığını, var olmayla ilgili olarak neler düşündüğünü, dini saçmalıklara bakışını merak ettiğimden ve masonluğun felsefeye meraklı olduğunu, olaylara yaklaşırken mantığı rehber edindiğini, gerçek kardeşlik kurumu olduğunu, güçlü olmayı tercih etmesini, ucuz kahramanlığı tercih etmediğini, vakur bir kuruluş olduğunu düşündüğümden mason olmak isterdim.

Ekim 15, 2010, 09:28:31 ös
Yanıtla #62
  • Ziyaretçi

Uluslararası bir kardeşlik olması benim çok ilgimi çekiyor.

Ekim 29, 2010, 01:07:46 ös
Yanıtla #63
  • Ziyaretçi

Daha ahlaklı daha dürüst olmak ve olanlarla bir arada olabilmek için..
Daha geniş perspektiften bakabilmek ve derinliklerdekini görebilmek için..
Sert yanları yontabilmek ve Karanlığa yobazlığa bir ışıkta kendim yakmak istediğim için..
Daha temiz ,daha mutlu huzur ve barış dolu bir dünya için...

Kasım 27, 2010, 11:32:00 ös
Yanıtla #64
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • .:.ushtra-ışığın taşıyıcısı.:.

Hepsi şıkkı olsa daha şık olurdu :)
....selamlar...
Yaşamın ve çalışmanın temel amacı, kişinin başlangıçta olmadığı kişi olmasıdır.
M.Foucault

Kasım 28, 2010, 02:06:39 öö
Yanıtla #65
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bundan birkaç yıl önce, çeşitli önyargılara sahip olmuş olsam da, bugün için masonluk öğretisine kabala..vs sebeplerle kendimi yakın hissediyorum.  Ancak günümüz localarının her şeyin ticarileştiği paraya döküldüğü bu ortamda, kişiye manevi tatmini sağlayıp sağlayamayacağı/kişinin manevi gelişimine ne kadar katkı sunacağı konusunda emin değilim. Yaratan,  şüphesiz en iyi öğretmendir, saygılarımla.
Çöl Bilgesi

Kasım 28, 2010, 04:12:16 öö
Yanıtla #66
  • Ziyaretçi

Eskiden mason olmak istiyordum ama artık istemiyorum. Aydınlanma yolunda yürümekte masonlara pek de ihtiytacım olmadığını anladığımdan beridir böyle. Elbette masonluğa saygım büyük, fakat halihazırda ezoterizm ve maji gibi kişisel gelişim dallarını tek uğraş alanı yapmış cemiyetler varken neden mason olmak isteyeyim? Tamam, hala ilginç geliyor, geniş bir sembolizm anlayışı da var, örneğin 33 derecesinden İsa'nın ölümündeki yaşı gibi Kabala'nın 32 yolunu aşmak ve en sonunda (kişisel tanrılaşmak olarak anlaşılabilecek) 33'e varmak ve daha nice şeyler çıkarılabiliyor. Ayrıca sıradan insanlara bir mason locasına kayıtlı olduğunuzu söylerseniz hala geniş bir ilgi uyandırabiliyorsunuz. "Bunların dışında masonluk bana ne verebilir?" sorusuna artık bir cevap bulamıyorum. Bu yüzden mason olmayı artık kendim için gereksiz görüyorum. Elbette bu gereksiz gördüğüm "mason olmak" , bu sözün ezoterik anlamını kapsamıyor. Kendini inşa etmeyi amaçlayan biri olarak elbette mason olmaya çabalıyorum; fakat bir locaya kayıt olarak filan değil. Masonluk organizasyonlarının bana ne katabileceğini bilmiyorum.

Golden Dawn gibi ışığa yönelmiş ve Dragon Rouge gibi karanlığa yönelmiş ciddi cemiyetler varken kişisel gelişim için masonluğa muhtaç olmadığımızı düşünüyorum.
« Son Düzenleme: Kasım 28, 2010, 04:14:57 öö Gönderen: Belial »

Kasım 28, 2010, 12:21:50 ös
Yanıtla #67
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu bağlamda iki ayrı yanıt yazacağım.

İlki Sayın Texan'a yönelik olacak.

Sayın Texan'ın kendisini Masonluğun öğreatisine yakın duyumsayışını beğeniyle karşılarım. Ancak bu bağlamda bir sorun var gibi geliyor bana. Masonrluğun öğretisinin kapsamında öyle Kabala falan gibi şeyler yok. En aszından simgesel derecelerde yok. Bunları sadece bazı mason ritlerinin (hepsinin değil) yüksek derecelerinde bulma olanağınız vardır. Oysa genel olarak masonlyuktan söz edildiğinde, konu simgesel dereceler ve onun öğretisidir.

İkincisi, localarda paraya dökülen hiçbir şey yoktur. Masonluk bir maddi yararlanma kurumu değildir.  Belki özellikle ABD'nde tek tük loca, kendi etkinlikleri nedeniyle parasal konulara ağırlık verir. Ancak bu da bir maddi yararlanma olayı değil, ABD'deki locaların bazılarına özgü bir sosyal etkinlik ya da yaroımlaşma projesinin gereğidir.

Masonluk kişiye bir manevi doyum sağlamayn bir kurum da değildir. Kiuşisel gelişime katkısı olabilir ama bu günümüzde pek yaygın, popüler kişisel geleşim programlarından pek farklı bir olgudur. Masonlukta kişi, başka kimsenin yardım ve desteği olmaksızın kendi kendisini geliştirme yolunu tutar. Fakat Masonluk burada bitmez çünkü bu kurumun misyonu bireysel değil toplumsaldır.

Yaratan en iyi öğretmen olsa, tarih boyunca hiçbir yerde hiçbir öğretim ve eğitime, hiçbir bilimsel çalışmaya, gerçeklerin araştırılmasına gerek kalmazdı. Bunu söylerken bir inanç olararak "yaratan" kavramına karşı çıkmıyorum. Kendimi inananlardan sayarsam şunu söyleyebilirim: Yaratan, insanı bu bakımdan kendi özgür buyrultusuyla, kendi çabalarıyla  başbaşa bırakmıştır.  Çalışmayan, araştırmayan, geliştirmeyen ve her şeyi Yaratan'dan bekleyenler, daha çok bekler. Godot bile o kadar bekletmez, mutlaka daha önce gelir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 28, 2010, 12:37:49 ös
Yanıtla #68
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İkinci yanıt Sayın Belial'in yazdıkları üzerine...

Bu forumda bir başka başlık/anket olmalıydı sanırım: "Niçin mason olmak istemiyoruz." diye.

Elbette kişisel geleşimi tek uğraş yapmış olan kurum ve kuruluşlar var. Masonluk onlardan değil.

Sayın Belial Masonluk ile bağlantılı olduğunu söylediği birçok şeye değinmiş ama bunlardan hiçbiri Masonluğun ilgi ve uğraşı alanı değil.

Hiçbir mason başkalarına sırf  onların ilgisini çekmek amacıyla mason olduğunu söylemez. Hatta ona mason olup olmadığı sorulsa bile buna yanıt vermez.

Masonluk kişiye rne verir?... Hamtaşını yontması için bir olanak sağlar. Özgür düşüncesini geliştirerek bu bağlamdaki ürünlerini mason kardeşleriyle paylaşıp bütünleştirmeye yönelmesini bağlar. Hep birlikte özgürlüğün eşitliğin, kardreşliğin temel ilkeler olarak benimsendiği bir toplumsal ülkünün gerçekleştirilmesi yolunda gösterilecek çabalar çerçevesinde kendi yetenekleri ölçüsünde katkıda bulunmayı sağlar.

Masonluğun amacı kendini inşa etmek değildir; bireysel açıdan kendini inşa edilmesi öngörülen bir yüce insanlık ülküsünde bir taş olmak üzere hazırlamaktır ama asıl amaç işte o ülkünün gerçekleştirilmesidir.

Sayın Belial gibi düşünen, bir kurumu sadece kendi yararları için değerlendirip değerlendiremeyeceğini hesaplayanlar için Masonluk elbette işe yarar bir kurum değildir. Bu nedenle mason olmanın gereği yoktur; bu boşuna zaman ve enerji yitirmektir.

Bir de şu var: Sayın Belial, bu içtenlikli ve saygıya değer düşüncelerini değiştirmeksizin, Masonluğun amaçlarını ve ilkelerini benimseyerek çalışmaya hevesli olmadığı sürece,  Masonluğa girmek isteyecek olursa, korkarım onu zaten kabul etmezler.

« Son Düzenleme: Kasım 28, 2010, 12:40:22 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 29, 2010, 06:29:15 öö
Yanıtla #69
  • Ziyaretçi

Sayın Belial gibi düşünen, bir kurumu sadece kendi yararları için değerlendirip değerlendiremeyeceğini hesaplayanlar için Masonluk elbette işe yarar bir kurum değildir. Bu nedenle mason olmanın gereği yoktur; bu boşuna zaman ve enerji yitirmektir.

Benim birbirinden farkları olan amaçlarım var. Örneğin daha kaliteli bir insan olmak ve aydınlanmak gibi. Masonluk da dahil olmak üzere çeşitli organizasyonları genellikle bu açıdan inceledim bugüne dek. Bunun yanında insanlığın yücelmesi ve onun üzerinde pranga kuranların yada kurmaya çalışanların mağlup edilmesi gibi arzularım da vardır. Ama Masonluğa bu açıdan bakmamıştım keza bu yönde birşey şimdiye dek dikkatimi çekmemişti. Bu yüzden Masonluğu sadece kişisel aydınlanma çıkarlarım doğrultusunda ele aldım. Fakat insanlığın aydınlanması da kendi çıkarlarımdan biridir.

Şunu da eklemek isterim. İnsanoğlu kendi çıkarına olmayan birşeyi yapabilme yeteneğine sahip değildir, keza bu özellik tabiatında mevcut değildir. Kendini feda eden bile çıkarı için yapar. Önemli olan insanın kendi çıkarlarını ne şekilde formüle ettiğidir.

Ben içten konuştuğuma katılıyorum ama bu samimiyetin şartlarını yerine getirmeye devam edersem şunları eklemek zorundayım: sizin saygı sözcüklerinizde samimiyetinize inanmıyorum, "saygıya değer" dediğiniz düşüncelerime saygı duyduğunuzu hiç sanmıyorum.

Selamlar,
« Son Düzenleme: Kasım 29, 2010, 06:32:11 öö Gönderen: Belial »